Polish

Covid-19: Narciarskie vademecum

25. listopad 2020 | Skiinfo

Nowinki z regionów Szwajcaria, Finlandia, Szwecja, Czechy, Włochy, Słowacja, Francja, Polska, Austria

COVID-19: Gdzie można jeździć na nartach? Jakie ograniczenia panują w różnych krajach?

COVID-19: Gdzie można jeździć na nartach? Jakie ograniczenia panują w różnych krajach?

Prawa autorskie: Kaunertaler Gletscher

Jazda na nartach w sezonie zimowym 2020/21 nie będzie już taka sama jak wcześniej. Pandemia Covid-19 mocno uderzyła we wszystkie sfery naszego życia i niewątpliwie będzie miała znaczący wpływ na tegoroczny sezon narciarski.

Narty i urlop narciarski są ściśle związane z podróżowaniem i gastronomią, po prostu z turystyką. To właśnie podróże, zwłaszcza za granicę, mogą budzić szereg pytań. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące możliwości uprawiania narciarstwa w obecnych warunkach.

 >>> ARTYKUŁ JEST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY <<<


Czy w Polsce będzie można jeździć na nartach?

To pytanie zadawaliśmy sobie od początku sezonu. Wreszcie mamy odpowiedź - ośrodki będa mogły funkcjonować, pod warunkiem przestrzegania surowego reżimu sanitarnego. Zanim we wtorek 24 listopada opublikowano wytyczne dla funkcjonowania ośrodków narciarskich w pandemii, rząd zafundował nam niezłą huśtawke nastrojów. Najpierw w sobotę 21.11.2021 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że ferie zimowe odbędą się w cąłym kraju w jednym terminie od 4 do 17 stycznia 2021, i zaapelował, by nie rezerwować wyjazdów na ferie ani w Polsce, ani za granicą. W komunikacie na stronie Kancelarii Premiera napisano, że "dzieci i młodzież pozostaną w domach ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe". Jednocześnie wicepremier Jarosław Gowin powiedział w wywiadzie, że rząd najprawdopodobniej zamknie wyciągi narciarskie. Branża narciarska była zszokowana tą decyzją. Po dwóch dniach okazało sie jednak, że koelej linowe będą funkcjonować, ale hotele niestety już nie. 

Początek sezonu narciarskiego w Polsce zależy więc obecnie już tylko od warunków śniegowych. Ochłodzenie pozwoliło stacjom narciarskim rozpocząć akcję naśnieżania stoków. Master-Ski zapowiada, że już 25 listopada wystartuje z treningami narciarskimi! Zobacz zdjęcia z naśnieżania polskich stoków >>>


Gdzie można jeździć na nartach za granicą?

Mimo, że sytuacja epidemiczna w Europie jest dość napięta, kilka europejskich ośrodków jest otwartych i można w nich jeździć na nartach. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w poszczególnych krajach. Cały czas liczymy, że rząd nie zdecyduje się na zamknięcie granic. Premier ostrzegał jednak, że może zostać wprowadzona kwarantanna dla osób powracających z zagranicznych wyjazdów. 

 

Osrodki zamkniete Austria 

Jeszcze na początku listopada w Austrii można było szusować na tamtejszych lodowcach. Warunki śniegowe były zresztą wyśmienite. Niestety rząd w Wiedniu wprowadził pełny lockdown i zamknął ośrodki narciarskie. Obostrzenia obowiązują na razie do 6 grudnia. Dla obywateli Polski nie ma ograniczeń dotyczących wjazdu na terytorium Austrii. Uwaga! Czechy znajdują się w Austrii na liście krajów podwyższonego ryzyka, dlatego Polacy mogą przekroczyc czesko-austriacką granicę jedynie podróżując przez Czechy tranzytem. W razie zatrzymania w Czechach na dłużej niż tylko na krótki konieczny postoj np. na stacjach benzynowych, konieczne będzie przedłożenie przy wjeździe zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub 10-dniowa kwarantanna. Więcej na temat szusowania w Austrii w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>>

Osrodki zamkniete Włochy

Zgodnie z dekretem włoskiego rządu przyjętym pod koniec października także włoskie ośrodki narciarskie pozostają zamknięte co najmniej do 3 grudnia 2020 r. Wiele wskazuje jednak na to, że szanse iż sezon rozpocznie się przed Bożym Narodzeniem są niewielkie. W poniedziałek 23.11. na Konferencji Regionów został zatwierdzony protokół, w którym uzgodniono wszystkie środki zapobiegawcze, jakie należy podjąć w celu bezpiecznego korzystania z wyciągów narciarskich na terenie ośrodków narciarskich. Niestety premier Giuseppe Conte szybko zgasił nadzieje miłośników nart na bliski start sezonu, deklarując: „Nie możemy cieszyć się bezkrytycznie wakacjami na śniegu". Zapowiedział opracowanie wraz prezydentem Francji  Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel wspólnego europejskiego protokołu bezpieczeństwa dla stacji narciarskich. Więcej na temat szusowania we Włoszech w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>>

Otwarte dla Polakow Szwajcaria

Szwajcaria to obecnie jedyny kraj alpejski, w którym możliwe jest szusowanie. Co prawda liczba przypadków infekcji koronawirusem jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, jednak rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zakazu funkcjonowania ośrodków narciarskich. Dla narciarzy z Polski nie ma obecnie żadnych obostrzeń dotyczących wjazdu na terytorium Szwajcarii. Uwaga, na szwajcarskiej liście krajów wysokiego ryzyka znajdują się Czechy! Osoby, które w ciągu 10 dni przed przekroczeniem granicy Szwajcarii przebywały w Czechach, po przybyciu do hotelu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę! (nie dotyczy tranzytu przez Czechy do 24h). Więcej na temat szusowania w Szwajcarii w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>>

