Gdzie jazda w kasku narciarskim jest obowiązkowa?

Artykuły Featured Narty z rodziną Gdzie jazda w kasku narciarskim jest obowiązkowa?

W niektórych krajach za jazdę na nartach bez kasku grozi pokaźny mandat. Poniżej zebraliśmy informacje na temat przepisów dotyczących zabezpieczenia głowy podczas szusowania obowiązujących w różnych państwach. Zobacz, gdzie trzeba mieć kask jeżdżąc na nartach i snowboardzie?

Czy kask na stoku narciarskim jest obowiązkowy?

Prawa i obowiązki narciarzy i snowboardzistów na stoku  reguluje kodeks narciarski FIS. Ten zbiór zasad obowiązuje we wszystkich krajach, w których uprawiane jest narciarstwo. Choć dekalog narciarski dość dokładnie opisuje, jak powinien się zachowywać narciarz na stoku, kwestii noszenia kasku dokument ten nie porusza. Dlatego poszczególne państwa wdrożyły w tej sprawie własne często odmienne regulacje.

W Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do ukończenia 16 roku życia. Odpowiedzialność za brak kasku ponoszą rodzice lub opiekunowie, pod których opieką dziecko pozostaje podczas szusowania.

 Austria nie ma jednolitych przepisów w tej sprawie. Obowiązek jazdy w kasku na nartach dotyczy dzieci do 15 roku życia we wszystkich krajach związkowych (landach) poza Tyrolem i Vorarlbergiem.

We Włoszech obowiązek używania kasków wcześniej dotyczył tylko dzieci do 14 roku życia. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązek ten rozszerzono na wszystkie osoby poniżej 18 roku życia. Co ważne – kask nieletni muszą nosić nie tylko podczas jazdy na nartach czy snowboardzie, ale także na sankach!

W  Chorwacji i  Słowenii jazda w kasku narciarskim jest obowiązkowa do 14 roku życia. W 2015 roku obowiązek jazdy w kasku dla dzieci do 15 roku życia wprowadziła także  Słowacja!

 Niemcy – na niemieckich stokach noszenie kasku jest dobrowolne (choć zalecane). Niemiecki Związek Narciarski i Niemieckie Stowarzyszenie Instruktorów Narciarskich dokładają wszelkich starań, aby edukować narciarzy o potrzebie noszenia kasków. Efekty widać na stokach. Od 2010 roku odsetek osób noszących kaski na nartach systematycznie rośnie.

W  Czechach nie ma żadnych ogólnych przepisów, które nakazywałyby stosowanie kasków podczas jazdy na nartach. Zaleca się jednak, aby dzieci do co najmniej 14 roku życia szusowały w kasku.

Także w  Szwajcarii nie ma nakazu jazdy w kasku. Jednak dzięki skutecznym kampaniom uświadamiającym Szwajcarzy mają najwyższy wskaźnik noszenia kasków w Europie. Na szwajcarskich stokach naprawdę mało kto jeździ bez kasku.

we  Francji nie ma ogólnych przepisów zobowiązujących do jazdy w kasku na nartach czy snowboardzie, ale niektóre francuskie stacje narciarskie wprowadziły własne regulacje w tym zakresie. Ogólnie we Francji stosunkowo mało osób sięga po kask. Aczkolwiek od czasu wypadku Michaela Schumachera w 2013 roku, który wydarzył się we francuskich Alpach powyżej Méribel, kaski narciarskie cieszą się nieco większym zainteresowaniem Francuzów.

Od ilu lat można jeździć na nartach bez kasku?
W Alpach panuje moda na jazdę w kasku narciarskim.

Mandat za jazdę bez kasku narciarskiego

Ile kosztuje mandat za nieprzestrzeganie nakazu jazdy nartach w kasku? Rozpiętość kar w różnych krajach jest dość znaczna. W Polsce wysokość mandatu za brak kasku waha się od 20 do 5.000 złotych. We Włoszech za takie wykroczenie należy spodziewać się kary w wysokości od 30 do 200 euro.  W Austrii w landach, w których obowiązek jazdy w kasku istnieje, ustawodawca nie przewidział kar finansowych za jego nieprzestrzeganie. Zdarzają się jednak przypadki, że osoby poniżej 15 roku nie posiadające kasku nie zostają wpuszczone na wyciąg.

Mandat to jednak nie jedyny skutek ignorowania przepisów dotyczących jazdy w kasku narciarskim. W razie wypadku i urazu głowy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli osoba poszkodowana nie nosiła w czasie jazdy kasku mimo takiego obowiązku. Z kolei w przypadku zderzenia z winy innego narciarza wysokość wypłaconego ubezpieczenia może być znacząco umniejszona.

Kask warto jednak nosić głównie ze względów bezpieczeństwa. W razie potrzeby kask zawsze można wypożyczyć w wypożyczalni sprzętu narciarskiego na stoku.

Zobacz także:

 

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.