Covid-19: Narciarskie vademecum

Artykuły Covid-19 Covid-19: Narciarskie vademecum

Pandemia Covid-19 mocno uderzyła we wszystkie sfery naszego życia i niewątpliwie będzie miała znaczący wpływ również na tegoroczny sezon narciarski. Narty i urlop narciarski są ściśle związane z podróżowaniem i gastronomią, po prostu z turystyką. To właśnie podróże, zwłaszcza za granicę, mogą budzić szereg pytań. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące możliwości uprawiania narciarstwa w obecnych warunkach.

 >>> OSTATNIA AKTUALIZACJA: 18.03.2022 <<<

 

Zasady antycovidowe w polskich ośrodkach narciarskich

Otwarte dla Polakow 25 lutego 2022 rząd wydał nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń epidemicznych. Zniosło ono wszystkie obowiązujące do tej pory limity, w tym te dotyczące hoteli, restauracji, spotkań i imprez. Z dotychczasowych obostrzeń pozostało jedynie zachowanie dystansu 2m od innych osób oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa w środkach komunikacji zbiorowe, w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz, gdy zachowanie dystansu nie jest możliwe (np. w kolejce do wyciągu). Nowe przepisy weszły w życie 28 lutego 2022.

>> Otwarte ośrodki narciarskie w Polsce <<

Gdzie można jeździć na nartach za granicą?

Praktycznie wszędzie. Po tym, jak kolejna fala zachorowań opadła, rządy poszczególnych państw decydują się na dość radykalną liberalizację przepisów covidowych.  Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w poszczególnych krajach.

Osrodki zamkniete ośrodki zamknięte      Otwarte dla Polakow ośrodki czynne      Osrodki zamkniete ośrodki czynne, ale niedostępne dla Polaków

Austria

Otwarte dla Polakow Od 5 marca w Austrii nie trzeba już okazywać certyfikatów Covid-19, aby skorzystać z kolei linowych, hotelu czy restauracji.  Nie ma też obowiązku noszenia maski FFP2 w kolejach linowych, choć zasłanianie ust i nosa nadal jest rekomendowane.

Przy wjeździe do Austrii wymagany jest certyfikat 3G (zaszczepiony, ozdrowieniec lub negatywny wynik testu). Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą okazywać certyfikatu 2G ani testu W przypadku wjazdu bez certyfikatu wymagana jest rejestracja na formularzu internetowym (TUTAJ), a po wjeździe należy poddać się natychmiastowej kwarantannie. Kończy ją dopiero negatywny wynik testu PCR.

Włochy

Otwarte dla Polakow Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dnia 31 grudnia 2022 r. Wstęp na wszystkie rodzaje kolei linowych i wyciągów mają wyłącznie posiadacze „super green passu”, czyli osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Certyfikat potrzebny jest także, by skorzystać z hotelu, transportu zbiorowego i konsumpcji potraw i napojów w zamkniętych pomieszczeniach barów i restauracji. Okazanie certyfikatu nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia. Są zapowiedzi, że od 1 kwietnia te przepisy zostaną złagodzone.

W przestrzeniach zamkniętych i w miejscach zgromadzeń istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa. W transporcie zbiorowym i na wyciągach narciarskich należy używać maseczki klasy FFP2. Maski nie muszą nosić dzieci do lat 6.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z Polski obowiązane są do zarejestrowania swojego przyjazdu w serwisie EU Digital Passenger Locator Form. W razie problemów technicznych możliwe jest także wypełnienie oświadczenia autodichiarazione.

Aby wjechać do Włoch konieczne jest okazanie jednego z trzech dokumentów: świadectwa szczepienia (ważne 6 miesięcy), świadectwa ozdrowienia (ważne 6 miesięcy) lub negatywnego wyniku testu antygenowego wykonanego nie później niż 48 godziny przed przekroczeniem granicy albo testu molekularnego wykonanego do 72 godzin wcześniej.

Szwajcaria

Otwarte dla Polakow  17 lutego zniesiono wszystkie dotychczasowe restrykcje dla osób przyjeżdżających do Szwajcarii. Nie trzeba już wypełniać formularza wjazdowego ani okazywać certyfikatu Covid-19. Certyfikaty nie są wymagane już także w hotelach i restauracjach. W transporcie publicznym nadal istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Francja

Otwarte dla Polakow  Od 14 marca we Francji w większości miejsc znikł obowiązek okazywania certyfikatów Covid-19, w tym także w kawiarniach, barach i restauracjach. Od tego dnia nie jest już także obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych za wyjątkiem transportu publicznego i zakładów opieki zdrowotnej. Także w koljach linowych maseczki już nie obowiązują!

Narciarze wjeżdżający do Francji z Polski muszą posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw Covid-19. Alternatywą może być także zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 lub negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego).

Słowacja

Otwarte dla Polakow Na Słowacji od 26 lutego z ośrodków narciarskich mogą korzystać już wszyscy bez wyjątku. Nikt nie sprawdza już certyfikatów covidowych. Dotyczy to także hoteli i restauracji. W pomieszczeniach publicznych wymagane jest noszenie maski FFP2.

Każda osoba przekraczająca granicę Słowacji jest zobowiązana do dokonania wcześniejszej rejestracji formularza e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Potwierdzenie dokonania tej rejestracji trzeba mieć przy sobie. Z rejestracji zwolnione są osoby przejeżdżające przez Słowację tranzytem oraz osoby poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia. Osoby niezaszczepione lub nie posiadające świadectwa ozdrowienia po przyjeździe na Słowacje podlegają 5-dniowej kwarantannie, którą może zakończyć negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19.

Czechy

Otwarte dla Polakow Wszelkie obostrzenia zniosły także Czechy. Nadal istnieje jednak obowiązek noszenia maski FFP2 w pomieszczeniach publicznych.

Od 18 marca nie ma już także obowiązku okazywania przy wjeździe do Czech certyfikatów szczepienia, ozdrowienia czy testów. Nie trzeba też wypełniać formularza lokalizacyjnego.

>> Otwarte ośrodki narciarskie w Europie <<

W austriackich ośrodkach narciarskich zalecane jest noszenie maski FFP2
Foto: Facebook | Schladming-Dachstein

Zalecenia dotyczące bezpiecznego szusowania w pandemii

➽ Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód jako środek lokomocji. Kilkunastogodzinna podróż autokarem to chyba teraz nie najlepszy wybór.

➽ Jeśli to możliwe zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, abyś nie musiał korzystać ze skibusa.

➽ Często dezynfekuj ręce. W ośrodkach narciarskich środki dezynfekcyjne znajdować się będą przy wejściu do wszystkich zamkniętych pomieszczeń, jak stacje kolei linowych czy restauracje i schroniska.

➽ Zachowuj dystans społeczny, zarówno w budynkach, jak i na stokach. Nie we wszystkich krajach i regionach obowiązujący dystans wynosi 2 metry, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w regionie, w którym szusujesz.

➽ Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.

➽ Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.

➽ Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19 lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.

 

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.