Covid-19: od 22 listopada lockdown w Austrii

Artykuły Covid-19 Covid-19: od 22 listopada lockdown w Austrii

Wszyscy mieliśmy nadzieję, że tegoroczny sezon będzie lepszy niż poprzedni. Liczyliśmy, że kolejne fale pandemii koronawirusa znów nie popsują nam zimowej zabawy.  Zgodnie z zapewnieniami austriackich władz, miała nie powtórzyć się już sytuacja z ubiegłego sezonu. Tym razem ośrodki miały pozostać otwarte dla wszystkich, także obcokrajowców, którzy okażą dowód zaszczepienia lub ozdrowienia. Być może w wysokim sezonie tak będzie. Póki co zdecydowano się ogłosić ogólnokrajowy lockdown. Zobacz, jakie w Austrii wprowadzono obostrzenia, mające na celu ograniczenie ryzyka infekcji koronawirusem.

>> OSTATNIA AKTUALIZACJA 24.11.2021 <<<

Lockdown od poniedziałku, 22 listopada

W poniedziałek Austria została ponownie zamknięta, a od lutego wprowadzony zostanie powszechny obowiązek szczepień. Decyzja ta została podjęta podczas negocjacji między rządem federalnym a gubernatorami prowincji w Achensee.

Podjęto następujące ustalenia:

🔒 20-dniowy lockdown w całym kraju dla wszystkich, tj. nieszczepionych, szczepionych i wyleczonych, od godz. 0 do północy. Od 15 listopada obostrzenia te dotyczyły tylko osób nie posiadających certyfikatu covidowego. Oznacza to, że ludzie mogą opuszczać własne domy tylko w wyjątkowych okolicznościach. Przedsiębiorstwa handlowe i usługowe zostaną w dużej mierze zamknięte, także restauracje będą musiały zamknąć interes. Po 10 dniach sytuacja zostanie ponownie oceniona. Dla osób zaszczepionych i wyleczonych lockdown zakończy się automatycznie po 20 dniach (najpóźniej 12 grudnia). W przypadku osób nieszczepionych środki te będą miały zastosowanie również w późniejszym okresie.

▶️ Wyjątki dotyczące opuszczenia domu obejmują:

  • dojazd do pracy
  • przebywanie lub rekreacja na świeżym powietrzu (np. spacery lub uprawianie sportów indywidualnych)
  • opieka nad osobami potrzebującymi wsparcia
  • zapobieganie niebezpieczeństwu
  • zaspokajanie niezbędnych, podstawowych potrzeb życia codziennego (w tym zakupy, wizyty u lekarza, dojazdy do drugiego miejsca zamieszkania, ale także ograniczone kontakty z osobami spoza gospodarstwa domowego).

Najpóźniej od 1 lutego 2022 r. ważność Zielonego Paszportu w przypadku trzeciej dawki zostanie skrócona do siedmiu miesięcy.

😷 Maski FFP2 obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach.

Postanowiono także zaostrzyć kontrole i zwiększyć kary za nieprzestrzeganie reguł sanitarnych.

Co z sezonem zimowym w Austrii?

Czy wprowadzenie lockdownu oznacza, że i tym razem w Austrii nie poszusujemy? Oczywiście trudno przewidywać, jak ostatecznie będzie rozwijać się pandemia, ale władze zapewniają, że te drastyczne obostrzenia potrwają maksymalnie 20 dni (lub krócej, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna). Austrii nie stać na utratę kolejnego sezonu. Zgodnie z deklaracjami lockdown ma pomóc zdławić czwartą falę zachorowań, tak by najdalej od połowy grudnia można było otwierać gospodarkę, w tym turystykę narciarską. Warto pamiętać jednak, że obostrzenia dla osób niezaszczepionych mogą potrwać dłużej.

