Najbardziej strome trasy narciarskie w Alpach: śmiganie w kolorze superczarnym!

Artykuły Featured Narciarski TOP Najbardziej strome trasy narciarskie w Alpach: śmiganie w kolorze superczarnym!

Coś dla narciarskich ekspertów i miłośników adrenaliny: przedstawiamy najtrudniejsze trasy narciarskie w Europie. Na tych stokach niezbędne są ostre krawędzie i ponadprzeciętne umiejętności. Odważycie się?

1. Streif w Kitzbühel – najbardziej legendarna trasa na świecie

Uchodzi za jedną z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych tras alpejskiego Pucharu Świata. Gdy nie ścigają się na niej najsłynniejsi alpejczycy, słynny „Streif” w Kitzbühel dostępny jest dla wszystkich narciarzy. Czerwona trasa omija wówczas trzy najtrudniejsze odcinki – te zaznaczone są na mapce tras jako ekstremalna nartostrada i oferują ambitnym narciarzom strome ściany o nachyleniu sięgającym 85 procent. Jeśli nie jesteś dobrze wytrenowanym ekspertem, lepiej je omijaj.

dowiedz się więcej o Kitzbühel

2. Zillertal – wysokie loty na Harakiri

To prawdziwa legenda. Jest bardziej stroma niż rozbieg skoczni narciarskiej. Mowa o słynnej trasie Harakiri w Zillertal. Procent jej nachylenia budzi trwogę – 78 procent.  Nawet doświadczeni narciarze muszą zachować na niej najwyższą koncentrację. Gdy ktoś przeszacuje swoje umiejętności, może pocieszać się tym, że trasa jest relatywnie krótka. Jeśli uda się Wam ją pokonać, możecie uwiecznić to za pomocą specjalnego serwisu fotograficznego, który koleje linowe Mayrhofen oferują bezpłatnie w każdy piątek od 13.00 do 15.00. W tutejszych sklepach można też nabyć koszulki z napisem „I survived Harakiri”.

dowiedz się więcej o Mayrhofen


 

3. AVORIAZ – Szwajcarska Ściana

Czarna trasa „Pas de Chavanette”, popularnie nazywana „Swiss Wall”, czyli Szwajcarską Ścianą, jest jedną z najbardziej stromych tras na świecie. Znajdziecie ją w sercu regionu narciarskiego Portes du Soleil, między kurortami Avoriaz i Champéry-les-Crosets. Aby zaatakować ten fascynujący stok, który nigdy nie jest przygotowywany i królują na nim gigantyczne muldy, trzeba mieć bardzo dobrą technikę jazdy i umiejętności.  Podobnie jak widok w dół z jej początku,  charakteryzujące ją liczby są imponujące: start na wysokości 2150 m, meta 400 m niżej a po drodze strome ścianki, których nachylenie może przekraczać 50 stopni. Całość jest dość krótka, trasa mierzy około kilometra. Aby uniknąć wypadków, ci którzy jednak nie czują się na siłach, mają możliwość zjazdu wyciągiem krzesełkowym.

dowiedz się więcej o Avoriaz

 

4. Lange Zug w Lech Zürs – zastrzyk adrenaliny przy przełęczy Arlberg

Wielu uważa, że  „Lange Zug“ w ośrodku Lech-Zürs am Arlberg to najbardziej stroma ratrakowana trasa narciarska na świecie. Na początku trzeba pokonać wydawałoby się pionową ścianę o nachyleniu 142 procent (55 stopni). Preparowany szlak narciarski wiedzie ze szczytu Rüfikopf do leżącej w dolinie miejscowości Lech. Zjazd liczy 4,7 kilometra długości i wymaga od narciarzy poza doskonałą narciarską techniką ogromnej siły i wytrzymałości. Nieraz bito już tu światowe rekordy prędkości w jeździe na nartach. Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie nachylenie, to stok ten jednak nieco ustępuje pierwszym trasom na naszej liście.

dowiedz się więcej o Lech Zürs


 

5. „Black Scorpions“ – Montafon dla odważnych

Prawdziwe wyzwania doświadczeni narciarze znajdą także w austriackim ośrodku Silvretta Montafon. Stacja wabi ich aż siedmioma ekstremalnie czarnymi trasami, tak zwanymi „Black Scorpions“:

