Polish

Poradnik zakupowy: wybieramy buty narciarskie

8. listopad 2013 | SKIINFO

Na dobór butów narciarskich w sklepie powinniśmy zarezerwować sobie dużo czasu. W tym przypadku pośpiech zwykle jest złym doradcą

Na dobór butów narciarskich w sklepie powinniśmy zarezerwować sobie dużo czasu. W tym przypadku pośpiech zwykle jest złym doradcą

Prawa autorskie: Liam Doran

Rzędy nowych butów narciarskich na sklepowym regale robią piękne wrażenie. Jak jednak wybrać z nich tę właściwą parę, która nie zepsuje nam urlopu skorupą wciskającą się w kostkę? Zdradzimy Wam kilka ważnych wskazówek i trików, które pozwolą Wam dokonać odpowiedniego wyboru. Podstawowa zasada podczas kupowania butów narciarskich brzmi: co nagle to po diable!

Buty na narty muszą być idealnie dopasowane. To one przenoszą siłę nóg na narty – im buty lepiej „leżą” na stopach, tym lepiej możemy sterować nartami. Używanie zbyt miękkich butów lub takich, w których stopa jest niestabilna, nie tylko zmniejsza przyjemność z jazdy, ale także zwiększa ryzyko upadku i kontuzji.

„Jeśli buty nie będą pasować, mocniej sobie je zepnę”, myślą sobie niektórzy. Niestety jest to błędne założenie. Zbyt mocne spinanie buta sprawia, że stopa jest zbytnio ściśnięta – w wyniku czego stopy bolą i marzną. Ta mądrość ludowa jest jednak bardzo rozpowszechniona. W rezultacie, jak twierdzi Robert Psiuk, manager marki Lange, około 90 proc. narciarzy nosi zbyt duże buty.

W sklepie koniecznie trzeba pochodzić w wybranym bucie 20-30 minut.

W sklepie koniecznie trzeba pochodzić w wybranym bucie 20-30 minut.

Na co zwracać uwagę
Należy pamiętać, że stopa w ciągu dnia powiększa się nawet o pół numeru, gdyż rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne. Dlatego buty należy przymierzać rano lub w południe. Zwłaszcza, że po dwóch-trzech dniach na stoku buty także się powiększą się  - czasem również o pół numeru.

Najlepiej przymierzać buty w skarpetach, w których zamierzamy jeździć – najlepiej funkcyjnych, przeznaczonych do jazdy na nartach. Są one dodatkowo wyściełane w miejscach podatnych na ucisk i obtarcia, i idealnie wchłaniają pot. Nie powinno się jednak chodzić na zakup butów w bardzo grubych skarpetach, gdyż jak wspominaliśmy sam but także po krótkim nawet już czasie nieco się rozszerzy.

Po włożeniu nogi do buta (najłatwiej zrobić to na stojąco) zapinamy po kolei klamra po klamrze od dołu do góry. Ważne by but w żadnym miejscu nie uciskał, ale mimo to ściśle obejmował stopę. Zwłaszcza pięta i śródstopie muszą być w bucie stabilnie osadzone. Jeśli pięta się wysuwa w górę lub przesuwa na boki, but jest jednoznacznie niedopasowany. Jeśli przymierzymy ten sam model buta, ale minimalnie mniejszy i okaże się, że tym razem mamy za mało miejsca na palce, oznacza to, że ten model zwyczajnie nie pasuje do naszej stopy.

