Jak dobrać gogle narciarskie? – poradnik

Artykuły Featured Sprzęt i wyposażenie Jak dobrać gogle narciarskie? – poradnik

Oprócz odpowiednich nart, butów i odzieży, jeszcze jeden element wyposażenia odgrywa szczególnie ważną rolę w tym, abyśmy na nartach czuli się wygodnie i bezpiecznie: odpowiednie, dobrze dobrane gogle narciarskie. To zdecydowanie obowiązkowy element ubioru narciarza czy snowboardzisty. W tym artykule wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie gogli narciarskich.

1. Jak wybrać gogle narciarskie?

Najważniejszą rzeczą w goglach narciarskich jest dobre dopasowanie.  Oprawka powinna równomiernie przylegać do twarzy, tak aby nie było punktów ucisku. Zwróćmy szczególną uwagę, czy gogle nie uciskają nosa. Utrudnia to oddychanie i na dłuższą metę jest oczywiście nieprzyjemne. Najlepiej jest dobrać odpowiednie gogle w sklepie sportowym. Każda twarz ma nieco inną budowę, a trzy rozmiary Small Fit, Medium Fit i Large Fit nie zawsze zapewniają idealne dopasowanie. Każdy producent oferuje nieco inne kształty, które w mniejszym lub większym stopniu pasują do każdego kształtu twarzy.

Small Fit

Rozmiar Small FIT adresowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Ogólnie rzecz biorąc, do osób, które mają raczej małą głowę lub drobną twarz.  W przypadku małych oprawek czasami trudno jest dobrać odpowiedni kask, ponieważ między kaskiem a goglami pojawia się szczelina, której, jak pisaliśmy, należy unikać.

Medium Fit

Medium Fit to rozmiar uniwersalny. Gogle w tym rozmiarze będą pasować większości narciarzy. Z tego powodu ten krój jest również kompatybilny z prawie wszystkimi kaskami narciarskimi. Niemniej jednak przed zakupem koniecznie trzeba je dokładnie przymierzyć.

Large Fit

Gogle narciarskie i snowboardowe z ramką Large Fit są duże. Zaletą tych gogli jest szerokie pole widzenia. Dlatego też są one szczególnie odpowiednie dla freeriderów i freestylerów, którzy ze względu na swój styl jazdy muszą mieć możliwość obserwowania  „okolicy”. Ponadto, ten typ oprawek może okazać się odpowiedni dla osób noszących okulary. Przy tych największych oprawkach jest szansa, że twoje okulary zmieszczą się pod goglami. Więcej o goglach dla okularników piszemy w punkcie 4. Wadą rozmiaru Large Fit jest to, że nie każdy kask do nich pasuje. Przy nieco mniejszej twarzy gogle w dużym rozmiarze mogą uciskać nos.

Ladies Fit

Ladies Fit to ramka skrojona specjalnie dla kobiet. Gogle narciarskie damskie nie różnią się jednak funkcjonalnością od gogli unisex. Są one jedynie dostosowane do węższego kształtu kobiecej twarzy.

Tabela rozmiarów gogli firmy Alpina:

2. Jakość

Oczywiście równie ważna jest jakość gogli. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na następujące kwestie.

Ochrona UV

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV jest bardzo istotna, zwłaszcza w górach. Oprócz zabezpieczeniem  przed promieniowaniem UV-A, UV-B i UV-C, okulary powinny również chronić przed niebezpiecznym światłem niebieskim. Wszystkie gogle narciarskie muszą być w stanie blokować wszystkie fale świetlne o długości poniżej 400 nm. Za szczególnie niebezpieczne uważane jest promieniowanie UV-B. Ochronę przed promieniowaniem UV można rozpoznać po oznaczeniach CE, UV 400 i UV 100%.

Odporność szybek na pęknięcie

W razie upadku, kijki narciarskie lub gałęzie mogą zrobić nam krzywdę, dlatego ważne jest, aby szybka gogli zapewniała wystarczającą ochronę, nie pękała i nie odklejała się od ramy.

Wentylacja

Otwory wentylacyjne i powłoka przeciwdziałająca parowaniu szybek zapewniają dobrą widoczność, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Otwory wentylacyjne nie powinny być zasłonięte przez kask i muszą zapewniać dobrą wentylację nie przepuszczając jednocześnie zbyt dużej ilości wiatru. Ważne jest również ich optymalne rozmieszczenie.

Pole widzenia

Podczas jazdy na nartach decydującą rolę dla bezpieczeństwa odgrywa właściwy widok. Poszczególne modele często znacznie różnią się od siebie pod względem oferowanego pola widzenia.  Powinieneś przymierzyć kilka par gogli, aby ocenić, które są w tym zakresie najlepsze.

Jaki kolor gogli na stok?

