Jak wybrać kask narciarski? – poradnik zakupowy

Artykuły Narty z rodziną Jak wybrać kask narciarski? – poradnik zakupowy

W Polsce osoby powyżej 16 roku życia nie mają obowiązku jazdy na nartach w kasku. Warto jednak korzystać z ochrony głowy. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także wygody. Kask narciarski doskonale chroni przed zimnem i wiatrem. Tylko jak wybrać ten właściwy? I jaki rozmiar kasku będzie mi dobry?

Jak dopasować rozmiar kasku narciarskiego?

Aby dopasować kask narciarski, należy najpierw poznać obwód głowy. Mierzymy go około 1 cm nad linią brwi. Poniższa tabela zawiera przeliczenie obwodu głowy w cm na standardowe rozmiary kasków.

Rozmiar

XXXS

XXS

XS

S

M

L

XL

XXL

Obwód głowy w cm

49-50

51-52

53-54

55-56

57-58

59-60

61-62

63-64

Kask narciarski powinien być dobrze dopasowany –  dzięki temu będzie bezpieczny oraz wygodny. Taki dobrze dopasowany kask powinien trzymać się na głowie nawet bez zapiętego paska pod szyją. To znaczy, że nie powinien spaść, gdy będziemy niezbyt mocno potrząsać głową. Najlepiej zacząć przymierzanie od większego kasku i po kolei przymierzać mniejsze rozmiary. Gdy próbując przesunąć w bok założony kask, nie śliska się już po włosach lecz naciąga skórę nie zmieniając swej pozycji, oznacza to, że znaleźliśmy właściwy rozmiar. Ważne! – Kask nie może nas uciskać! Jeśli czujemy ucisk, wybierzmy kask o numer większy.

Gdy mamy już kask, który chcemy kupić, pochodźmy w nim kilka minut po sklepie i zastanówmy się czy nie występują miejsca większego ucisku. Jeśli gdziekolwiek odczuwamy dyskomfort, powinniśmy wypróbować inny kask (o numer większy, bądź innego producenta).

Budowa kasku narciarskiego

Kask składa się w zasadzie z dwóch warstw – twardej skorupy zewnętrznej i bardziej miękkiej warstwy wewnętrznej, której zadaniem jest absorbowanie energii uderzeń.

Istnieją dwie technologie budowy kasków: in mould i hardshell. W pierwszej obie warstwy są ze sobą ściśle połączone. Odbywa się to poprzez wtryskiwanie lub wspawanie pianki EPS (spieniony polistyren). Powstaje w ten sposób bardzo lekki kask, w którym nie ma miejsca na tworzenie przemyślnych systemów wentylacyjnych. Zwykle konstrukcje typu in mould są jednak korzystniejsze cenowo. Z kolei kaski produkowane w technologii hardshell posiadają zewnętrzną skorupę z karbonu (częściowo wzmacnianą kevlarem) lub tworzywa ABS, czyli kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenu. Warstwa wewnętrzna zrobiona jest z pianki EPS. Poprzez wykorzystanie dwóch różnych wzajemnie połączonych warstw powstaje miejsce, w którym można zintegrować skuteczny system wentylacji. Kaski w technologii hardshell mają jednak większą wagę.

Są też kaski hybrydowe, które łączą w sobie zalety obu tych rozwiązań.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka?

Kupując kask narciarski dla 2-latka, 3-latka czy 4-latka, obowiązują nas te same zasady, jak przy wyborze ochrony głowy dla osoby dorosłej. Kask musi być dobrze dopasowany. Niedopuszczalne jest zakładanie dziecku kasku na czapkę – częsty widok na polskich stokach. Rodzice czasem decydują się na zakup za dużego kasku, aby dziecko dłużej go ponosiło. To poważny błąd, który może skończyć się tragicznie. Na szczęście producenci pomyśleli o rozwiązaniu tego problemu. Coraz częściej kaski dziecięce wyposażone są w specjalny system regulacji, który umożliwia idealne dopasowanie do obwodu głowy. W sklepach najczęściej spotykany jest  system BOA 360o. Za pomocą regulatora (zazwyczaj jest to pokrętło umieszczone z tyłu pod czaszą) możemy zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar kasku zależnie od potrzeb. Dzięki temu dziecko będzie mogło dłużej korzystać z kasku a jednocześnie będzie on zawsze idealnie dopasowany.

Sprawdź, w jakich krajach i od jakiego wieku obowiązuje nakaz noszenia kasku narciarskiego na stoku>>>

Czym różnią się od siebie kaski męskie, damskie i dziecięce?

Pod względem budowy kaski dla mężczyzn, kobiet i dzieci niczym się od siebie nie różnią. Oczywiście poza rozmiarem i designem. W kaskach dziecięcych częściej niż w innych modelach można spotkać system regulacyjny umożliwiający idealne dopasowanie wielkości kasku do obwodu głowy. W kaskach dla kobiet zdarza się także wycięcie w tylnej części na spięte w kitkę włosy.

Kaski narciarskie męskie

Dostępne są w rozmiarach od 56 do 64 cm

Kaski narciarskie dla kobiet

Dostępne są w rozmiarach od 54 do 58 cm

Kaski narciarskie dla dzieci

Dostępne są w rozmiarach od 49 do 56 cm

Dodatkowe wyposażenie, czyli na co zwracać uwagę przy kupnie kasku?

Pasek pod brodą

Najlepiej gdy zapięcie pod brodą posiada specjalną miękką wyściółkę – także na zapięciu! Aby pasek idealnie trzymał kask, należy zdjąć wyściółkę, zapiąć sprzączkę i zmniejszyć obwód paska, tak by był dobrze dopasowany. Nie może jednak utrudniać oddychania, przełykania ani wykonywania ruchów. Gdy wszystko pasuje, należy z powrotem nałożyć ochronny materiał.

