Weekend majowy na nartach: 7 pewnych pomysłów

Artykuły Najpopularniejsze Weekend majowy na nartach: 7 pewnych pomysłów

Sezon zbliża się ku końcowi a Wam wciąż mało? Nic straconego – choć nawet w Alpach większość ośrodków wyłącza wyciągi przed końcem kwietnia, w maju nadal będzie gdzie pośmigać. Na lodowcach śniegu w maju nie brakuje. Przedstawiamy 7 pomysłów na udany wypad na narty w miesiącu zakochanych. Na liście znalazło się kilka dość egzotycznych miejscówek.

Narty w maju

Narty w maju oznaczają znacznie dłuższe dni, przyjemne wiosenne temperatury i niemal gwarancję słońca na stoku. Oczywiście, aby skorzystać z najlepszych warunków śniegowych ruszamy na stok wcześnie. W ośrodkach, które poniżej Wam rekomendujemy, zazwyczaj do południa będziecie mogli liczyć na niemal zimową jakość śniegu.

Jeśli nie trafi się nagłe zimowe ochłodzenie (co w maju jednak się zdarza a szczęściarze zaliczą wówczas nawet jazdę w puchu) narciarski dzień na stoku kończy się zwykle wczesnym popołudniem, dlatego mimo konieczności wczesnego wstawania na apres-ski i tak jest mnóstwo czasu.

Wyjazd w maju ma jednak jeszcze jedną niezwykłą zaletę – odjazdowo niskie ceny. Jak dobrze poszukać, można znaleźć lokum na narty w Austrii czy we Francji nawet za połowę sezonowej ceny, do tego nie brakuje ofert ze skipassem w cenie. Dlatego warto zaplanować wyjazd na weekend majowy na lodowiec. Unikniemy tłumów i skorzystamy z cen niskiego sezonu.

Oto nasz wybór najlepszych miejscówek na narty w maju:

Hintertux, Austria

Dlaczego? 1.000 m przewyższenia, szybkie wyciągi
Otwarty: 365 dni w roku

Hintertux to jeden z zaledwie dwóch ośrodków narciarskich, czynnych w Alpach bez przerwy przez okrągły rok. To nie jedyny lodowiec czynny w maju, ale zazwyczaj w okresie od kwietnia do listopada oferuje największą liczbę tras.

Do tego obsługiwany jest przez sieć szybkich, nowoczesnych kolejek o dużej przepustowości. Zwykle w maju czynnych jest nadal co najmniej 40 km tras (w bardzo śnieżnych sezonach nawet do 60 km). Wiosną (także w maju) trwa tu niekończąca się seria festiwali i imprez odbywających się w zasadzie co weekend.

Stubai, Austria

Dlaczego? Dzieci do 10 lat śmigają za darmo
Otwarty: do początku czerwca

Polacy mają do lodowca Stubai wyjątkowy sentyment. Być może zadecydował o tym relatywnie dobry dojazd, a może korzystna oferta dla rodzin. Bezpłatne skipassy dla dzieci do 10 roku życia to zdecydowanie powyżej alpejskiego standardu.

W maju zjazd kultową trasą Wilde Grub’n do dolnej stacji głównej gondoli będzie już niemożliwy, ale powyżej średniej stacji kolei linowej warunki będą nadal pierwszorzędne. W minionych latach na początku maja na Stubaiu nadal czynna była zawsze większość wyciągów i tras narciarskich. Narciarze mogą liczyć w tym okresie na atrakcyjne pakiety promocyjne.

