Polish

6 pewnych pomysłów na narty w maju

3. kwiecień 2018 | Patrick Thorne

Ośrodki w tym artykule: Whistler Blackcomb, Zermatt, Tignes, Lodowiec Hintertux, Lodowiec Stubai, Riksgränsen

Narty w maju oferują niezapomniane widoki na stokach

Narty w maju oferują niezapomniane widoki na stokach

Prawa autorskie: Mammoth Mountain Ski Resort

Sezon zbliża się ku końcowi a Wam wciąż mało? Nic straconego – choć nawet w Alpach większość ośrodków wyłącza wyciągi przed końcem kwietnia, w maju nadal będzie gdzie pośmigać. Przedstawiamy 6 pomysłów na udany wypad na narty w miesiącu zakochanych. Na liście znalazło się kilka dość egzotycznych miejscówek.

Narty w maju oznaczają znacznie dłuższe dni, przyjemne wiosenne temperatury i niemal gwarancję słońca na stoku. Oczywiście, aby skorzystać z najlepszych warunków śniegowych ruszamy na stok wcześnie. W ośrodkach, które poniżej Wam rekomendujemy zazwyczaj do południa będziecie mogli liczyć na niemal zimową jakość śniegu. Jeśli nie trafi się nagłe zimowe ochłodzenie (co w maju dość często się zdarza a szczęściarze zaliczą wówczas nawet jazdę w puchu) narciarski dzień na stoku kończy się zwykle wczesnym popołudniem, dlatego mimo konieczności wczesnego wstawania na apres-ski i tak jest mnóstwo czasu. Wyjazd w maju ma jednak jeszcze jedną niezwykłą zaletę – odjazdowo niskie ceny. Jak dobrze poszukać, można znaleźć lokum nawet za połowę sezonowej ceny, do tego nie brakuje ofert ze skipassem w cenie.

Oto nasz wybór najlepszych miejscówek na narty w maju:

Hintertux, Austria
Dlaczego? 1.000 m przewyższenia, szybkie wyciągi
Otwarty: 365 dni w roku

Hintertux to jeden z zaledwie dwóch ośrodków narciarskich, czynnych bez przerwy przez okrągły rok. To nie jedyny lodowiec czynny w maju, ale zazwyczaj w okresie od kwietnia do listopada oferuje największą liczbę tras. Do tego obsługiwany jest przez sieć szybkich, nowoczesnych kolejek o dużej przepustowości. Zwykle w maju czynnych jest nadal co najmniej 40 km tras (w bardzo śnieżnych sezonach nawet do 60 km). Wiosną (także w maju) trwa tu niekończąca się seria festiwali i imprez odbywających się w zasadzie co weekend.

Lodowiec Hintertux, Austria  - © Hintertux Tourist Office

Lodowiec Hintertux, Austria

Prawa autorskie: Hintertux Tourist Office

 

Stubai, Austria
Dlaczego? Dzieci do 10 lat śmigają za darmo
Otwarty: do 3 czerwca

Polacy mają do lodowca Stubai wyjątkowy sentyment. Być może zadecydował o tym relatywnie dobry dojazd, a może korzystna oferta dla rodzin. Bezpłatne skipassy dla dzieci do 10 roku życia to zdecydowanie powyżej alpejskiego standardu. W maju zjazd kultową trasą Wilde Grub'n do dolnej stacji głównej gondoli będzie już niemożliwy, ale powyżej średniej stacji gondoli warunki będą nadal pierwszorzędne. W minionych latach na początku maja na Stubaiu nadal czynna była zawsze większość wyciągów i tras narciarskich. Narciarze mogą liczyć w tym okresie na atrakcyjne pakiety promocyjne.