Przy zakupie gogli narciarskich należy zwrócić uwagę nie tylko na ochronę przed promieniowaniem UV, ale również na przepuszczalność światła. Jest to zawsze podawane w VLT (visible light transmission – transmisja światła widzialnego). Pod względem przepuszczania światła soczewki gogli dzielą się  na 5 kategorii:

  1. białe szybki – kategoria 0: 80 – 100 % VLT – odpowiednia do jazdy podczas jazdy nocnej przy świetle reflektorów
  2. bursztynowe i złote szybki – kategoria 1: 43 – 80 % VLT – najlepsza podczas jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych, np. w trakcie mgły i w bardzo pochmurne dni
  3. żółte i pomarańczowe szybki – kategoria 2: 18 – 43 % VLT – nadaje się do jazdy w cieniu lub średnim zachmurzeniu
  4. brązowe, niebieskie i czerwone szybki – kategoria 3: 8 – 18 % VLT – polecana na słoneczny dzień, chroni przed ostrymi promieniami słonecznymi
  5. ciemnoszare i czarne szybki – kategoria 4: 3 – 8 % VLT – najciemniejsza kategoria szybek – odpowiednia do jazdy na dużych wysokościach przy bardzo dużej jasności.

W sklepach dostępne są także gogle fotochromatyczne. Ich szybki dostosowują swą jasność do warunków pogodowych, w razie pojawienia się jasnego światła  przyciemniają się w ciągu około 30 sekund (teoretycznie nie ma potrzeby ich wymiany na inne przy zmianie warunków oświetleniowych). Osobiście nie polecamy tego rodzaju rozwiązań. Przyciemniona soczewka podczas jazdy w pełnym słońcu sprawi, że gdy nagle wjedziemy w mocno zacieniony fragment trasy będziemy mieli bardzo złą widoczność. Podobnie zostaniemy oślepieni, jeśli wjedziemy z zacienionego miejsca na oświetlony słońcem stok (szybki zbyt wolno przystosowują się do zmiany natężenia światła).

Warto za to zainwestować w soczewki z polaryzacją. Redukują one refleksy światła (np. odbitego od śniegu). Co prawda w pewnych warunkach oświetleniowych mogą zmniejszać widoczność lodu wychodzącego spod śniegu na stoku, jednak ogólnie są bardzo przydatne.

 

3. Kompatybilność z kaskiem

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie gogli narciarskich, jest ich spasowanie z kaskiem. Gogle trzeba dopasować nie tylko do twarzy, ale także do kasku narciarskiego, dlatego koniecznie zabierz go ze sobą na zakupy. Im ściślej górna oprawka przylega do kasku, tym lepiej. Zbyt duża przerwa oznaczać będzie podczas jazdy dyskomfort z powodu zimna, co w konsekwencji  może się skończyć chorymi zatokami.

 

4. Gogle narciarskie dla osób noszących okulary

W sprzedaży znajdują się również gogle narciarskie, które zostały zaprojektowane specjalnie dla osób noszących okulary i mogą być noszone na okulary korekcyjne. Są to tak zwane gogle OTG (over the glass). OTG są większe od klasycznych gogli narciarskich, dzięki czemu oferują wystarczająco dużo miejsca na drugą parę okularów pod spodem. Zazwyczaj mają one wgłębienia po bokach ramy i pianki, dzięki czemu znajdzie się dość miejsca na zauszniki, które nie będą uciskać.

Soczewki kontaktowe zamiast specjalnych gogli

Podczas jazdy na nartach możesz oczywiście używać soczewek kontaktowych. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie potrzebujesz wówczas specjalnych gogli narciarskich. Ponadto soczewki kontaktowe nie ulegają zaparowaniu, a pole widzenia pozostaje nieograniczone.

Kaski narciarskie z wbudowaną szybką

Kaski z wbudowana szybką to kolejna bardzo dobra opcja dla osób noszących okulary. Takie kaski są wygodne, ponieważ pasują na każde okulary i zapobiegają nieprzyjemnym naciskom. Luźne dopasowanie zintegrowanej szybki sprawia, że soczewki nie zaparowują tak szybko. W przeciwieństwie do klasycznych gogli narciarskich, powietrze może lepiej cyrkulować pod wizjerem. To niestety ma tez wady. Przy deszczu lub śnieżycy i wietrze zintegrowana szybka nie chroni tak dobrze jak zwykłe gogle.

kask z szybką
Kask narciarski z szybką 4f | Foto: 4f

5. Wybór właściwych gogli

Kiedy już dokonasz wstępnego wyboru, musisz sprawdzić, które z wybranych modeli najlepiej Ci pasują. Aby to zrobić, potrząśnij głową – dość mocno – we wszystkich kierunkach. Gogle nie powinny się zsuwać ani uwierać. Najlepiej jest przymierzać gogle w sklepie przez kilka minut, aby poczuć ewentualne punkty ucisku. Jeśli zdarza Ci się jeździsz na nartach bez kasku, powinieneś upewnić się, że opaska na głowę („pasek”) może być regulowana na różne długości. Bądź ze sobą szczery – jeśli gogle narciarskie nie są wygodne, to nie jest to właściwy wybór – niezależnie od tego, jak piękny jest ich design.

