Jak przechowywać sprzęt narciarski latem?

Artykuły Featured Sprzęt i wyposażenie Jak przechowywać sprzęt narciarski latem?

Abyś następnej zimy mógł dobrze bawić się na nartach, już teraz powinieneś zadbać o swój sprzęt narciarski. Jeśli będziesz go właściwie pielęgnował i przechowywał, z pewnością nie ucierpi podczas lata. Nie wystarczy wstawić narty czy snowboard do piwnicy. Poniżej kilka wskazówek, które sprawią, że kolejnej zimy nie spotka Was przykra niespodzianka, gdy zabierzecie sprzęt na stok.

Właściwa konserwacja nart to mus

O tym, że przed wybraniem się na narty trzeba je dobrze nasmarować i naostrzyć krawędzie, nikogo nie trzeba przekonywać. I nie ma tu specjalnie znaczenia. czy zadbasz o narty samodzielnie, czy też zlecisz to specjaliście w tej dziedzinie. To raczej kwestia umiejętności, pieniędzy i motywacji. Wszyscy wiedzą, że narty wymagają regularnej konserwacji, aby zachować swoje walory.

Chroń ślizg

Wosk narciarski chroni ślizgi nie tylko na stoku, ale także w piwnicy. Wosk rozprowadzony równomiernie na spodniej powierzchni nart zapobiega wysychaniu ślizgów. W ekstremalnym przypadku narty, gdy wyschną, mogą stracić elastyczność. Dlatego po ostatnim dniu jazdy należy zawsze obficie pokryć narty woskiem. Dzięki temu do ich powierzchni nie przedostanie się ani kurz, ani brud. Oczywiście należy je wcześniej dokładnie oczyścić i wysuszyć.

Chroń krawędzie

Krawędzie nart są podatne na rdzewienie. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dobrze wyschły przed schowaniem ich do miejsca letniego składowania. Przed latem krawędzie należy również pokryć woskiem narciarskim, aby nie tworzyła się tam rdza. Dla pewności warto latem regularnie sprawdzać krawędzie pod kątem pojawiających się śladów rdzy i w razie potrzeby przeszlifować je. Dzięki temu rdza nie będzie się rozprzestrzeniać. Jeśli krawędzie na koniec sezonu nie wykazują obecności rdzy, możesz zrezygnować ze szlifowania krawędzi przed letnią przerwą. W miarę upływu czasu krawędzie i tak utracą ostrość.

Chroń wiązania narciarskie

Kolejnym elementem narty, o który trzeba po zakończeniu sezonu szczególnie zadbać, to wiązania. Jest to szczególnie ważne, bo od ich prawidłowego działania zależy nasze bezpieczeństwo na stoku. Podczas sezonu sprężyny wiązań mogły ulec zabrudzeniu, zwłaszcza gdy przewoziliśmy narty niezabezpieczone na dachu samochodu. Piasek i sól, które mogły się do nich dostać, mogą znacząco wpłynąć na wartości wyzwalania, co w efekcie grozi poważną kontuzją. Dlatego przed letnim składowaniem nart należy dokładnie umyć wiązania. Można to zrobić wodą i spryskać mechanizm specjalnym sprayem.

Czy luzować sprężyny wiązań narciarskich na lato?

To pytanie wywołuje wiele kontrowersji wśród narciarzy. Stara szkoła uczyła, że każdorazowo na koniec sezonu należy poluzować sprężyny w wiązaniach do minimalnej wartości. Choć od kilkunastu lat producenci odradzają takie zachowanie, jest ono nadal dość popularne w niektórych kręgach narciarzy. Luzowanie ma utrzymać siłę sprężyny, a tym samym zwiększyć jej żywotność. Jednak producenci przekonują, że przy obecnie stosowanych wysokiej jakości materiałach, jest to całkowicie niepotrzebne. Zwracają jednocześnie uwagę, że zwiększa to ryzyko. Jeśli na początku nowego sezonu zapomnimy, że sprężyna została poluzowana i weźmiemy taką nartę na stok, może to się skończyć wypięciem narty przy pierwszy większym skręcie i poważnym wypadkiem.

Tak przygotowane narty można odłożyć do przechowania. Najlepiej zrobić to w chłodnym, suchym miejscu, takim jak strych, piwnica lub garaż. Najlepiej jeśli narty nie będą narażone na duże zmiany temperatury. Nie ma większego znaczenia, czy narty są przechowywane w pozycji leżącej czy stojącej. Jeśli jednak zdecydujesz się przechowywać je w pozycji leżącej, upewnij się, że narty nie leżą na ślizgach.

Narty już przygotowane na lato, wiązania wyczyszczone?  To jeszcze nie koniec – oto kilka prostych wskazówek, jak poprawić wytrzymałość niektórych innych elementów wyposażenia.

Jak prawidłowo przechowywać buty narciarskie?

Oprócz nart należy również zadbać o buty narciarskie przed schowaniem ich do piwnicy. Oto kilka wskazówek dotyczących idealnego przechowywania:

  • po ostatniej wyprawie narciarskiej dokładnie umyj buty
  • wyjmij buty wewnętrzne z twardej skorupy i pozwól im przewietrzyć się i wysuszyć przez kilka dni
  • po wyschnięciu włóż but wewnętrzny z powrotem do twardej skorupy.
  • sprawdź, czy język jest prawidłowo ułożony i nie jest podwinięty, lub ściśnięty skorupą (kilka miesięcy przechowania w takim ułożeniu może spowodować jego trwałą deformację!)
  • ważne – klamry powinny być luźno zapięte, aby buty nie odkształcały się w okresie letnim!
  • podobnie jak w przypadku nart, dobrze utrzymane buty narciarskie przechowuj w chłodnym, suchym miejscu.

Kask narciarski, kijki narciarskie i inne materiały

Kijki narciarskie, kask narciarski, gogle narciarskie lub rękawice należy przed latem także dobrze wyczyścić i wysuszyć. Ze względów higienicznych kask i rękawice można dodatkowo zdezynfekować. Po ostatniej wyprawie narciarskiej warto sprawdzić swoje akcesoria. Gwarantuje to, że wszystko jest w porządku na następną zimę i zapewnia niezbędne bezpieczeństwo. Jeśli coś jest wadliwe lub zużyte, można w odpowiednim czasie zorganizować wymianę. Sprawdzenie materiału przed latem ma tę zaletę, że sprzęt narciarski będzie natychmiast gotowy do użycia, gdy pojawi się pierwszy nagły opad śniegu jesienią.

Warto także pamiętać, że odzież funkcjonalna nie powinna być prana zbyt często. Na skutek zbyt częstego prania jej funkcjonalność może ucierpieć. Jeśli kurtka czy spodnie narciarskie nie są mocno zabrudzone, wystarczy dokładnie je przewietrzyć. Ewentualnie można przemyć najbardziej zabrudzone miejsca (np. na rękawach) gąbką nasączona w płynie do prania tkanin funkcyjnych, a następnie delikatnie te fragmenty wypłukać.

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.