Covid-19: narty w Szwajcarii w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

Artykuły Covid-19 Covid-19: narty w Szwajcarii w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

W minionym sezonie Szwajcaria była jedynym krajem w Europie, w którym przez całą zimę można było praktycznie bez przeszkód szusować. Podczas gdy inne państwa zamykały ośrodki narciarskie, hotele czy granice, Szwajcarzy udowodnili, że narciarstwo nie przyczynia się do rozwoju pandemii  przy zachowaniu podstawowych reguł bezpieczeństwa. Jak jest w tym sezonie? Czy ośrodki narciarskie w Szwajcarii są otwarte? Czy w Szwajcarii trzeba nosić maseczki? Jakie obostrzenia nałożono na narciarzy w tym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

>>> OSTATNIA AKTUALIZACJA: 5.02.2022 <<<

Polska nie znajduje się w Szwajcarii na liście państw wysokiego ryzyka epidemicznego. Oznacza to, że polscy narciarze mogą bez przeszkód wybierać się na narty do szwajcarskich ośrodków narciarskich. Choć liczba infekcji koronawirusem jest na stosunkowo wysokim poziomie, rząd i tym razem nie zdecydował się na zamknięcie ośrodków narciarskich. Decyzja ta leży w gestii poszczególnych kantonów. Jak na razie żaden z nich nie zamknął stacji narciarskich, ale też sezon dopiero się rozkręca. Sytuacja jest dynamiczna. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie aktualny stan prawny w danym kantonie.

COVID-19 – Ogólne zasady w Szwajcarii

Uwaga! Poszczególne kantony mogą wprowadzać własne bardziej rygorystyczne zasady. Przed wyjazdem należy sprawdzić środki bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w danym kantonie, do którego się wybieracie.

Podróż/kwarantanna

Dla narciarzy z Polski nie ma żadnych obostrzeń dotyczących wjazdu na terytorium Szwajcarii i tranzytu przez ten kraj.  Wszystkie osoby (także zaszczepione) przybywające do tego kraju samolotem lub autobusem dalekobieżnym zobligowane zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza. Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem. Potwierdzeniem wypełnienia formularza jest QR kod, który należy zachować do kontroli (na telefonie lub w postaci wydruku).

Osoby, które nie są w pełni zaszczepione i nie są ozdrowieńcami, przy wjeździe do Szwajcarii muszą posiadać negatywny wynik testu PCR (ważny przez 72 godziny) lub testu antygenowego (24 godziny). Obowiązek posiadania negatywnego testu dotyczy także osób bez certyfikatu podróżujące samolotem lub autobusem dalekobieżnym.

➽ Stworzone przez władze szwajcarskie narzędzie internetowe pozwala sprawdzić, jakie wymogi wjazdu do Szwajcarii konkretnie nas dotyczą.

Dystans społeczny

Należy zachować 1,5 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasłanianie ust i nosa

Maseczki należy nosić w restauracjach, barach , obiektach sportowych i rekreacyjnych oraz wszystkich miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania wymaganego dystansu 1,5 m od innych osób. Nie musi to być maska FFP2, wystarczy zwykła maska materiałowa lub chirurgiczna. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach transportu publicznego (w tym także w kolejach linowych), sklepach, urzędach pocztowych, muzeach, kinach, przystankach autobusowych, hotelach, dworcach kolejowych, lotniskach i innych miejscach publicznych.

Hotele, bary i restauracje

Wstęp do wnętrz restauracji i barów mają wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (wyjątek: młodzież do lat 16). Obostrzenia te nie obowiązują przy konsumpcji na tarasach zewnętrznych. Konsumpcja dozwolona jest wyłącznie na siedząco. Maskę można zdjąć dopiero siedząc przy stoliku. Te same zasady dotyczą restauracji hotelowych. Obowiązek okazania certyfikatu szczepienia lub ozdrowienia jest także w klubach i dyskotekach. Tutaj jednak, podobnie jak na basenach oraz w innych miejscach, gdzie nie możliwe jest noszenie masek lub konsumpcja na siedząco, obowiązuje reguła 2G+. Wstęp mają tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy posiadający dodatkowo negatywny wynik testu. Test  nie jest wymagany jeśli od szczepienia lub wyzdrowienia minęło mniej niż 4 miesiące.

W hotelach certyfikaty i testy nie obowiązują. Jednak osoby, które ich nie posiadają nie mogą korzystać z restauracji i innych wspólnych przestrzeni, takich jak kryty basen i sauna.

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii

Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (FOPH) zwraca uwagę, że maskę należy nosić we wszystkich zamkniętych kolejkach górskich i linowych, wyciągach narciarskich i krzesełkowych, a także w zamkniętych budynkach stacji, poczekalniach i punktach sprzedaży karnetów.

Ponadto:

➽ gondole mogą być wypełnione jedynie w 70 proc.
➽ aby wejść do restauracji na stoku konieczne jest okazanie certyfikatu 2G (zaszczeniepie, wyleczenie)
➽ na stacjach kolei linowych i w innych budynkach należy zachowywać odległość 1,5 m od innych osób (nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym)
➽ karnety narciarskie zaleca się zamawiać online lub płacić za nie w kasie kartą zbliżeniową

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.