Jasna Chopok: „małe Alpy” tuż za słowacką granicą

Artykuły Featured Narciarskie podróże Jasna Chopok: „małe Alpy” tuż za słowacką granicą

Aby poczuć na nartach typowy alpejski klimat, nie trzeba pokonywać setek kilometrów. Znajdziecie go zaledwie 1,5 godziny jazdy od przejścia granicznego w Chyżnem. Oferuje go największy kurort narciarski na Słowacji – Jasna Chopok. Najważniejsze jego atuty to relatywnie duże przewyższenie, ponad 50 kilometrów urozmaiconych tras narciarskich, nowoczesne wyciągi, strefy freeride’owe, wypożyczalnie, szkółki narciarskie, hotele tuż przy stoku i bogata oferta gastronomiczna. Jednym słowem znajdziecie tutaj wszystko, czego narciarz do szczęścia potrzebuje.

Ośrodek narciarski z tradycją

Pierwszy wyciąg po południowej stronie Chopoka zbudowano już w latach dwudziestych XX wieku. Kilka lat po II wojnie światowej postawiono także kolej linową po stronie północnej. Obie strony Chopoka udało się połączyć kolejką pod koniec lat 50. Narciarze mieli wówczas do dyspozycji dość niecodzienny wyciąg krzesełkowy, w którym krzesełka ustawione były bokiem do kierunku jazdy.

W tej formie ośrodek przetrwał niemal do końca lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to z uwagi na złe warunki techniczne kolejki zostały zamknięte. Dalsze korzystanie z nich było zwyczajnie niebezpieczne.

Renesans stacji narciarskiej na trzecim najwyższym szczycie Tatr Niżnych nastąpił w XXI wieku. Słowacka spółka Tatra Mountain Resort (TMR) zainwestowała miliony euro w budowę najnowocześniejszej infrastruktury. W efekcie na stokach Chopoka powstał ośrodek narciarski, który pod względem atrakcyjności nie ustępuje wielu alpejskim stacjom podobnej wielkości.

Jasna Chopok narty
Na Chopoku wytyczono ponad 50km tras narciarskich | Foto: Marek Hajkovsky

Największy ośrodek narciarski na Słowacji i w Europie Środkowej

Słowacy swój największy ośrodek narciarski nazywają Jasna Tatry Niżne. Nazwa pochodzi od jednej z dzielnic miejscowości Demianowska Dolina. Właśnie w Jasnej znajduje się serce całego ośrodka. W Polsce jednak utarło się określenie Chopok, pochodzące od nazwy góry, na której zboczach wytyczono tutejsze trasy. Górna stacja położona na szczycie Chopoka znajduje się na wysokości 2004 m n.p.m. Najniższa stacja kolei linowej leży na wysokości 934 m n.p.m. Daje to znaczące przewyższenie 1070 m, które gwarantuje niezwykłe narciarskie doznania i wyjątkowo długie trasy.

Chopok – trasy narciarskie

Ośrodek oferuje aż 35 tras narciarskich o łącznej długości 50, 7 km. Najdłuższy zjazd z samego szczytu do osady Lucky liczy ponad 6,5 kilometra.

Oferta tras narciarskich na Chopoku jest bardzo urozmaicona. Znajdą tu coś dla siebie zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni miłośnicy sportów zimowych. Na zaawansowanych narciarzy czekają między innymi dwie czarne trasy wytyczone po południowej stronie góry – Vyhliadková i Zjazdarska. Miłośnicy jazdy poza trasami mają do dyspozycji aż 12 stref freeride’owych.

Wydajny, ciągle ulepszany system naśnieżania gwarantuje świetne warunki narciarskie już od początku grudnia. Sezon trwa tu zwykle aż do kwietnia. Sztucznie naśnieżane są na Chopoku 43 kilometry tras.

Chopok dla dzieci i początkujących

Najwięcej, bo prawie połowę, stanowią łatwe trasy dla początkujących, dlatego Jasna Chopok to idealne miejsce dla rodzin i narciarzy oraz snowboardzistów, którzy dopiero uczą się wycinać swoje pierwsze skręty. Najlepiej robić to pod czujnym okiem instruktora w szkółkach narciarskich MAXILAND.

Tutaj na ogrodzonym terenie można bezpiecznie uczyć się jeździć na nartach bez obaw o zderzenie z doświadczonymi narciarzami. Strefa dla najmłodszych adeptów narciarstwa wyposażona jest we własne bezpieczne wyciągi dywanowe i oferuje maluchom całodniowy program zabaw.

Do ćwiczenia karvingowych skrętów idealnie nadaje się niebieska trasa Turistická. Stok o długości ponad 4 kilometrów jest łagodnie nachylony i stosunkowo szeroki. Podczas jazdy można delektować się odległą panoramą Tatr Wysokich.

Jasna Chopok narty
Chopok trasa Turisticka | Tomasz Wojciechowski

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze wyszaleją się także w DC Snow Park Jasna Chopok położonym po północnej stronie ośrodka.

Dla miłośników wieczornego szusowania przygotowano oświetlony stok o długości 990m w rejonie Bielej Púti.

Nowoczesne koleje linowe

Operator ośrodka Jasna – spółka TMR – od początku stawiała na najwyższą jakość. W ostatnich latach na stokach Chopoka wybudowano szereg kolei linowych o najwyższym europejskim standardzie. Są to koleje gondolowe odporne na silne podmuchy wiatru, który w tym rejonie często daje się we znaki czy wygodne wieloosobowe ekspresowe kanapy wyposażone w osłony przeciwwiatrowe i systemy bezpiecznego wsiadania. Łącznie do dyspozycji narciarzy na stokach jest aż 20 różnych kolejek i wyciągów.

