Narciarstwo to dosyć droga zabawa. Poza noclegami i wyżywieniem budżet wyjazdu mocno obciąża zakup karnetów. Ale nie wszędzie. U naszych sąsiadów przybywa ośrodków narciarskich, w których korzystanie z wyciągów przez cały sezon jest bezpłatne. Warunek: trzeba posiadać kartę gościa tej stacji, czyli wynająć w niej zakwaterowanie.

Śpisz u nas? Śmigasz za darmo

Inicjatorem tego rozwiązania był przed kilku laty jeden z niemieckich ośrodków narciarskich w regionie Allgäu: Oberstaufen. Tamtejsi gospodarze byli świadomi, że ich stacja licząca 40km tras nie stanowi pępka narciarskiego świata i w obliczu rosnącej konkurencji będzie im coraz trudniej rywalizować z większymi ośrodkami. Wpadli na pomysł, że ich goście będą szusować u nich za darmo. Każdy z mieszkających tu turystów otrzymuje bezpłatnie kartę "Oberstaufen plus", która pełni jednocześnie rolę skipassa.

Przybywa naśladowców

Pomysł sprawdził się na tyle, że wkrótce pojawili się naśladowcy. Bezpłatny skipass otrzymują teraz także goście najwyżej położonej wioski w Niemczech  Oberjoch i sąsiedniego Hindelang. Każdy kto nocuje w jednym z ponad 220 tutejszych gospodarstw biorących udział w projekcie, nie musi już wydawać pieniędzy na karnet, aby móc śmigać po 32km tras. Bezpłatne jest także korzystanie ze śnieżnej krainy zabaw dla dzieci oraz wstęp na baseny Wonnemar w Sonthofen i Alpspitz-Badecenter w Nesselwang.

Jeszcze większy wybór tras i terenów narciarskich mają goście regionu między Füssen a Oberammergau, którzy otrzymuje przy zakwaterowaniu bezpłatną kartę "KönigsCard". Pozwala ona codziennie na trzy godziny śmigania po 120km tras okolicznych ośrodków Nesselwang, Pfronten, Jungholz, Tegelberg, Buchenberg, Hahnenkamm/Reutte i Ammergauer Alpen. Dodatkowymi bezpłatnymi atrakcjami dla posiadaczy karty są kursy jazdy na nartach zjazdowych i biegowych, wędrówki w rakietach śnieżnych z przewodnikiem, wspinanie po lodzie, budowanie igloo, czy wstęp do wielu pływalni.

Bezpłatne oferty także w Schwarzwaldzie

Idea bezpłatnych karnetów przyjęła się również w Schwarzwaldzie. W okolicy Feldbergu i Todtmoos obowiązuje "Hochschwarzwald Card". Otrzymuje ją każdy turysta, który w jednego z 280 gospodarzy zarezerwuje co najmniej 2 doby. To prawdziwa okazja, bo karta ważna jest na wyciągach od Seebuck przez Grafenmatt, aż po Fahl, czyli w największym połączonym wyciągami terenie narciarskim  w niemieckim Średniogórzu (Mittelgebirge). Ponieważ karnet obowiązuje również w sześciu okolicznych ośrodkach narciarskich goście mają bezpłatnie o dyspozycji ponad 60 km przygotowanych tras.

Bezpłatnego skipassu pozazdrościli sąsiedzi z północnego Schwarzwaldu, gdzie od ubiegłego sezonu w Baiersbronn i Freudenstadt można otrzymać kartę "Schwarzwald Plus". Oprócz wyciągów uprawnia ona do korzystania z ponad 80 atrakcji w całym regionie od basenów po kursy pieczenia tortów wiśniowych.

Z bezpłatnych wyciągów korzystać można teraz też w Bawarii. Władze St. Englmar wprowadziły Erlebnis-Plus-Card, pierwszą kartę all inclusive w Lesie Bawarskim. Także tutaj gospodarze mają wybór, czy chcą brać udział w projekcie – większość chce. Karta jest ważna poza wyciągami w około 40 innych atrakcjach.

Myślicie, że wprowadzenie podobnych ofert byłoby możliwe także w Polsce?

Więcej informacji znajdziecie na stronach ośrodków:

Oberstaufen: www.oberstaufen.de/urlaub/gaestekarte/skipass-kostenlos/   

Bad Hindelang-Oberjoch: www.badhindelang.de/skiurlaub/winterurlaub/gratis-skipass.html  

Füssen: www.fuessen.de/winter/koenigscard-angebote.html   

Oberammergau: www.ammergauer-alpen.de/Media/Artikel/KoenigsCard  

Feldberg: www.hochschwarzwald.de/Card/Freie-Fahrt-auf-allen-Pisten   

Baiersbronn, Freudenstadt: www.schwarzwaldplus.de/erlebnisse/skiurlaub-und-schwarzwald-winter/

St. Englmar: www.urlaubsregion-sankt-englmar.de/gastgeber/erlebnis-plus/index.html