Livigno free ski – czyli skipass za darmo!

Artykuły Featured Narciarskie podróże Livigno free ski – czyli skipass za darmo!

Livigno, jeden z ulubionych przez Polaków ośrodków narciarskich we Włoszech, co roku kusi narciarzy ofertą free ski – dokładnie „Skipass Free”. W okresie obowiązywania oferty każdy, kto spełni warunki promocji otrzyma darmowy karnet.

Oferta free ski w Livigno

To już w zasadzie tradycja. Oferta „Skipass Free” obowiązuje w Livigno już od wielu lat. Narciarze z całej Europy chętnie korzystają z możliwości darmowego szusowania w tym renomowanym ośrodku. Ofertę free ski w Livigno ukochali polscy narciarze. Liczne biura podróży organizują wyjazdy narciarskie do tej stacji w okresie jej obowiązywania.

Kiedy free ski w Livigno?

Z darmowego karnetu można tu skorzystać w dwóch okresach na początku sezonu narciarskiego – w grudniu, i na koniec – w kwietniu. W tym sezonie terminy obowiązywania oferty Skipass Free to: 2 – 22 grudnia 2023 oraz wiosną 13 kwietnia 2024 – 1 maja 2024. W którym z tych terminów znajdziecie na trasach lepsze warunki narciarskie? Tutaj nie ma pewnej reguły, bo każdy sezon jest inny, ale z naszych kilkuletnich obserwacji można wyciągnąć pewne wnioski.

W grudniu kilka razy zdarzało się, że na stokach w zasadzie nie było naturalnego śniegu a narciarze mieli do dyspozycji naśnieżone trasy wśród brązowych kamienistych i trawiastych zboczy. Z kolei bardzo często w ostatnich latach zimy bywają śnieżne w późniejszym okresie, dzięki czemu śnieg bardzo długo zalega na trasach jeszcze wiosną. Jeśli lubicie wiosenne narty, w słońcu, gdy dni są dłuższe, polecamy kwietniowe freeski. Pamiętajcie jednak, że na najbardziej nasłonecznionych trasach dobre warunki narciarskie często kończą się już przed południem.

livigno free ski
Livigno słynie z dużej pokrywy śniegu | Foto: FB Livigno

Warunki oferty free ski

Termin przyjazdu to nie jedyny warunek skorzystania z darmowego skipassa. Aby otrzymać karnet narciarski gratis trzeba wykupić w Livigno pokój bądź apartament w którymś z uczestniczących w promocji hoteli. Znaczenie ma także długość pobytu. Bezpłatny karnet przysługuje, gdy pobyt w pokoju wynosi co najmniej 4 noce lub w apartamencie 7 nocy. Jest też maksymalny limit pobytu w promocyjnych cenach – 14 nocy. Z promocji można skorzystać wyłącznie dokonując rezerwacji bezpośrednio w danym hotelu lub apartamencie lub za pośrednictwem strony internetowej livigno.eu. Uwaga – promocja wyklucza możliwość skorzystania z oferty  za pośrednictwem innych serwisów bookingowych, jak choćby booking.com. Więcej informacji na temat freeski w Livigno, w tym listę hoteli i apartamentów uczestniczących w tym programie znajdziecie TUTAJ.

Narty w Livigno

Livigno, znane jako „Mały Tybet” Włoch, ze względu na zimny i suchy klimat, jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich we włoskich Alpach. Ta długa na 14 kilometrów dolina leży między szwajcarską doliną Engadin i włoską Alta Valtellina. Ośrodek narciarski oferuje 115 km tras, 30 wyciągów i kolejek linowych oraz 2 snowparki. Do tego dochodzi 40 km tras biegowych, które ze względu na idealne ukształtowanie terenu doskonale nadają się do uprawiania tego typu narciarstwa.

Narciarze mają w Livigno do dyspozycji dwa rodzaje skipassów. „Livigno” jak sama nazwa wskazuje uprawnia do korzystania z wyciągów tylko w tym ośrodku. Druga opcja to skipass „Alta Valtellina”, który dodatkowo pozwala na szusowanie w Bormio, S. Caterina, jak i ośrodkach Validentro i S. Colombano.

115 km tras narciarskich w Livigno

W ośrodku narciarskim jest łącznie 12 trudnych tras oznaczonych kolorem czarnym. Przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy, którzy powszechnie uważają je za godne polecenia. Najdłuższa z nich i najwyżej położona to „Scoiattolo”. Jej start leży na wysokości 2700 m. Nawet dla bardzo zaawansowanych narciarzy zjazd tą trasą stanowi prawdziwe wyzwanie. Ogień w udach!

Średnio doświadczeni narciarze mają do dyspozycji 37 tras czerwonych. Dzięki swojej dużej szerokości doskonale nadają się dla miłośników wycinania skrętów. Dla początkujących przygotowano 29 łatwych tras.

Trasy wyznaczone zostały na zboczach po obu stronach doliny. Największy ich wybór znajduje się po stronie szczytów Vetta Blesaccia i Carosello 3000. Leżący po drugiej stronie szczyt Monte della Neve jest mekką miłośników puchu.  Możliwe są tu zjazdy poza trasami w kilku kierunkach – ze względów bezpieczeństwa należy jednak korzystać z doświadczonych przewodników. Livigno uchodzi za najlepszy ośrodek freeride’owy we Włoszech.

livigno free ski
W Livigno narciarze mogą korzystać ze 115 km tras i 30 wyciągów | Foto: Mottolino Fun Mountain Facebook

Strefa wolnocłowa

Urokliwa jest też sama miejscowość Livigno ze swoimi typowymi dla tego regionu drewnianymi domami zwanymi Baita. Miasteczko leży na wysokości 1816 m, ale jedna z części miejscowości Trepalle przycupnęła aż na 1900-2250 m i jest najwyżej położoną na stałe zamieszkałą osadą w Europie. Dodatkową atrakcją dla zagranicznych narciarzy jest przygraniczne położenie Livigno w strefie wolnocłowej. Warto wybrać się tu zakupy i skorzystać z często wyjątkowo atrakcyjnych cen. Więcej o free ski w Livigno, czyli ofercie Skipass Free znajdziecie na stronie: https://www.livigno.eu.

>>> ZOBACZ MAPKĘ TRAS NARCIARSKICH <<< 
Strefa wolnocłowaKliknij zdjęcie, by przejść do mapy tras narciarskich w Livigno

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.