Polish

Covid-19: wytyczne dla ośrodków narciarskich w Polsce

24. listopad 2020 | Skiinfo

Nowinki z regionów Polska

Limity przepustowości zapewne zwiększą kolejki do wyciągów i kolei linowych

Limity przepustowości zapewne zwiększą kolejki do wyciągów i kolei linowych

Prawa autorskie: TMR

We wtorek 24 listopada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało wytyczne dla funkcjonowania ośrodków narciarskich w epidemii koronawirusa przygotowane we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Wyciągi i koleje linowe będą mogły być czynne, ich operatorzy muszą jednak przestrzegać surowego reżimu samitarnego, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno narciarzom, jak i pracownikom. 

Limit narciarzy na stoku

Właściciele ośrodków narciarskich będą zobligowani do ograniczenia liczby osób korzystających ze stoków.

➽ Największe restrykcje panować będą w Etapie odpowiedzialności (gdy cała Polska jest strefą czerwoną). Wówczas limit osób na terenie ośrodka to jedna osoba na 100 mkw powierzchni terenu narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi. Strefy gastronomiczne będa zamknięte.

➽ W Etapie stabilizacji limit narciarzy na stoku zależeć będzie od tego, w jakiej strefie znajdzuje się ośrodek narciarski.

- w Strefie czerwonej na terenie narciarkim może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 100 mkw, z wyłączeniem obsługi.
- w Strefie żółtej  - nie więcej niż jedna osoba na 75 mkw, z wyłączeniem obsługi
- w Strefie zielonej - nie więcej niż jedna osoba na 50 mkw, z wyłączeniem obsługi
- gastronomia oraz hotele działają na zasadach zgodnych z właściwymi wytycznymi dla strefy zielonej, żółtej lub czerwonej

Zalecenia dla pracowników ośrodków narciarskich

Pracownicy ośrodków narciarskich będą zobligowani:

➽ do regularnego mycia rąk wodą z mydłem i ich dezynfekowania środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu (min. 60%);

➽ w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientami do zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki medyczne) oraz ewentualnie rękawic ochronnych

➽ do zachowania bezpiecznej odległości od rozmówcy i współpracowników;

➽ do częstej i regularnej dezynfekcji powierzchni dotykowych jak klamki, słuchawki telefonu, klawiatury i myszki, włączniki świateł, terminale płatnicze, włączniki urządzeń czy biurka

➽ do regularnego (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenia powierzchni wspólnych, z którymi stykają się klienci, np. klamki drzwi wejściowych, blaty, oparcia krzeseł.

 

Na terenie ośrodków narciarksich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego

Na terenie ośrodków narciarksich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego

Prawa autorskie: http://www.atudem.es/

Zasady bezpieczeństwa epidemicznego w ośrodkach narciarskich

➽ podział terenów narciarskich na odrębne strefy obejmujące stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie, punkty restauracyjne.

➽ rozmieszczenie na terenie ośrodka narciarskiego stacji dezynfekujących z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości

➽ stosowanie przez narciarzy zasad dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa.

➽ zalecana sprzedaż karnetów bezobsługowo, tj. poprzez platformy online lub w biletomatach.

➽ umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej

➽ rozłożenie ruchu narciarzy i turystów korzystających z urządzeń transportu linowego równomiernie w ciągu dnia

➽ systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń wspólnych

➽ wyznaczenie izolatek dla osób, u których stwierdzone zostaną objawy chorobowe przypominające objawy COVID-19.

➽ w wypożyczalniach dezynfekcja sprzętu oddawanego przez wypożyczających (każdorazowo)

 

Osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe ograniczenia liczby osób na wyciągach nie obowiązują  - © Timberline Ski Area

Osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe ograniczenia liczby osób na wyciągach nie obowiązują

Prawa autorskie: Timberline Ski Area

Zasady korzystania z wyciągów i kolei linowych 

Podczas korzystania z wyciągów i kolei linowych konieczne jest zasłonięcie ust i nosa. Wyciągi i koleje linowe będą mogły funkcjonowac z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno - narciarskiej. 

W innych przypadkach zajmowanych miejsc będzie ograniczona, gdyż konieczne będzie zachowanie dystansu od innych osób i stosowanie ograniczeń zgodnie z aktualnymi przepisami epidemicznymi.

Właściciele ośrodków narciarskich powinni podjąć działania pozwalających na zachowanie odstępów pomiędzy klientami w kolejce do wyciągu czy kolei linowej np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci itp.

>>> Zobacz szczegółowe wytyczne dla funkcjonowania zorganizowanych terenów narciarskich, stacji turystyczno-narciarskich oraz kolei linowych i wyciągów narciarskich w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Reklama

Reklama

Reklama