Pięć najbardziej przerażających tras narciarskich na świecie

Artykuły Featured Narciarski TOP Pięć najbardziej przerażających tras narciarskich na świecie

Żadna z tych tras nie jest najdłuższym stokiem narciarskim na świecie, z pewnością także nie  najwyższym ani najbardziej stromym. Łączy je jedno – lęk, który wzbudzają wśród śmiałków, którzy postanowili je pokonać i stanęli na ich szczycie. Co ciekawe – respekt, jaki budzą w nas te wymagające trasy w dużym stopniu zależy od warunków śniegowych. Nawet najbardziej stroma trasa nie wydaje się tak przerażająca, gdy pokryta jest grubą warstwą białego puchu. W rzeczywistości większość z nich nie jest aż taka trudna do pokonania – zwykle najstraszniejszy jest początek, potem jakoś już leci – zwłaszcza, że zwykle nie ma już odwrotu.

Jeśli marzycie o pokonaniu którejś z najstraszniejszych tras na świecie, ale na razie nie było okazji (bądź: dotąd nie zdobyliście się na odwagę), by to zrobić, macie teraz możliwość poczuć, czym to pachnie, oglądając nasz starannie dobrany wybór filmów nagranych podczas zjazdów.

1. Francja – Valley Blanche, Chamonix

Valley Blanche w Chamonix o całkowitej długości 20 kilometrów jest najdłuższą freeridową trasą w Europie. Jej pokonanie to swoisty rytuał przejścia do elitarnej grupy narciarskich ekspertów.

VB ma 2800 metrów różnicy wysokości a po drodze wiele niebezpiecznych miejsc, jak szczeliny, klify i nawisy lawinowe. Na zjazd z niej mogą odważyć się jedynie narciarze, którzy bez problemu wykonują równoległe skręty na czarnych trasach. Wskazane jest pokonywać tę trasę w grupie, najlepiej wynajmując na cały dzień przewodnika, który wskaże ukryte pułapki i optymalny przebieg zjazdu.

Istnieje kilka wariantów przebiegu tej trasy: Normal Valley, Petit Envers du Plan i Grand Envers du Plan. Dwa ostatnie są oferują piękniejsze widoki, ale jest na nich po drodze więcej szczelin i wyższe ryzyko lawinowe. Najlepszy okres w roku do pokonania tej trasy to luty i marzec.

Poniższy film przedstawia grupę narciarzy, która wjechała kolejką linową na wąską grań Aiguille du Midi, a następnie ich zjazd  do doliny Blanche.

2. USA – Corbet’s Couloir, Jackson Hole, Wyoming

Tę legendarną trasę, która swą nazwę zawdzięcza instruktorowi narciarskiemu Barry’emu Corbetowi i powszechnie uważana jest za „najbardziej przerażający zjazd w USA”, znajdziecie w Jackson Hole w stanie Wyoming.  Najstraszniejsza nie jest sama trasa, ponieważ zwykle jest dość bogata w puch, lecz jej początek, który jest naprawdę ppppprzerażający.

Do Corbet’s Couloir prowadzi kolejka linowa Rendezvous Mountain. Wejście na trasę ma około 3 m szerokości i skalne ściany po obu stronach. Narciarze muszą zmierzyć się z 9-metrową wąską linią o nachyleniu 50 stopni, a następnie wykonać ostry skręt w prawo, aby uniknąć zderzenia ze stromą skalną ścianą.

3. Szwajcaria – The Swiss Wall, Champéry

La Chavanette w ośrodku Avoriaz znana jest bardziej jako „szwajcarska ściana”. Już sama nazwa powinna zagwarantować jej miejsce na liście najbardziej przerażających tras narciarskich na świecie. Ci, którzy odważyli się ją pokonać, wiedzą, że określenie ściana nie jest w tu użyte na wyrost. To jedna z najbardziej stromych tras na świecie – jest tak stroma, że nie sposób zobaczyć, co nas dalej czeka.

Wyciągi na lewej stronie ośrodka Avoriaz prowadzą do części zwanej Chavanette. Tutaj po szwajcarskiej stronie granicy znajduje się słynna „szwajcarska ściana” . Przed wejściem na trasę, mijamy znak „Tylko dla ekspertów”. Ranne ptaszki często znajdą tu świeży puch, który sprawia, że trasa nie wydaje się aż tak straszna. Jednak później w ciągu dnia ściana zamienia się w strome lodowe pole (jak na wideo).

4. Austria – Off The Back Of Valluga, St. Anton am Arlberg

Północne zbocze Vallugi to najtrudniejsza trasa zjazdowa w St. Anton am Arlberg. Zarazem jest to jedna z najbardziej znanych tras freeridowych w Austrii. Prowadzi do niej zabawna malutka gondola, wyglądająca jak pudełko zapałek. Mieści się w niej na stojąco maksymalnie pięć osób. Wjechać na szczyt z nartami lub snowboardem można jedynie w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Istnieją dwie wersje zjazdu: Valluga North Face i Valluga Most Couloir. Spodziewać należy się wielu przeszkód, ostrych zakrętów i skalnych progów, a także momentów wspinaczki.

5. Kanada – Delirium Dive, Sunshine Village

Trasa znajduje się na szczycie Goat´s Eye. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla najodważniejszych narciarzy. Do kolejki linowej prowadzącej do stoku wstęp mają tylko osoby wyposażone w nadajnik lawinowy i łopatę. Prawdę mówiąc te środki ostrożności zostały wprowadzone raczej po to, by odstraszyć mniej zaawansowanych narciarzy, niż ze względu na realne zagrożenie lawinowe. Od góry widoczność jest słaba i trudno dokładnie sprawdzić, co nas czeka. Ale jeśli uda nam się pokonać niebezpieczny początek, potem będzie już tylko łatwiej.

 

Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.