W niektórych krajach za jazdę na nartach bez kasku grozi pokaźny mandat. Poniżej zebraliśmy informacje na temat przepisów dotyczących zabezpieczenia głowy podczas szusowania obowiązujących w różnych państwach. Zobacz, gdzie trzeba mieć kask jeżdżąc na nartach i snowboardzie?

W  Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do ukończenia 16 roku życia. Odpowiedzialność za brak kasku ponoszą rodzice lub opiekunowie, pod których opieką dziecko pozostaje podczas szusowania. Wysokość mandatu za brak kasku może wahać się od 20 do 5.000 złotych.

W  Austrii nie ma jednolitych przepisów w tej sprawie. Do jazdy w kasku zobowiązane są dzieci do 15 roku życia we wszystkich krajach związkowych (landach) poza Tyrolem i Vorarlbergiem.

We  Włoszech obowiązek używania kasków dotyczy dzieci do 14 roku życia – kara za jazdę bez kasku wynosi 200 euro!

W  Chorwacji i  Słowenii jazda w kasku narciarskim jest obowiązkowa do 15 roku życia. W 2015 roku obowiązek jazdy w kasku dla dzieci do 15 roku życia wprowadziła także  Słowacja!

 Niemczech noszenie kasku jest dobrowolne (choć zalecane).

W  Czechach, w  Szwajcarii i we  Francji nie ma ogólnych przepisów zobowiązujących do jazdy w kasku na nartach czy snowboardzie, ale niektóre francuskie stacje narciarskie wprowadziły własne regulacje w tym zakresie.

Zobacz także: