Serfaus-Fiss-Ladis: śnieżny raj dla małych i dużych

Artykuły Narciarskie podróże Serfaus-Fiss-Ladis: śnieżny raj dla małych i dużych

Serfaus-Fiss-Ladis w Tyrolu to trzy historyczne wioski położone na wysokości 1200-1400 m n.p.m. na słonecznym płaskowyżu wznoszącym się wysoko nad doliną Innu. Razem tworzą duży teren narciarski liczący 214 km tras obsługiwanych przez 68 kolei linowych i wyciągów.

Ośrodek wielokrotnie nagradzany był jako najlepsza stacja narciarska dla rodzin z dziećmi w Alpach. Ale narty w Serfaus-Fiss-Ladis  zadowolą nie tylko najmłodszych narciarzy. Bogata oferta trudnych tras dla ekspertów, snow parki i możliwość wypożyczenia alternatywnego sprzętu zimowego, jak snowbiki, skifoxy, airboardy czy skutery sprawiają, że pobyt w Serfaus-Fiss-Ladis to rozrywka na najwyższym poziomie. To jeden z największych, ale także jeden z najciekawszych terenów narciarskich w Austrii.

Większa część tras leży na wysokości ponad 2000m a najwyższy punkt w ośrodku sięga 2828m, dlatego goście mają tu w zasadzie pełną gwarancję śniegu i świetne warunki od grudnia aż do wiosny. Dzięki południowej orientacji stoków na brak słońca nie można tu narzekać, zwłaszcza że przeciętnie notuje się tu aż 2.000 godzin słońca w roku. Atutem ośrodka są przepiękne ośnieżone panoramy Alp Oetztalskich i Grupy Samnaun.

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis

Stacja Serfaus-Fiss-Ladis została utworzona przed 20 laty w wyniku połączenia wyciągami i trasami ośrodków narciarskich Serfaus oraz Fiss-Ladis. Powstała dzięki temu klasyczna huśtawka narciarska. Co chwilę przejeżdżasz do innej doliny, pojawiają się nowe widoki, inne panoramy. Ale prawdą jest, że ośrodek jest przez to bardzo rozciągnięty wszerz i aby dostać się z jednego jego końca na drugi, trzeba się nieźle nagimnastykować. Dla nas to akurat zaleta. Będąc na nartach, lubimy mieć cel, do którego zmierzamy.

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis
Najlepsze trasy i widoki znajdziecie w rejonie szczytu Masnerkopf | Foto: Tomasz Wojciechowski

Kraina śniegu w rejonie Masnerkopf

Najpiękniejsze widoki i naszym zdaniem najlepsze trasy znajdziecie po stronie Serfaus, w południowej części ośrodka. To tutaj znajduje się najwyższy punkt całej stacji narciarskiej – Masnerkopf (2828 m n.p.m.). Poza urozmaiconymi czerwonymi zjazdami jest w tym rejonie także kilka bardzo ciekawych tras dla ekspertów.

Mniej doświadczeni narciarze docenią cudowny wielokilometrowy zjazd ze szczytu Plansegg (2376 m n.p.m.) niebieskimi, szerokimi trasami 105 i 90 (lub 89) aż do doliny w Serfaus. Niemal 1000 m przewyższenia. Tras, na które warto tu zwrócić uwagę, jest zdecydowanie więcej. Nas zachwyciła na przykład leżąca nieco na uboczu czerwona 92 – koniecznie ją odnajdźcie i wypróbujcie.

Narciarskie autostrady w Fiss

Także trasy w rejonie Fiss zasługują na uwagę. Na przykład czerwona 73 oprócz cudownych widoków gwarantuje także wspaniałe doznania z jazdy. Jest tu też kilka ekstremalnych narciarskich wyzwań, ale o tym nieco niżej.

Jak wspominaliśmy zdecydowana większość stoków w Serfaus-Fiss-Ladis przez cały narciarski dzień skąpana jest w słońcu. Jedynie trasy położone w północnej części ośrodka (na narciarskiej mapce stacji leżące najbardziej na prawo) przez sporą część dnia pogrążone są w cieniu. Dlatego najlepiej wybrać się w ten rejon w mniej słoneczne dni.