Słońce na lodowcu Stubai  - © Andre Schoenherr- TVB Stubai Tirol

Słońce na lodowcu Stubai

Prawa autorskie: Andre Schoenherr- TVB Stubai Tirol

 

Tignes, Francja
Dlaczego? Najdłuższy sezon we Francji, łatwy i szybki dostęp do tras
Otwarty: do 8 maja

Choć ośrodek Tignes nie jest już – tak jak to było jeszcze niedawno -  czynny przez cały rok, jednak i tak sezon jest tam w sumie o prawie trzy miesiące dłuższy niż w innych francuskich stacjach (wyciągi czynne są tam do połowy maja). Podczas majowego weekendu często nadal możliwy jest zjazd na nartach do samej miejscowości – w latach obfitujących w śnieg stacja oferuje o tej porze roku nawet ponad 100 km tras. Wysoko położone Tignes posiada wygodne i szybkie połączenie (podziemną kolejkę linową) z lodowcem Grande Motte, gdzie śnieg na trasach jest gwarantowany.

Tignes  - © Tignes Tourist Office

Tignes

Prawa autorskie: Tignes Tourist Office

 

Zermatt, Szwajcaria
Dlaczego? Najwyżej w Europie położone kolejki linowe, połączenie z Cervinią
Otwarty: 365 dni w roku

Ten czynny przez okrągły roku ośrodek narciarski daje 100-procentową gwarancję śniegu. Do drugiego weekendu maja stacja posiada połączenie z sąsiednią Cervinią. W tym okresie po obu stronach granicy czynnych jest zwykle ponad 100 km tras. Po zamknięciu sezonu w Cervinii narciarze mają nadal do dyspozycji blisko 60 km w górującym nad Zermattem Matterhorn Glacier Paradise. Wiosną Matterhorn wydaje się być nawet bardziej magiczny i inspirujący niż zimą. Wydajna kolejka górska wiodąca na Mały Matterhorn (najwyżej położona w Europie) umożliwia dostęp do terenów narciarskich zachowujących idealne warunki śniegowe do późnych wiosennych miesięcy. Na świeży puch można tu natrafić przez cały rok.

Zermatt - majowe narty u stóp Matterhornu  - © Patrick Thorne

Zermatt - majowe narty u stóp Matterhornu

Prawa autorskie: Patrick Thorne

 

Riksgränsen, Szwecja

Dlaczego? Długie polarne dni, możliwy heliskiing
Otwarty: do 27 maja

Riksgränsen to dość specyficzny ośrodek. Leży 1400 km na północ od Sztokholmu i 250 km za kołem podbiegunowym. Ze względu na polarną noc do lutego jest tam zbyt ciemno, by uruchomić wyciągi. Śnieg jednak utrzymuje się tam w dobrej kondycji aż do czerwca. Ponadto cały ośrodek stanowi gigantyczny obszar freeridowy. Od końca maja panuje tam 24-godzinny dzień polarny. Wyciągi kursują już w bardzo wczesnych godzinach nocnych, dzięki czemu można szusować w promieniach północnego (skoro może być popołudniowe to może być też północne) słońca.

Riksgransen za kołem podbiegunowym w Szwecji  - © Riksgransen Resort

Riksgransen za kołem podbiegunowym w Szwecji

Prawa autorskie: Riksgransen Resort

 

Whistler Blackcomb, Kanada
Dlaczego? Lodowiec oferuje dobre wiosenne warunki
Otwarte: do ostatniego weekendu maja

Do maja w tym słynnym kanadyjskim ośrodku łączne opady śniegu w całym sezonie sięgają nawet 10m, dlatego grubość pokrywy śniegu w tym miesiącu zazwyczaj nadal jest imponująca.  W tym miesiącu oferta narciarska skoncentrowana jest na tutejszym lodowcu, gdzie nadal dostępnych do szusowania pozostaje w tym okresie kilkaset hektarów stoków oraz świetny fun park. 

 

Galeria zdjęć

Wiosna na nartach - © Mammoth Mountain Ski Resort
Słońce na lodowcu Stubai - © Andre Schoenherr- TVB Stubai Tirol
Whistler Blackcomb, Kanada - © Whistler Blackcomb
Tignes - © Tignes Tourist Office

Zobacz wszystkie

Reklama

Reklama

Reklama