Polish

Poradnik zakupowy: Jak prawidłowo dobrać długość nart dla dziecka?

27. luty 2021 | SKIINFO / Tomasz Wojciechowski

Jak dobrać długość nart dla dziecka - to pytanie często zadają sobie rodzice

Jak dobrać długość nart dla dziecka - to pytanie często zadają sobie rodzice

Dzieci zazwyczaj nie są jeszcze wytrawnymi narciarzami. Dlatego tym ważniejszy jest właściwy dobór nart, aby jazda na nich sprawiała maluchowi przyjemność  i dzięki temu mógł on robić szybkie postępy. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru długości nart dla dzieci.

Nie kupuj za długich!

➽ Nie popełnij błędu, który często zdarza się niedoświadczonym rodzicom – nie kupuj dzieciom nart, które „starczą im jeszcze na kilka lat”. Jazda na dłuższych nartach jest dla malucha zwyczajnie trudniejsza i bardziej męcząca. Trudniej zatem dziecku rozwijać jego umiejętności narciarskie, przez co ma też znacznie mniej frajdy z szusowania. Na krótkich nartach znacznie łatwiej o postępy. Dlatego najlepiej jest co roku wymieniać narty dziecka na nowe w odpowiednim rozmiarze. Czasem udaje się obstawić jedną parą nart dwa sezony, ale tylko jeśli dziecko nie urosło w międzyczasie zbyt dużo, ani nie zrobiło znaczących postępów w technice jazdy. 

Najlepiej jest co roku wymieniać narty dziecka na nowe w odpowiednim rozmiarze.

Najlepiej jest co roku wymieniać narty dziecka na nowe w odpowiednim rozmiarze.

Pierwsze narty do pachy

➽ Dla początkujących dzieciaków idealne będą narty sięgające tylko do pachy. Bardziej zaawansowane maluchy powinny już jeździć na dechach o długości odpowiadającej wysokości ich ramion. Mali zawodnicy, którzy dobrze śmigają już po stoku mogą mieć narty sięgające im do nosa. Bardzo dobrze jeżdżące dzieci o wzroście 120-140cm mogą śmigać już na nartach o długości odpowiadającej ich wzrostowi. Ważne! Narty nie powinny być za krótkie, na pewno nie krótsze niż do pachy. W przeciwnym wypadku w przyszłości trudna będzie przesiadka na dłuższe narty, które jak wiadomo zapewniają większą stabilność podczas jazdy z większymi prędkościami.

Wskazówki dla oszczędnych

➽ Mało kogo stać, by co roku wydawać po kilkaset złotych na nową parę nart dla dziecka. Można sobie jednak radzić w inny sposób. Niektóre sklepy ze sprzętem narciarskim oferują specjalny system corocznej wymiany nart dziecięcych. Taki system ma na przykład Intersport.
➽ Innym rozwiązaniem jest kupno nart używanych w komisie lub na giełdzie, gdzie można też sprzedać narty, z których maluch właśnie wyrósł. Giełdy w dużych miastach oferują naprawdę spory wybór używanego sprzętu w bardzo dobrym stanie - zwłaszcza przed i na początku sezonu.
➽ Trzecim rozwiązaniem jest pożyczanie nart dla dziecka w wypożyczalni sprzętu narciarskiego. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne, gdy w sezonie na stoku spędzamy tylko jeden lub dwa tygodnie. Niektóre szkółki narciarskie (zwłaszcza w Alpach) oferują w cenie kursu narciarskiego dla dzieci darmowe lub bardzo tanie wypożyczenie sprzętu. 

 

PORADNIK: Kupujemy sprzęt narciarski

Reklama

Reklama

Reklama