Wiosenne narty na tyrolskich lodowcach

Artykuły Featured Narciarskie podróże Wiosenne narty na tyrolskich lodowcach

Wiosna to idealna pora na narty w ciepłym słońcu. Pięć tyrolskich lodowców w Austrii zaprasza na jazdę na nartach przy pięknych warunkach pogodowych. Wiosną większość stacji narciarskich kończy sezon, a warunki pogodowe na lodowcach w Tyrolu nadal pozwalają na wspaniałą zabawę narciarską do maja, a na lodowcu Hintertux nawet przez cały rok. Wiosną na lodowcu są doskonałe warunki na stokach, ale jest też masa ciekawych wydarzeń.

Wiosenne atrakcje dla rodzin

Na pięciu tyrolskich lodowcach zawsze dzieje się coś fascynującego, zarówno na stokach, jak i poza nimi. Wiosną na lodowcu Hintertux organizowane jest wielkie poszukiwanie jajek wielkanocnych, podczas którego dzieci mogą w śniegu poszukać kolorowych pisanek, rozwiązując przy tym różne zagadki, a w nagrodę czekają na nich słodkie upominki. Na tych którzy pragną poczuć moc 600-konnego silnika, czeka przejażdżka ratrakiem po specjalnym torze testowym na wysokości 3250 metrów. W wybrane dni można również samemu poprowadzić tę potężną maszynę do przygotowania stoków narciarskich.

Wiosenne narty lodowiec
Lodowiec Hintertux czynny jest cały rok | Foto: Hintertuxer Gletscher / Schlegeis

Najlepsze miejsca dla miłosników freeride’u

5 lodowców w Tyrolu stało się mekką dla fanów freeride’u. Od 2013 roku na lodowcu Pitztal odbywają się zawody “Pitztal Wild Face”, będące eliminacjami do Freeride World Qualifier. Zmagania toczą się na północnej ścianie góry Mittagskogel, której szczyt sięga 3159 metrów n.p.m. Uczestnicy pokonują ponad półtora kilometra różnicy przewyższenia. Na Pitztalu czeka również mnóstwo wariantów dla miłośników puchu, rozciągających się od Schweizer Abfahrt przy Mittelbergbahn do stromych żlebów przy nartostradach na Hinterer Brunnkogel.

Na lodowcu Kaunertal, także popularnym wśród freeriderów, znajduje się aż 36 kilometrów tras w puchu. Ulubione zjazdy prowadzą z Nörderberg do Fernergries oraz z Langtauers do włoskiego Południowego Tyrolu.

Lodowiec Stubai również należy do czołowych rejonów freeride’owych w Austrii. W Powder Department znajduje się 13 tras w otwartym terenie.

Natomiast na lodowcach w Sölden czeka około 70 km wariantów off-piste, odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Jazda poza trasami wiąże się z ryzykiem i wymaga bardzo dobrej wiedzy oraz rozeznania terenu. Ważne jest nigdy nie ruszać w teren samemu, sprawdzenie raportu lawinowego i prognozy pogody przed wyjściem w góry. Informacje na temat sytuacji lawinowej można znaleźć na stronie: https://avalanche.report/

 Terminy otwarcia lodowców w Tyrolu w 2024 roku:

  • Lodowiec Sölden do 1 maja 2024 r.
  • Lodowiec Pitztal do 5 maja 2024 r.
  • Lodowiec Hintertux – otwarty przez cały rok.
  • Lodowiec Stubai do 20 maja 2024 r.
  • Lodowiec Kaunertal do 20 maja 2024 r.

Sprawdź warunki narciarskie na lodowcach >>>

Imprezy na lodowcach wiosną

  • Electric Mountain Festival w Sölden od 10 do 14 kwietnia, z udziałem takich DJ-ów jak Tujamo, Oliver Heldens i Julian Jordan.
  • Open Air na lodowcu Hintertux (6-7 kwietnia)
Wiosenne narty lodowiec
Snowpark na lodowcu Kaunertal | Foto: Markus Rohrbacher, Kaunertaler Gletscher

Snowparki w kwietniu

Betterpark Hintertux czynny jest od kwietnia do końca maja. To najwyższy i najbardziej pewny snowpark w Austrii, z mnóstwem skoczni i zmieniającą się konfiguracją Jib’a. Również Spring Classics w Snowparku Kaunertal otwarty jest od 12 kwietnia do 12 maja.

  • Wiosenne sesje w Snowparku Stubai Zoo (kwiecień i maj 2024).
  • Wiosenne klasyki w Snowparku Kaunertal od 12 kwietnia.
  • Betterpark Hintertux – skoki, jib & half-pipe od kwietnia.

To może Cię także zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.