Winieta Czechy 2023 i 2024: cena, gdzie kupić?

Artykuły Featured Poradnik Winieta Czechy 2023 i 2024: cena, gdzie kupić?

Na większości autostrad w Czechach obowiązują winiety. Zanim wybierzemy się na wakacje do naszych południowych sąsiadów, warto sprawdzić, czy powinniśmy się zaopatrzyć w winietę. W naszym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat zakupu winiety w Czechach. Dowiecie się, jak najlepiej kupić czeską winietę elektroniczną, jakie są jej ceny w 2023 i 2024 roku i kto jest zwolniony z opłat. Porady te przydadzą się także osobom przejeżdżającym przez Czechy tranzytem – na przykład na narty do Austrii.

Od 2021 r. w Czechach tylko winiety elektroniczne

Od 1 stycznia 2021 roku w Czechach można kupić już tylko winietę w formie elektronicznej. Dzięki temu kierowcy nie muszą już poszukiwać punktu sprzedaży winiet, przyklejać jej na przednią szybę ani mozolnie jej z niej usuwać. Nowy system działa bardzo sprawnie. Większość kierowców jest bardzo zadowolona z tej zmiany.

Gdzie kupić czeską winietę elektroniczną?

Czeską winietę elektroniczną można zakupić online zarówno korzystając z komputera, jak i ze smartfona. W Internecie znajdziecie wiele stron internetowych pośredniczących w zakupie winiet na Czechy, ale najlepiej zrobić to bezpośrednio na stronie edalnice.cz. Wystarczy:

  • wybrać okres, na jaki potrzebujemy winiety (10 dni, 30 dni lub rok)
  • podać numer rejestracyjny pojazdu i kraj rejestracji pojazdu
  • określić od kiedy winieta elektroniczna ma być ważna
  • opłacić winietę korzystając z płatności elektronicznych.

Po realizacji płatności otrzymasz potwierdzenie transakcji na swoją skrzynkę mailową. Jeśli nie wybrałeś późniejszego terminu rozpoczęcia ważności winiety, od razu możesz jechać w drogę. W przypadku opłaty zwykłym przelewem bankowym, trzeba będzie poczekać aż przelew zostanie zrealizowany, co w niektórych przypadkach (np. w weekendy) może trwać nawet kilka dni.

Nic nigdzie nie przyklejamy. Kontrola winiet odbywa się w sposób elektroniczny za pomocą kamer, które automatycznie rejestrują numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów.

Istnieje także możliwość zakupu większej liczby winiet. Służy do tego funkcja zakupu hurtowego. Wszystko podane jest w bardzo przejrzysty sposób a proces zakupu jest niezwykle prosty i intuicyjny.

Czy winietę w Czechach można kupić tylko przez Internet?

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą kupić winiety elektronicznej przez Internet, udostępniono sieć punktów sprzedaży w całych Czechach. Winiety nabyć można w urzędach Czeskiej Poczty, na stacjach EuroOil oraz w kioskach samoobsługowych. Tutaj także winieta ma formę elektroniczną. Nie otrzymamy naklejki, jedynie potwierdzenie zakupu.

Ceny winiet w Czechach w 2023 

Kierowcy u naszych południowych sąsiadów mają do wyboru trzy rodzaje winiet. Różnią one się od siebie okresem obowiązywania. Najkrótsza możliwa winieta obowiązuje przez 10 dni. Dostępne są także winiety na 30 dni oraz rok ( a dokładnie 365 dni od rozpoczęcia okresu ważności winiety). Cenę eko – mniejszą o połowę od standardowej – zapłacą posiadacze pojazdów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem. Zniżka ta nie przysługuje samochodom wyposażonym w instalację LPG.