 • Nova i Nova SüdSchwerer,
 • trasą i skiroutem Schwarzkopf,
 • nartostradami Sennihang i Abhenkina
 •  trasą Sennigrat

Wszystkie mają nachylenie sięgające 81 procent. Zwłaszcza Sennigrat ze względu na swój stromy i kręty przebieg stawia przed ekspertami trudne zadanie –  ta trasa daje spory zastrzyk adrenaliny. Ale wszystkie tutejsze „czarne skorpiony” zasługują na określenie „wymagające”.

dowiedz się więcej o Silvretta Montafon

6. Gamsleiten 2 w Obertauern – muldy dla najlepszych

Uwaga na wstępie: kto poszukuje tras równych jak stół, powinien wybrać sobie inne miejsce do śmigania. „Gamsleiten 2“ w ośrodku Obertauern w Ziemi Salzburskiej (Salzburger Land) to jedna z najbardziej stromych  tras z muldami w Europie – czarna jak smoła o nachyleniu sięgającym 100 procent! Wymarzona atrakcja dla najlepszych technicznie narciarzy i snowboarderów. Tutaj nawet doświadczeni eksperci narciarscy  muszą się nieźle napocić, żeby ją pokonać.

dowiedz się więcej o  Obertauern

7. Próba odwagi na Mont Fort

Cztery doliny wokół miejscowości Verbier, Nendaz i Veysonnaz tworzą wspólny region narciarski. Kolejka linowa wywiezie Was na najwyższy punkt w okolicy, na Mont Fort – 3.330 m npm.  Stąd najodważniejsi mogą rzucić się w niemal pionową przepaść – i to po zdradliwych muldach!

dowiedz się więcej o Nendaz

8. Bad Kleinkirchheim – przyklej się do stoku

Kultowa trasa narciarskiego Pucharu Świata  „Franz Klammer Stich“ w Bad Kleinkirchheim w Karyntii o nachyleniu do 80 proc. także należy do najbardziej stromych stoków w Alpach. Na długości 3.150m narciarze pokonują aż 740m różnicy wysokości.

dowiedz się więcej o Bad Kleinkirchheim

 

9. Diabolo – diabelnie stromo w Golm

Trasa  „Diabolo“ w ośrodku Golm w Montafon (Vorarlberg) również zalicza się do najbardziej stromych w Alpach. Na narciarskich ekspertów czeka stok o  nachyleniu do 70 proc. Mniej doświadczeni narciarze zdecydowanie powinni omijać tę trasę. Kto pokona ekstremalnie stromy początek będzie mógł delektować się wycinaniem łuków na dalszym łatwiejszym odcinku trasy.

dowiedz się więcej o Golm

 

10. Direttissima – swobodne spadanie w Serfaus

Nawet w rodzinnym ośrodku narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis są trasy, które mają w sobie to coś. Jedną z nich jest „Direttissima“ o średnim nachyleniu 70 proc. Stojąc na jej szczycie na wysokości 2600m siła grawitacji wydaje się tak silnie ciągnąć w dół, że polecana jest wyłącznie narciarzom dysponującym dobrymi, a najlepiej bardzo dobrymi umiejętnościami. Nie mniej trudna jest nartostrada  „Kamikaze“. Mimo, że na mapce oznaczana jest jako ski route, dla bezpieczeństwa jest przygotowywana przez ratraki.

dowiedz się więcej o Serfaus Fiss Ladis

Inne ekstremalnie strome trasy

Inne bardzo strome trasy w Alpach znajdziecie między innymi tutaj:

 1. Champéry (Mur de Chavanette/Schweizer Wand)
 2. Val d´Isére (Pic Blanc, „Le Tunnel“)
 3. Katschberg („Diretissima“),
 4. Hochpustertal („Holzriese“)
 5. Engadin St. Moritz (zjazd z Lagalb)
 6. Trois Vallées (z Saulire Grand Couloir do Courchevel i GoPro Couloir do Méribel)
 7. Madonna di Campiglio (Spinale Direttissima)

Avoriaz: Mur Suisse

Courchevel: Le Grand Couloir

Alpe d´Huez: Le tunnel

Adelboden: Chuenisbärgli

Przeczytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.