Ale zdecydowanie warto go odwiedzić. Szerokie, czerwone trasy o dość równomiernym nachyleniu idealnie nadają się do ćwiczenia jazdy. dostaniecie się w ten rejon z Fiss czerwoną gondolą Schoenjochbahn. Obowiązkowym punktem programu jest tu zjazd najdłuższą trasą w ośrodku i jedną z najdłuższych w Austrii, 7-kilometrową „Frommesabfahrt” (nr 7). Podczas długiego przejazdu towarzyszyć będzie Wam niezapomniana panorama. Zobaczcie sami!

Dzieci na pierwszym miejscu

Ponad 125.000 m² w Serfaus-Fiss-Ladis powierzchni terenów narciarskich zarezerwowano wyłącznie dla dzieci. W Serfaus zimowy raj dla dzieci zapewnia szkółka Kinderschneealm (bezpośrednio pod środkową stacją Komperdell) oraz Murmlipark (położony w samym centrum wioski). Tuż obok środkowej stacji kolejki gondolowej w Fiss-Ladis działa przedszkole u Berty.

W szkółkach narciarskich na maluchów czeka tu 250 instruktorów z wykształceniem pedagogicznym. W całym ośrodku dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji: wyciągi taśmowe oraz pierwszy w Europie wyciąg krzesełkowy dla dzieci (kolejka rodzinna w Gampen), szlak dla dzieci (Murmlitrail), jaskiniowy świat w Fiss, Niedźwiedzi Stok, Indiański Świat u Berty, ogród zoologiczny, las z dinozaurami, dziecięcy parkour na skuterach śnieżnych i plac zabaw.

Smaczne posiłki oferują trzy dziecięce restauracje. Zapewniona jest również opieka dla maluchów. Bezpłatny skipass obowiązuje dla dzieci do 6 roku życia.

Serfaus-Fiss-Ladis
Niedźwiedzia trasa w Serfaus | Foto: Serfaus-Fiss-Ladis Marketing GmbH, Andreas Kirschner

Nowa gondola Komperdellbahn

Sezon zimowy 2023/24 przyniósł rewolucyjną zmianę w Serfaus. Pożegnaliśmy starą (34-letnią) i nieco sfatygowaną kolej linową Komperdellbahn, której małe gondolki swoją świetność miały już za sobą. Od teraz narciarzy na Komperdell na wysokości 2000 metrów wwozi nowa komfortowa 10-osobowa gondolą. Budowa kosztowała około 60 milionów euro.  Gondola ta odgrywa kluczowe znaczenie w transporcie narciarzy w tym rejonie. Nowa kolej linowa przewozi 3500 osób na godzinę. Praktycznie od nowa powstała dolna i górna stacja. Dolna pomieściła także wypożyczalnię sprzętu ze sklepem sportowym oraz przechowalnię nart liczącą 5.000 miejsc.

Ta zmiana to jednak coś więcej niż tylko większe i wygodniejsze gondole. W rejonie popularnej niebieskiej trasy Mittelabfahrt na wysokości restauracji Leithe Wirt powstała stacja pośrednia. Dzięki temu początkujący nie muszą pokonywać końcowego odcinka trasy, która adeptów narciarstwa jest dość wymagająca. Stacja pośrednia usprawniła też transport narciarzy z Fiss w kierunku Serfaus. Korzystający z gondoli Waldbahn zamiast zjeżdżać aż do doliny mogą teraz wsiąść do kolei Komperdellbahn na stacji pośredniej.

Serfaus gondola Komperdellbahn
Nowa gondola Komperdellbahn w Serfaus | Foto: Seilbahn Komperdell GmbH

Coś dla Kamikaze

Jak już wspominaliśmy, w Serfaus-Fiss-Ladis nie tylko dzieciaki znajdą atrakcje dla siebie. Na narciarskich ekspertów czeka tu kilka naprawdę ciekawych stoków. Jednym z bardziej ekstremalnych zjazdów jest „Direttissima“ o średnim nachyleniu 70 proc.

Widok z jej szczytu na wysokości 2600m robi wrażenie, ale korzystać z niej powinni wyłącznie narciarze dysponujący bardzo dobrymi umiejętnościami. Nie mniej trudny jest zjazd „Kamikaze“. Mimo, że na mapce oznaczony jest jako ski route, dla bezpieczeństwa jest przygotowywany przez ratraki.

