Gdzie pada najwięcej śniegu? Najbardziej śnieżne stacje narciarskie

Artykuły Featured Pogoda Gdzie pada najwięcej śniegu? Najbardziej śnieżne stacje narciarskie

Natura nie jest sprawiedliwa. W Polsce każdej zimy drżymy o to, czy śniegu spadnie wystarczająco dużo, by mógł ruszyć sezon narciarski. Tymczasem są na świecie miejsca, gdzie białego puchu jest zwykle znacznie więcej niż w innych rejonach. Przejrzeliśmy bazy statystyczne instytutów meteorologicznych, by odkryć najbardziej śnieżne ośrodki narciarskie na świecie. Aby ułatwić Wam planowanie wakacji, sprawdziliśmy, gdzie pada najwięcej śniegu na świecie?

Gdzie pada najwięcej śniegu w Europie?

Austria

Najbardziej śnieżną wioską w Austrii jest Damüls w Lesie Bregenckim. Roczna suma opadów wynosi tu przeciętnie 930cm, co sprawia, że pokrywa śniegu w pełni zimy często sięga dachów. W tym samym rejonie leży miejscowość Schröcken (1263 m npm), w której co roku pada średnio 916cm białego puchu. Tutejsze wyciągi startują jednak dopiero na wysokości 1676m – tam suma zimowych opadów wynosi już około 11 metrów. Zresztą z potężnych opadów śniegu słynie cały pobliski Arlberg, czyli stacje narciarskie Lech/Zuers i Sankt Anton am Arlberg.  Docierające tu znad Morza Północnego masy wilgotnego powietrza trafiają w tym miejscu na pierwszą tak solidną przeszkodę i bardzo często  zrzucają w tym regionie znaczące ilości białego puchu. Średnio w sezonie zimowym jest tu ponad 100 śnieżnych dni. Nic zatem dziwnego, że rejon ten upodobali sobie miłośnicy freeride’u. Do dyspozycji mają tu około 200km wariantów zjazdów w głębokim śniegu.

Najbardziej śnieżną stacją pogodową w Austrii jest szczyt Sonnblick (3100m npm) w Wysokich Taurach. Radar opadów śniegu co zimę wskazuje tu potężne śnieżyce. W latach 1971-2000 co roku spadało tu średnio ponad 22,5m śniegu. Rekordowe roczne opady przekroczyły tu pewnego razu 31 metrów a najgrubsza zmierzona w tym miejscu pokrywa śniegu wynosiła 11,9 m. Zaledwie 4km od tego śnieżnego rekordzisty leży lodowiec Mölltal, który rzeczywiście w minionych latach często był austriackim liderem pod względem ilości śniegu zalegającego na stokach. Ośrodek kupiła słowacka firma TMR, która prowadzi między innymi stacje narciarskie w Jasnej na Chopoku, w Tatrzańskiej Łomnicy w Wysokich Tatrach, w Szpindlerowym Młynie oraz w polskim Szczyrku. To była dobra inwestycja – śniegu na popularnym Moltku na pewno jeszcze długo nie zabraknie.

Gdzie pada najwięcej śniegu na świecie
W Damüls (Austria) roczna suma opadów wynosi przeciętnie 930cm Foto: Damüls – Faschina Tourismus

Szwajcaria

Najbogatszą w śnieg wioską w Szwajcarii jest Braunwald, gdzie roczne opady wynoszą przeciętnie 876cm. Niewiele gorzej wypada w tej klasyfikacji słynny narciarski kurort Arosa (723 cm). Zaglądając wyżej do alpejskich ośrodków narciarskich ilości opadów są oczywiście jeszcze większe. Prym wiedzie tu stacja pogodowa Großen St. Bernard  na wysokości 2472m n.p.m., gdzie w latach 1961-1990 roczna suma opadów wyniosła przeciętnie ponad 16,5 m. Okazało się to jednak przekleństwem dla tamtejszego ośrodka narciarskiego. Ze względu na gigantyczne masy śniegu drogi dojazdowe do niego były przejezdne dopiero w czerwcu. Sezon skrócił się przez to tak bardzo, że stacja musiała wyłączyć wyciągi na stałe.

Jednak od końca lat 80. ilości opadów śniegu w Szwajcarii wyraźnie się zmniejszają. W latach 1981-2010 suma opadów w Zermatt, Adelboden i San Bernadino w porównaniu do okresu 1961-1990 skurczyła się o prawie 20 proc. W San Bernardino zamiast 646cm spadły tylko 522cm, w Adelboden zamiast 524cm – 422cm. Prawie niezmieniona pozostaje sumaryczna ilość opadów śniegu na przełęczy Bernina, gdzie co roku spada około 8m białego puchu. Tamtejsze narciarskie szczyty Lagalb i Diavolezza nie bez przyczyny należą do ulubionych miejscówek freeriderów.

