Polish

Długie jest piękne: 4 narciarskie rundy dla łowców kilometrów

17. luty 2020 | Christian Hass / Tomasz Wojciechowski

Nowinki z regionów Szwajcaria, Włochy, Austria

Ośrodki w tym artykule: Lech Zürs am Arlberg, St. Anton am Arlberg, Ischgl, Stuben am Arlberg

Na pętli Sellaronda

Na pętli Sellaronda

Prawa autorskie: RBrunei/Val di Fassa

Marzenie każdego ambitnego narciarza: cały dzień na nartach, pokonać kilkadziesiąt kilometrów i w tym czasie ani razu nie śmigać dwukrotnie po tej samej trasie. Duże ośrodki narciarskie coraz częściej starają się spełnić to życzenie, tworząc specjalne wielokilometrowe rundy i znakując je w widoczny sposób na mapkach i bezpośrednio na stokach. Przedstawiamy 4 takie megatrasy – dwie dobrze znane i dwie całkiem nowe.

Południowy Tyrol: Sella Ronda
Trasa wokół Masywu Sella to najbardziej znana narciarska pętla w Europie. Majestatyczne niemal pionowe ściany Dolomitów wzbudzają respekt, jednak trasy narciarskie wiodące u ich stóp z tą stromizna nie mają nic wspólnego. Sella Ronda ma około 26 kilometrów długości i doskonale nadaje się nawet dla średniozaawansowanych narciarzy - pod warunkiem wszakże, że posiadają oni dostateczną kondycję. Całość - wliczając w to wszystkie wjazdy wyciągami, zjazdy na nartach i odpoczynki – można spokojnie pokonać w 6 godzin. Co najważniejsze, żadna trasa po drodze się nie powtórzy! Na trasie pokonamy cztery dolomickie przełęcze: Campolongo, Pordoi, Sella i Gardena, oraz pięć miejscowości Arabba, Canazei, Wolkenstein, Corvara i Colfosco w Alta Badia.

Kto woli bardziej sportowe wyzwania, może przy okazji zrobić kilka skoków w bok i pokonać na przykład trasę slalomu giganta  Gran Risa w La Villa czy też słynną trasę zjazdową Saslong w Santa Cristina. Poszukiwacze nowości mogą skorystać z otwartej przez kilku laty liczącej około 30 kilometrów rundy narciarskiej "Grande Guerra". Łączy się ona bezpośrednio z Sella Ronda i przebiega wzdłuż linii frontu I Wojny Światowej. W geograficznym centrum tej krajobrazowo cudownej rundy poświęconej  "Gebirgsjäger" (strzelcom górskim) znajduje się wulkan Col di Lana, krwawa góra (Blutberg), która stała się symbolem ówczesnych walk. Wprawionym narciarzom pokonanie tej rundy zabierze od 7 do 8 godzin.

Więcej informacji: www.valgardena.it i www.altabadia.org

Sellaronda  - © Federico Modica, Trentino Marketing Photo Archive

Sellaronda

Prawa autorskie: Federico Modica, Trentino Marketing Photo Archive

Ischgl-Samnaun: Schmugglerrunde (Szlak Przemytników)
Rundy narciarskie w Ischgl można było robić od lat. Ale przed kilku laty oficjalnie wytyczono, zaznaczono na mapkach i oznakowano na trasach aż trzy wersje Szlaku Przemytników – wszystkie prowadzą zarówno po austriackiej, jak i szwajcarskiej stronie stacji narciarskiej. Nazwa nawiązuje do czasów, gdy tutejsi przemytnicy przerzucali przez granicę do Szwajcarii masło, sery oraz skóry, a z powrotem kawę, ryż, mąkę wyroby tytoniowe  czy przyprawy.  Start i meta wszystkich trzech tras znajduje się przy dolnej stacji kolejki Fimbabahn w Ischgl lub wielkiej gondoli w szwajcarskim Samnaun.

