Covid-19: narty w Austrii – zasady i obostrzenia

Artykuły Covid-19 Covid-19: narty w Austrii – zasady i obostrzenia

Wszyscy mieliśmy nadzieję, że tegoroczny sezon będzie lepszy niż poprzedni. Liczyliśmy, że kolejne fale pandemii koronawirusa znów nie popsują nam zimowej zabawy.  Zgodnie z zapewnieniami austriackich władz, miała nie powtórzyć się już sytuacja z ubiegłego sezonu. Tym razem ośrodki miały pozostać otwarte dla wszystkich, także obcokrajowców, którzy okażą dowód zaszczepienia lub ozdrowienia. I tak jest znów, po krótkim okresie lockdownu – tyle że dwie dawki szczepienia nie wystarczą. Zobacz, jakie w Austrii wprowadzono obostrzenia, mające na celu ograniczenie ryzyka infekcji koronawirusem.

>> OSTATNIA AKTUALIZACJA 5.02.2022 <<<

Austria stopniowo luzuje obostrzenia covidowe

Od początku lutego zmieniły się niektóre zasady. Przede wszystkim od 1 lutego skrócona została ważność certyfikatów szczepień. Po przyjęciu dawki przypominającej (trzeciego szczepienia) certyfikat zachowuje ważność przez 270 dni. W przypadku przyjęcia tylko dwóch dawek certyfikat jest teraz ważny tylko 180 dni.  Wyjątek stanowią osoby do 18. roku życia. W ich przypadku certyfikat po przyjęciu dwóch dawek ważny jest przez 210 dni.

Harmonogram luzowania obostrzeń:

  • od 5 lutego lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte do godziny 24:00 (wcześniej do 22:00). Ponadto zliberalizowano zasady dotyczące uczestników wydarzeń. Do tej pory obowiązywała zasada 2G+ (czyli zaszczepienie plus dawka przypominająca lub negatywny wynik testu PCR). Teraz obowiązywać ma zasada 2G oraz nakaz noszenia maseczek FFP2
  • od 12 lutego przestanie obowiązywać zasada 2G w handlu
  • od 19 lutego w gastronomii oraz w miejscach zakwaterowania znów zacznie obowiązywać zasada 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy lub przetestowani).

Wjazd do Austrii

Przy wjeździe do Austrii wymagany jest certyfikat 2-G (zaszczepiony lub ozdrowieniec). Dodatkowo trzeba posiadać przy sobie aktualny negatywny wynik testu PCR (nie starszy niż 72 godziny) lub szczepienie przypominające (trzecie w przypadku szczepień dwudawkowych, drugie przy jednodawkowych). Trzecia dawka szczepienia jest ważna od dnia podania. Wjazd bez szczepienia lub wyleczenia jest de facto niemożliwy w celach urlopowych. Do wjazdu w celach zawodowych wymagane jest również zaświadczenie 2-G.

Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą okazywać certyfikatu 2G ani testu PCR. Powyższe zasady nie dotyczą także kobiet w ciąży oraz osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. Muszą one posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie i negatywny wynik testu PCR.

W przypadku wjazdu z certyfikatem 2-G, ale bez testu PCR lub dowodu podania dawki przypominającej, wymagana jest rejestracja na formularzu internetowym ( TUTAJ), a po wjeździe należy poddać się natychmiastowej kwarantannie. Kończy ją dopiero negatywny wynik testu PCR. Należy pamiętać, że oczekiwanie na wynik testu może trwać 24 godzin lub dłużej.

Dowodem szczepienia czy ozdrowienia jest unijny cyfrowy paszport covidowy, ale można okazać także inne dokumenty (w języku niemieckim bądź angielskim).

W przypadku ozdrowieńców dokument potwierdzający przechorowanie Covid-19 ważny jest przez 6 miesięcy od wyzdrowienia. Dokument posiadania przeciwciał obowiązuje przez 90 dni od momentu badania.

Czy w Austrii trzeba nosić marki?

😷 Maski FFP2 obowiązkowe są w Austrii we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach. Maski tego typu należy nosić także na zewnątrz, jeśli nie można zachować odległości  2m od innych osób (poza domownikami).

Zasady działania hoteli i restauracji

Hotele i restauracje działają normalnie. Obowiązuje w nich jednak regułą 2G (zaszczepieni lub wyleczeni). Certyfikatu nie muszą okazywać jedynie dzieci do 12 roku życia. Konieczne jest też noszenie masek FFP2 w ich wnętrzach. Lokale gastronomiczne mogą być czynne tylko do 22:00. Działalność lokali nocnych i apres-ski jest zakazana.

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Austrii w skrócie

➽ ośrodki narciarskie działają normalnie
➽ nie ma obostrzeń dotyczących limitu osób w kolejach linowych, aby nie generować zbędnych kolejek.
➽ w hotelach, restauracjach, schroniskach i kolejach linowych obowiązuje reguła 2G (zaszczepieni i ozdrowieńcy) – nie dotyczy dzieci poniżej 12 lat
➽ zapomnijmy na razie o apres-ski – lokale gastronomiczne są zamykane o 22:00
maska FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych i gondolach
➽ certyfikaty covidowe sprawdzane są przy zakupie lub odbiorze karnetu narciarskiego oraz przy wejściu do obiektów gastronomicznych
➽ należy zachować odległość co najmniej 2 m od innych osób (poza domownikami)

 

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.