Polish

Słowackie TOP 10 - Najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji

Tatrzańska Łomnica

Tatrzańska Łomnica

Prawa autorskie: www.vt.sk

Przygotowaliśmy dla Was ranking najdłuższych tras narciarskich na Słowacji. Nasze zestawienie uzupełniliśmy także o informacje dotyczące różnicy wysokości między górną a dolną stacją wyciągu oraz o średnie nachylenie stoku. Mamy nadzieję, że ten komplet danych okaże się dla Was pomocny podczas poszukiwania kolejnych pomysłów na narciarskie wypady.

Skąd takie dane, czyli metoda pomiaru
Ponieważ w poprzednich sezonach przez media narciarskie i prasę ogólną przewinęła się głośna dyskusja na temat dość powszechnego procederu zawyżania przez ośrodki narciarskie danych na temat długości tras, nasz ranking oparliśmy na własnych pomiarach. Pomiary wykonywaliśmy na mapach Google Earth za pomocą narzędzia „linijka“. Wyniki odpowiadają rzeczywistej długości tras mierzonej w linii spadku. Możliwe błędy pomiaru są minimalne i nie mają wpływu na ostateczne rezultaty. Zmierzone długości zaokrąglaliśmy zawsze do setek metrów.

Długość tras mierzyliśmy od punktu, w którym znajduje się najwyżej położona stacja wyciągu lub kolejki linowej, do najniżej zlokalizowanej stacji. Pomiar wykonywaliśmy po najkrótszej łączącej oba punkty linii, zgodnie z przebiegiem tras oznaczonych na mapach ośrodków narciarskich. Przyjęta przez nas metoda pozwala lepiej porównać potencjał danej góry i ośrodka, ale oznacza to też, że w rankingu mogą nie znaleźć się trasy będące dłuższym "objazdem" dla początkujących. 

Przy opisie każdej trasy podajemy też jej przeciętne nachylenie, które wyrażamy w procentach (jest to iloraz różnicy wysokości między najwyższym i najniższym punktem oraz odległości między nimi w poziomie).  

 

Słowackie TOP 10 – najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji

 

1. Tatrzańska Łomnica: Lomnické sedlo > Tatrzańska Łomnica
długość: 5500 m
różnica wysokości: 1300 m
nachylenie: 24 %

Najdłuższa trasa narciarska na Słowacji może poszczycić się jednocześnie najwyższym położeniem, jak i najwyższym przewyższeniem. Zaczyna się na wysokości 2190m przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Łomnickie Siodło. Na pierwszych 700m trasa jest dość stroma. Potem nachylenie odpowiada kolorowi czerwonemu. Trasa wiedzie koło Skalnatego Plesa a następnie prowadzi po szerokich bezdrzewnych stokach na Čučoriedkach. Końcowy dojazd do dolnej stacji wyciągu w Łomnicy jest bardzo łatwy i doskonale nadaje się dla mniej wprawionych narciarzy i snowboardzistów. Trasa jest sztucznie naśnieżana na odcinku od Skalnatego Plesa do Tatrzańskiej Łomnicy. Na szczyt można dostać się korzystając kolejno z trzech wyciągów: ekspresowej 6-osobowej kanapy Tatrzańska Łomnica – Start, 15-osobową gondolą Start –Skalnate Pleso a potem 2-osobową kanapą Skalnate Pleso - Lomnicke sedlo.

1. Tatrzańska Łomnica: Lomnické sedlo > Tatrzańska Łomnica  - © OnTheSnow

1. Tatrzańska Łomnica: Lomnické sedlo > Tatrzańska Łomnica

Prawa autorskie: OnTheSnow

2. Jasna Tatry Niskie: Chopok > Lúčky
długość: 5100 m
różnica wysokości: 1060 m
nachylenie: 21%

Druga pod względem długości trasa narciarska na Słowacji wiedzie spod szczytu Chopoka przez Konský Grúň, Peknú Vyhliadku i Rovnú hoľu do Lúčky. Trasa zaczyna się na wysokości 2003m a kończy na 943m. Na całej długości wyposażona jest w system sztucznego naśnieżania. Na szczyt można wjechać korzystając z ekspresowej 6-osobowej kanapy Lúčky – Vyhliadka, ekspresowej 6-osobowej kanapy Záhradky – Priehyba i kolejką linową Priehyba – Chopok.

