Narty w Bułgarii: czy warto?

Artykuły Featured Narciarskie podróże Narty w Bułgarii: czy warto?

Bułgaria kojarzy się nam głównie ze Złotymi Piaskami i tanimi wakacjami letnimi nad ciepłym Morzem Czerwonym. Tymczasem zdecydowana większość powierzchni tego kraju zajmują góry. Działają w nich całkiem ciekawe ośrodki narciarskie, które przyciągają narciarzy nawet z Wielkiej Brytanii. Przyjrzeliśmy się bliżej możliwościom wyjazdów na narty do Bułgarii i tamtejszym stacjom narciarskim. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy warto wybrać się na narciarski urlop do tego kraju.

Ile kosztują narty w Bułgarii?

Główną zaletą szusowania w Bułgarii są bardzo przystępne ceny, zwłaszcza zakwaterowania i wyżywienia. Apartament dla 4-osobowej rodziny z wysoką oceną położony w tamtejszych ośrodkach narciarskich na Bookingu można zarezerwować już za około 1300 złotych. To mniej więcej o połowę taniej niż w Białce Tatrzańskiej. Ceny żywności i napojów, zarówno w sklepach, jak i w restauracjach są przeciętnie o 10-20 proc niższe niż u nas. Porównując do cen panujących w alpejskich ośrodkach, korzyści są jeszcze większe.

Korzystne ceny napojów, także alkoholowych, oznaczają, że Bułgaria to dobre miejsce da miłośników après ski. Ale i rodziny finansowo będą zadowolone, gdyż oferowane są tam ogromne zniżki dla dzieci. Bułgarskie szkoły narciarskie cieszą się doskonałą reputacją – ich ceny są średnio o połowę niższe niż w Alpach.

Jakość infrastruktury noclegowej w Bułgarii bardziej przypomina polskie standardy niż alpejskie, ale wymagający klienci także znajdą tam oferty dla siebie. Hotele położone bezpośrednio przy stoku (ski-in/ski-out) to rzadki widok w Bułgarii, ale istnieje kilka takich opcji, jeśli absolutnie tego potrzebujesz.

Ceny skipassów

Tak różowo niestety nie jest już, jeśli weźmiemy pod uwagę ceny skipassów. 6-dniowy karnet narciarski dla osoby dorosłej w największym bułgarskim ośrodku Bansku kosztuje 550 lewów, czyli około 1200 złotych albo inaczej 276 euro. To co prawda prawie o połowę taniej niż w stacjach narciarskich o podobnej wielkości w Alpach, ale jednocześnie o jedną trzecią drożej niż w naszej swojskiej Białce Tatrzańskiej. Na pocieszenie dzieciaki do 11 roku życia płacą za karnet 215 lewów (472 złote), a maluchy do 6 lat zaledwie 6 lewów, czyli 13 złotych.

Jak dojechać na narty do Bułgarii?

Na jazdę samochodem na narty do Bułgarii zdecydują się chyba tylko najwięksi fani motoryzacji. Dojazd do Banska z Warszawy to 1760km i minimum 18 godzin jazdy! Na szczęście są też samoloty. Ze stolicy mamy bezpośrednie połączenie lotnicze do Sofii. Lot trwa zaledwie 2h. Przejazd z lotniska do Banska zajmie około 2:10h. Zatem po około 5h podróży będziemy na miejscu. Za bilet w obie strony zapłacimy około 900 pln + opłaty za bagaż i tym podobne.  Przy dwóch osobach koszt jest niewiele większy niż cena paliwa przy przejeździe w Alpy. Jeśli wybieramy się na narty w większą liczbę osób, np. z dziećmi, robi się już drogo.

Gdzie na narty w Bułgarii – najlepsze ośrodki

W Bułgarii działa kilkanaście ośrodków narciarskich. Warte odwiedzenia są trzy z nich.

Bansko

Jak wspominaliśmy, dwie godziny jazdy od Sofii znajduje się Bansko. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto z uroczymi brukowanymi uliczkami, leżące u stóp góry, która szczyci się największym i najnowocześniejszym ośrodkiem narciarskim w całej Bułgarii. Oferuje on 18 wyciągów i 75 km tras. Większość tras znajduje się na wysokości od 1700 do 2600 m n.p.m., co oznacza, że jest to najwyżej położony ośrodek narciarski w Bułgarii. Tym samym oferuje najdłuższy sezon narciarski i praktycznie gwarancję śniegu od połowy grudnia do połowy kwietnia. Wszystko to oznacza, że Bansko jest najpopularniejszym kurortem narciarskim w kraju. Co się z tym wiąże? W weekendy i ferie ośrodek bywa często przepełniony.

Więcej szczegółowych informacji o ośrodku Bansko >>>

Borovets

Borowec to najstarszy bułgarski ośrodek narciarski, którego początki sięgają XIX wieku, kiedy to zaczęła go odwiedzać bułgarska rodzina królewska. Położony zaledwie 90 minut od Sofii, jest doskonałym wyborem dla wszystkich zainteresowanych połączeniem wakacji na nartach z wypadem do miasta. Stacja posiada 12 wyciągów i 58 km oznakowanych tras, rozmieszczonych na trzech terenach narciarskich. Pomiędzy tymi obszarami można poruszać się pieszo, autobusem lub – co ciekawe – bryczką konną.

Borovets jest szczególnie przyjazny snowboardzistom. Ośrodek przeprowadził dużą modernizację, aby zastąpić wiele wyciągów orczykowych kanapami i uczynić go bardziej przyjaznym dla miłośników jednej deski. Jest także domem dla 520-metrowego snowparku, największego tego typu obiektu na wschód od Alp.

Więcej szczegółowych informacji o ośrodku Borovets >>>

Borovets, Bułgaria
W ośrodku Borovets snowboardziści są mile widziani | Foto: Shutterstock

Pamporovo

Pamporovo oferuje głównie zielone i niebieskie stoki, więc jest to ośrodek najbardziej odpowiedni dla początkujących i rodzin. Znajduje się również dalej na południe niż inne ośrodki i jest bliżej Płowdiwu niż Sofii. Nad ośrodkiem góruje przyciągająca wzrok  Śnieżanka – wieża telewizyjna z czasów radzieckich.

Jeśli lubisz drinki i imprezowanie, Pamporovo prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Miejscowość posiada więcej przyjaznych rodzinom restauracji niż barów.

Więcej szczegółowych informacji o ośrodku Pamporovo >>>

Pamporovo, Bułgaria
Pamporovo pokryte śniegiem | Foto: Shutterstock

Narty w Bułgarii – czy warto?

Podsumowując, narty w Bułgarii mogą być interesującą alternatywą dla tych, którzy poszukują nowych narciarskich destynacji. Odległość sprawia jednak, że opcja ta jest atrakcyjna raczej tylko dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na przelot samolotem. Atutami są niskie koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, że bułgarskie ośrodki narciarskie nie jest najlepszym miejscem do jazdy na nartach dla osób poszukujących trudniejszego terenu. Chociaż jest to doskonałe miejsce dla początkujących i średnio zaawansowanych, nie znajdziecie tu zbyt wielu czarnych tras.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.