Nauka jazdy na nartach online: poradnik dla początkujących [wideo]

Artykuły Featured Poradnik Nauka jazdy na nartach online: poradnik dla początkujących [wideo]

Chcielibyście nauczyć się jeździć na nartach, ale nie wiecie od czego zacząć? Zebraliśmy dla Was małe kompendium wiedzy dla początkujących narciarzy. Dowiecie się, jaki sprzęt przygotować i na co zwracać uwagę przy zakupie. Na koniec umieściliśmy w artykule serię materiałów wideo, których obejrzenie ułatwi Wam stawianie pierwszych kroków na stoku. Do dzieła!

Jaki sprzęt jest potrzebny do jazdy na nartach?

Odpowiednie ubranie, kask, gogle, buty i narty – w zasadzie to wszystko, czego potrzebuje początkujący narciarz, aby zacząć jeździć na nartach. Choć lista nie wydaje się długa, jednak skompletowanie właściwego i dobrze dobranego sprzętu bywa czasochłonne. Na co zwrócić uwagę, zaopatrując się w pierwszy sprzęt?

Co warto mieć na sobie podczas nauki jazdy na nartach?

„Jak jest zima, to musi być zimno” – jak mówi klasyk. Do tego dochodzi jeszcze śnieg, który potrafi wcisnąć się w najbardziej zaskakujące miejsca. Dlatego odzież musi przede wszystkim dobrze chronić przed zimnem i wiatrem. Ze względu na aktywność fizyczną powinna jednak z jednej strony oferować swobodę ruchów, a z drugiej zapewniać dobre odprowadzanie wilgoci. Potrzebna jest więc odzież funkcjonalna, która spełnia wszystkie te wymagania. W różnych warstwach, każdy pojedynczy element odzieży spełnia wtedy swoje zadania.

Do podstawowego wyposażenia narciarza należą:

  • długa, ściśle przylegająca bielizna funkcyjna
  • skarpety narciarskie, które utrzymują stopy w cieple i chronią je przed bolesnym naciskiem butów
  • cienkie bluzy z polaru jako warstwa środkowa
  • wygodne, ciepłe i wodoodporne spodnie narciarskie
  • oddychająca kurtka narciarska
  • rękawice utrzymujące ciepło.

Przy zakupie tych artykułów szczególnie nowicjusze powinni zasięgnąć kompetentnej porady. Odzież narciarska nie należy do tanich, dlatego warto wybrać produkty, które dadzą nam długotrwałe zadowolenie na stoku.

Narty dla początkujących

Kask, czyli ochrona to podstawa

Kask na nartach stał się już praktycznie standardowym wyposażeniem. W Alpach już tylko nieliczni narciarze pozwalają sobie na szusowanie bez ochrony głowy. Nic w tym dziwnego, narty carvingowe, wytaliowane, umożliwiają nawet niezbyt zaawansowanym na szybką jazdę. Stoki bywają zatłoczone. O wypadek nie trudno. Upadki również mogą prowadzić do przykrych urazów. Dobry kask narciarski, który pasuje do wielkości i kształtu głowy, nie zsuwa się i utrzymuje ciepło, to rozsądna inwestycja, którą powinni poczynić nie tylko początkujący. Dowiedz się, jak wybrać kask narciarski i gdzie jazda w kasku jest obowiązkowa.

Do kasku należy również dobrać odpowiednie, uniwersalne gogle narciarskie, które z jednej strony chronią oczy, a z drugiej ułatwiają widzenie w niesprzyjających warunkach. Najlepiej sprawdzą się gogle z wymiennymi szybkami. Najbardziej praktyczne są te montowane na magnes. Uwierzcie nam, wymiana szybek ze skomplikowanym systemem mocowania gdzieś na stoku w wiejącym wietrze nie należy do przyjemności. Z tego artykułu dowiecie się, jak dobrać odpowiednie gogle.

Buty narciarskie

Wreszcie, aby skompletować swój sprzęt narciarski, potrzebujesz butów narciarskich i oczywiście najważniejszego elementu ze wszystkich – nart. Od razu musimy Was ostrzec: buty narciarskie z reguły są niewygodne. Dzięki temu jednak zapewniają niezbędną stabilność i pozwalają efektywnie przenosić siłę z nogi na narty. Jest to bardzo ważne podczas jazdy na nartach. Aby jednak znaleźć najwygodniejsze wśród niewygodnych, należy zaplanować na zakupy odpowiednio dużo czasu. Kompetentnej pomocy może udzielić specjalista w sklepie sportowym. Przymierzanie kilku par butów i posiadanie przy sobie skarpet narciarskich jest częścią tego procesu. Ważne jest również, aby trzymać buty na sobie nieco dłużej i pochodzić trochę w nich po sklepie.

Ważne: nie testuj butów w sklepie tylko stojąc pionowo, ale staraj się przyjąć taką samą postawę jak podczas jazdy na nartach: pochyl się lekko do przodu, ugnij kolana, dociśnij goleń do języków buta. A jeśli masz wątpliwości, kupuj buty, które wydają się minimalnie za małe niż za duże. Po kilku dniach jazdy na nartach but wewnętrzny nieco się poszerzy i skorupa straci część swojego sklepowej sztywności. Tutaj opisaliśmy szczegółowo, jak dobrać właściwy rozmiar butów narciarskich.

Jakie narty dla początkujących?