Na uwagę zasługują także czarne trasy ze szczytu Pezid oraz urozmaicone, głównie czerwone zjazdy w rejonie Masnerkopf. Fani jazdy poza trasami mogą delektować się świeżym puchem na dwunastu wytyczonych trasach freeride’owych, których start znajduje się w bezpośrednim pobliżu górnych stacji kolei linowych. Dzięki temu można z nich korzystać bez potrzeby mozolnego wspinania się na nartach.

Freeride w Serfaus-Fiss-Ladis
Freeride w Serfaus-Fiss-Ladis | Foto: Serfaus-Fiss-Ladis Marketing GmbH, christianwaldegger.com

Oferta dla rannych ptaszków

Pomyślano tu także o atrakcjach dla miłośników sztruksu. Oferta porannego śmigania w Serfaus-Fiss-Ladis jest dosyć ekskluzywna. Maksymalna liczba uczestników cotygodniowej wyprawy o wschodzie słońca (co środę) wynosi 30 osób. Zbiórka o 7.30.

Potem wszyscy wjeżdżają na górę w towarzystwie szefa szkółki narciarskiej i dyrektora kolei linowej, słuchając ich opowieści o tajemnicach ośrodka narciarskiego. Przez dobre 90 minut trzydziestka uprzywilejowanych ma trasy wyłącznie dla siebie. Warunek – uczestnicy muszą swobodnie poruszać się po czerwonych trasach.

Po nasyceniu się zjazdami po pustych, idealnie przygotowanych stokach ekskluzywne górskie śniadanie czeka w Zirbenhütte w Fiss i stylowej Seealm Hög w Serfaus. Cena całej wycieczki razem ze śniadaniem wynosi 96 euro za osobę.

Górskie metro

Wszystkie trzy miejscowości zachowały wiele ze swego tradycyjnego, tyrolskiego charakteru. W Serfaus zadbano o ciszę i bezpieczeństwo. Część wioski zamknięta jest dla ruchu kołowego. Zamiast samochodów narciarze mają do dyspozycji podziemną kolej na poduszkach magnetycznych uchodzącą za najmniejsze i najwyżej położone metro na świecie. Dzięki ostatniej przebudowie może nie tylko pomieścić dwukrotnie więcej narciarzy niż dotychczas, ale stało się też dużo bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom.

Każde z miasteczek ma nieco inny charakter. Serfaus to zdecydowanie najbardziej ekskluzywna miejscówka na tym płaskowyżu. Dominują tu luksusowe, stosunkowo drogie hotele. Fiss, którego główną atrakcją jest przepiękna starówka, przyciąga młodszych narciarzy. Najkorzystniejsze oferty noclegów można znaleźć w Ladis, urokliwej miejscowości z domami zdobionymi freskami oraz zamkiem Laudegg. U podnóża zamku na zamarzniętym stawie można bezpłatnie poślizgać się na łyżwach. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu za przysłowiowe „co łaska”.

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis
Budzisz się w Ladis i masz taki widok na zamek | Foto: Tomasz Wojciechowski

Nie tylko narty

Ośrodek oferuje także szereg pozanarciarskich atrakcji. We wtorek w Fiss a w środę w Serfaus organizowane są wieczory saneczkowe. Saneczki wypożycza się przy dolnej stacji gondoli, która w wozi nas na początek kilkukilometrowej trasy. Przednia zabawa gwarantowana.

Amatorzy jeszcze większych prędkości powinni skorzystać ze zjeżdżali linowych „Fisser Flieger” lub „Serfauser Sauser”. Dzięki nim mogą pomknąć przez pokryty śniegiem zimowy krajobraz z prędkością do 80 km/godz.

Przytulniej, ale nie mniej szybko, jest na wielkiej huśtawce „Skyswing Fiss”. Oferuje ona wystarczająco miejsca dla całej rodziny, dzięki czemu można wspólnie przeżyć emocjonujące chwile.

Serfaus-Fiss-Ladis
Tyrolka Serfauser Sauser | Foto: Seilbahn Komperdell GmbH, www.foto-mueller.com

Podsumowując – ośrodek narciarki Serfaus-Fiss-Ladis ponownie zrobił na nas ogromne wrażenie. Zachwyca tu zarówno ogrom tras, doskonałe warunki, jak i wspaniałe panoramy. Polecamy z czystym sercem. Na pewno będziemy tu wielokrotnie wracać.

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.