Najbardziej strome trasy narciarskie na Słowacji

Artykuły Featured Narciarski TOP Najbardziej strome trasy narciarskie na Słowacji

Przygotowaliśmy kolejny ranking dla ekspertów lubiących czuć ogień w udach i pozbawionych lęku wysokości. Tym razem przedstawiamy słowackie ośrodki narciarskie, w których pośmigacie po najbardziej stromych trasach w tym kraju.

Jak dokonaliśmy pomiaru?

Pomiary wykonywaliśmy jedynie na najtrudniejszych trasach, które na mapach ośrodków narciarskich zostały oznaczone kolorem czarnym lub czerwonym i na całej długości są przygotowywane dla narciarzy przez ratrak. Mierzyliśmy trasy od górnej stacji wyciągu lub kolejki linowej do jej dolnej stacji.

Używaliśmy do tego narzędzia Google Earth „linijka”. Przy pomiarze długości tras braliśmy pod uwagę także nachylenie terenu, dzięki temu wyniki pomiarów odpowiadają rzeczywistej długości stoków. Uzyskane w ten sposób wyniki zaokrągliliśmy do dziesiątek metrów.

Wyliczone na podstawie powyższych pomiarów przeciętne nachylenie (potocznie stromość) wyraziliśmy w procentach (jest to iloraz różnicy wysokości między najwyższym i najniższym punktem oraz odległości między nimi w poziomie). Dlaczego w procentach a nie w stopniach? Wartości procentowe znacznie bardziej odpowiadają subiektywnemu postrzeganiu stromizny przez narciarzy na stoku. Najbardziej strome trasy w Alpach mają około 75 proc. nachylenia. Patrząc w dół stojąc na ich szczycie ma się wrażenie, że są niemal pionowe – tymczasem  ich kąt nachylenia nie sięga nawet 45 stopni.

Najbardziej strome trasy narciarskie na Słowacji – ranking

Słowacja coraz częściej staje się celem wypadów polskich narciarzy. Nie bez powodu – tutejsze stacje narciarskie oferują coraz lepszą infrastrukturę oraz wyjątkowo dobre warunki narciarskie. Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że naturalny śnieg pada tam zazwyczaj częściej i mocniej niż u nas. Dlatego warto czasem zajrzeć z nartami do naszych południowych sąsiadów, zwłaszcza, że tamtejsze ośrodki skrywają wiele ciekawych tras, zarówno dla mniej, jak i bardziej doświadczonych narciarzy. Tym razem skupimy się na ofercie dla narciarskich ekspertów, którzy poszukują stromych zjazdów i lubią dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Ranking zawiera słowackie stacje narciarskie, w których znajdziecie najbardziej strome stoki w tym kraju. Z naszej strony polecamy do odwiedzenia z tej listy cztery stacje: Vratną, Jasną, Certovicę i Tatrzańską Łomnicę. Ale pozostałe ośrodki z naszego zestawienia także mają swój urok, zwłaszcza jeśli lubimy małe klimatyczne stacje, gdzie nie ma na trasach takich tłumów, jak w najpopularniejszych narciarskich kurortach.

 

ROHÁČE SPÁLENÁ » Padák 6

długość ► 350 ​​m

różnica wysokości ► 160 m

średnie nachylenie ► 46%

naśnieżanie ► tak

Początek tego najbardziej stromego słowackiego stoku zaczyna się przy 4-osobowej kolejce linowej. Właśnie nią dostaniesz się na start. Trasa choć stroma jest dość krótka. Na całej długości jest wyposażona w system sztucznego naśnieżania.

 

ČERTOVICA » Veľká mulda

długość ► 320 m

różnica wysokości ► 145 m

średnie nachylenie ► 45%

naśnieżanie ► nie

Na drugim miejscu, ze średnim nachyleniem 45%, uplasowała się Veľká mulda – stok narciarski w popularnym ośrodku narciarskim Čertovica w Tatrach Niskich. Czarna trasa jest wyzwaniem dla prawdziwych poszukiwaczy przygód. Na stok wjedziesz wyciągiem narciarskim H130 Čertova svadba, a potem będziesz mógł cieszyć się zastrzykiem adrenalini!

