Covid-19: narty we Włoszech w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

Artykuły Covid-19 Covid-19: narty we Włoszech w sezonie 2021/22 – zasady i obostrzenia

W minionym sezonie we włoskich ośrodkach narciarskich nie poszusowaliśmy. Pandemia skutecznie zablokowała taką możliwość. Tym razem wydaje się, że przynajmniej osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy nie powinni mieć większych problemów ze zorganizowaniem wyjazdu narciarskiego we włoskie góry. Zobacz, jakie  obostrzenia epidemiczne wprowadzono we Włoszech i jak wpływają one na turystykę narciarską.

*** OSTATNIA AKTUALIZACJA: 25.11.2021 ***

Z tego artykułu dowiecie się, jakie obostrzenia wynikające z pandemii Covid-19 czekają na Was we włoskich ośrodkach narciarskich. Artykuł jest na bieżąco aktualizowany. Jednak z uwagi na dynamicznie zmieniające się wytyczne, zalecamy, aby przed samym wyjazdem sprawdzić aktualne obostrzenia i zalecenia. Znajdziecie je na oficjalnych stronach internetowych polskiego lub włoskiego rządu.

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dnia 31 marca 2022 r. Oznacza to, że pozostają w mocy ramy prawne pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Nadal obowiązuje podział Włoch na strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu. W regionach oznaczonych kolorem białym obowiązują złagodzone przepisy epidemiczne. Nie ma tam m.in. obowiązku noszenia maseczki na świeżym powietrzu czy też nie obowiązuje godzina policyjna). Strefy białe to obecnie: Abruzja, Apulia, Bazylikata, Dolina Aosty, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Umbria, Wenecja Euganejska oraz autonomiczne prowincje Trydent i Południowy Tyrol.

Zaostrzone przepisy od 6 grudnia

W związku z coraz trudniejsza sytuacją epidemiczną rząd w Rzymie zdecydował się wprowadzić od 6 grudnia zaostrzone regulacje epidemiczne. Od tego dnia aż do 15 stycznia na terenie całych Włoch (także w strefie białej) obowiązywać będzie tzw. „super green pass” – wstęp do barów, restauracji, kin, teatrów czy siłowni będą mieli wyłącznie zaszczepieni i ozdrowieńcy. Jednocześnie wejdzie w życie obowiązek posiadania zwykłego green passu (zaszczepieni, ozdrowieńcy, osoby przetestowane), aby zameldować się w hotelu! Green pass trzeba będzie okazać również w pociągach i lokalnych środkach komunikacji publicznej. Jednocześnie jego ważność zostanie skrócona z 12 do 9 miesięcy. Podanie trzeciej dawki wydłuży ważność green passu.

Zasady wjazdu do Włoch

Na włoskiej liście państw ryzyka Polska znajduje się obecnie w kategorii C. Oznacza to, że osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski obowiązane są do zarejestrowania swojego przyjazdu w serwisie EU Digital Passenger Locator Form. W razie problemów technicznych możliwe jest także wypełnienie oświadczenia autodichiarazione.

Należy także przedstawić green pass, czyli unijny certyfikat tzw. paszport covidowy potwierdzający przyjęcie pełnego cyklu szczepienia przeciwko Covid-19 lub przechorowanie tej choroby w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Alternatywą dla osób, które nie posiadają takiego certyfikatu jest okazanie negatywnego testu molekularnego lub antygenowego. Test jest ważny przez 48 godzin od jego wykonania. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci do 6 roku życia. W razie braku certyfikatu bądź wyniku testu konieczne będzie poddanie się 5-dniowej kwarantannie. Trzeba będzie także zgłosić się do lokalnego ośrodka zdrowia oraz wykonać test po zakończeniu kwarantanny.

W przypadku tranzytu krótszego niż 36 godzin nie ma obowiązku okazywania testu, o ile po drodze nie zatrzymamy się na nocleg. Testy nie dotyczą także osób przesiadających się na lotniskach podróżujących do innych państw (o ile nie opuszczą strefy tranzytowej).

