Jak prawidłowo dobrać długość nart dla dziecka?

Artykuły Featured Narty z rodziną Jak prawidłowo dobrać długość nart dla dziecka?

Zakup nart dla dorosłych nie jest łatwym zadaniem. W sklepach mamy przeogromną ofertę najróżniejszych modeli przeznaczonych dla różnych stylów jazdy i umiejętności. Równie trudno jest prawidłowo dobrać narty dla dzieci. Dzieci zazwyczaj nie są jeszcze wytrawnymi narciarzami. Dlatego tym ważniejszy jest właściwy dobór nart dla dziecka, aby jazda na nich sprawiała maluchowi przyjemność  i dzięki temu mógł on robić szybkie postępy. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru nart dla dzieci. Nasz artykuł pokaże Wam, na co zwracać uwagę przy zakupie i pomoże obliczyć odpowiednią długość nart dla dziecka.

Jakie narty dla 3-latka?

Trzy lata to granica, po której można zacząć myśleć o prawdziwych nartach dla swojego młodego narciarza. Młodszym maluchom (1,5 czy 2-letnie) wystarczą plastikowe narty przeznaczone dla najmłodszych. Dzięki nim mogą poczuć, jak to jest stawiać pierwsze kroki na śniegu. Zjeżdżanie na nich to bardziej zabawa niż prawdziwa jazda. Dopiero w wieku 3 lat trzeba pomyśleć o przesiadce na normalne narty.

Jaka długość nart dla dziecka?

Prawdopodobnie najbardziej popularne zalecenie mówi, że przy doborze odpowiedniej długości nart dla dzieci należy zawsze kierować się wzrostem. Ta zasada może się sprawdzić w niektórych przypadkach i dobrze mieć ją na uwadze, jednak w niektórych przypadkach może okazać się błędna. Dobór odpowiedniej długości nart tylko na podstawie wzrostu dziecka już nie wystarcza. Należy wziąć pod uwagę następujące trzy główne czynniki:

  • Wzrost dziecka
  • Styl jazdy i teren (jazda po przygotowanych trasach, cross-country, freeride, skitouring, itp.)
  • Umiejętności narciarskie (początkujący, zaawansowany, ekspert)

Długość nart a płeć dziecka

Z punktu widzenia technicznego nie ma podziału na narty dla chłopca albo dla dziewczynki. Płeć nie ma większego znaczenia przy wyborze nart dla dziecka – oczywiście poza faktem, że chłopiec nie będzie chciał jeździć na różowych nartach z kwiatkiem, które z kolei przypadną zapewne do gustu dziewczynkom. Ale to już rzecz oczywista.

Długość nart a umiejętności

Dla początkujących dzieciaków idealne będą narty sięgające tylko do pachy. Bardziej zaawansowane maluchy powinny już jeździć na dechach o długości odpowiadającej wysokości ich ramion. Mali zawodnicy, którzy dobrze śmigają już po stoku mogą mieć narty sięgające im do nosa. Bardzo dobrze jeżdżące dzieci o wzroście 120-140cm mogą śmigać już na nartach o długości odpowiadającej ich wzrostowi (przy wzroście powyżej 140cm narty mogą być nawet dłuższe).

Ważne! Narty dla dzieci nie powinny być za krótkie, na pewno nie krótsze niż do pachy. W przeciwnym wypadku w przyszłości trudna będzie przesiadka na dłuższe narty, które jak wiadomo zapewniają większą stabilność podczas jazdy z większymi prędkościami. Pod uwagę poza umiejętnościami trzeba też brać wiek dziecka. Podczas gdy dla początkującego 4-latka czy 5-latka długość nart do pachy będzie odpowiednia, to już w przypadku 9-latka czy 12-latka narty nawet na początku przygody z szusowaniem powinny być ciut dłuższe w stosunku do wzrostu (do brody, nosa a nawet czoła).