Mimo lockdownu ośrodki narciarskie mogą działać „w ograniczonym zakresie”. Mimo to wiele zdecydowało się przesunąć otwarcie tras i wyciągów na pierwszą połowę grudnia. Sprawdź, które ośrodki w Austrii są czynne >>>

Zasady wjazdu do Austrii

Obecnie wjazd do Austrii z większości krajów europejskich, w których poziom zakażeń jest relatywnie niski, jest możliwy bez kwarantanny. Dotyczy to także turystów z Polski. Jest jednak jeden istotny warunek – zgodnie z regułą 3G (od niemieckich słów: getestet, geimpft, genesen, czyli przetestowany, zaszczepiony, ozdrowieniec) przyjezdny powinien posiadać dokument potwierdzający szczepienie lub przechorowanie Covid-19, ewentualnie aktualny wynik testu PCR.

Dowodem szczepienia czy ozdrowienia jest unijny cyfrowy paszport covidowy, ale można okazać także inne dokumenty (w języku niemieckim bądź angielskim).

W przypadku ozdrowieńców dokument potwierdzający przechorowanie Covid-19 ważny jest przez 6 miesięcy od wyzdrowienia. Dokument posiadania przeciwciał obowiązuje przez 90 dni od momentu badania. Osoby, które nie spełniają zasady 3G, czyli nie są zaszczepione, nie przechorowały covid-19 ani nie posiadają aktualnego testu, przed przekroczeniem austriackiej granicy powinny się zarejestrować TUTAJ.

W takim wypadku należy wykonać test PCR lub antygenowy w ciągu 24 godzin od wjazdu na terytorium Austrii.

Zasada 3G dotyczy osób powyżej 12 roku życia. Młodsze dzieci nie muszą okazywać żadnych dokumentów związanych z covid-19.

Obostrzenia epidemiczne w Austrii od 15 listopada

W poniedziałek 8 listopada w Austrii weszły w życie nowe, bardziej rygorystyczne przepisy antycovidowe. Główna zmiana dotyczyła testów, które nie są już respektowane. We wszystkich miejscach, gdzie dotąd obowiązywała reguła 3G zaczęła obowiązywać reguła 2G (zaszczepieni i ozdrowieńcy). 

Dowód szczepienia lub ozdrowienia trzeba mieć przy sobie, by skorzystać z hoteli czy pensjonatów, lokali gastronomicznych oraz obiektów sportowych i kulturalnych (nie dotyczy muzeów). Reguła 2G obowiązuje również w punktach usługowych (np. u fryzjera), a także podczas jarmarków bożonarodzeniowych i wydarzeń z udziałem więcej niż 25 osób. Od 15 listopada reguła 2G dotyczy także kolei linowych! 

Jednocześnie podjęto decyzję o skróceniu ważności certyfikatów szczepień do 9 miesięcy od osiągnięcia pełnej odporności. Przyjęcie kolejnej dawki (w przypadku większości preparatów trzeciej) ponownie przedłuża ważność szczepionki (do 9 miesięcy od jej podania).

W okresie przejściowym (do 6 grudnia) regułę 2G spełniać będą także osoby zaszczepione tylko jedną dawką. Muszą jednak okazać także negatywny wynik testu PCR.

Wprowadzono także ważną zmianę dla osób zaszczepionych szczepionką Johnson&Johnson. Do 3 stycznia 2022 muszą przyjąć drugą dawkę. W przeciwnym razie  ich szczepienie od tego dnia nie będzie uznawane.

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Austrii w skrócie

➽ mimo lockdownu ośrodki narciarskie mogą działać w ograniczonym zakresie
➽ nie ma obostrzeń dotyczących limitu osób w kolejach linowych, aby nie generować zbędnych kolejek.
➽ w restauracjach, schroniskach i kolejach linowych (od 15.11) obowiązuje reguła 2G (zaszczepieni i ozdrowieńcy) – nie dotyczy dzieci poniżej 12 lat
maska FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych i gondolach
➽ certyfikaty covidowe sprawdzane są przy zakupie lub odbiorze karnetu narciarskiego oraz przy wejściu do obiektów gastronomicznych
➽ znów wprowadzono obowiązek zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.