Gdzie na narty latem, czyli na lodowcach zima się nie kończy

Artykuły Featured Narciarskie podróże Gdzie na narty latem, czyli na lodowcach zima się nie kończy

Sezon zimowy za nami a w głowie nadal narty? Nic straconego. W czerwcu, lipcu czy sierpniu też można skoczyć na narty w Alpy. Jeśli czujecie niedosyt narciarskich wrażeń a skwierczenie na leżaku w 40-stopniowym upale przyprawia Was o mdłości, czas pomyśleć o letnim urlopie, w którymś z całorocznych ośrodków narciarskich. Przedstawiamy Wam listę najlepszych stacji narciarskich w Alpach, gdzie możecie wyskoczyć na narty latem…

W miesiącach letnich na lodowcach pośmigacie oczywiście jedynie na nartach zjazdowych. Na narty biegowe latem raczej nie macie większych szans.

Narty latem – Austria

Hintertux

Hintertux jest jedynym całorocznym ośrodkiem narciarskim w Austrii. Ośrodek dostępny jest dla narciarzy w zasadzie bez przerwy. Latem działają tu trasy o łącznej długości około 20 km. Za transport narciarzy odpowiada 9 kolejek linowych, w tym gondola Gletscherbus 3 z 24-osobowymi kabinami, która w ciągu godziny może przewieźć 3000 osób.  Hintertux oferuje szeroki wybór tras o różnorodnych poziomach trudności, jednak słynie przede wszystkich ze swoich bardziej wymagających stoków. Miłośnicy freestyle’u korzystają tłumnie z tutejszego Betterparku wyposażonego w halfpipe, fun boxy, table-topsy i raile. Wygodny transport z okolicznych miejscowości Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns czy  Madseit do podnóża lodowca oferuje przez cały rok bezpłatny skibus – Tuxer Sportbus.

Dzienny skipass na lodowcu Hintertux kosztuje latem: 62,50 € (dorośli),  50,00 € (młodzież) i 28,00 € (dzieci).

Narty latem Austria
Hintertux to jedyny całoroczny ośrodek narciarski w Austrii | Foto: Hintertux Tourist Office

Kitzsteinhorn

Lodowiec Kitzsteinhorn położony nad słynnym alpejskim kurortem Kaprun oferuje spory teren narciarski, którego atutem są różnorodne trasy oraz snow park z kilkoma jumpami i tuzinem jibów. Szczególnie zaawansowani narciarze będą się tu czuć jak w domu. Po nartowaniu można wypocząć w Ice Arenie i skorzystać ze śnieżnej plaży, igloo czy lodowego baru. Jeszcze w zeszłym roku można było tu szusować prawie do końca lipca. W tym roku trasy narciarskie zamknięte zostaną już 2 czerwca. Dla ruchu turystycznego wyciągi czynne są przez cały rok.

Dzienny skipass kosztuje latem: 58,00 € (dorośli),  43,50 € (młodzież) i 29,00 € (dzieci).

Dachstein

Jeszcze kilka lat temu na letnie śmiganie mogliście się wybrać także na lodowiec Dachstein położony nad miejscowością Ramsau. Jego płaskie, północne stoki zapewniały przez cały rok dobre warunki śniegowe. Narciarze mieli tu latem do dyspozycji prawie 20km idealnie przygotowanych tras oraz popularny, dobrze wyposażony snow park. Niestety Dachstein nie oferuje już szusowania ani latem ani zimą. Przeczytaj: Lodowiec Dachstein zamknięty dla narciarzy >>>

 

Narty latem – Francja

Les 2 Alpes

Les 2 Alpes szczyci się największym w Europie letnim terenem narciarskim (90 hektarów). Dodatkowym atutem tej miejscówki jest niesamowita panorama Alp Delfinackich z potężnym masywem Ecrins i monumentalnymi szczytami sięgającymi prawie 4000m n.p.m. Podróż gondolą a potem górskim metrem (Dome Express) z wioski położonej na wysokości 1650m na lodowiec trwa pół godziny. Narciarze mają tu latem do dyspozycji kilka przygotowanych tras (głównie niebieskich), które obsługiwane są przez wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Niestety wyciągi na tutejszych lodowcach Mont-de-Lans i Girose czynne są tylko do 7 lipca i dostępne są wyłącznie dla uczestników obozów treningowych i klubów narciarskich.