Podróż i przemieszczanie się na terenie Włoch

W samochodzie miejsce obok kierowcy powinno zostać wolne. W pojazdach mieszczących do 9 osób w dalszych rzędach podróżować mogą maksymalnie dwie osoby a środkowe siedzenie musi być wolne. Należy zachować dystans 1 metra przy jakichkolwiek kontaktach (np. na stacji benzynowej). W przypadku podróżowania jednym pojazdem osób niezamieszkujących wspólnie konieczne jest noszenie maseczek zakrywających usta i nos. Od 6 grudnia w pociągach i lokalnych środkach komunikacji zbiorowej obowiązuje green pass.

Zasady epidemiczne obowiązujące na terenie Włoch

Zasłanianie ust i nosa

Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach zamkniętych (poza prywatnymi lokalami mieszkalnymi).  Można używać maseczki każdego rodzaju, także  tkaninowe. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są dzieci do lat 6. W strefie białej maski trzeba nosić tylko w miejscach zamkniętych (w tym środkach transportu publicznego) oraz na otwartym powietrzu, gdy nie będzie można zachować dystansu społecznego. W strefie żółtej, pomarańczowej i czerwonej obowiązek zasłaniania ust i nosa istnieje zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Dystans społeczny

Należy zachowywać odległość 1 metra od osób nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Hotele

Działalność hotelowa jest dozwolona pod warunkiem utrzymania dystansu 1 m w przestrzeniach wspólnych. Nie dotyczy to członków rodziny i osób współdzielących pokój. Hotele zostały zobowiązane do wdrożenia stosownych protokołów bezpieczeństwa. Od 6 grudnia do 15 stycznia hotele będą dostępne wyłącznie dla zaszczepionych, ozdrowieńców i osób  przetestowanych.

Certyfikaty i testy

Obecnie okazanie unijnego certyfikatu potwierdzającego szczepienie lub przechorowanie Covid-19, czy też negatywnego wyniku testu konieczne jest nie tylko przy wjeździe do Włoch. Dokumenty te trzeba przedstawić, aby być uprawnionym do:

 • konsumpcji przy stoliku wewnątrz lokali gastronomicznych;
 • wstępu na spektakle, koncerty, pokazy oraz wydarzenia i zawody sportowe;
 • muzeów, miejsc kultury (w tym kin, sal koncertowych, teatrów etc.) i wystaw;
 • basenów, pływalni, sportu drużynowego, SPA (również na terenie obiektów wypoczynkowych/noclegowych) – wyłącznie w odniesieniu do aktywności w przestrzeniach zamkniętych;
 • targów, festiwali i wydarzeń wystawienniczych, kongresów i konferencji;
 • uzdrowisk, parków tematycznych i rozrywki;
 • centrów kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych – wyłącznie w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych i z wyłączeniem centrów przeznaczonych dla małych dzieci
 • salonów gier, zakładów bukmacherskich, sal bingo i kasyn;
 • konkursów publicznych.

Obowiązek okazania certyfikatu covidowego nie dotyczy dzieci do lat 12.

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich we Włoszech

 • wprowadzono obowiązek posiadania certyfikatu covidowego lub testu, aby skorzystać z kolei linowych – nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia
 • certyfikat lub test potrzebny jest także by skorzystać z konsumpcji potraw i napojów w zamkniętych pomieszczeniach barów i restauracji, gdy siedzi się przy stoliku (od 6 grudnia wstęp do restauracji tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców),
 • ograniczona została przepustowość skibusów, wyciągów i kolei linowych o 20%
 • na wyciągach narciarskich, w gondolkach, stacjach kolei linowych i innych zamkniętych budynkach istnieje obowiązek zasłanianie ust i  nosa (zalecana maska FFP2)
 • zaleca się zakup karnetów narciarskich online
 • w kolejkach do wyciągów należy zachować odstępy minimum 1 metra

Zobacz także: 

Podziel się:
Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.