Covid-19: narty we Francji w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

Artykuły Covid-19 Covid-19: narty we Francji w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

Francuskie góry mają wiele do zaoferowania – ogromne stacje narciarskie z nieskończoną liczbą tras oraz przepiękne wysokogórskie panoramy. Czy w tym sezonie będzie można w nich pośmigać? Sprawdziliśmy, jakie zasady mają obowiązywać we Francji tej zimy.

>>> OSTATNIA AKTUALIZACJA: 24.11.2021 <<<

Zasady wjazdu do Francji

Polska znajduje się obecnie we Francji na zielonej liście krajów, z których przyjazd poddany jest najmniejszym ograniczeniom. Narciarze wjeżdżający do Francji z Polski muszą posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw Covid-19 (7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca, lub po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców lub 4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen). Alternatywą może być także zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 (takie zaświadczenie ważne jest przez 6 miesięcy) lub negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego) wykonanego do 24 godzin przed kontrolą. Ważne – powyższe dokumenty powinny być sporządzone w języku francuskim lub angielskim.

Wszyscy muszą wypełnić także specjalne oświadczenie o braku symptomów choroby i kontaktu z osobami chorymi.

Obostrzenia te nie dotyczą dzieci do ukończenia 12 roku życia.

Obostrzenia epidemiczne we Francji

W związku z rosnącą falą zachorowań wywołanych koronawirusem francuski rząd zdecydował się na wprowadzenie szeregu obostrzeń, które w głównej mierze dotykają osoby niezaszczepione. Paszport sanitarny (czyli dowód zaszczepienia lub ozdrowienia) trzeba okazać w kawiarniach, barach i restauracjach, w tym w ogródkach restauracyjnych, a także w centrach handlowych, szpitalach. Obostrzenie to dotyczy również obiektów kultury jak np. teatrów, kin, muzeów, parków rozrywki, festiwali czy salach koncertowych, które pomieszczą powyżej 50 osób. Obowiązek certyfikatu istnieje również na pokładzie samolotów, pociągów (TGV, Intercités) i autokarów przewozu międzyregionalnego na długich trasach. Wszędzie tam w razie braku certyfikatu trzeba przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR (ważny 72h) lub antygenowego (48 h). Te obostrzenia również nie dotyczą dzieci poniżej 12 roku życia.

Covid Francja koronawirus
We francuskich ośrodkach narciarskich na wyciągach obowiązuje nakaz noszenia maseczek   ©Shutterstock

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich we Francji

W czwartek, 18 listopada, rząd francuski opublikował protokół , który będzie miał zastosowanie do kolei linowych i wyciągów w sezonie zimowym 2021/2022. Zgodnie z nim tej zimy we francuskich ośrodkach narciarskich obowiązywać będą następujące zasady epidemiczne.

W kolejach linowych i na wyciągach wszystkich powyżej 11 roku życia obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Reguła ta nie dotyczy jedynie orczyków i wyciągów taśmowych, jeżeli korzysta z nich jednocześnie tylko jeden użytkownik. Zaleca się, aby dzieci w wieku od 6 do 11 lat również nosimy maseczki. Usta i nos należy zasłaniać maską  chirurgiczną lub maską z tkaniny kategorii 1 spełniającą francuską normę AFNOR SPEC S76-001. W przypadku kominów zakładanych na szyję, do zasłaniania ust i nosa służyć mogą jedynie te wyposażone w filtr i certyfikowane.

Narciarze w ośrodkach narciarskich muszą zachowywać dystans od innych osób podróżujących tą samą koleją linową. O regule zachowania dystansu należy pamiętać na całym terenie narciarskim. Operatorzy wyciągów udostępnią w odpowiednich miejscach środki do dezynfekcji rąk. Prefekt danego regionu może zmienić przepisy dotyczące zabezpieczeń epidemicznych. Podczas jazdy na nartach noszenie maski nie jest wymagane.

W razie pogorszenia się sytuacji epidemicznej w ośrodkach narciarskich wprowadzony ma zostać obowiązek okazania certyfikatu covidowego. Według planów może to nastąpić, gdy liczba zachorowań we Francji przekroczy 200 przypadków na 100 000 mieszkańców. Obecnie współczynnik ten wynosi 180 na 100.000. Rząd zobowiązał się do ogłoszenia wprowadzenia tej zmiany z kilkudniowym wyprzedzeniem.  Protokół przewiduje kontrole certyfikatów w kasach sprzedaży karnetów, na zajęciach narciarskich i przy wejściu na wyciągi.

Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.