2. Jasna Tatry Niskie: Chopok > Lúčky  - © OnTheSnow

2. Jasna Tatry Niskie: Chopok > Lúčky

Prawa autorskie: OnTheSnow

3. Ružomberok - Malinô Brdo: Malinô Brdo > Hrabovo
długość: 3800 m
różnica wysokości: 660 m
nachylenie: 17 %

Początek trasy znajduje się na wysokości 1209m i oferuje narciarzom piękny widok na Kotlinę Liptowską oraz okoliczne pasma górskie. Trasa zadowoli miłośników carvingu, głównie dzięki swojej niezwykłej szerokości szczególnie w górnym odcinku. Sztuczne naśnieżanie możliwe jest na całej jej długości.  Na szczyt prowadzi 8-osobowa gondola i 4-osobowa kanapa.

3. Ružomberok - Malinô Brdo: Malinô Brdo > Hrabovo  - © OnTheSnow

3. Ružomberok - Malinô Brdo: Malinô Brdo > Hrabovo

Prawa autorskie: OnTheSnow

4. Kubinska hola: Minčol ->  parking
Długość: 2700 m
Różnica wysokości: 640 m
Średnie nachylenie: 24%

Najdłuższa trasa na Orawie znajduje się w ośrodku Kubínska hoľa. Na całej długości wyposażona jest w armatki śnieżne. Na szczyt można dostać się 4-osobową kanapą i orczykiem.

4. Kubinska hola: Minčol ->  parking  - © OnTheSnow

4. Kubinska hola: Minčol -> parking

Prawa autorskie: OnTheSnow

5. Kojšovská hoľa: Kojšovská hoľa > Zlatá Idka
długość: 2700 m
różnica wysokości: 465 m
nachylenie: 17%

 

6. Štrbské Pleso: Solisko > Štrbské pleso
długość: 2200 m
różnica wysokości: 460 m
nachylenie: 21%

 

7. Wielka Racza: Marguška (górna stacja 4-osobowej kanapy) - > parking Dedovka
długość: 2200 m
różnica wysokości: 340 m
nachylenie: 15%

 

8. Starý Smokovec: Hrebienok > Starý Smokovec
długość: 2100 m
różnica wysokości: 247 m
nachylenie: 12%

8. Starý Smokovec: Hrebienok > Starý Smokovec  - © OnTheSnow

8. Starý Smokovec: Hrebienok > Starý Smokovec

Prawa autorskie: OnTheSnow

9. Plejsy: górna stacja 2-osobowej kanapy > dolna stacja 2-osobowej kanapy
długość: 2000 m
różnica wysokości: 410 m
nachylenie: 21%

 

10. Rohácze Spálená: górna stacja 6-osobowej kanapy > dolna stacja 6-osobowej kanapy
długość: 2000 m
różnica wysokości: 461 m
nachylenie: 23%

10. Rohácze Spálená: górna stacja 6-osobowej kanapy > dolna stacja 6-osobowej kanapy   - © OnTheSnow

10. Rohácze Spálená: górna stacja 6-osobowej kanapy > dolna stacja 6-osobowej kanapy

Prawa autorskie: OnTheSnow

Trasy nieczynne:
W rankingu nie zamieściliśmy trasy o długości 2200m w ośrodku Turecká – Krížna, która w sezonie zimowym 2014/2015 ze względu na zły stan techniczny sprzętu czynna będzie tylko w dolnej części o długości 900m.

Trasa w Starym Smokowcu byłaby dłuższa o 600 metrów, gdyby działał wyciąg H130 Hrebienok – Horná lúka. W sezonie 2014/2015 nie ma szans na jego uruchomienie. W przyszłości planowana jest w tym rejonie budowa nowoczesnej, ekspresowej kanapy – termin realizacji inwestycji zależy od uzyskania stosownych zezwoleń.

Galeria zdjęć

Tatrzańska Łomnica
Skipark Ružomberok - © Ružomberok – Malino Brdô FB
Roháče - Spálená dolina - 20.12.2014 - © Juraj Meško
4. Kubinska hola: Minčol ->  parking - © OnTheSnow

Zobacz wszystkie

Od redakcji:
W Jasnej znajduje się kilka tras, które mogłyby znaleźć się w rankingu. Przyjęliśmy jednak zasadę, że z jednego ośrodka umieszczamy w rankingu tylko jedną (najdłuższą) trasę!

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama