Wędrówki w rakietach śnieżnych – wskazówki i porady

Artykuły Poradnik Wędrówki w rakietach śnieżnych – wskazówki i porady

Wędrówki w rakietach śnieżnych zyskują coraz większą popularność. Jeśli myślisz o dłuższej wyprawie niż tylko szybki spacer po najbliższej okolicy, warto do niej dobrze się przygotować. Zrobiliśmy dla Was zwięzłe podsumowanie najważniejszych wskazówek dotyczących sprzętu i bezpieczeństwa podczas wędrowania w rakietach śnieżnych.

1. Podstawa to solidne buty

W przeciwieństwie do narciarstwa wędrówki w rakietach śnieżnych nie wymagają dużych inwestycji w sprzęt. Zaopatrzyć trzeba się oczywiście właśnie w rakiety śnieżne, które w wielu ośrodkach można także bez problemu wypożyczyć. Zwiększają one powierzchnię stóp, pozwalając bardziej równomiernie rozłożyć ciężar ciała i zapobiegają zbyt głębokiemu zapadaniu się w śniegu. W ten sposób nawet przy bardzo grubej pokrywie można bez większego wysiłku poruszać się po powierzchni śniegu.

Rakiety śnieżne zakładamy na zwykłe buty. Aby czuć się komfortowo, warto by były one wygodne i wodoodporne. Jeśli nie chcemy, by śnieg sypał nam się do środka, buty powinny mieć wysoką cholewkę, najlepiej za kostkę. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wpadaniem śniegu do butów, które warto zastosować, są osłony na buty (stuptuty).

2.  Właściwy materiał

Podobnie jak w przypadku innych sportów, wybór rakiet śnieżnych, zależy w głównej mierze od tego, jak intensywne i trudne wyprawy planujemy. Innych rakiet będą potrzebować  osoby początkujące poruszające się po płaskim terenie, a innych wytrzymali sportowcy poszukujący wyzwań w trudnym terenie.

Wysokiej jakości rakiety śnieżne są zazwyczaj wyposażone w plastikową lub aluminiową ramę, a także „pazur” chwytny na spodzie. Dla początkujących polecamy rakiety śnieżne z aluminiowymi ramami, ponieważ są one szczególnie lekkie.

Jeśli chcesz się wybrać w bardziej wymagający teren alpejski, powinieneś wybrać rakiety śnieżne ze stelażem wykonanym z wysokiej klasy tworzywa sztucznego. Zapewniają one najlepszą przyczepność, bywają bardzo odporne na zimno i wytrzymają każdą zimową przygodę.

3. Właściwy rozmiar i dobre wiązania

Rakiety śnieżne występują w różnych rozmiarach (od 22 do 30). Ale numeracja ta nie mają one nic wspólnego ze znanymi nam rozmiarami butów. Właściwy rozmiar odgrywa decydującą rolę w przypadku rakiet śnieżnych, ponieważ zapobiega zapadaniu się wędrowca w śnieg.

Oprócz rzeczywistej masy ciała należy uwzględnić także dodatkowy ciężar wynikający z wyposażenia, np. pełnego plecaka. Oto przybliżona wskazówka: dla wagi poniżej 70 kg wystarczy rozmiar buta 22; dla wagi 100 kg i więcej należy wybrać rozmiar 30.

Wybierając rakiety śnieżne, należy zwrócić uwagę również na jakość wiązania. Ważne jest, aby wiązanie dobrze obejmowało stopę, ściśle przylegało, a jednocześnie było łatwe do regulacji nawet w rękawicach. Jeśli chcesz mieć większe możliwości dopasowania, polecamy regulowane wiązanie!

4. Kijki trekkingowe

Podczas wędrówek po śniegu kijki trekkingowe, najlepiej teleskopowe, są niemal tak samo ważne jak rakiety śnieżne. Należy je indywidualnie dopasować do wzrostu użytkownika lub panujących warunków śniegowych.

Szczególnie praktyczne są duże talerzyki na końcu kija. Dzięki nim kij nie zagłębia się zbyt głęboko w śnieg.

5. Odzież narciarska odporna na warunki atmosferyczne

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy profesjonalistą, wędrówki na rakietach śnieżnych mogą być dość męczące. Dlatego należy zadbać o to, aby odzież miała wysoką oddychalność. Najlepiej wyposażyć się w wiatroszczelną i wodoodporną odzież narciarską lub turystyczną. Szczególnie przydatna jest też wentylacja pod pachami w kurtce, dzięki której można dosłownie wypuścić trochę pary podczas intensywnych podejść.

Warto oczywiście ubierać się na cebulkę, aby móc dowolnie regulować temperaturę zależnie od wysiłku.

6. O czym jeszcze warto pamiętać…

Zawsze należy mieć ze sobą podstawowy sprzęt. Oprócz wspomnianych już przyborów, niezwykle pomocny jest plecak. Bez problemu można w nim schować przedmioty, które nie są potrzebne na krótki czas, a także dodatkowe elementy odzieży i jedzenie.

Zawsze wybieraj się w góry z naładowanym telefonem komórkowym, aby w razie nagłej potrzeby móc wykonać telefon alarmowy.

Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę lub taką, która trwa kilka dni, powinieneś wyposażyć się również w latarkę czołową, abyś mógł bezpiecznie dotrzeć do celu nawet po zmroku.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.