Covid-19: narty w Szwajcarii w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

Artykuły Covid-19 Covid-19: narty w Szwajcarii w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

W minionym sezonie Szwajcaria była jedynym krajem w Europie, w którym przez całą zimę można było praktycznie bez przeszkód szusować. Podczas gdy inne państwa zamykały ośrodki narciarskie, hotele czy granice, Szwajcarzy udowodnili, że narciarstwo nie przyczynia się do rozwoju pandemii  przy zachowaniu podstawowych reguł bezpieczeństwa. Jak jest w tym sezonie? Czy ośrodki narciarskie w Szwajcarii są otwarte? Czy w Szwajcarii trzeba nosić maseczki? Jakie obostrzenia nałożono na narciarzy w tym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

>>> OSTATNIA AKTUALIZACJA: 17.11.2021 <<<

Polska nie znajduje się w Szwajcarii na liście państw wysokiego ryzyka epidemicznego. Oznacza to, że polscy narciarze mogą bez przeszkód wybierać się na narty do szwajcarskich ośrodków narciarskich. Choć liczba infekcji koronawirusem jest na stosunkowo wysokim poziomie, rząd i tym razem nie zdecydował się na zamknięcie ośrodków narciarskich. Decyzja ta leży w gestii poszczególnych kantonów. Jak na razie żaden z nich nie zamknął stacji narciarskich, ale też sezon dopiero się rozkręca. Sytuacja jest dynamiczna. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie aktualny stan prawny w danym kantonie.

COVID-19 – Ogólne zasady w Szwajcarii

Uwaga! Poszczególne kantony mogą wprowadzać własne bardziej rygorystyczne zasady. Przed wyjazdem należy sprawdzić środki bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w danym kantonie, do którego się wybieracie.

Podróż/kwarantanna

Dla narciarzy z Polski nie ma żadnych obostrzeń dotyczących wjazdu na terytorium Szwajcarii i tranzytu przez ten kraj.  Wszystkie osoby podróżujące do Szwajcarii niezależnie od środka transportu są zobligowane zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza. Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem. Potwierdzeniem wypełnienia formularza jest QR kod, który należy zachować do kontroli (na telefonie lub w postaci wydruku).

Inaczej niż to było w minionym sezonie obowiązek rejestracji wjazdu dotyczy także osób podróżujących samochodem. Rejestracji podlegają również dzieci. Można je dopisać do formularza osoby dorosłej, z którą podróżują. Na granicach przeprowadzane są wyrywkowe kontrole, ale raczej nie zdarzają się kolejki oczekujących na wjazd.

Osoby, które nie są zaszczepione (w ciągu ostatnich 12 miesięcy) lub nie przechorowały Covid-19 (w ciągu 6 miesięcy), muszą przy wjeździe do Szwajcarii przedstawić negatywny wynik testu PCR (ważny maks. 72 godziny) lub testu antygenowego (maks. 48 godzin). Co ważne – po czterech do siedmiu dniach muszą ponownie poddać się testom w Szwajcarii. Test ten jest odpłatny, a jego wynik należy przekazać do właściwego urzędu w kantonie. Dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia są zwolnione z obowiązku testowania, nawet jeśli nie są zaszczepione ani nie mają statusu ozdrowieńca.

➽ Stworzone przez władze szwajcarskie narzędzie internetowe pozwala sprawdzić, jakie wymogi wjazdu do Szwajcarii konkretnie nas dotyczą.

Dystans społeczny

Należy zachować 1,5 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasłanianie ust i nosa

W miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania wymaganego dystansu 1,5 m od innych osób, należy nosić maseczki. Nie musi to być maska FFP2, wystarczy zwykła maska materiałowa lub chirurgiczna. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach transportu publicznego (w tym także w kolejach linowych), sklepach, urzędach pocztowych, muzeach, kinach, przystankach autobusowych, hotelach, dworcach kolejowych, lotniskach i innych miejscach publicznych.

Hotele, bary i restauracje

Wstęp do wnętrz restauracji i barów mają wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz posiadacze aktualnego negatywnego wyniku testu (wyjątek: młodzież do lat 16). Obostrzenia te nie obowiązują przy konsumpcji na tarasach zewnętrznych. Zakrywanie ust i nosa w lokalach gastronomicznych nie jest już obowiązkowe. Te same zasady dotyczą restauracji hotelowych. Obowiązek okazania certyfikatu bądź testu jest także w klubach i dyskotekach.

W hotelach certyfikaty i testy nie obowiązują. Jednak osoby, które ich nie posiadają nie mogą korzystać z restauracji i innych wspólnych przestrzeni, takich jak kryty basen i sauna.

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii

Dokładne plany Szwajcarii na nadchodzący sezon narciarski nie są jeszcze znane. Jak na razie szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (FOPH) zwraca jedynie uwagę, że maskę należy nosić we wszystkich zamkniętych kolejkach górskich i linowych, wyciągach narciarskich i krzesełkowych, a także w zamkniętych budynkach stacji, poczekalniach i punktach sprzedaży karnetów. Nadal prowadzone są dyskusje, czy należy wprowadzić dla osób korzystających z kolei linowych obowiązek okazania certyfikatu covidowego lub testu.

Do tej pory na takie obostrzenia zdecydowały się tylko dwie stacje narciarskie: Samnaun i Fideriser Heuberge. W Samnaun koleje linowe dostępne są wyłącznie dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Powodem wprowadzenia tych regulacji  jest transgraniczne połączenie z tyrolskim ośrodkiem narciarskim Ischgl, w którym takie zasady obowiązują ze względu na ogólnokrajowe decyzje rządu w Wiedniu.

Ponadto:

➽ na wyciągach narciarskich i w kolejach linowych istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa (powyżej 12 roku życia)
➽ na stacjach kolei linowych i w innych budynkach należy zachowywać odległość 1,5 m od innych osób (nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym)
➽ karnety narciarskie zaleca się zamawiać online lub płacić za nie w kasie kartą zbliżeniową

Uwaga! Część kantonów może narzucić własne bardziej rygorystyczne obostrzenia. Wiemy, powtarzamy się. Ale to bardzo istotne. Przed wyjazdem koniecznie zapoznajcie się z sytuacją w rejonie, do którego się wybieracie.

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii

Podziel się:
Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.