Właściwa długość nart dla dzieci

Wzrost (cm)WiekPoziom umiejętnościZalecana długość
do 115 cm4-6 latPoczątkującydo pachy/ramion
Średnio zaawansowanydo brody/nosa
Zaawansowanydo czoła
do 135 cm7-9 latPoczątkujący/Średnio zaawansowanydo brody/nosa
Zaawansowanyrówna wzrostowi
do 155 cm10-14 latPoczątkujący/Średnio zaawansowanydo nosa/czoła
Zaawansowanywzrost + 5-7 cm

Zasada podstawowa: co 2 lata zmieniamy dzieciom narty na model maks. 20cm dłuższy

WSKAZÓWKA SKIINFO!

Nie popełnij błędu, który często zdarza się niedoświadczonym rodzicom – nie kupuj dzieciom nart, które „starczą im jeszcze na kilka lat”. Jazda na za długich nartach jest dla malucha zwyczajnie trudniejsza i bardziej męcząca. Trudniej zatem dziecku rozwijać jego umiejętności narciarskie, przez co ma też znacznie mniej frajdy z szusowania. Na nartach o dobrze dobranej długości znacznie łatwiej o postępy. Idealnie byłoby co roku wymieniać narty dziecka na nowe w odpowiednim rozmiarze. Nie jest to jednak konieczne – tak jak pisaliśmy wystarczy zmieniać dziecku narty na nowe co dwa lata. Ważne jednak, by w pierwszym roku długość była idealnie dopasowana a w kolejnym, gdy dziecko urośnie, nieco za krótka.

Dodatkowe wskazówki dotyczące odpowiedniej długości nart dla dzieci:

  • Narty dziecięce (o lżejszej budowie) są odpowiednie do wzrostu około 155 cm.
  • Powyżej 1,55 metra wzrostu i wagi 45 kilogramów wagi dziecko jest wystarczająco wysokie i ciężkie, aby przesiąść się na narty dla dorosłych.
  • Dla lepszego trzymania narty dla dziecka powinny mieć mniej wyraźne taliowanie.
  • Co 1-2 lata należy używać nowych nart (w zależności od tego, jak szybko dziecko rośnie).

Wszystkie wartości, które możecie znaleźć na naszej stronie internetowej, należy zawsze traktować wyłącznie jako wskazówkę. Nawet przy najbardziej szczegółowych obliczeniach zawsze może się zdarzyć, że wartość obliczona z tabeli nie będzie ostatecznie odpowiednia dla danego dziecka.  W przeciwieństwie do sportów zawodowych, w narciarstwie rekreacyjnym nie ma ustalonych standardów długości nart. Dlatego też przed zakupem nart najlepiej skonsultować się osobiście ze specjalistą w sklepie sportowym.

długość nart dla dziecka kalkulator
Zasada podstawowa: co 2 lata zmieniamy dzieciom narty na model maks. 20cm dłuższy / Foto: nskiv/wintersport.nl

Wskazówki dla oszczędnych

➽ Mało kogo stać, by co roku wydawać po kilkaset złotych na nową parę nart dla dziecka. Można sobie jednak radzić w inny sposób. Niektóre sklepy ze sprzętem narciarskim oferują specjalny system corocznej wymiany nart dziecięcych. Taki system ma na przykład Activ Sport.
➽ Innym rozwiązaniem jest kupno nart używanych w komisie lub na giełdzie. Tutaj można też sprzedać narty, z których maluch właśnie wyrósł. Giełdy w dużych miastach oferują naprawdę spory wybór używanego sprzętu w bardzo dobrym stanie – zwłaszcza przed i na początku sezonu. Tanie modele nart dla dzieci znajdziecie też w marketach Decathlon i Auchan, czy też na Allegro
➽ Trzecim rozwiązaniem jest pożyczanie nart dla dziecka w wypożyczalni sprzętu narciarskiego. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne, gdy w sezonie na stoku spędzamy tylko jeden lub dwa tygodnie. Niektóre szkółki narciarskie (zwłaszcza w Alpach) oferują w cenie kursu narciarskiego dla dzieci darmowe lub bardzo tanie wypożyczenie sprzętu.


Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.