Duże znaczenie dla komfortu użytkowania ma samo zapięcie. Aby sprawdzić, czy kask nadaje się do wykorzystywania w terenie, trzeba spróbować zapiąć go w rękawicach. Jeśli zapięcie ciężko chodzi już w sklepie, z pewnością nie będzie funkcjonować lepiej w przypadku mrozu, silnego wiatru i przemarzniętych dłoni.

Odpinana wyściółka

Jak już wspomnieliśmy wyżej, wyściółka nie powinna znajdować się jedynie wewnątrz kasku, ale także na pasku pod brodą, a zwłaszcza na zapięciu. Ponadto materiał ochronny powinien w jak największej części pozwalać się zdjąć, dzięki temu możliwe będzie regularne pranie. Szczeliny systemu wentylacji powinny umożliwiać indywidualną regulację i ich całkowite zamknięcie, aby można było zareagować w przypadku bardzo niskich temperatur i silnego wiatru.

Miękkie uszy czy twarde uszy

Kaski projektowane są w dwóch podstawowych wersjach: z miękkimi uszami, które w razie potrzeby można nawet odpiąć oraz twardymi uszami, czyli odpowiednio wyprofilowaną czaszą zachodzącą aż na uszy. Większość narciarzy preferuje miękkie uszy z uwagi na wygodę ich użytkowania. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że jeśli bardzo zależy nam na bezpieczeństwie powinniśmy wybrać model z twardymi uszami. W przypadku bocznego uderzenia w głowę chronią one czaszkę lepiej niż wersja z miękkimi uszami. Na wybór kasku z twardymi uszami powinniśmy się zdecydować zwłaszcza w przypadku dzieci lub zawodników.

Dopasowanie do gogli narciarskich

Kupując kask trzeba pamiętać także o ochronie oczu. Gogle muszą być kompatybilne z kaskiem – i to nie tylko pod względem koloru, lecz przede wszystkim jeśli chodzi o kształt. Ramka gogli narciarskich musi pasować do kształtu kasku – między kaskiem a goglami może być tylko wąska przerwa, aby dobrze chronić czoło i zatoki przed mrozem i wiatrem. Ponadto szerokość zapięcia w tylnej części kasku musi odpowiadać szerokości paska gogli, który ma trzymać. Czytaj więcej na temat rodzajów i wyboru gogli narciarskich >>>

Kaski narciarskie z systemem MIPS

Od kilku lat w sprzedaży dostępne są także kaski narciarskie wyposażone w system MIPS (Multi-Directional Impact Protection System). Jest to specjalny system zabezpieczenia głowy opracowany przez szwedzkich naukowców. Wewnątrz skorupy kasku umieszczona jest dodatkowa częściowo ruchoma warstwa tworzywa sztucznego. Do niej przytwierdzone są wszystkie elementy wyściełające. W przypadku uderzenia „kask wewnętrzny” ma możliwość ruchu, co wpływa na zmniejszenie siły oddziałującej na kości czaszki i mózg narciarza. Przez to redukuje też ryzyko poważnych urazów neurologicznych.

Czy warto kupić kask z systemem MIPS?

Takie kaski są zazwyczaj sporo droższe. Jest to jednak swoista inwestycja w bezpieczeństwo. To od Ciebie zależy, na ile wyceniasz swoje zdrowie. Przed zakupem warto jednak dokładnie taki kask przymierzyć i sprawdzić, jak się w nim czujemy. Niektórym osobom korzystającym z kasków MIPS przeszkadza fakt, że „wewnętrzny kask” delikatnie rusza się wewnątrz głównej skorupy. Ruchy te są minimalne i odczuwalne raczej tylko przez osoby szczególnie wrażliwe.

Czy warto kupić kask ze zintegrowaną szybą?

Od kilku lat w sklepach dostępne są kaski z wbudowaną szybą, która zastępuje gogle. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku narciarzy, którzy korzystają z okularów. Zaletą kasków ze zintegrowaną szybą jest estetyka. Większość modeli tego typu wygląda bardzo nowocześnie. Rozwiązanie to ma jednak też minusy. Zazwyczaj szybka nie jest szczelnie dopasowana do twarzy i przy wietrze i śnieżycy płatki śniegu mogą dostawać się do wnętrza, a następnie osiadając na wewnętrznej stronie szybki utrudniać widzenie. Problemem może być także uszkodzenie szybki, którą trzeba wymienić na inną przeznaczoną dokładnie do tego modelu. W przypadku wymiany gogli mamy większą możliwość wyboru.

kask z szybką
Kask narciarski ze zintegrowaną szybą 4f Foto: 4f

Czy wymieniać kask po upadku?

Zwykle zaleca się wymianę kasku po poważnym upadku i uderzeniu głową. Uvex uzależnia w swoich zaleceniach konieczność wymiany od budowy kasku. W przypadku technologii in mould kask w miejscu uderzenia zwykle ulega deformacji, co oznacza, że należy go natychmiast wymienić na nowy. W kaskach produkowanych w technologii hardshell dzięki twardej skorupie zewnętrznej siła uderzenia rozkłada się na cały kask i zazwyczaj nie dochodzi do deformacji. Warto jednak po silnym uderzeniu pokazać kask sprzedawcy w specjalistycznym sklepie, który będzie w stanie sprawdzić, czy kask wymaga wymiany. Przyjmuje się, że nawet gdy nie doszło do wypadku, kask należy wymieniać co 3 do maksymalnie 5 lat.

Najpopularniejsi producenci i marki kasków narciarskich

Sprawdź ceny: uvex, salomon, atomic, haed, axer sport, blizzard, 4fcrivit

 

Więcej artykułów, które mogą Cię zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.