Idealne narty na polskie stoki

Artykuły Featured Sprzęt i wyposażenie Idealne narty na polskie stoki

Tytuł tekstu jest oczywiście nieco przewrotny. Narty, o których chcemy napisać – Völkl Deacon 79, nadają się nie tylko na polskie stoki. Co jednak ważne, bardzo dobrze radzą sobie w jeździe w trudnych warunkach, rozjeżdżonym śniegu i muldach. A takie warunki dość często spotykamy w naszych ośrodkach narciarskich. 

Co o nartach Voelkl Deacon 79 mówi producent i sprzedawcy?

Deacon to najbardziej wszechstronna linia nart typu All Mountain marki  VOLKL. To narty z przednim i tylnym rockerem o świetnych osiągach i szerokim spektrum zastosowań dla zaawansowanych narciarzy i ekspertów. Pierwsza ich wersja pojawiła się w sezonie 2018/2019. Producent zachwala je jako klasyczne, carvingowe narty o sportowym charakterze, które posiadają zwrotność krótkich nart połączoną ze stabilnością nart długich. Niezastąpione w trudnych warunkach na stoku – muldy, rozjeżdżony, miękki śnieg – najbardziej się wtedy czuje komfort szerokiej i długiej narty. Testowane przez nas deski Deacon 79 to narty uniwersalne, szybkie i agresywne lecz bardzo stabilne. Posiadają podwójny drewniany rdzeń, zapewniający dynamiczną jazdę, Wyposażone są w szerokie precyzyjne wiązania Markera WideRide XL 12 GripWalk.

Narty Voelkl Deacon 79 test
Deacon to najbardziej wszechstronna linia nart typu All Mountain marki  VOLKL | Foto: Voelkl

Technologia 3D.Ridge

Technologia 3D.Ridge jest jedną z najbardziej efektywnych dostępnych obecnie metod konstrukcyjnych stosowanych w budowie nart. Stała się ona znakiem rozpoznawczym lekkich konstrukcji VÖLKL. Podwójny drewniany rdzeń jest podniesiony w środkowej części narty i silnie spłaszczony w kierunku krawędzi. Rdzeń jest najgrubszy pod wiązaniem, gdzie narta przenosi największe siły. W stronę przodów, tyłów i krawędzi, grubość rdzenia zmniejsza się. Sztywność i stabilność dba tam karbonowa powłoka i tłumik drgań UVO. Powoduje to ogromną redukcję wagi, znacznie zwiększa się zwinność narty, ale jednocześnie zachowana jest jej stabilność.  Pomimo oszczędności na wadze, konstrukcja 3D.Ridge w żaden sposób nie wpływa negatywnie na nośność i trwałość. Zalety technologii 3D.Ridge to niższa waga mimo o około 40 proc. większej szerokości, poprawa stabilności poprzez zwiększenie sztywności nart, lepsza dynamika nart, precyzyjny przekaz energii na krawędzie i większa sztywność skrętna.

Wiązania: Marker iPT WR 12 XL Grip Walk

Wiązania zastosowane w deaconach 79 są zoptymalizowane dla nart o większej szerokości pod butem: niższa o 10 mm wysokość wiązania zapewnia większą zwinność i lepsze trzymanie krawędzi. Główne zalety:

  • oddzielone części przednia i tylna umieszczone na specjalnej szynie umożliwiają swobodny flex w środkowej części narty,
  • mniejsza siła wymagana do wygięcia narty
  • szybsza zmiana krawędzi
  • większa zwinność w ciasnych promieniach

Ocena Skiinfo

Już przy pierwszych szusach na stoku czuliśmy, że to narta o odpowiedniej sztywności. Nie kłapie dziobami nawet przy dużych prędkościach. Dla początkujących będzie najprawdopodobniej za sztywna. Nam wydawała się pod tym względem idealna.

Szusowanie na deaconach 79 okazało się prawdziwą przyjemnością. Jazda na nich jest bardzo płynna i co bardzo ważne – te narty z zasady wybaczają błędy. Konstrukcja tip&tail rocker w połączeniu z sandwich speedwall zapewnia bardzo dużą zwinność i dynamikę w jeździe. Delikatnie podgięte dzioby i tyły sprawiają, że narty bardzo łatwo wchodzą w zakręt a przechodzenie z krawędzi na krawędź jest dziecinnie proste. Doskonałe trzymanie krawędzi i mały promień od 12,70 m do 17,10 m sprawiają, że momentami prowadzą się jak prawdziwe narty slalomowe.

Narty Voelkl Deacon 79 test
Narty Voelkl Deacon 79 świetnie radzą sobie na trasach narciarskich niezależnie od warunków | Foto: Tomasz Wojciechowski

To narty typu All Mountain Ski. Najlepiej czują się jednak na ratrakowanej trasie. Dzięki średniej szerokości talii można też pokusić się na mały skok poza trasę. Jednak co oczywiste te narty nie dadzą nam takiego komfortu w głębokim śniegu jak prawdziwe narty freeride’owe.

Świetnie sprawdzą się też w gorszych warunkach śniegowych, gdy trasy są gorzej przygotowane lub rozjeżdżone po całym dniu. Kilka dni spędziliśmy na nich, jeżdżąc na trasach pokrytych warstwą świeżego miękkiego  śniegu, bądź po muldach. Dzięki szerszej talii narty te świetnie sprawują się w takich trudniejszych warunkach. To właśnie wtedy najbardziej można docenić komfort tej szerokiej narty.

Podsumowując – narty Voelkl Deavon 79 to idealne narzędzie dla średnio zaawansowanych narciarzy, którzy poszukują wybaczającej błędy,  łatwo prowadzącej się narty, doskonale radzącej sobie na przygotowanych trasach nawet w trudnych warunkach śniegowych.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.