W najbliższy weekend wreszcie będzie można szusować w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej, jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w zachodniej części Polski. Ośrodek przygotował na ten sezon cały szereg interesujących nowości, które mają znacznie poprawić komfort narciarzy.

Na początek czynna ma być jedna trasa czerwona C-Fis obsługiwana przez 4-osobową kanapę Żmija i kompleks tras niebieskich: G, H, I oraz Bartusiowa Polana i Jędrusiowa Polana (wyciągi Efka, Baba, Jaga, Biba, Jędruś). Kolejne trasy i wyciągi mają byc otwierane sukcesywnie, gdy tylko pozwolą na to warunki.

Nowa kanapa Luxtorpeda

Najważniejsżą nowością tego sezonu będzie najnowocześniejsza i najszybsza, 6-osobowa kolej linowa w Polsce - Luxtorpeda. Zastąpiła ona leciwy i wysłużony wyciąg krzesełkowy Babcia, przed którym zawsze ustawiała się długa kolejka oczekujących na wjazd. Nowa kanapa firmy Leitner Ropeways ma rozładować tę sytuację. Przepustowość  wyciągu ma sięgać 3000 osób na godzinę. Ponadto narciarze nie będą już marznąć wisząc długie minuty na wyciągu. Luxtorpeda jest wyposażona w podgrzewane siedzenia oraz żółte osłony przeciwwietrzne i porusza się ze znacznie większą prędkością niż poprzedniczka - 6 m/s. Wjazd na górę trwać będzie 3 minuty i 40 sekund. Niestety Luxtorpedy nie uda się włączyć na otwarcie ośrodka. Czeka ją jeszcze rozruch techniczny. Poza tym aby ją uruchomić, konieczne jest udostępnienie zarówno czerwonej trasy B, jak i czarnej trasy A (która w poprzednich sezonach często bywała zamknięta w górnej części). Inaczej tłok na trasie B Fis byłby zbyt duży i niebezpieczny dla narciarzy. Na szczęście od tego roku dzięki rozbudowie systemu naśnieżania trasa A będzie sztucznie śnieżona na całej długości - to kolejna ważna nowość tego sezonu. 

Lepsze trasy

Jesienią wykonano także profilowanie tras A, B Fis, C Fis oraz H. Dzięki ich wyrównaniu łatwiej będzie je naśnieżyć i utrzymać na nich dobre warunki śniegowe podczas sezonu. To bezpośrednio przełoży się na  jakość przygotowania stoków, która w tym roku będzie jeszcze wyższa, niż w poprzednich latach.

Nowe armaty

System naśnieżania w Czarnej Górze wzbogacił się w tym roku o kolejne 27 armatek śnieżnych marki Supersnow. W tym sezonie o odpowiednią pokrywę śniegu na trasach dbać będzie już łącznie 35 lanc i 62 armaty śnieżne. Wydajność systemu przy odpowiednich warunkach pogodowych umożliwia pokrycie tras A, B FIS, G, H oraz wszystkich pól narciarskich warstwą śniegu o grubości 50cm w ciągu zaledwie 100 godzin.


Nowe oświetlenie

Zamontowano nowe oświetlenie wzdłuż najdłuższej trasy ośrodka - B Fis - o długości 1680m. Dzięki temu możliwe będą teraz na niej nocne jazdy. Trasa B Fis będzie dostępna dla narciarzy i snowboardzistów od godziny 9.00 do godziny 22.00 z przerwą na ratrakowanie  o godzinie 16.00. Do tej pory jazda nocna odbywała się wyłącznie na trasach niebieskich.

Trzymamy kciuki za rozwój tego ośrodka. Nowe inwestycje powinny znacząco podnieść jakość oferty narciarskiej Czarnej Góry. Obawiamy się jednak, że bez rozbudowy tras narciarskich stacji grozi permanentny tłok na stokach.

Zobacz także:

> informacje o ośrodku Czarna Góra

> mapka tras

> kamerki

> ceny karnetów

> prognoza pogody