W zeszłym roku w ośrodku pojawiła się kolejna nowość, która bardzo usprawni transport narciarzy. To gondola A6 z Bielej Púti na Priehybę, w której uroczystym otwarciu mieliśmy okazję uczestniczyć osobiście 3 grudnia 2022 roku. Koszt budowy kolejki o długości 930m wyniósł 17 milionów euro. Ale zdecydowanie warto było te pieniądze wydać. Teraz czas przejazdu na Priechybę wynosi zaledwie 4 minuty. Do tej pory narciarze musieli korzystać z 4-osobowej kanapy oraz kolei Twinliner a cała podróż trwała pięć razy dłużej.

Nowa komfortowa gondola oferuje także znacznie większą przepustowość. Podczas gdy Twinliner w ciągu godziny przewoził zaledwie 250 osób, nowa kolejka transportuje w tym samym czasie 2800 osób, czyli 11-krotnie więcej. Dzięki temu znacznie skróciły się kolejki do wyciągów w tym rejonie. Jednocześnie czas wjazdu z dolnej stacji na sam szczyt Chopka skrócił się do zaledwie 11 minut!

Jasna Chopok narty
W grudniu 2022 ruszyła nowa 15-osobowa gondola na Chopoku | Foto: TMR

Stary ale jary orczyk Zadné Dereše

Narciarzy szusujących w Jasnej ucieszy także ponowne uruchomienie w 2022 roku legendarnego orczyka C6 Zadné Dereše. Wyciąg znacząco poprawił przepustowość ośrodka po południowej stronie i poszerzył możliwości szusowania w przypadku wietrznej pogody. Konstrukcja rodem z lat 80. ubiegłego wieku przeszła gruntowny remont i od sezonu 2022/23 znów służy narciarzom na Chopoku.

Restauracje i szalone apres ski

Wzorem alpejskich stacji narciarskich bezpośrednio przy stokach rozlokowane są lokale gastronomiczne serwujące zarówno lokalne, tradycyjne słowackie specjały, jak i popularne dania kuchni międzynarodowej. Polecamy szczególnie samoobsługową restaurację Rotunda na szczycie Chopoka oferującą przepiękną panoramę 360 stopni, która w tym roku świętuje swoje 10-lecie. Dodatkową atrakcją jest możliwość noclegu na wysokości 2004 m n.p.m. W hotelu Rotunda narciarze mają do dyspozycji trzy pokoje w standardzie De Luxe.

Jasna Chopok narty
Hotel na szczycie Chopoka oferuje 3 luksusowe apartamenty | Foto: Jakub Vojtek

Tych, którzy stawiają na bardziej wytrawną kuchnię zainteresuje restauracja à la carte VON ROLL na wysokości 1 670 m n.p.m. W klimatycznym lokalu uwagę zwracają dobrze zachowane elementy zabytkowej stacji kolejki linowej. Dodatkowym atutem tej restauracji jest szeroka oferta win.

Smacznie zjecie też w restauracji Habarka. położonej przy górnej stacji kolejki Lúčky B8. Jej atutem jest nowoczesna słowacka kuchnia w stylu ludowym. Lokal zachwyca tradycyjnym słowackim wystrojem i dużym słonecznym tarasem.

Jasna Chopok narty
Klub muzyczny Happy End oferuje apres ski na najwyższym poziomie | Foto: TMR

Wieczór z Happy Endem

Z najlepszych imprez słynie klub muzyczny Happy End położony tuż przy wjeździe do ośrodka Biela Pút w budynku stylizowanym na tradycyjną stodołę. Za dnia oferuje możliwość posilenia się w restauracji i wypoczynku na tarasie przy samym stoku. Wieczorem przeobraża się w centrum szalonego apres ski z dyskoteką. Imprezę z okazji otwarcia sezonu, która odbyła się tu 3 grudnia, uświetnił sam DJ Oetzi z Tyrolu.

Wypocząć po nartach można także w oddalonym o 25 minut jazdy samochodem największym całorocznym parku wodnym w centralnej Europie Tatralandia. Jego atutem poza mnóstwem zjeżdżalni, jacuzzi, basenów czy saun jest źródło wody termalnej, wypływającej z głębokości ponad 2500m, o temperaturze 60,7°C.

Dynamiczny cennik skipassów

Podobnie jak w innych ośrodkach narciarskich zarządzanych przez TMR na Chopoku obowiązuje dynamiczny cennik karnetów. Podobnie jak to jest w przypadku sprzedaży biletów lotniczych, ceny zależą od terminu zakupu (im wcześniej, tym taniej) oraz zainteresowania karnetami w danym terminie. Im więcej jest danego dnia chętnych do szusowania, tym drożej trzeba zapłacić za karnet. Dlatego najlepiej z wyprzedzeniem zakupić skipass w serwisie gopass.travel.

TMR prowadzi w Jasnej u stóp Chopoka 7 nowoczesnych obiektów hotelowych (w tym także prywatne domki w stylu francuskim z własnym wellness). Co ważne klienci hoteli TMR otrzymują karnet narciarski w cenie pobytu.

Jasna Chopok narty Grand Hotel
Grand Hotel w Jasnej pod Chopokiem położony jest przy samej trasie narciarskiej | Foto: TMR

 

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.