 

We Vratnej na  Chlebie, trzecim co do wysokości szczycie w masywie Małej Fatry,  znajdziesz aż cztery strome stoki. Vratna to bardzo popularny na Słowacji teren narciarski. Wśród polskich narciarzy stacja dopiero zdobywa renomę. Na pewno warto go odwiedzić. Na stoki na Chlebie narciarzy wwozi kolejka gondolowa Chleb, z kolei stoki Veterna i Oštiepková mulda obsługiwane są przez kotwiczkę. Stok narciarski Čierna znajduje się przy wyciągu narciarskim H130. Dostać się tu można  czteroosobową kolejką linową z miejscowości Paseky.

VRÁTNA » Veterná (Chleb)

długość ► 650 m

różnica wysokości ► 264 m

średnie nachylenie ► 41%

naśnieżanie ► nie

 

VRÁTNA » Oštiepková mulda (Chleb)

długość ► 700 m

różnica wysokości ► 264 m

średnie nachylenie ► 38%

naśnieżanie ► nie

 

VRÁTNA » Pod lanovkou (Chleb)

długość ► 2000 m

różnica wysokości ► 750 m

średnie nachylenie ► 38%

naśnieżanie ► nie

 

VRÁTNA » Čierna (Poludňový Grúň)

długość ► 720 m

różnica wysokości ► 256 m

średnie nachylenie ► 36%

naśnieżanie ► nie

Nieco dłuższe czarne trasy niż we Vratnej znajdują się w najpopularniejszym w Polsce słowackim ośrodku narciarskim, w Jasnej na Chopoku. Także tu znajdziecie kilka całkiem stromych tras dla ekspertów.

JASNÁ » Spravodlivá (Chopok Północ)

długość ► 1225 m

różnica wysokości ► 436 m

średnie nachylenie ► 36%

naśnieżanie ► nie

 

JASNÁ » Majstrovská (Chopok Północ)

długość ► 1410 m

różnica wysokości ► 436 m

średnie nachylenie ► 31%

naśnieżanie ► tak

 

JASNÁ »Vyhliadková (Chopok Południe)

długość ► 1130 m

różnica wysokości ► 391 m

średnie nachylenie ► 33%

naśnieżanie ► tak

 

A oto kolejne czarne trasy na Słowacji, których średnie nachylenie przekracza 30%:

MALÁ LUČIVNÁ » Pod lanovkou

Trasa pod kolejką linową w ośrodku Mała Lucivna  może poszczycić się rekordowym przewyższeniem wśród wszystkich czarnych tras na Słowacji. W porównaniu z innymi trasami jest jednak bardzo nisko położona, jej dolny koniec znajduje się na wysokości zaledwie 508m npm. To niestety nie sprzyja warunkom narciarskim. Stacja Mała Lucivna położona jest w dolinie Małej Fatry. Ośrodek zazwyczaj czynny jest tylko w weekendy, a stok narciarski nie zawsze jest utrzymywany, więc można tu czasem trafić na warunki freeride’owe.

długość ► 1400 m

różnica wysokości ► 504 m

średnie nachylenie ► 36%

naśnieżanie: tak

 

TATRZAŃSKA ŁOMNICA » Lomnické sedlo

Wydawałoby się, że położony w Wysokich Tatrach ośrodek Tatrzańska Łomnica będzie liderem rankingu najbardziej stromych tras narciarskich na Słowacji. Tymczasem stacja znalazła się dopiero w dalszej części naszego zestawienia. Pozycję tę zagwarantowała jej trasa Lomnické sedlo – jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych czarnych tras na Słowacji. Lomnické sedlo oferuje wspaniałe widoki na podtatrzańską kotlinę. To najwyżej położona preparowana trasa w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaczyna się na wysokości aż 2166 m npm. Najbardziej stroma jest jej górna część o długości około 500m. Na tym odcinku jej średnie nachylenie sięga 40%. W przeciwieństwie do innych tras w Tatrzańskiej Łomnicy Łomnickie sedlo nie jest sztucznie naśnieżane, dlatego na otwarcie tej trasy zwykle trzeba poczekać do stycznia, gdy zbierze się na niej odpowiednia ilość naturalnego śniegu.

