Narciarski informator Covid-19: zasady i obostrzenia w Polsce i za granicą

Artykuły Narciarskie podróże Narciarski informator Covid-19: zasady i obostrzenia w Polsce i za granicą

Pandemia Covid-19 mocno uderzyła we wszystkie sfery naszego życia i niewątpliwie miała znaczący wpływ na minione sezony narciarskie. Narty i urlop narciarski są ściśle związane z podróżowaniem i gastronomią, po prostu z turystyką. Z tego artykułu dowiesz się, czy i jakie obostrzenia epidemiczne obowiązują w stacjach narciarskich w Polsce i za granicą. Regularnie sprawdzamy też, jakie zasady dotyczą Polaków wybierających się na zagraniczny urlop. 

 >>> OSTATNIA AKTUALIZACJA: 6.09.2022 <<<

 

Zasady covid-19 w Polsce

Otwarte dla Polakow W lutym 2022 rząd wydał nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń epidemicznych. Zniosło ono wszystkie obowiązujące do tej pory limity, w tym te dotyczące hoteli, restauracji, spotkań i imprez. Z dotychczasowych obostrzeń pozostał w zasadzie jedynie obowiązek zasłaniania ust i nosa w aptekach i budynkach służby zdrowia. 

>> Otwarte ośrodki narciarskie w Polsce <<

Gdzie można jeździć na nartach za granicą?

Praktycznie wszędzie. Po tym, jak kolejna fala zachorowań opadła, rządy poszczególnych państw zdecydowały się na dość radykalną liberalizację przepisów covidowych.  Zobaczcie, jak to wygląda w poszczególnych krajach. Uwaga! Wraz ze wzrostem liczby chorych na covid-19 poszczególne kraje mogą ponownie wprowadzić pewne ograniczenia.

Osrodki zamkniete ośrodki zamknięte      Otwarte dla Polakow ośrodki czynne      Osrodki zamkniete ośrodki czynne, ale niedostępne dla Polaków

Zasady covid-19 – Austria

Otwarte dla Polakow Od marca w Austrii nie trzeba już okazywać certyfikatów Covid-19, aby skorzystać z kolei linowych, hotelu czy restauracji.  Nie ma też obowiązku noszenia maski FFP2 w kolejach linowych, choć zasłanianie ust i nosa nadal jest rekomendowane.

Władze w Wiedniu zniosły praktycznie wszystkie obostrzenia antycovidowe. Nie ma już obowiązku okazywania certyfikatu covid-19 ani rejestracji internetowej przy wjeździe do Austrii. Certyfikaty nie są już też potrzebne przy korzystaniu z kolei linowych, hotelu czy restauracji. Zniesiono także obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki. Jedynym wyjątkiem jest Wiedeń – tutaj nadal należy stosować maski FFP2 korzystając z transportu publicznego i handlu.

Zasady covid-19 – Włochy

Otwarte dla Polakow Certyfikaty, rejestracja w systemie internetowym ani testy nie obowiązują już także we Włoszech. Obowiązek noszenia maski FFP2 pozostał tylko w środkach komunikacji zbiorowej, szpitalach i domach opieki (nie dotyczy dzieci do lat sześciu).

Ważne – we Włoszech obowiązuje zakaz opuszczania miejsca zamieszkania przez osoby poddane izolacji ze względu na pozytywny wynik testu na COVID-19 do czasu potwierdzenia ich całkowitego wyzdrowienia. Miejsca zamieszkania nie mogą opuszczać także osoby z objawami infekcji i gorączką (powyżej 37,5°C). Takie osoby zobowiązane są do poinformowania o chorobie lekarza.

Zasady covid-19 – Szwajcaria

Otwarte dla Polakow W lutym w Szwajcarii zniesiono wszystkie dotychczasowe restrykcje dla osób przyjeżdżających do tego kraju. Nie trzeba już wypełniać formularza wjazdowego ani okazywać certyfikatu Covid-19. Certyfikaty nie są wymagane już także w hotelach i restauracjach. Osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa muszą poddać się izolacji przez co najmniej  5 dni.

Zasady covid-19 – Francja

Otwarte dla Polakow  Od 1 sierpnia 2022  przy wjeździe do Francji nie trzeba okazywać certyfikatów ani negatywnego wyniku testu. Już wcześniej znikł obowiązek okazywania certyfikatów Covid-19 w kawiarniach, barach i restauracjach. Nie jest już także obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Także w kolejach linowych maseczki nie obowiązują.

Zasady covid-19 – Słowacja

Otwarte dla Polakow Niemal wszelkie obostrzenia zniesiono także na Słowacji. Nikt nie sprawdza już certyfikatów covidowych ani na granicy, ani w hotelu czy restauracji. Nie ma także obowiązku wypełniania formularza e-hranica przed przekroczeniem granicy. Nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla albo KN95 lub N95 (oprócz dzieci do lat 6) obowiązuje jedynie w pomieszczeniach zamkniętych związanych z ochroną zdrowia.

Zasady covid-19 – Czechy

Otwarte dla Polakow Wiosną Czechy zniosły niemal wszystkie wcześniejsze obostrzenia związane z epidemią koronawirusa i chorobą covid-19.  Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej wydało w dniu 18.03.2022 r.  nowe zasady dla podróżujących do Czech. Obywatele Unii Europejskiej podróżujący do Republiki Czeskiej z krajów UE nie mają obecnie obowiązku wykonania testu na COVID-19przed podróżą, wypełnienia formularza przyjazdowego ani okazania certyfikatu COVID-19.  W przypadku korzystania z usług przewoźnika zbiorowego warto zapoznać się jednak z jego wewnętrznymi przepisami. 

Zasłanianie nosa i ust maseczką FFP2 obowiązuje w Czechach obecnie tylko w w punktach opieki zdrowotnej. Od kwietnia nie trzeba jednak już zasłaniać ust i nosa w transporcie publicznym. Szczegółowe informacje dotyczące obostrzeń są dostępne na stronie czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

>> Otwarte ośrodki narciarskie w Europie <<

W austriackich ośrodkach narciarskich zalecane jest noszenie maski FFP2
Foto: Facebook | Schladming-Dachstein

Zalecenia dotyczące bezpiecznego szusowania w pandemii

➽ Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód jako środek lokomocji. Kilkunastogodzinna podróż autokarem to teraz nie najlepszy wybór.

➽ Jeśli to możliwe zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, abyś nie musiał korzystać ze skibusa, lub dojeżdżaj samochodem.

➽ Często dezynfekuj ręce. W ośrodkach narciarskich środki dezynfekcyjne znajdują się  przy wejściu do wszystkich zamkniętych pomieszczeń, jak stacje kolei linowych czy restauracje i schroniska.

➽ Zachowuj dystans społeczny, zarówno w budynkach, jak i na stokach.

➽ Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.

➽ Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.

➽ Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19 lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.

Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.