Początkujący narciarze powinni rozważyć, czy zamiast od razu kupować narty nie lepiej najpierw wypróbować przez kilka dni narty z wypożyczalni. To dość wątpliwe, ale może się zdarzyć, że po tygodniu na stoku stwierdzicie, że to jednak nie jest zabawa dla Was. Poza tym w początkowym okresie dość szybko będziecie zdobywać umiejętności i wkrótce będziecie potrzebować innych nart, nieco twardszych, umożliwiających szybszą jazdę. Wtedy warto już kupić swoje narty zamiast wypożyczać. Ważne jest jednak, aby wybrać narty zgodnie z ich przeznaczeniem i funkcją. Narty zawodnicze nie są przeznaczone dla początkujących, ponieważ są zbyt sztywne, niezbyt łatwo wchodzą w skręt i przeznaczone są do osiągania dużych prędkości. Z kolei narty all-round lub all-mountain są łatwiejsze w skręcie, bardziej zwrotne i mają mniejszą wagę. Ważne jest więc wcześniejsze zdobycie informacji i dobranie nart do swoich możliwości. Tutaj piszemy więcej o tym, jak wybrać właściwe narty. 

Do nart przydadzą się jeszcze kije narciarskie. Wybór kijów nie jest już tak trudny.  Najważniejsza jest ich długość, bo zarówno za krótkie, jak i za długie kije zamiast ułatwiać jazdę będą ją utrudniać. Obsługa w każdym sklepie czy wypożyczalni dobierze Wam odpowiedni kij w kilka sekund.

Kurs jazdy na nartach online

Poniżej mamy dla Was pełny internetowy kurs narciarski dla początkujących przygotowany przez Biuro Podróży Wild Holidays i markę Völkl . Czy można nauczyć się jeździć na nartach z Internetu? Z pewnością nie. Bez godzin spędzonych na stoku się nie obejdzie. Warto jednak przed wybraniem się na lekcje z instruktorem przejrzeć sobie poszczególne odcinki. Wiedza zdobyta w ten sposób bardzo przyda się podczas kursu na stoku w realu i pozwoli czynić szybsze postępy.

Czego się nauczysz? Poznasz dokładniej sprzęt i podstawowe wyposażenie narciarskie. Nauczysz się zakładać i zdejmować narty, oraz dowiesz się, jak poruszać się na nartach po stoku.

Czego się nauczysz? Poznasz pojęcie „linii spadku stoku” i dowiesz się, która to „narta dolna” a która „górna”. Dowiesz się jak wykonywać zjazdy w dół oraz w bok trasy narciarskiej. Nauczysz się obracać, podchodzić schodkowaniem i tzw. jodełką. No i najważniejsze – dowiesz się, jak upadać w bezpieczny i kontrolowany sposób. Nauczysz się też wstawać, co dla początkujących nie jest to takie proste.

Czego się nauczysz? Poznasz technikę jazdy pługiem. Dowiesz się, jak się zatrzymać oraz jak kontrolować prędkość podczas zjazdu w dół trasy. Zaznajomisz się z takimi pojęciami jak: prowadzenie nart równolegle i kątowo.

Czego się nauczysz? Dowiesz się, jak wybierać kierunek jazdy, omijać innych narciarzy i przeszkody na stoku. Przypomnisz sobie pozycję podstawową i poznasz klika ćwiczeń wspomagających naukę kolejnej ewolucji. Zwróć uwagę na najczęstsze błędy, które mogą się pojawić.

Lekcja 5: Wyciągi narciarskie

Czego się nauczysz? Wreszcie dowiesz się, jak korzystać z poszczególnych wyciągów narciarskich: kolei gondolowych i krzesełkowych czy wyciągów orczykowych/talerzykowych i taśmowych. Poznasz specyfikę danego typu wyciągu oraz najczęstsze błędy, które można popełnić.

Skręcanie na nartach – jak opanować prawidłową technikę jazdy?

Czego się nauczysz? Umiesz już skręcać pługiem. Teraz czas na kolejny milowy krok. Dowiesz się, jak prowadzić narty równolegle podczas jazdy w skos stoku, w bok trasy narciarskiej. Tradycyjnie instruktor przedstawi też najważniejsze ćwiczenia i błędy charakteryzujące ten etap jazdy na nartach.

Czego się nauczysz? Prowadzić narty równolegle podczas wykonywania skrętu. Narty będą prowadzone śladem ślizgowym, skoncentrujemy się na wyjściu w górę i zejściu w dół oraz na inicjacji skrętu poprzez rotację stóp.

Czego się nauczysz? Przygotujesz się do opanowania najważniejszego skrętu w narciarstwie – skrętu równoległego NW. Nauczysz się jak ustawić narty, żeby pojechały na krawędziach śladem ciętym, dowiesz się co to jest „łyżwowanie” i poznasz krok łyżwowy. Poćwiczysz wyjście w górę, prowadzenie nart równolegle i „czucie nart”.

Czego się nauczysz? Poznasz najważniejszy skręt w narciarstwie – skręt równoległy NW. Jak go opanujesz, będziesz mógł szusować na niemal każdym stoku i w różnych warunkach śniegowych. Nauczysz się kontrolować jazdę różnymi promieniami skrętu z różną prędkością. W odcinku instruktor omawia fazy skrętu, pracę kijków, wyjście w górę, odciążenie i dociążenie.

Czego się nauczysz? Dowiesz się, jak zacieśniać skręt równoległy NW i przechodzić do śmigu. Jest to seria krótkich rytmicznych skrętów wykonywanych blisko linii spadku stoku. Poznasz technikę wykonywanie śmigu oraz najważniejsze elementy tej ewolucji jak: odciążenie NW, pracę kijków, rytm i szybkość przejazdu. Śmig bardzo Ci się przyda na węższych trasach czy podczas jazdy poza trasą.

Przeczytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.