Stubai, Austria
Stubai  | Foto: Foto: Andre Schönherr

Kitzsteinhorn, Austria

Dlaczego? Ciekawa oferta pozanarciarska
Otwarty: do drugiej połowy lipca

Kitzsteinhorn to najwyżej położony ośrodek narciarski w Ziemi Salzburskiej (Salzburgerland). Tutejszy teren narciarski nie należy do największych, ale oferuje cały szereg dodatkowych atrakcji. Na lodowcowym płaskowyżu na wysokości 2.900m wytyczony jest tor do jazdy na nartach biegowych. Jest on otwierany, gdy trasy biegówkowe w dolinie zostają zamknięte. Na miłośników zimy czeka też Ice-Arena – teren, na którym można do woli zjeżdżać na sankach i plastikowych  „jabłuszkach”. A potem z powrotem na górę wwozi nas wygodny wyciąg taśmowy.

Tignes, Francja

Dlaczego? Najdłuższy sezon we Francji, łatwy i szybki dostęp do tras
Otwarty: do 8 maja

Choć ośrodek Tignes nie jest już – tak jak to było jeszcze niedawno –  czynny przez cały rok, jednak i tak sezon jest tam w sumie o prawie trzy miesiące dłuższy niż w innych francuskich stacjach.

Podczas majowego weekendu często nadal możliwy jest zjazd na nartach do samej miejscowości – w latach obfitujących w śnieg stacja oferuje o tej porze roku nawet ponad 100 km tras. Wysoko położone Tignes posiada wygodne i szybkie połączenie (podziemną kolejkę linową) z lodowcem Grande Motte, gdzie śnieg na trasach jest gwarantowany.

weekend majowy na nartach
Tignes  | Foto: Tignes Tourist Office

Zermatt, Szwajcaria

Dlaczego? Najwyżej w Europie położone kolejki linowe, połączenie z Cervinią
Otwarty: 365 dni w roku

Ten czynny przez okrągły rok ośrodek narciarski daje 100-procentową gwarancję śniegu. Do drugiego weekendu maja stacja posiada połączenie z sąsiednią włoską Cervinią, która oferuje idealne warunki na narty z dziećmi. W tym okresie po obu stronach granicy czynnych jest zwykle ponad 100 km tras.

Po zamknięciu sezonu w Cervinii narciarze mają nadal do dyspozycji blisko 60 km w górującym nad Zermattem Matterhorn Glacier Paradise. Wiosną Matterhorn wydaje się być nawet bardziej magiczny i inspirujący niż zimą.

Wydajna kolejka górska wiodąca na Mały Matterhorn (najwyżej położona w Europie) umożliwia dostęp do terenów narciarskich zachowujących idealne warunki śniegowe do późnych wiosennych miesięcy. Na świeży puch można tu natrafić przez cały rok.

Zermatt - majowe narty u stóp Matterhornu
Zermatt – majowe narty u stóp Matterhornu  | Foto: Foto: Patrick Thorne

Riksgränsen, Szwecja

Dlaczego? Długie polarne dni, możliwy heliskiing
Otwarty: do 27 maja

Riksgränsen to dość specyficzny ośrodek. Leży 1400 km na północ od Sztokholmu i 250 km za kołem podbiegunowym. Ze względu na polarną noc do lutego jest tam zbyt ciemno, by uruchomić wyciągi. Śnieg jednak utrzymuje się tam w wyśmienitej kondycji aż do czerwca.

Ponadto cały ośrodek stanowi gigantyczny obszar freeride’owy. Od końca maja panuje tam 24-godzinny dzień polarny. Wyciągi kursują już w bardzo wczesnych godzinach nocnych, dzięki czemu można szusować w promieniach północnego (skoro może być popołudniowe to może być też północne) słońca.

Whistler Blackcomb, Kanada

Dlaczego? Lodowiec oferuje dobre wiosenne warunki
Otwarte: do ostatniego weekendu maja

Do maja w tym słynnym kanadyjskim ośrodku łączne opady śniegu w całym sezonie sięgają nawet 10m, dlatego grubość pokrywy śniegu w tym miesiącu zazwyczaj nadal jest imponująca.  W tym miesiącu oferta narciarska skoncentrowana jest na tutejszym lodowcu, gdzie nadal dostępnych do szusowania pozostaje w tym okresie kilkaset hektarów stoków oraz świetny fun park.

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.