długość: 1240 m

różnica wysokości: 439 m

nachylenie: 33 %

naśnieżanie: nie

 

KOZINEC » Pri vleku (Zázrivá)

Podobnie jak w przypadku wielu innych tras o dużym nachyleniu, trudno uzyskać na niej dobrą pokrywę śniegu. W związku z brakiem systemu sztucznego naśnieżania trasa czynna jedynie przy odpowiedniej ilości naturalnego śniegu.

długość: 750 m

różnica wysokości: 265 m

nachylenie: 35 %

naśnieżanie: nie

 

SKI GUGEL MLYNKY » Koleso

długość ► 780 m

różnica wysokości ► 266 m

średnie nachylenie ► 34%

naśnieżanie ► tak

Czarna trasa obsługiwana przez orczyk nie jest ratrakowana i służy do freeride’u.

 

Trzy strome stoki znajdują się w Tatrach Bielskich, a konkretnie w Bachledovej dolinie. Jeden z nich jest preparowany przez ratrak, dwa to trasy freeride’owe.

długość ► 950 m

różnica wysokości ► 310 m

BACHLEDKA SKI&SUN » Slalomák (Jezersko)

średnie nachylenie ► 33%

naśnieżanie ► tak

Na początek tego stoku dostaniesz się z Jezerska (4-osobowa kolejką Tatralift) oraz z Bachledowej doliny nową kolejką linową.

 

BACHLEDKA SKI&SUN » Efka I a Efka II (Jezersko)

długość ► 650 m

różnica wysokości ► 205 m

średnie nachylenie ► 32%

naśnieżanie ► nie

Te dwie czarne trasy freeride’owe mają tę samą długość i pokonują to samo wzniesienie, więc nie opisujemy ich osobno. Na obie wjedziesz z Jezerska 4-osobową kolejką Tatralift.

 

BEZOVEC » Päťstovka (Pięćsetka)

długość ► 500 m

różnica wysokości ► 160 m

średnie nachylenie ► 32%

naśnieżanie ► tak

Bezovec znajduje się w paśmie Považský Inovec. Trasa, której nazwa pochodzi od obsługującego ją wyciągu, jest jedną z dwóch czarnych, jakie znajdziecie w tym ośrodku. Drugi czarny stok, Pretekárska, jest dwa razy dłuższa od Pięćsetki, ale jej średnie nachylenie wynosi tylko 18%.

 

ŠACHTIČKY » Obráková

długość ► 958 m

różnica wysokości ► 302 m

średnie nachylenie ► 32%

naśnieżanie ► tak

 

 

ČIČMANY » Trasa 1

długość ► 870 m

różnica wysokości ► 273 m

średnie nachylenie ► 31%

naśnieżanie ► tak

 

 

SNOWLAND VALČIANSKA DOLINA » Freeride 7

długość ► 500 m

różnica wysokości ► 150 m

średnie nachylenie ► 30%

naśnieżanie ► nie

Jak sama nazwa wskazuje, ta trasa nie jest modyfikowana i służy wyłącznie do jazdy freeride’owej na naturalnym śniegu. Dostaniesz się na jej początek 4-osobową kolejką linową Doppelmayr.

 

RELAX CENTER PLEJSY » Komín

długość ► 700 m

różnica wysokości ► 210 m

średnie nachylenie ► 30%

naśnieżanie ► tak

Komin to jedna z trzech wymagających tras w Plejsach. Zabierze Cię na jej początek wyciąg Tatrapoma, który zaczyna się przy herbaciarni.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.