Dzieci zazwyczaj nie są jeszcze wytrawnymi narciarzami. Dlatego tym ważniejszy jest właściwy dobór nart, aby jazda na nich sprawiała maluchowi przyjemność  i dzięki temu mógł on robić szybkie postępy. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru długości nart dla dzieci.

Nie kupuj za długich!

Nie popełnij błędu, który często zdarza się niedoświadczonym rodzicom – nie kupuj dzieciom nart, które „starczą im jeszcze na kilka lat”. Jazda na dłuższych nartach jest dla malucha zwyczajnie trudniejsza i bardziej męcząca. Trudniej zatem dziecku rozwijać jego umiejętności narciarskie, przez co ma też znacznie mniej frajdy z szusowania. Na krótkich nartach znacznie łatwiej o postępy. Dlatego najlepiej jest co roku wymieniać narty dziecka na nowe w odpowiednim rozmiarze. Czasem udaje się obstawić jedną parą nart dwa sezony, ale tylko jeśli dziecko nie urosło w międzyczasie zbyt dużo, ani nie zrobiło znaczących postępów w technice jazdy.

Pierwsze narty do pachy

Dla początkujących dzieciaków idealne będą narty sięgające tylko do pachy. Bardziej zaawansowane maluchy powinny już jeździć na dechach o długości odpowiadającej wysokości ich ramion. Mali zawodnicy, którzy dobrze śmigają już po stoku mogą mieć narty sięgające im do nosa.

Wskazówki dla oszczędnych

Mało kogo stać, by co roku wydawać po kilkaset złotych na nową parę nart dla dziecka. Można sobie jednak radzić w inny sposób. Niektóre sklepy ze sprzętem narciarskim oferują specjalny system corocznej wymiany nart dziecięcych. Taki system ma na przykład Intersport. Za pierwszą parę płacimy 399,99 złotych a następnie przez trzy kolejne lata można w listopadzie dokonać wymiany na większe narty za jedyne 99,99 złotych. Innym rozwiązaniem jest kupno nart używanych w komisie, w którym można też sprzedać narty, z których maluch właśnie wyrósł. Trzecim rozwiązaniem jest pożyczanie nart dla dziecka w wypożyczalni sprzętu narciarskiego. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne, gdy w sezonie na stoku spędzamy tylko jeden lub dwa tygodnie. Niektóre szkółki narciarskie (zwłaszcza w Alpach) oferują w cenie kursu narciarskiego dla dzieci darmowe lub bardzo tanie wypożyczenie sprzętu.