Osrodki zamkniete Francja

Ośrodki narciarskie we Francji zostały zamknięte 29 października 2020 roku. Ograniczenia w ich funkcjonowaniu miały potrwać do końca listopada 2020. Niestety prezydent Macron odebrał narciarzom nadzieję na szybki start sezonu. "Jeśli chodzi o ośrodki sportów zimowych, decyzje zostaną wkrótce podjęte. Wydaje mi się, że nie da się przewidzieć otwarcia na święta i lepiej przygotować się na otwarcie w styczniu w lepszych warunkach." - powiedział w orędziu 24 listopada. Dla obywateli Polski nie ma obecnie żadnych ograniczeń dotyczących wjazdu na terytorium Francji a osoby wjeżdżające nie podlegają kwarantannie. Jednak miejsce pobytu mozna opuszczać wyłącznie, aby udać się do pracy, szkoły, lekarza apteki lub sklepu po najpotrzebniejsze artykuły, a także w celach rekreacyjnych - w promieniu 1 kilometra (od soboty 28.11 20km) od miejsca zamieszkania. Niektóre okręgi wprowadziły nakaz noszenie maseczek we wszystkich, zamkniętych i otwartych, przestrzeniach publicznych dla osób powyżej szóstego roku życia.

Osrodki zamkniete Słowacja

Sezon narciarski na Słowacji jeszcze się nie rozpoczął. Obecnie na Słowacji obowiązuje godzina policyjna (z wyjątkiem osób z ważnym negatywnym testem), a także zakaz gromadzenia się powyżej 6 osób (z wyjątkiem osób z jednego gospodarstwa domowego). Jeśli pozwolą na to regulacje rządowe, pogoda i warunki śniegowe, jazda na nartach może rozpocząć się na przełomie listopada i grudnia. Obywatele polscy przy wjeździe na terytorium Slowacji muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 lub poddać obowiązkowej kwarantannie. Powyższe nie dotyczy tranzytu (do 8 godzin) bez zatrzymywania poza niezbędnym tankowaniem na stacjiach paliw.

Osrodki zamkniete Czechy

Na sezon narciarski za wcześnie także w Czechach. I dobrze, bo z powodu coraz gorszej sytuacji epidemicznej od 5 października obowiązuje tam stan wyjątkowy. Od 9.11. podróżni z Polski nie mogą wjechać na terytorium Czech (nie dotyczy tranzytu do 12 godzin). W całym kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Obowiązuje godzina policyjna od godziny 21.00 do 5.00. Szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji są zamknięte do odwołania.

Otwarte dla Polakow Szwecja

Szusować za to można w Szwecji – może to w tym sezonie będzie nowy, ciekawy kierunek? Obecnie nie ma żadnych ograniczeń wjazdu i wyjazdu ze Szwecji dla osób przyjeżdżających z Polski. Po przekroczeniu granicy nie obowiązuje kwarantanna. Nie ma także żadnych ograniczeń dotyczących podróżowania po Szwecji. Zalecane jest zachowanie dystansu społecznego (2m).

Niedostepne dla Polakow Finlandia

Ośrodki narciarskie działają także w Finlandii. Narciarze z Polski na razie jednak w nich nie poszusują. Od 5 października 2020 roku obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu do Finlandii osób przybywających z Polski.  Podróżni muszą przedstawić stosowne uzasadnienie podróży. Wjazd w celach turystycznych czy rekreacyjnych nie jest możliwy.

Otwarte ośrodki w Europie

 

Czy w ośrodkach narciarskich trzeba nosić maseczkę?

W każdym kraju obowiązują nieco inne zasady higieny i bezpieczeństwa, ale ogólnie zakrycie ust i nosa jest wymagane we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, obiektach usługowych i restauracjach, nawet w ośrodkach górskich i narciarskich. Koleje linowe zaliczane są do środków transportu. Dlatego też na wyciągach i w gondolach wymagane jest zakrywanie twarzy. Niektóre ośrodki oferują bezpłatne bandamy do każdego karnetu narciarskiego, aby klienci mogli zakryć usta i twarz.

 

Zakrywanie ust i nosa będzie w tym sezonie obowiązkowe podczas korzystania w kolei linowych oraz w zamkniętych budynkach  - &copy; extrememedia

Zakrywanie ust i nosa będzie w tym sezonie obowiązkowe podczas korzystania w kolei linowych oraz w zamkniętych budynkach

Prawa autorskie: extrememedia

Zalecenia dotyczące bezpiecznego szusowania w pandemii

➽ Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód jako środek lokomocji. Kilkunastogodzinna podróż autokarem to chyba teraz nie najlepszy wybór.

➽ Jeśli to możliwe zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, abyś nie musiał korzystać ze skibusa.

➽ Często dezynfekuj ręce. W ośrodkach narciarskich środki dezynfekcyjne znajdować się będą przy wejściu do wszystkich zamkniętych pomieszczeń, jak stacje kolei linowych czy restauracje i schroniska.

➽ Zachowuj dystans społeczny, zarówno w budynkach, jak i na stokach. Nie we wszystkich krajach i regionach obowiązujący dystans wynosi 2 metry, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w regionie, w którym szusujesz.

➽ Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.

➽ Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.

➽ Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19 lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.

Reklama

Reklama

Reklama