Aby ocenić, czy but dobrze leży trzeba nieco ugiąć nogi w stawie skokowym i wykonywać ruchy kolanami w różnych kierunkach. Koniecznie trzeba też pochodzić po sklepie w przymierzanych butach co najmniej 20, a najlepiej 30 minut. Dopiero wtedy można stwierdzić, czy but pasuje czy nie. Dlatego na zakup butów musimy zaplanować sobie dużo czasu. Ponadto jeśli odniesiemy wrażenie, że sprzedawca nie jest ekspertem, lepiej poszukajmy innego sklepu. Kompetentny handlowiec zmierzy nam nie tylko długość stopy, ale także jej szerokość. Zwróci też uwagę na jej cechy indywidualne jak np. wysokie podbicie, halluxy itp. Pamiętajcie, że do źle dobranych nart w końcu przywykniemy, ból stóp w niedopasowanych butach będzie nam o złym zakupie nieustannie przypominał.

Kompetentny sprzedawca zmierzy nam nie tylko długość stopy, ale także jej szerokość.

Kompetentny sprzedawca zmierzy nam nie tylko długość stopy, ale także jej szerokość.

Najważniejsze kategorie butów – przegląd

Komfort: wygodne miękkie i ciepłe buty dla początkujących lub preferujących spokojną jazdę. Miękka skorupa utrudnia jednak przenoszenie sił z nogi na nartę.

Allround: popularne buty dla zaawansowanych lub cięższych narciarzy. Stanowią kompromis między komfortem noszenia a cechami wpływającymi na sterowanie nartami. But wewnętrzny jest w nich stosunkowo wygodny, skorupa jest jednak nieco twardsza – mają wyższy flex.

Race (zawodnicze): sztywna skorupa jest bardzo czuła na polecenia i bez zbędnej zwłoki przenosi siłę nóg na narty. Im twardszy jest but, tym cieńsza jest wyściółka buta wewnętrznego. Ekstremalnie wysoki flex sprawia, że buty te są bardzo niewygodne. Zawodnicy startujący w zawodach alpejskiego Pucharu Świata zakładają buty wyłącznie na krótko przed startem i potem je zdejmują. Nikt w takich butach nie wytrzymałby całego dnia na nartach.   

Freeride/Freestyle: w tej kategorii flex znów jest raczej niski.  Miękka skorupa ma zwiększyć zakres ruchu nogi w bucie i pochłaniać silne uderzenia i drgania, aby oszczędzić kości i stawy narciarza.

Buty do ski touru: ułatwiają podchodzenie na nartach podczas wypraw ski tourowych. Duża rotacja cholewki sprawia, że długość kroku ulega wydłużeniu, przez co oszczędzamy też siły. Ważną cechą jest ich minimalna waga. Buty te muszą jednak także dobrze trzymać się na stopie, aby narciarz mógł bezpiecznie zjechać w terenie po każdym rodzaju śniegu.

Damskie: przystosowane do żeńskiej anatomii: wąska, miękka skorupa, niższa cholewka, wąska pięta. Do tego są oczywiście możliwie ciepłe i mają niski flex.

 

Mondopoint (MP)
Mondopoint, Mondo albo czasem krótko MP to znormalizowany system rozmiarów butów narciarskich, który odnosi się do długości stopy w milimetrach.  Oto schemat określania własnej wielkości buta w skali MP:

1. Postaw stopę w  skarpetach narciarskich na kartce papieru.
2. Obrysuj stopę trzymając ołówek pionowo w dół.
3. Zmierz długość stopy od pięty do czubka palców.
4. Dodaj do wyniku 5 milimetrów i zaokrąglij do najbliższego wyższego numeru MP.

 

Flex
Wartość flexu to wskaźnik określający sztywność przedniej części skorupy. Im wyższa wartość, tym większy jest opór odczuwany na goleni. Wyższy flex oznacza więc lepszą kontrolę nad nartami, ale też mniejszy zakres ruchu w stawie skokowym. Ważną rolę odgrywa przy wyborze odpowiedniego flexu waga. Im narciarz cięższy, tym większy flex powinien stosować. 

Galeria zdjęć

Buty muszą pasować jak ulał - © Liam Doran
Wybieramy buty
Wybieramy buty
Wybieramy buty

Zobacz wszystkie

 

Reklama

Reklama

Reklama