Covid-19: od 27.12 wjazd do Czech tylko z testem PCR

Artykuły Covid-19 Covid-19: od 27.12 wjazd do Czech tylko z testem PCR

W minionym sezonie pandemia Covid-19 praktycznie uniemożliwiła wyjazdy na narty do Czech. Koleje linowe zamknięte pod koniec grudnia 2020 do końca zimy nie dostały zgody na otwarcie stoków. W tym roku jest szansa, że będzie inaczej. Wprowadzono spore obostrzenia, zwłaszcza dla osób niezaszczepionych, ale ośrodki narciarskie mogą działać bez przeszkód. Z tego artykułu dowiesz się, jakie obostrzenia epidemiczne obowiązują w czeskich stacjach narciarskich. Regularnie sprawdzamy też, jakie zasady dotyczą Polaków wybierających się na urlop do Czech.

  ———— OSTATNIA AKTUALIZACJA: 25.12.2021 ———— 

Czy Polacy mogą jechać do Czech?

Od poniedziałku (27 grudnia) zmieniają się zasady wjazdu do Czech. Test PCR jest wymagany dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić tej kraj, nawet jeśli pochodzą z krajów o niskim zagrożeniu epidemicznym. Z tego obowiązku wyłączone są tylko osoby zaszczepione 3. dawką i dzieci do 12 roku życia. Osoby nieszczepione muszą wykonać test PCR, a następnie powtórzyć go w 5-7 dniu po przekroczeniu granicy. W tym okresie nie ma obowiązku kwarantanny, ale obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maską o standardzie ochrony FFP2 lub wyższym.

Osoby w wieku powyżej 12 lat przyjeżdżające do Czech z Polski mają ponadto obowiązek wcześniejszego wypełnienia formularza lokalizacyjnegohttps://plf.uzis.cz/.

Do 26 grudnia poza wypełnieniem formularza trzeba posiadać przy przekraczaniu granicy jeden z poniższych dokumentów:

  • zaświadczenia o zaszczepieniu (ważne po 14 dni od ostatniego szczepienia z pełnej serii). Dowodem zaszczepienia może być unijny paszport covidowy lub inne zaświadczenia w języku czeskim lub angielskim
  • zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 (ważne do 180 dni)
  • negatywnego wyniku testu PCR (ważny 72h) lub testu antygenowego (ważny 48h) – test należy powtórzyć między 5 a 7 dniem pobytu w Republice Czeskiej.
Covid Czechy
Ośrodek narciarski Říčký w Czechach. fot. Tomáš Rucký

COVID-19 – zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Czechach

Choć do wjazdu na teren Czech wystarczy test PCR, to niestety aby zameldować się w hotelu czy też wejść do restauracji lub skorzystać z wyciągów konieczne jest posiadanie certyfikatu covidowego. Narty w Czechach dostępne są obecnie bowiem wyłącznie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Posiadanie certyfikatu jest sprawdzane w recepcji w hotelu, przy wejściu do restauracji oraz przy zakupie skipassa. Na trasach narciarskich mają zdarzać się tez rutynowe kontrole. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat uznawany jest także negatywny test PCR. Nie może być jednak starszy niż 72 godziny. Dzieci do 12 roku te obostrzenia nie dotyczą.

😷 Na wyciągach i w kolejce do wyciągu istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa maską FFP2. Maseczki należy nosić także we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach.

Ośrodki narciarskie zachęcają do wcześniejszego zakupu karnetu online. Warto wziąć to pod uwagę, bo różnica w cenie może wynosić nawet ponad 30 proc.

Czynne ośrodki narciarskie w Czechach

Zobacz także zasady i obostrzenia Covid-19:

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.