Covid-19: narty na Słowacji w sezonie 2021/21 – zasady i obostrzenia

Artykuły Covid-19 Covid-19: narty na Słowacji w sezonie 2021/21 – zasady i obostrzenia

W ubiegłym sezonie pandemia koronawirusa mocno utrudniła wyjazdy narciarskie na Słowację. Czy w tym roku będzie lepiej  i sytuacja pozwoli na narty w słowackich ośrodkach narciarskich? Zobacz, jakie obostrzenia związane z pandemią Covid-19 panują na Słowacji i jakie zasady bezpieczeństwa wprowadzono w słowackich ośrodkach narciarskich.

 >>> OSTATNIA AKTUALIZACJA: 14.1.2022 <<<

Od 19 stycznia zmiana obostrzeń epidemicznych

Od 10 grudnia na Słowacji działają ośrodki narciarskie. Do tej pory mogły z nich korzystać tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Od poniedziałku 19 stycznia wyciągi i trasy udostępnione będą także dla osób przetestowanych. Testy PCR ważne są przez 72 godziny a antygenowe przez 48 godzin. Jednocześnie okres obowiązywania statusu ozdrowieńca zostaje skrócony ze 180 dni do 90.

W ośrodkach narciarskich gondole mogą zabierać na pokład tylko 25 proc. normalnej liczby osób. Okna w kabinach muszą być otwarte, aby zapewnić wentylację.

 

COVID-19 Ogólne zasady na Słowacji

Podróż

Każda osoba przekraczająca granicę Słowacji jest zobowiązana do dokonania wcześniejszej rejestracji formularza e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Potwierdzenie dokonania tej rejestracji trzeba mieć przy sobie. Z rejestracji zwolnione są osoby przejeżdżające przez Słowację tranzytem oraz osoby poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia.

Kwarantanna

Po przyjeździe na Słowację obowiązuje kwarantanna w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 10 dni. Kwarantannę może skrócić negatywny wynik testu RT-PCR wykonany najwcześniej w piątym jej dniu. Obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Dowodem zaszczepienia może być Unijny Certyfikat COVID lub inne krajowe zaświadczenie COVID zawierające następujące dane: imię i nazwisko, data urodzenia, nazwa szczepionki i jej producentów, kolejność szczepienia, całkowita liczba szczepień danym preparatem oraz data ostatniego szczepienia. Takie zaświadczenie musi być sporządzone w języku angielskim i posiadać pieczęć uprawnionego organu danego kraju lub mieć wersję elektroniczną. Osoba, która nie jest w stanie okazać jednego z wyżej wymienionych dokumentów, nie uważa się za osobę w pełni zaszczepioną.

Za osobę w pełni zaszczepioną uważa się osoby zaszczepione:

  • dwiema dawkami dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19, gdy od daty ostatniego szczepienia minęło co najmniej 14 dni;
  • jedną dawką jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19, gdy od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni;
  • jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19, gdy od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19.

Z kwarantanny zwolnione są dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia, jeśli ich rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie.

Czy na Słowacji trzeba nosić maseczki?

Na Słowacji obowiązek zakrywania nosa i ust maską FFP2 dotyczy wszystkich pomieszczeń zamkniętych. Maseczki (dowolnego rodzaju) należy nosić również na zewnątrz wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu 2m od innych osób.

Hotele, bary i restauracje

Hotele, restauracje i bary są otwarte, ale tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Od 19 stycznia musza oni dodatkowo okazać negatywny wynik testu (PCR ważny 72 godziny, antygenowy 48 godzin).

Sklepy i supermarkety

Od 10 grudnia wszystkie sklepy są otwarte dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Pozostałe osoby mogą korzystać jedynie ze sklepów spożywczych, drogerii i aptek..

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.