 

6. Gogle narciarskie – rodzaje

Podsumowując – istnieje kilka najważniejszych cech, którymi różnią się od siebie gogle narciarskie.

Rozmiar

Generalnie rzecz biorąc są trzy rozmiary gogli, dla dużych, średnich i małych twarzy. Jeśli masz niewłaściwy rozmiar, gogle narciarskie mogą się zsuwać, pole widzenie może być ograniczone lub oprawka może zbyt mocno uciskać nos.

Komfort

Oprócz rozmiaru ramy także inne czynniki odgrywają ważną rolę w zapewnieniu trwałego komfortu. Gogle narciarskie powinny być lekkie, oprawka musi być dopasowana do kształtu twarzy i posiadać miękką gąbkę od strony twarzy.

Soczewki

Rozróżnia się soczewki cylindryczne i sferyczne. Szybki cylindryczne zapewniają szerokie horyzontalne pole widzenia. Sferyczne szkła charakteryzują się lepszą optyką zarówno w poziomie, jak i w pionie, ale cena ich zakupu jest odpowiednio wyższa.

Gogle narciarskie z systemem wymiany szybek

Wiele marek oferuje obecnie gogle narciarskie z systemem szybkiej i łatwej wymiany szybek. Jest to zalecane rozwiązanie, ponieważ zawsze można dostosować gogle do panujących warunków. Nie jest niczym niezwykłym, że rano na stoku jest mgła i/lub śnieg, a po południu świeci słońce. Każdy odcień soczewki w połączeniu z powłoką jest idealny dla określonych warunków i tylko wtedy zapewnia optymalne kontrasty, wyraźne kontury, a tym samym optymalne widzenie, co z kolei gwarantuje bezpieczeństwo.

Najwygodniejsze w użyciu są szybki montowane na magnes. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wymiany musimy dokonać w warunkach polowych gdzieś na stoku. Ale wymiana szybek wyposażonych w specjalne zaczepy zwykle także nie nastręcza większych trudności. Warto jednak przed zakupem popróbować w sklepie wymiany szybek, abyśmy potem na nartach nie przeżyli niemiłej niespodzianki.

Jak wybrać gogle
Gogle z wymiennymi szybkami doskonale sprawdzają się w zmiennych warunkach pogodowych Foto: Born on Board

 

 

7. Gogle narciarskie i snowboardowe z bezpłatnym ubezpieczeniem

Mieliśmy okazję testować gogle narciarskie polskiej marki Born on Board. Ich zaletą jest nie tylko odlotowy wygląd, szerokie pole widzenia i wygoda użytkowania. To co je wyróżnia, to niespotykane na rynku ubezpieczenie One Family, dzięki któremu użytkownik nie musi się martwić, że zniszczy, porysuje albo zgubi swoje gogle. Wystarczy zarejestrować swój produkt w ciągu miesiąca od zakupu, by w momencie gdy coś się z nim stanie, otrzymać za darmo taki sam nowy model. Jedyna opłata to koszty przesyłki.

Jak wybrać gogle
Gogle BOB Dust by Kasia Rusin Foto: Born on Board

 

8. Gogle smart z nawigacją

Wciąż nie wiemy czy to tylko bajer czy przyszłość gogli. Austriackie Ski Amade wprowadziło przed kilku laty nowe inteligentne gogle narciarskie, które narciarze mogą wypożyczać lub kupić w wypożyczalniach sprzętu Intersport Rent. Opracowany przez firmę Recon minikomputer z wbudowanym łączem Wi-Fi i GPS może być wykorzystywany w określonych modelach gogli różnych marek. Za pomocą portu USB na gogle wgrywane są informacje z aplikacji Ski amadé Guide. Obsługę inteligentnych gogli zapewnia mały, umieszczony na przegubie dłoni pilot. Informacje o kierunku jazdy i odległości do najbliższego punktu gastronomicznego lub do najbliższego wyciągu pojawiają nawet w trybie offline. Gdy tylko gogle znajdą się w zasięgu sieci Wi-Fi, wyświetlane są w nich również aktualne informacje o pogodzie oraz o statusie tras i wyciągów narciarskich.

9. Właściwa pielęgnacja gogli narciarskich

Jeśli wewnętrzna strona szybki będzie mokra, najlepiej nie przecierać jej ściereczką. Może to zniszczyć specjalną powłokę i sprawi, że szybka będzie parować. Lepiej jest pozostawić gogle do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić i chcesz natychmiast kontynuować jazdę, do wysuszenia gogli użyj delikatnej niestrzępiącej się ściereczki (na przykład ochronnej torebki na gogle, w której są przewożone).

Unikaj także zdejmowania gogli z oczu i zakładaniu ich na kask. Po pierwsze łatwo je wtedy zmoczyć, przez co mogą mocniej parować. Po drugie, częste i długotrwałe pozostawianie gogli w takiej pozycji, może trwale uszkodzić lub odkleić wewnętrzną gąbkę. Można ją w ten sposób również odkształcić, tak że nie będzie już przylegała odpowiednio do twarzy.

Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.