Tignes

Lodowiec  Grand Motte oferuje urozmaicone trasy – od niebieskich po czarne – obsługiwane przez wyciągi krzesełkowe i orczyki. Letni teren narciarski otwarty jest tu od 22 czerwca do 21 lipca. Podziemna kolej linowa potrzebuje zaledwie 7 minut, by dowieźć narciarzy z Tignes na lodowiec. Bardzo popularne i niezbyt strome są stoki położone na północnym zboczu (North Face), gdzie zwykle jest dość chłodno a śnieg pozostaje długo zmrożony. Duży snow park (m.in. z halfpipem, railami, quartepipem, rainbow railem) przyciąga zarówno profesjonalnych, jak i początkujących freestylerów. Latem wyciągi czynne są na lodowcu od 7:15 do 12:30.

Ceny letnich karnetów na rok 2024 w momencie publikacji tego artykułu nie były jeszcze znane. W ubiegłym roku dzienny karnet kosztował latem 44 euro (dorośli) i 34 euro (seniorzy i dzieci).

 

Narty latem – Szwajcaria

Zermatt

Zermatt oferuje narciarzom latem na lodowcu Theodul imponujące 21 km tras. To najwyżej położony letni teren narciarski w Europie. Ośrodek dostępny za pomocą kolejki linowej z Małego Matterhornu, jest czynny od maja do połowy listopada. 13 dostępnych latem tras oznaczono kolorem niebieskim i czerwonym.   Gravity Park wyposażony m.in. w halfpipe, kickery i raile oferuje jedną z najpiękniejszych alpejskich panoram – cudowny widok na górującą nad okolicą charakterystyczną sylwetkę Matterhornu. Wyciągi czynne są latem od 7:00 do południa.

Dzienny karnet kosztuje latem od 97 franków szwajcarskich.

Narty latem Szwajcaria
Podgrzewany basen z widokiem na Matterhorn, Zermatt – Riffelalp | Foto: Riffelalp Resort

Saas Fee

Lodowiec Allalin dostępny jest dla narciarzy za pomocą podziemnej kolejki linowej. Sezon letni trwa tu od 16 lipca do końca października. Wyciągi czynne są latem od 7:00 do 12:00. Trzeba jednak pamiętać, że dotarcie z doliny na lodowiec trwa godzinę, dlatego warto wstać odpowiednio wcześnie, by w pełni wykorzystać krótki letni narciarski dzień. Letni teren narciarski liczący 20 km tras pod tym względem dorównuje prawie lodowcowi w Zermatt. Ukształtowanie terenu sprawia, że najlepiej czują się tu narciarze średniozaawansowani.  Bardzo popularny jest też wśród freestylerów i alpejskich ekip narciarskich. Snow park wyposażony w halfpipe, kickery, raile i boxy zadowoli wszystkich, niezależnie od poziomu umiejętności jazdy. Cały park jest codziennie preparowany, by zapewnić najlepsze warunki śniegowe.

Karnet kosztuje 89 franków szwajcarskich (osoby od 16 roku życia) i 58 franków (dzieci) na dzień. W przypadku posiadania karty gościa SaastalCard ceny wynoszą odpowiednio: 79 i 48 franków.

 

Narty latem – Włochy

Passo Stelvio

Także słoneczne Włochy mają letnią ofertę dla narciarzy. Passo Stelvio, czy inaczej z niemieckiego Stifser Joch to jedyny letni ośrodek narciarski we Włoszech. Nie śmiejcie się,  ale to kolejna stacja narciarska, która rości sobie prawa do miana największego letniego terenu narciarskiego w Alpach. 20km tras na lodowcu dostępne jest dla narciarzy od początku czerwca do początku listopada. Atutem ośrodka położonego na granicy pomiędzy Lombardią a Trentino na wysokości pomiędzy 2758 m  a 3450 m  są cudowne wysokogórskie panoramy. Szczególny zachwyt wzbudza sąsiedni masyw Ortles-Cevedale. Często spotkać można tu najlepszych zawodników alpejskiego Pucharu Świata, którzy przygotowują się do sezonu.

Dzienny skipass kosztuje latem: 54,00 € (dorośli) i 47,00 € (młodzież i seniorzy).

Więcej informacji o letnich ośrodkach narciarskich

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.