Andermatt-Sedrun: amerykanie inwestują 149 mln CHF

Artykuły Narciarskie podróże Andermatt-Sedrun: amerykanie inwestują 149 mln CHF

Amerykański gigant branży narciarskiej Vail Resorts, Inc.  ogłosił w poniedziałek 28 marca 2022, że zawarł umowę zakupu od Andermatt Swiss Alps AG (ASA) większościowego pakietu udziałów w spółce Andermatt-Sedrun Sport AG. Jest to pierwsza strategiczna inwestycja Amerykanów w ośrodek narciarski w Europie. Andermatt-Sedrun to największa stacja narciarska w Centralnej Szwajcarii. Ośrodek leży w odległości niespełna 90 minut jazdy od Zurychu, Lucerny i Lugano, oraz około dwóch godzin od włoskiego Mediolanu.

Pakiet większościowy w Andermatt-Sedrun Sport AG

Vail Resorts przejmuje 55% udziałów w Andermatt-Sedrun Sport AG. Spółka ta kontroluje i zarządza wszystkimi aktywami związanymi z narciarstwem w ośrodku, w tym wyciągami, większością restauracji i szkołą narciarską. Andermatt-Sedrun jest jednym z najbardziej ambitnych projektów rozwoju ośrodków narciarskich w Europie. Od 2007 r. większościowy udziałowiec spółki ASA, Samih Sawiris, zainwestował w rozwój tej narciarskiej destynacji ponad 1,4 mld CHF. Dzięki tym pieniądzom powstał jeden z wiodących luksusowych ośrodków w Szwajcarii. Szeroko zakrojone inwestycje ASA w wysokiej klasy obiekty noclegowe na terenie bazy obejmują The Chedi Andermatt, światowej klasy 5-gwiazdkowy luksusowy hotel, Radisson Blu Reussen, luksusowe kondominia, studia i apartamenty, a także budowę sali koncertowej, 18-dołkowego pola golfowego i trzech restauracji z gwiazdkami Michelin.

Andermatt Sedrun.
Zaśnieżone Sedrun ©Shutterstock

Inwestycje Vail Resorts w Andermatt-Sedrun

Zakup Vail Resorts składa się z dwóch pakietów inwestycyjnych. Pierwszy to inwestycja o wartości 110 milionów CHF w Andermatt-Sedrun Sport AG. Zostanie ona przeznaczona na realizację strategicznych projektów. Mają one znacząco poprawić wrażenia gości miedzy innymi poprzez zwiększenie przepustowości stoków dzięki modernizacji i wymianie wyciągów. Poprawiona zostanie także jakość pokrywy śnieżnej dzięki unowocześnieniu systemu naśnieżania. Pieniądze wydane będą również na ulepszenie i rozbudowę punktów gastronomicznych na stoku. Drugi pakiet inwestycji to 39 milionów CHF, które wpłyną na konto ASA. Za tę sumę firma sfinansuje dalszy rozwój nieruchomości w ośrodku narciarskim. Vail Resorts przejmie odpowiedzialność operacyjną i marketingową za Andermatt-Sedrun Sport AG, a ASA i lokalni udziałowcy pozostaną kluczowymi członkami zarządu.

Korzyści dla posiadaczy karnetów Epic

„Wejście na europejski rynek narciarski było dla Vail Resorts długoterminowym priorytetem strategicznym. Cieszymy się, że możemy współpracować z ASA i zainwestować nasz kapitał i zasoby, aby wesprzeć trwający rozwój Andermatt-Sedrun w jeden z najlepszych ośrodków alpejskich w Europie, ze zintegrowanymi działaniami w zakresie wyciągów, wyżywienia i szkoły narciarskiej” – powiedziała Kirsten Lynch, Dyrektor Generalny Vail Resorts. „Szeroko zakrojone inwestycje, które ASA i rodzina Sawiris poczynili zarówno na terenie miejscowości, jak i na stokach, stworzyły wysokiej klasy ośrodek ze znacznymi możliwościami rozwoju dla gości ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, innych części Europy i całego świata. Dzięki temu przejęciu posiadacze amerykańskich karnetów Epic Pass, Epic Day Pass i Epic Local będą mogli bezpłatnie szusować w SkiArenie Andermatt-Sedrun i podziwiać urocze wioski oraz alpejskie krajobrazy.

SkiArena Andermatt-Sedrun – kraina śniegu

SkiArena Andermatt-Sedrun oferuje ponad 120 km zróżnicowanych tras narciarskich wytyczonych na stokach trzytysięczników otaczających miejscowości Andermatt, Sedrun, w tym kultową przełęcz Oberalp. Ośrodek połączony jest ze stacją Disentis, która jest niezależną własnością i umożliwia narciarzom szusowanie na dodatkowych 60km tras.  Ponadto narciarze znajdą tu idealne tereny do jazdy  poza trasami. Szczególnie na Gemsstock zlokalizowane są spektakularne trasy freeride’owe. Przykładem mogą być warianty wiodące przez Felsental lub Hintertal, obok schroniska Vernigelhütte do doliny Unteralp i z powrotem do Andermatt. Śnieg pada tu często i obficie. Andermatt jest jednym z najbardziej śnieżnych ośrodków narciarskich w Szwajcarii. Regularnie oferuje największe głębokości śniegu w Szwajcarii.

Amerykański potentat Vail Resorts

Vail Resorts, Inc. poprzez swoje spółki zależne, jest wiodącym operatorem kurortów górskich na świecie. Spółki zależne Vail Resorts prowadzą obecnie 40 ośrodków narciarskich, w tym Vail, Beaver Creek, Breckenridge, Keystone i Crested Butte w Kolorado; Park City w Utah; Heavenly, Northstar i Kirkwood w rejonie Lake Tahoe w Kalifornii i Nevadzie; Whistler Blackcomb w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie; Perisher, Falls Creek i Hotham w Australii; Stowe, Mount Snow, Okemo w Vermont; Hunter Mountain w Nowym Jorku; Mount Sunapee, Attitash, Wildcat i Crotched w New Hampshire; Stevens Pass w Waszyngtonie; Seven Springs, Hidden Valley, Laurel Mountain, Liberty, Roundtop, Whitetail, Jack Frost i Big Boulder w Pensylwanii; Alpine Valley, Boston Mills, Brandywine i Mad River w Ohio; Hidden Valley i Snow Creek w Missouri; Wilmot w Wisconsin; Afton Alps w Minnesocie; Mt. Brighton w Michigan oraz Paoli Peaks w stanie Indiana.

Vail Resorts jest także właścicielem i zarządcą sieci eleganckich hoteli pod marką Rock Resorts, a także Grand Teton Lodge Company w Jackson Hole. Strona dla narciarzy to www.snow.com.

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.