Norwegia

Za najbardziej śnieżny rejon Europy uchodzą norweskie fiordy. Największe opady notowane są na wysokim na 1300m Ålfotbreen, gdzie  rocznie spada nawet 49 metrów śniegu! Około 20 do 30 metrów spada średnio w letnich ośrodkach narciarskich Stryn i Folgefonna, dane te jednak nie są oficjalnie potwierdzone przez meteorologów. Według oficjalnych danych najbogatszym w śnieg punktem w Norwegii jest miejscowość Røldal, gdzie roczna suma opadów wynosi 12m. Pomiarów dokonuje się nie w samej wiosce, lecz kilkaset metrów wyżej w tamtejszym ośrodku narciarskim.

Gdzie pada najwięcej śniegu na świecie
Roczna suma opadów w Røldal wynosi 12m Foto: Røldal Skisenter

Najbardziej śnieżne ośrodki narciarskie w USA

Ameryka szczyci się swoimi śnieżnymi zimami. Na przykład w Alta w stanie Utah średni opad śniegu w ciągu 110 lat pomiarów wynosi 12,9m (w ostatnich latach przeciętna była jeszcze większa – 13,3m a rekordowym sezonie 1982/83 sięgnęła aż 23m!). Ilość idzie tu w parze z jakością. Świeży puch zawiera w sobie tutaj zaledwie nieco więcej niż 8 proc. wody. Jeszcze bardziej suchy jest śnieg w Big Sky w Montanie. Metr sześcienny tutejszego puchu waży jedynie 41 kg. Dla porównania metr sześcienny wody waży 1000 kg! Pokrywa świeżego śniegu składa się zatem w Big Sky w 96 proc. z powietrza!

Bliskość Pacyfiku sprawia, że śnieg na zachodnim wybrzeżu USA jest dużo bardziej wilgotny, ale z tego samego powodu sypie tam w gigantycznych ilościach. Rekordzistą pod względem rocznej sumy opadów śniegu jest Mount Baker w stanie Washington. W sezonie 1998/99 spadło tam 28,96 m białego puchu i według Księgi Guinnessa jest to rekord świata wśród ośrodków narciarskich! Średni opad wynosi tam ponad 18m a pokrywa śniegu sięga przeciętnie 4,75m.

Gdzie pada najwięcej śniegu na świecie
W Alta w stanie Utah średni opad śniegu w ciągu 110 lat pomiarów wynosi 12,9m Foto: Ski Area/Rocko Menzyk

Największe opady śniegu w Japonii

Wszystko to ma się jednak nijak do fantastycznych zwałów śniegu spadającego co roku w japońskim regionie „yukiguni” (kraina śniegu), leżącym w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu. Zimne powietrze znad pobliskiej Syberii, które napływa ponad wodami Morza Japońskiego i nabiera masę wilgoci, natrafia  tutaj na stromy, wysoki na ponad 3000m grzbiet Alp Japońskich, które wyciskają z nich biały ładunek do ostatniego płatka śniegu. Wynik: legendarna suma zimowych opadów sięgająca 30 do 38 metrów.  Legendarna także z tego powodu, że nie potwierdzona oficjalnymi pomiarami, gdyż w tych bogatych w śnieg regionach nie ma żadnej oficjalnej stacji pogodowej. Cała okolica jest w zasadzie niezamieszkała. Stacja pogodowa z największymi opadami śniegu znajduje się na wysokości tylko 890m w miejscowości Sukayu Onsen na północy Honsiu. Tutaj roczna średnia opadów białego puchu wynosi 17,64m.

Gdzie pada najwięcej śniegu na świecie
Suma rocznych opadów śniegu w niektórych regionach Japonii może sięgać ponad 30m! | ©Jayson-Photography

Gdzie pada najwięcej śniegu na świecie?

Prawdziwym liderem jest jednak prawdopodobnie Nowa Zelandia. Prawdopodobnie, gdyż i tu brakuje danych potwierdzonych rzetelnymi pomiarami. Szacuje się jednak, że w na polach lodowca Mount Tasman co roku spada około 100m śniegu! Na początek trasy narciarskiej wiodącej poprzez lodowiec można dostać się jedynie za pomocą helikoptera. Jakiekolwiek wyciągi szybko zginęłyby zasypane przez tutejsze gigantyczne opady.

Gdzie teraz pada śnieg?

Chcesz sprawdzić, gdzie teraz pada śnieg? Mamy tę wiedzę, dzięki sprytnemu urządzeniu jakim jest radar opadów. Radary wykrywają, gdzie występują opady. Wsparte przez aplikacje meteorologiczne tworzą mapy prezentujące prognozę opadów deszczu i śniegu na najbliższy czas. Na mapie prognozowane opady śniegu oznakowane są jako małe białe gwiazdki.

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.