Covid-19: Narciarskie vademecum

Artykuły Covid-19 Covid-19: Narciarskie vademecum

Jazda na nartach w sezonie zimowym 2020/21 nie będzie już taka sama jak wcześniej. Pandemia Covid-19 mocno uderzyła we wszystkie sfery naszego życia i niewątpliwie będzie miała znaczący wpływ na tegoroczny sezon narciarski. Narty i urlop narciarski są ściśle związane z podróżowaniem i gastronomią, po prostu z turystyką. To właśnie podróże, zwłaszcza za granicę, mogą budzić szereg pytań. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące możliwości uprawiania narciarstwa w obecnych warunkach.

 >>> OSTATNIA AKTUALIZACJA: MARZEC 2021 <<<

 

Gdzie w Polsce można jeździć na nartach?

Osrodki zamkniete  Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej w środę, że z uwagi na gwałtownie pogarszającą się sytuację epidemiczną, rząd zdecydował się podjąć „zdecydowane kroki”. Oznacza to twardy ogólnokrajowy lockdown, który niesie ze sobą ponowne zamknięcie hoteli i ośrodków narciarskich. Oznacza to praktycznie koniec sezonu narciarskiego w Polsce z dniem 20 marca – dowiedz się więcej >>>

Otwarte ośrodki narciarskie w Polsce

 

Gdzie można jeździć na nartach za granicą?

Mimo, że sytuacja epidemiczna w Europie jest dość napięta, kilka europejskich ośrodków jest otwartych i można w nich jeździć na nartach. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w poszczególnych krajach. Cały czas liczymy, że rząd nie zdecyduje się na zamknięcie granic. Premier ostrzegał jednak, że może zostać wprowadzona kwarantanna dla osób powracających z zagranicznych wyjazdów.

Osrodki zamkniete ośrodki zamknięte      Otwarte dla Polakow ośrodki czynne      Osrodki zamkniete ośrodki czynne, ale niedostępne dla Polaków

Austria

Osrodki zamkniete  Jeszcze na początku listopada w Austrii można było szusować na tamtejszych lodowcach. Warunki śniegowe były zresztą wyśmienite. Niestety rząd w Wiedniu wprowadził pełny lockdown. Stacje narciarskie mogą być otwarte od 24 grudnia (decyzje podejmują suwerennie poszczególne landy). I wiele z ośrodków rzeczywiście uruchomiło wyciągi dla narciarzy. Niestety hotele i restauracje będą zamknięte aż do Wielkanocy, dlatego mogą z nich póki co korzystać tylko lokalni narciarze. Ponadto obowiązuje  10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających z krajów, w których skumulowana liczba zachorowań na Covid-19 w ostatnich 14 dniach przekracza 100 przypadków na 100.000 mieszkańców. Co znacza, że obostrzenie dotyczy także Polaków.
Więcej na temat szusowania w Austrii w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>> 

Włochy

Osrodki zamkniete  Rząd w Rzymie przedłużył zakaz rekreacyjnej jazdy na nartach do 6 kwietnia. Oznacza to praktycznie przekreślenie szans na wznowienie sezonu narciarskiego. Największy włoski region narciarski Dolomiti Superski zapowiedział, że nie uruchomi wyciągów już tej zimy ani wiosny. Ewentualnie czynne mogą być jedynie pojedyńcze stacje. Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski zobowiązane są do przedstawienia autodeklaracji oraz negatywnego wyniku testu wymazowego molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch.
Więcej na temat szusowania we Włoszech w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>>

Szwajcaria

Osrodki zamkniete  Szwajcaria to obecnie jedyny kraj alpejski, w którym możliwe jest szusowanie. Co prawda liczba przypadków infekcji koronawirusem jest na wysokim poziomie, jednak rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zakazu funkcjonowania ośrodków narciarskich.  Niestety z dniem 22 marca Polska wraca na listę państw wysokiego ryzyka epidemicznego, co nakłada na osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z naszego kraju obowiązek 10-dniowej kwarantanny! Kto myśli o nartach w Szwajcarii musi się zatem pośpieszyć!
Więcej na temat szusowania w Szwajcarii w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>>

Francja

Osrodki zamkniete  Ośrodki narciarskie we Francji zostały zamknięte 29 października 2020 roku. Ograniczenia w ich funkcjonowaniu miały potrwać do końca listopada 2020, termin ich obowiązywania został jednak już kilkakrotnie przedłużony. Francuski premier zapowiedział, że restauracje, ośrodki narciarskie oraz instytucje kulturalne i sportowe niestety pozostaną zamknięte co najmniej do końca stycznia. Niestety według najnowszych informacji otwarcie stoków we Francji w połowie czy nawet pod koniec lutego jest bardzo mało prawdopodobne. Rząd w Paryżu skłania się do opcji sezonu bez nart. Warunkiem przekroczenia granicy osób, które ukończyły 11 rok życia, jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego co najwyżej 72 godziny przed przekroczeniem granicy. W przypadku braku testu PCR będą akceptowane testy genetyczne wrażliwe na wariant VUI-2020-12-01. Niektóre okręgi wprowadziły nakaz noszenie maseczek we wszystkich, zamkniętych i otwartych, przestrzeniach publicznych dla osób powyżej szóstego roku życia.

