Polish

Jak przygotować narty do sezonu zimowego?

28. październik 2020 | Skiinfo

Eikedalen Skisenter

Eikedalen Skisenter

Prawa autorskie: Eikedalen Skisenter

Coraz więcej ośrodków w Polsce i w Alpach jest już czynnych. Najwyższy czas wyjąć narty z szafy i przygotować je do sezonu zimowego! Woskowanie, polerowanie, ostrzenie krawędzi i kontrola wiązania to absolutne minimum.

Ilość czasu, jaki trzeba będzie poświęcić na przygotowanie sprzętu do zimy zależy wyłącznie od tego, jak dbałeś o nie w okresie letnim. Jeśli były przechowywane w suchym i czystym otoczeniu z ochronną warstwą wosku na ślizgu, wystarczy tylko oczyścić ślizg z wosku, wypolerować syntetyczną tkaniną, sprawdzić wiązanie i gotowe!

Jeśli jednak nie zadbaliśmy o właściwą ochronę nart latem, na przygotowanie ich do sezonu trzeba będzie przeznaczyć nieco więcej czasu. Najpierw musimy sprawdzić, czy krawędzie:

❶ nie posiadają żadnych śladów rdzy i

❷ czy są prawidłowo naostrzone (najlepiej zrobić to paznokciem – jeśli krawędź jest ostra, zeskrobie wierzchnią warstwę płytki paznokciowej) .

Tępe krawędzie trzeba koniecznie naostrzyć, zwłaszcza że na początku sezonu śnieg często jest dość twardy.

Do ostrzenia krawędzi potrzebne jest specjalne narzędzie  - © Toko-Swix Sport AG

Do ostrzenia krawędzi potrzebne jest specjalne narzędzie

Prawa autorskie: Toko-Swix Sport AG

Własnoręczny serwis nart wcale nie jest taki trudny

Gdy nie masz zdolności manualnych lub czasu, możesz oddać sprzęt do centrum serwisowego. Jeśli ślizgi w poprzednim sezonie nie zostały uszkodzone (np. jazdą po kamieniach) zwykle wystarczy mały serwis, który składa się tylko z woskowania i polerowania ślizgu. Opcja pośrednia obejmuje dodatkowo ostrzenie krawędzi. W zakresie pełnego serwisu jest jeszcze naprawa ewentualnych rys na ślizgu.  

Jeśli jednak jesteś majsterkowiczem, powyższe czynności możesz wykonać samodzielnie. Do tego będziesz jednak potrzebować sprzętu do ostrzenia i smarowania nart. W Internecie znajduje się wiele zdjęć i filmików instruktażowych pokazujących, jak należy prawidłowo przeprowadzić podstawowy serwis nart. Wykonywanie konserwacji sprzętu nie jest bardzo skomplikowane , wystarczy być ostrożnym i postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w filmie. Naprawa ślizgów to już wyższa szkoła jazdy, ale w określonych przypadkach opłaca się zrobić to samemu – temu tematowi wkrótce poświęcimy osobny artykuł.

Ważne jest również, aby dokładnie sprawdzić ustawienia wiązania – zwłaszcza gdy kupimy nowe buty. To że wewnętrzny rozmiar buta jest taki sam jak poprzednio, wcale nie znaczy, że wielkość  zewnętrznej skorupy buta też będzie taka sama. Właściwe ustawienie wiązania ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. 

Aby utrzymać narty w dobrym stanie przez całą zimę, koniecznie trzeba je po jeździe każdorazowo dokładnie wysuszyć – w żadnym wypadku nie wolno przechowywać ich mokrych w pokrowcu na narty, gdyż w przeciwnym razie korozja pożre nam krawędzie. W trakcie sezonu oczywiście regularnie trzeba ostrzyć krawędzie i smarować narty, żeby jazda na nich sprawiała nam przyjemność. Życzymy udanego sezonu! 

W trakcie sezonu narty także trzeba regularnie ostrzyć i smarować

W trakcie sezonu narty także trzeba regularnie ostrzyć i smarować

Galeria zdjęć

Eikedalen Skisenter - © Eikedalen Skisenter
Ostrzenie krawędzi - © Toko-Swix Sport AG
undefined

Zobacz wszystkie

Reklama

Reklama

Reklama