Polish

Raport narciarski: w weekend wreszcie opady śniegu!

Klínovec, Czechy 14.1.2020

Klínovec, Czechy 14.1.2020

Prawa autorskie: facebook | Skiareál Klínovec

Słoneczna pogoda w górach utrzymywała się przez niemal cały tydzień. I chociaż świeży śnieg w zauważalnych ilościach nie padał ani u nas, ani u naszych południowych sąsiadów, ani w Alpach, to miejsc ze świetnymi warunkami i niemal pustymi stokami, było sporo. Zapraszamy do naszego cotygodniowego raportu narciarskiego.

Obecny sezon zimowy zostanie odnotowany jako jeden z cieplejszych od lat. Na niższych wysokościach, nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i na Słowacji, temperatury są jak dotąd powyżej średniej! Dlatego nawet jeśli rano warunki są bardzo przyzwoite, to niestety dość szybko tworzą się muldy. Narzekania na pracę ekip odpowiedzialnych za utrzymanie stoków odpowiednim stanie są w większości przypadków niesprawiedliwe – przy wysokich dodatnich temperaturach pokrywa śniegu nie jest zmrożona i nawet po przejechaniu ratraka powierzchnia trasy zmienia się często w grzęzawisko już po przejechaniu kilkudziesięciu narciarzy.

Alpy również doświadczyły jak dotąd znacznie mniej śniegu niż we wcześniejszych sezonach.  Ośrodkiem  z najgrubszą pokrywą śnieżną na stokach jest włoski lodowiec Presena w Passo Tonale – sięga ona tam do 400 cm. W Austrii są obecnie tylko 4 stacje, gdzie grubość pokrywy śniegu na stokach przekracza 300 cm.

Ostatnie opady śniegu:  Polska | Czechy | SłowacjaAustria | Szwajcaria | Francja | Włochy

Galeria zdjęć

Klínovec, Czechy 14.1.2020 - © facebook | Skiareál Klínovec
Klínovec, Czechy 14.1.2020 - © facebook | Skiareál Klínovec
Flims Laax Falera - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer
Piękna pogoda podczas wizyty Skiinfo w drugim tygodniu stycznia w Flims Laax Falera - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Zobacz wszystkie

Warunki narciarskie w Polsce

Pod względem deklarowanej grubości pokrywy śniegu tradycyjnie ostatnio przoduje u nas Kotelnica Białczańska  (do 130 cm) oraz Rusiń-ski i Gubałówka (do 120cm). Do czynnych ośrodków pod koniec minionego tygodnia dołączył wreszcie Kasprowy Wierch. Śmigać można tam na razie tylko w Kotle Gąsienicowym, gdzie leży miejscami do 110cm śniegu. Według Polskich Kolei Linowych możliwy jest zjazd szlakiem narciarskim przez Dolinę Gąsienicową do Kuźnic. To jednak opcja tylko dla hardcorowców. Na zbyt dobre warunki na tym szlaku na razie nie ma co liczyć.

Prognoza pogody: na szczęście w prognozie widać opady śniegu, które w niektórych miejscach znacząco poprawią warunki na stokach. Na plusie będzie jeszcze tylko w czwartek i w piątek. Od soboty zacznie się robić coraz chłodniej i najważniejsze: w niedzielę nadejdą opady śniegu! Padać ma w zasadzie w całym pasie naszych gór, z tym że najwięcej sypnie na Śląsku (15-20cm). Pomoże to nieco Szczyrkowi, który w tym sezonie znowu ma pecha i mimo nowoczesnego systemu naśnieżania wciąż pracuje na pół gwizdka a warunki, jakie oferuje, delikatnie mówiąc, nie zachwycają. Nieco mniej (10-15cm) spadnie w Małopolsce. Najmniej opadów spodziewajmy się w Sudetach – 2-4cm ( i to bardziej w sobotę niż w niedzielę). Przyszły tydzień niemal wszędzie pod znakiem mrozu. Najlepsza pogoda zapowiada się we wtorek – w prognozach mróz i piękne słońce!

Prognoza śniegu: Polska | Czechy Słowacja Austria Szwajcaria | Francja | Włochy

 

 

 

Warunki narciarskie w Czechach

 

Warunki narciarskie na Słowacji

 

Warunki narciarskie w Austrii

  

Warunki narciarskie we Włoszech

 

Warunki narciarskie we Francji

  

Prognoza pogody dla Alp

 

 Źródło: windy.com 

 

Relacje z mediów społecznościowych

 

 

 

 

 

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama