Najbardziej strome trasy narciarskie na Słowacji

Artykuły Narciarski TOP Najbardziej strome trasy narciarskie na Słowacji

Przygotowaliśmy kolejny ranking dla ekspertów lubiących czuć ogień w udach i pozbawionych lęku wysokości. Tym razem przedstawiamy 9 słowackich ośrodków narciarskich, w których pośmigacie po najbardziej stromych trasach w tym kraju.

Jak dokonaliśmy pomiaru?

Pomiary wykonywaliśmy jedynie na najtrudniejszych trasach, które na mapach ośrodków narciarskich zostały oznaczone kolorem czarnym lub czerwonym i na całej długości są przygotowywane dla narciarzy przez ratrak. Mierzyliśmy trasy od górnej stacji wyciągu lub kolejki linowej do jej dolnej stacji.

Używaliśmy do tego narzędzia Google Earth „linijka”. Przy pomiarze długości tras braliśmy pod uwagę także nachylenie terenu, dzięki temu wyniki pomiarów odpowiadają rzeczywistej długości stoków. Uzyskane w ten sposób wyniki zaokrągliliśmy do dziesiątek metrów.

Wyliczone na podstawie powyższych pomiarów przeciętne nachylenie (potocznie stromość) wyraziliśmy w procentach (jest to iloraz różnicy wysokości między najwyższym i najniższym punktem oraz odległości między nimi w poziomie). Dlaczego w procentach a nie w stopniach? Wartości procentowe znacznie bardziej odpowiadają subiektywnemu postrzeganiu stromizny przez narciarzy na stoku. Najbardziej strome trasy w Alpach mają około 75 proc. nachylenia. Patrząc w dół stojąc na ich szczycie ma się wrażenie, że są niemal pionowe – tymczasem  ich kąt nachylenia nie sięga nawet 45 stopni.

Ranking ośrodków z najbardziej stromymi trasami narciarskimi na Słowacji

Słowacja coraz częściej staje się celem wypadów polskich narciarzy. Nie bez powodu – tutejsze stacje narciarskie oferują coraz lepszą infrastrukturę oraz wyjątkowo dobre warunki narciarskie. Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że naturalny śnieg pada tam zazwyczaj częściej i mocniej niż u nas. Dlatego warto czasem zajrzeć z nartami do naszych południowych sąsiadów, zwłaszcza, że tamtejsze ośrodki skrywają wiele ciekawych tras, zarówno dla mniej, jak i bardziej doświadczonych narciarzy. Tym razem skupimy się na ofercie dla narciarskich ekspertów, którzy poszukują stromych zjazdów i lubią dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Ranking zawiera dziewięć słowackich stacji narciarskich, w których znajdziecie najbardziej strome stoki w tym kraju. Z naszej strony polecamy do odwiedzenia z tej listy cztery stacje: Vratną, Jasną, Certovicę i Tatrzańską Łomnicę. Ale pozostałe ośrodki z naszego zestawienia także mają swój urok, zwłaszcza jeśli lubimy małe klimatyczne stacje, gdzie nie ma na trasach takich tłumów, jak w najpopularniejszych narciarskich kurortach.

1. Vratna

Najbardziej strome czarne trasy na Słowacji znajdziecie we Vratnej na  Chlebie – trzecim co do wysokości szczycie w masywie Małej Fatry. Trasy Veterná i Oštiepková mulda – obsługiwane przez kotwiczkę – mają średnie nachylenie rzędu około 40%. To prawdziwa uczta dla doświadczonych narciarzy. Vratna to bardzo popularny na Słowacji teren narciarski. Wśród polskich narciarzy stacja dopiero zdobywa renomę. Na pewno warto go odwiedzić.

Veterná (Chleb)

długość: 650 m

różnica wysokości: 264 m

nachylenie: 41 %

naśnieżanie: nie

Oštiepková Mulda (Chleb)

długość: 700 m

różnica wysokości: 264 m

nachylenie: 38 %

naśnieżanie: nie

Čierna (Poludňový Grúň)

długość: 750 m

różnica wysokości: 256 m

nachylenie: 34 %

naśnieżanie: nie

 

2. Jasna Niskie Tatry

Nieco dłuższe czarne trasy niż we Vratnej znajdują się w najpopularniejszym w Polsce słowackim ośrodku narciarskim, w Jasnej na Chopoku. Także tu znajdziecie kilka całkiem stromych tras dla ekspertów. Czarna trasa narciarska Zjazdárska po południowej jego stronie także może poszczycić się średnim nachyleniem rzędu 40%.

Zjazdárska (południowy Chopok)

długość: 900 m

różnica wysokości: 356 m

nachylenie: 40 %

naśnieżanie: tak

Majstrovská (północny Chopok)

długość: 1200 m

różnica wysokości: 414 m

nachylenie: 37 %

naśnieżanie: tak

Vyhliadková (południowy Chopok)

długość: 1130 m

różnica wysokości: 391 m

nachylenie: 35 %

naśnieżanie: nie

 

3. Mała Lucivna

Trasa pod kolejką linową w ośrodku Mała Lucivna  może poszczycić się rekordowym przewyższeniem wśród wszystkich czarnych tras na Słowacji. W porównaniu z innymi trasami jest jednak bardzo nisko położona, jej dolny koniec znajduje się na wysokości zaledwie 508m npm. To niestety nie sprzyja warunkom narciarskim. Stacja Mała Lucivna położona jest w dolinie Małej Fatry.

Pod kolejką linową

długość: 1300 m

różnica wysokości: 482 m

nachylenie: 37 %

naśnieżanie: tak

 

4. Certovica

Ćertovica to kolejny ośrodek w naszym rankingu położony na terenie Niskich Tatr. Stacja leży na północnych stokach szczytu Certova svadba (Wesełe diabła). Miłośnicy ostrych, stromych zjazdów znajdą tu dla siebie łakomy kąsek – trasę Jednotka.

Jednotka

długość: 320 m

różnica wysokości: 118 m

nachylenie: 37 %

naśnieżanie: tak

 

5. Vysna Boca

W ośrodku Vysna Boca znajduje się jedna z najnowszych tras na Słowacji. Powstała dopiero w 2010 r. Wjedziecie na nią kotwiczką.

Pretekárska (przy górnym wyciągu)

długość: 450 m

różnica wysokości: 162 m

nachylenie: 36 %

naśnieżanie: tak

 

6. Zazriva

Podobnie jak wiele tras o dużym nachyleniu, trudno uzyskać na niej dobrą pokrywę śniegu. W związku z brakiem systemu sztucznego naśnieżania trasa czynna jedynie przy odpowiedniej ilości naturalnego śniegu.

Kozinec

długość: 750 m

różnica wysokości: 265 m

nachylenie: 35 %

naśnieżanie: nie

 

7. Tisovec – Banovo

Čierna

długość: 550 m

różnica wysokości: 188 m

nachylenie: 34 %

naśnieżanie: nie

 

8. Mlynki Gugel

Zimná studňa to jedna z najtrudniejszych tras narciarskich na Spiszu. Sprzyja jej lokalizacja i ułożenie w stosunku do słońca. Dzięki północnej ekspozycji dobre warunki narciarskie utrzymują się tu przez większą część sezonu.

Zimná studňa

długość: 600 m

różnica wysokości: 200 m

nachylenie: 33 %

naśnieżanie: tak

 

9. Tatrzańska Łomnica

Wydawałoby się, że położony w Wysokich Tatrach ośrodek Tatrzańska Łomnica będzie liderem rankingu najbardziej stromych tras narciarskich na Słowacji. Tymczasem stacja znalazła się dopiero na dziewiątym miejscu. Pozycję tę zagwarantowała jej trasa Lomnické sedlo – jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych czarnych tras na Słowacji. Lomnické sedlo oferuje wspaniałe widoki na podtatrzańską kotlinę. To najwyżej położona preparowana trasa w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaczyna się na wysokości aż 2166 m npm. Najbardziej stroma jest jej górna część o długości około 500m. Na tym odcinku jej średnie nachylenie sięga 40%. W przeciwieństwie do innych tras w Tatrzańskiej Łomnicy Łomnickie sedlo nie jest sztucznie naśnieżane, dlatego na otwarcie tej trasy zwykle trzeba poczekać do stycznia, gdy zbierze się na niej odpowiednia ilość naturalnego śniegu.

Lomnické sedlo

długość: 1200 m

różnica wysokości: 396 m

nachylenie: 33 %

naśnieżanie: nie

Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.