Zależnie od umiejętności narciarze mogą wybierać pomiędzy Złotym Szlakiem Przemytniczym (35,7 km tras – jedna z najdłuższych narciarskich rund na świecie, 6463m różnicy wysokości, czas przejazdu: około 4h), Srebrnym (24,7 km tras, 4745m różnicy wysokości, czas przejazdu: około 3,5h) lub Brązowym (19,8km tras, 3191m różnicy wysokości, czas przejazdu: około 4h). Dwie pierwsze pętle przebiegają głównie po czerwonych i czarnych trasach, dlatego przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Po drodze można zrobić zakupy w w strefie bezcłowej w Samnaun (ale ze względu na kurs franka, nie liczcie raczej na super okazje). Brązowa wiedzie natomiast głównie po łatwych, niebieskich stokach.

Aby nie zgubić szlaku i zawsze wiedzieć, w którym punkcie rundy się jest, można skorzystać z aplikacji Ski Ischgl. Dodatkową atrakcją jest możliwość wygrania atrakcyjnych nagród.

Więcej informacji: www.ischgl.com i www.schmugglerrunde.com

Srebrny Szlak Przemytników w Ischgl-Samnaun liczy 24,7km  - © Ischgl

Srebrny Szlak Przemytników w Ischgl-Samnaun liczy 24,7km

Prawa autorskie: Ischgl

Arlberg: Run of Fame 
To absolutna premiera! W sezonie 2016/17 nowe koleje linowe połączyły dwa najsłynniejsze na świecie austriackie ośrodki narciarskie Sankt Anton i Lech/Zürs w jeden organizm. To w tej chwili największy połączony region narciarski w Austrii. Do tej pory, aby dostać się z jednego ośrodka do drugiego, trzeba było skorzystać z busa (poza freeridowym zjazdem z Vallugi dostępnym tylko dla ekspertów). Dziś bez problemu można przejechać na nartach z Sankt Anton, przez Lech, Zürs, aż po Schröcken i Warth. Łącznie 305km połączonych ze sobą tras narciarskich!

Nowa pętla „Run of Fame” – poświęcona narciarskim legendom Arlbergu: Hannesowi Schneiderowi, Karlowi Schranzowi i Mario Mattiemu - to idealny sposób, aby poczuć ogrom tego regionu. Trasę można zacząć w zasadzie w dowolnym miejscu (specjalne punkty informacyjne i oznakowanie pomogą znaleźć drogę) a jej pokonanie przeciętnemu narciarzowi zajmuje prawie cały dzień. Po drodze do przebycia jest 65km zjazdów i niewiarygodne 18.000 m różnicy wysokości – w dodatku ani przez moment nie trzeba jechać dwa razy tą samą trasą.

Więcej informacji: www.skiarlberg.at i www.stantonamarlberg.com

Run of Fame - 65km i 18.000m różnicy wysokości  - © Ski Arlberg

Run of Fame - 65km i 18.000m różnicy wysokości

Prawa autorskie: Ski Arlberg

Obertauern: Tauernrunde 
W Obertauern jest sporo rund, które można pokonać na nartach. Dwie z nich zostały optymalnie oznakowane: czerwone tablice wskazują przebieg rundy zgodnie z ruchem wskazówek zegara a zielone rundy wiodącej w przeciwnym kierunku. Obie liczą około 12km i prowadzą przez  niemal cały teren ośrodka narciarskiego bez konieczności dwukrotnego zjazdu, którąkolwiek trasą. Większość tras w ramach wytyczonych rund jest stosunkowo krótka i niezbyt trudna (przeważają niebieskie i czerwone trasy). Doświadczeni narciarze są w stanie w jeden dzień rundy w obu kierunkach. Chyba, że zdecydują się, na któreś z dodatkowych wyzwań czekających po drodze. Największym jest trasa "Gamsleiten 2" poniżej szczytu Gamsleitenspitze, jeden z najbardziej stromych stoków w Alpach.

Więcej informacji: www.obertauern.com i www.ski-obertauern.at/obertauerntauernrunde

Obertauern  - © Obertauern

Obertauern

Prawa autorskie: Obertauern

Reklama

Reklama

Reklama