Winiety Czechy – ceny 2023
10 dni30 dni1 rok (365 dni)
310 koron440 koron1500 koron
Cena eko – 155 koronCena eko – 220 koronCena eko – 750 koron

Ceny winiet w Czechach w 2024

Od marca 2024 roku zmienią się ceny czeskich winiet samochodowych. Znacznie, bo aż o 800 koron (około 143 pln) wzrośnie cena winiety rocznej, której koszt wyniesie 2300 koron. Taniej o 40 koron zapłacimy na szczęście za najpopularniejsze wśród Polaków winiety 10-dniowe. Tańsza będzie również winieta na 30 dni.

Ministerstwo Transportu Czech zapowiedziało także wprowadzenie od marca 2024 winiety jednodniowej.

Zwolnione do tej pory z opłat drogowych auta z napędem hybrydowym typu plug-in o emisji CO2 poniżej 50 g/km od marca podlegać będą obowiązkowi posiadania winiety. Cena takiej winiety będzie jednak bardzo preferencyjna.

Winiety Czechy – ceny 2024
1 dzień10 dni30 dni1 rok (365 dni)
200 koron270 koron430 koron2300 koron
Cena eko – 100 koron*Cena eko – 135 koron*Cena eko – 215 koron*Cena eko – 1150 koron*
Hybrydy – 50 koron**Hybrydy – 60 koron**Hybrydy – 100 koron**Hybrydy – 570 koron**

*cena dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem
**cena dla pojazdów z silnikiem hybrydowym o łącznej emisji do 50g CO2/km

Jak sprawdzić termin ważności winiety?

Termin ważności naszej winiety możemy szybko sprawdzić na stronie edalnice.cz. Tutaj możemy także zmienić początek ważności winiety, zmienić numer rejestracyjny pojazdu i zarządzać powiadomieniami mailowymi.

E- winiety w Czechach – kto musi je posiadaćKto jest zwolniony?

Obowiązkowi posiadania winiety na czeskich autostradach podlegają pojazdy samochodowe na minimum czterech kołach o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Inaczej niż to jest w wielu innych krajach winiety nie muszą kupować kierowcy motocykli. Także przyczepy nie wymagają winiet.

Od stycznia 2021 roku lista pojazdów zwolnionych z posiadania winiety na czeskich autostradach jest dłuższa. Obowiązek ten nie dotyczy samochodów z napędem elektrycznym i wodorowym. Posiadacze takich aut zarejestrowanych poza Czechami przed przyjazdem muszą wypełnić specjalny formularz PDF i wysłać go e-mailem lub w formie papierowej. Dzięki temu system nie nałoży automatycznie mandatu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj >>>

Mapa płatnych dróg w Czechach w 2023 r.

Winiety elektroniczne obowiązują w Czechach praktycznie na wszystkich drogach oznaczonych jako autostrady. Z opłat wyłączone są niektóre ich odcinki, zwłaszcza obwodnice dużych miast. Winiecie nie podlega także odcinek autostrady od polskiej granicy w Gorzyczkach do Ostrawy.

Winieta Czechy mapa
Mapa autostrad w Czechach objętych obowiązkiem posiadania winiety elektronicznej | Źródło: https://edalnice.cz/

Kliknij w mapę, aby pobrać szczegółową mapę.

Jaka kara za brak winiety w Czechach?

Posiadanie ważnej winiety elektronicznej kontrolowane jest za pomocą kamer wyposażonych w systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych umieszczonych na bramkach kontrolnych nad autostradami, w pojazdach patrolowych oraz podczas kontroli na parkingach.

Mandat za brak ważnej winiety elektronicznej podczas jazdy na płatnym odcinku autostrady wynosi 20.000 koron czeskich, czyli około 3.999 złotych. Jeżeli złożymy fałszywą informację o zwolnieniu z opłaty drogowej (np. dla pojazdów elektrycznych), która nam nie przysługuje, możemy zapłacić nawet 100.000 koron (19.500 złotych). Przejazd autostradą pojazdem zwolnionym z opłaty, który nie został zgłoszony do systemu poprzez wypełnienie formularza, o którym pisaliśmy wyżej, to koszt rzędu 5.000 koron (975 złotych). Jak widać, nie warto próbować unikać obowiązku posiadania winiety.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.