Słowacja

Osrodki zamkniete  Na Słowacji od 1 stycznia wszystkie ośrodki narciarskie i hotele są nieczynne.  Przyczyną zamknięcia stacji narciarskich jest rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Ograniczenia miały potrwać do 7 lutego do północy, ale lockdown został przedłużony do 20 marca.  Warto pamiętać, że obecnie na Słowacji obowiązuje godzina policyjna (z wyjątkiem osób z ważnym negatywnym testem), a także zakaz gromadzenia się powyżej 6 osób (z wyjątkiem osób z jednego gospodarstwa domowego). Od 15 lutego każdy, kto przekroczy słowacką granicę zostanie poddany 14-dniowej kwarantannie!
Więcej na temat szusowania na Słowacji w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>>

Czechy

Osrodki zamkniete  Z powodu złej sytuacji epidemicznej od 5 października w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Z dniem 27 grudnia zamknięto koleje linowe i wyciągi. Podjęte obostrzenia obowiązywać miały do 28 lutego 2021 r., jednak stan wyjątkowy został ponownie przedłużony – do 21 marca. W listopadzie wprowadzono obostrzenia dotyczące wjazdu Polaków do Czech (nie dotyczy pobytu do 24h). Podróżni z Polski mogą obecnie wjechać na terytorium Czech bez obowiązku kwarantanny, o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Przyjazd do Czech na okres powyżej 12 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/), okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny (Uwaga – od 1 marca obowiązek posiadania testu dotyczy także tranzytu!).
Więcej na temat szusowania w Czechach w okresie pandemii przeczytasz tutaj >>>

Szwecja

Otwarte dla Polakow  Szusować za to można w Szwecji – może to w tym sezonie będzie nowy, ciekawy kierunek? Obecnie nie ma żadnych ograniczeń wjazdu i wyjazdu ze Szwecji dla osób przyjeżdżających z Polski. Po przekroczeniu granicy nie obowiązuje kwarantanna. Nie ma także żadnych ograniczeń dotyczących podróżowania po Szwecji. Zalecane jest zachowanie dystansu społecznego (2m). Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie odbywa się na zasadach komercyjnych.

Finlandia

Niedostepne dla Polakow  Ośrodki narciarskie działają także w Finlandii. Narciarze z Polski na razie jednak w nich nie poszusują. Od 5 października 2020 roku obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu do Finlandii osób przybywających z Polski.  Podróżni muszą przedstawić stosowne uzasadnienie podróży. Wjazd w celach turystycznych czy rekreacyjnych nie jest możliwy.

Otwarte ośrodki narciarskie w Europie

 

Czy w ośrodkach narciarskich trzeba nosić maseczkę?

W każdym kraju obowiązują nieco inne zasady higieny i bezpieczeństwa, ale ogólnie zakrycie ust i nosa jest wymagane we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, obiektach usługowych i restauracjach, nawet w ośrodkach górskich i narciarskich. Koleje linowe zaliczane są do środków transportu. Dlatego też na wyciągach i w gondolach wymagane jest zakrywanie twarzy. Niektóre ośrodki oferują bezpłatne bandamy do każdego karnetu narciarskiego, aby klienci mogli zakryć usta i twarz. Niektóre kraje, jak Austria, wymagają w gondolach stosowania maseczek typu FFP2.

W austriackich ośrodkach narciarskich obowiązują maski FFP2
Foto: Facebook | Schladming-Dachstein

Zalecenia dotyczące bezpiecznego szusowania w pandemii

➽ Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód jako środek lokomocji. Kilkunastogodzinna podróż autokarem to chyba teraz nie najlepszy wybór.

➽ Jeśli to możliwe zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, abyś nie musiał korzystać ze skibusa.

➽ Często dezynfekuj ręce. W ośrodkach narciarskich środki dezynfekcyjne znajdować się będą przy wejściu do wszystkich zamkniętych pomieszczeń, jak stacje kolei linowych czy restauracje i schroniska.

➽ Zachowuj dystans społeczny, zarówno w budynkach, jak i na stokach. Nie we wszystkich krajach i regionach obowiązujący dystans wynosi 2 metry, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w regionie, w którym szusujesz.

➽ Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.

➽ Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.

➽ Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19 lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.

Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.