Polish

Francja w ogniu krytyki za spóźnione zamknięcie ośrodków narciarskich

15. marzec 2020 | SKIINFO

Nowinki z regionów Francja

Ośrodki zamknięte z powodu koronawirusa

Ośrodki zamknięte z powodu koronawirusa

Prawa autorskie: WDF-foto - Fotolia.com

Francja jako ostatni kraj alpejski obstawał przy tym, by tutejsze tereny narciarskie działały do końca sezonu, pomimo pogłębiającego się kryzysu koronawirusowego. Choć zamknięcie swoich stacji ogłosili już dawno Włosi a ostatnio Austriacy i Szwajcarzy to Francuzi zachowywali się tak, jak gdyby światowa pandemia ich nie dotyczyła. Na profilach największych ośrodków narciarskich prawie do ostatniej chwili ukazywały sie uspokajające posty, sugerujące, że żadnego przyśpieszonego zamknięcia sezonu we Francji nie będzie. Tymczasem w sobotę wieczorem rząd w Paryżu podjął decyzję o zamknięciu wszystkich miejsc publicznych od 15 marca (godz. 0:00). Restauracje, bary, kina, sklepy (poza aptekami i sklepami spożywczymi) będą zamknięte. Ma to również wpływ na ośrodki narciarskie, które są tym samym zamknięte w całym kraju ze skutkiem natychmiastowym.

Problem w tym, że decyzja została ogłoszona za późno. W sobotę we francuskich kurortach alpejskich odbyła się cotygodniowa wymiana turnusów. Nowi goście przyjechali w góry nakłonieni zapewnieniami o kontynuowaniu sezonu. Szczególnie dużo narciarzy przyjechało z Wielkiej Brytanii. Pokonali kilkunastogodzinną podróż tylko po to, by dowiedzieć się wieczorem na miejscu, że mają się pakować i wracać do domów. Nic dziwnego, że temperatura dyskusji na forach zrobiła się gorąca a francuska strona oskarżana jest o specjalne zwlekanie z powiadomieniem o zamknięciu ośrodków.

Jest oczywiste, że decyzja została podjęta przez rząd. Wielu narciarzy, którzy czują się oszukani, uważa, że ośrodki narciarskie widząc, co dzieje się w sąsiednich krajach, mogły samodzielnie wcześniej podjąć właściwe decyzje zamiast zapraszać gości do przyjazdu na swoich profilach facebookowych. Zaufanie do francuskich destynacji narciarskich zostało mocno nadwątlone.

Oto kilka przykładowych opinii:

"Przyjechaliśmy 8 godzin temu po 15 godzinach jazdy z domu do kurortu i musimy wracać"

"Siedzimy w apartamencie i już kupiliśmy karnety narciarskie. Gdybyśmy wiedzieli wczoraj, zostalibyśmy w domu. Nie powinni byli podawać decyzji tak późno."

"To jest naprawdę kiepski pomysł Francuzów, aby zostawić tę decyzję do momentu, aż wszyscy w sobotę przyjadą. Mocno się zastanowimy, czy przyjeżdżać tu w kolejnym sezonie".

"Dzięki Francji za to, że jesteś tak powolna i udawałaś, że wszystko jest w porządku przez tak długi czas! Szkoda, że nie podjęłaś tej decyzji wczoraj, kiedy jeszcze mogłam odzyskać moje pieniądze".

Pandemia dobija branżę narciarską

Pandemia dobija branżę narciarską

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama