Polish

Covid-19: Czy ośrodki w Czechach zostaną otwarte z początkiem lutego?

22. styczeń 2021 | Skiinfo

Nowinki z regionów Czechy

Ośrodki narciarskie w Czechach pozostaną dłużej zamknięte!

Ośrodki narciarskie w Czechach pozostaną dłużej zamknięte!

Prawa autorskie: facebook | Benecko - Vzdušné lázně v Krkonoších

  ------------ AKTUALIZACJA 22.1.2020 ------------ 

Stan wyjątkowy w Czechach przedłużony do 14 lutego

Dzień przed Wigilią czeski rząd podjął decyzję o przejściu z dniem 27 grudnia na najwyższy, piąty poziom zabezpieczenia epidemicznego. Przewiduje on jeszcze bardziej rygorystyczne środki zwalczania pandemii Covid-19, które oznaczają szereg innych ograniczeń, w tym zakaz korzystania z kolejek linowych i wyciągów. Podjęte obostrzenia obowiązywać miały do 22 stycznia 2021 r. Jednak w czwartek, 21 stycznia 2021 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu rząd w Pradze podjął decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego do 14 lutego.

Oznacza to, że ośrodki narciarskie nie ruszą jednak 23 stycznia. Pojawiła się jednak iskierka nadziei. Minister zdrowia Jan Blatný zapowiedział, że ośrodki narciarskie zostaną otwarte jak najszybciej jak to możliwe, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Zasugerował, że być może będzie to możliwe na przełomie stycznia i lutego!

Czeski rząd jest pod dużą presją. Operatorzy ośrodków narciarskich alarmują, że gigantyczne straty jakie ponoszą, grożą serią bankructw i upadkiem całej branży. Według Stowarzyszenia Uzdrowisk Górskich strata z tytułu zamknięcia stacji narciarskich do 10 stycznia wynosi od 1 do 1,2 mld koron. Zarządcy ośrodków podkreślają, że otwarcie stoków i hoteli dopiero w połowie lutego, nie pozwoli na odrobienie strat. Branża narciarska to silna gałąź czeskiej gospodarki. Według ministra przemysłu i handlu Karela Havlíčka w Czechach funkcjonuje 450 ośrodków narciarskich, które przynoszą do budżetu państwa około 13 miliardów koron rocznie i zatrudniają 45 000 osób.

Jakie ograniczenia niesie ze sobą piąty stopień zagrożenia epidemicznego obowiązujący w Czechach?

➽ wszystkie ośrodki narciarskie pozostają zamknięte

➽ zakaz opuszczania domów od 21:00 do 5:00 

➽ większość sklepów zostanie zamknięta, otwarte sklepy będą mogły sprzedawać tylko podstawowy asortyment tj. żywność, artykuły drogeryjne, lekarstwa, okulary, gazety, tytoń, tekstylia, galanterię czy broń (!?)

 

Republika Czeska znajduje się obecnie w stanie wyjątkowym, ogłoszonym przez rząd 5 października 2020 r. Parlament zatwierdził dalsze przedłużenie stanu wyjątkowego do 14 lutego 2021 r. Obecnie obowiązuje w Czechach szereg regulacji i ograniczeń obejmujących wszystkie dziedziny życia. 

Losy sezonu zimowego w czeskich górach przez długi czas były niewiadome. Narciarze i ośrodki narciarskie tygodniami czekały na jasne zasady, na jakich będą mogły fukcjonować wyciągi i koleje linowe. Na początku grudnia zakazano całkowicie korzystania z wyciągów i kolejek linowych. Jednak po wielu sprzecznych wypowiedziach koleje linowe i wyciągi narciarskie ruszyły wreszcie ze skutkiem od 18 grudnia. Radość operatorów wyciągów i narciarzy nie trwała długo. Po 9 dniach stoki znowu zostały zamknięte.

COVID-19 - zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Czechach

Oprócz ogólnych środków bezpieczeństwa obowiązujących w całym kraju na ośrodki narciarskie nałożono dodatkowe obostrzenia:

► wyciągi krzesełkowe z osłoną należy zabezpieczyć tak, aby nie można było jej zamknąć, a siedzisko było stale wentylowane

► okna w kolejach gondolowych muszą być przez cały czas pracy otwarte, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza

► przy punktach wsiadania do kolejek linowych i wyciągów należy utworzyć korytarze, w których oczekujący narciarze ustawieni są jeden za drugim w odstępie co najmniej 2 metrów.

► wchodzenie do restauracji i bufetów jest zabronione, potrawy i napoje wydawane są tylko przez okienko wydawnicze, a spożycie jest możliwe tylko na zewnątrz restauracji

► ośrodki narciarskie zalecają zakup karnetów narciarskich online

Covid-19: Zasady bezpiecznego narciarstwa w Czechach w okresie pandemii  - © Czech Tourism

Covid-19: Zasady bezpiecznego narciarstwa w Czechach w okresie pandemii

Prawa autorskie: Czech Tourism

Czy Polacy mogą jechać do Czech?

Obecnie taką możliwość mają jedynie posiadacze ważnego negatywnego wyniku testu covidowego. Czechy wprowadziły Polskę na czerwoną listę krajów wysokiego ryzyka. Przyjazd do Czech z Polski na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/), okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem. Bez niego będziemy musieli odbyć kwarantannę (nie dotyczy tranzytu). Wjazdy do Czech są możliwe tylko w ważnych sprawach rodzinnych i służbowych. Gdy ośrodki narciarskie w Czechach zostaną ponownie uruchomione, to według aktualnych regulacji podróżni z Polski będą mogli je odwiedzać w ramach 1-dniowych wyjazdów przy spełnieniu wymogu posiadania negatywnego testu PCR i wypełnienia formularzu o przyjeździe.

Reklama

Reklama

Reklama