Zima jak z bajki – 9 najpiękniejszych ośrodków narciarskich dla miłośników spokoju

Artykuły Featured Narciarskie podróże Zima jak z bajki – 9 najpiękniejszych ośrodków narciarskich dla miłośników spokoju

Nie mogą pochwalić się rekordowo długimi trasami, luksusowymi hotelami ani ekscytującym życiem nocnym. Oferują za to, to czego wielu narciarzy znów poszukuje: bajkową atmosferę górskiej wioski z kościelną wieżą, małymi pensjonatami i przytulnymi knajpkami, w których wieczorem można w spokoju delektować się kieliszkiem grzanego wina.  A wokół nietknięty ludzką ręką krajobraz. Przedstawiamy Wam dziewięć naprawdę klimatycznych ośrodków narciarskich.

Najpiękniejsze ośrodki narciarskie w Alpach

Balderschwang w Allgäu: bawarska kraina śniegu

Najwyżej położona gmina Bawarii skryła się w okręgu Oberallgäu przy granicy z Austrią. Dopiero w latach 60-tych zbudowano tu drogę łączącą ją z pozostałą częścią Niemiec. Oferta tras obejmuje skromne 30 km, prawie dwukrotnie większa jest sieć tras dla narciarzy biegowych. Po nartach można skorzystać z toru saneczkowego i hotelowych basenów. Wieczorami goście i miejscowi spotykają się w gospodzie, podczas gdy młodzież tańczy w barze Schelbenalp. Stali bywalcy i młode rodziny doceniają przyjazne dla kieszeni ceny w tym dającym pewność śniegu ośrodku. Pokój w gospodarstwie agroturystycznym można wynająć już od 45 euro za dobę (informacja turystyczna: tel. +49 8328 1056). Dowiedz się więcej >>>

Sprawdź oferty hoteli i pensjonatów w Balderschwang >>>

Vent w dolinie Ötz: u podnóża Wildspitze

Tyrolska wieś Vent może poszczycić się długimi tradycjami turystycznymi. Na pomysł rozwijania w tej baśniowej górskiej wiosce leżącej u stóp najwyższego szczytu Tyrolu Wildspitze turystyki narciarskiej wpadł przed 150 laty tutejszy proboszcz.

W latach 80 XX wieku mieszkańcy Vent postanowili zachować niepowtarzalny charakter wioski ukrytej na samym końcu doliny i nie przyłączyli się do ogólnoalpejskiej rywalizacji na największą liczbę kilometrów tras. Do dyspozycji narciarzy jest tu obecnie 15 km przygotowanych stoków oznaczonych kolorem niebieskim i czerwonym i cztery wyciągi.

Ale nie one są największym magnesem dla odwiedzających wioskę turystów. Vent postawiło na narciarstwo bez wyciągu. Goście w towarzystwie przewodnika wspinają się na nartach na Wildspitze czy też do miejsca znalezienia człowieka lodu Ötzi. Nieliczne hotele i pensjonaty oferują łącznie tylko 900 miejsc noclegowych.

Ceny nie odbiegają od austriackiej średniej – dwuosobowy pokój można wynająć już od 50 euro za dobę (informacja turystyczna: tel. +43 57 2002060). Dowiedz się więcej: >>

Sprawdź oferty hoteli i pensjonatów w Vent >>>

Najpiękniejsze ośrodki narciarskie
Vent idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku | ©Ötztal Tourismus

Warth am Arlberg: nastrojowy, śnieżny rekordzista

Malownicza miejscowość przy przełęczy Hochtannberg reklamuje sie jako najbardziej zaśnieżone miejsce w Alpach. Co roku spada tu 11 metrów białego puchu. Pierwszy wyciąg zbudowano tu przed 50 laty. W sezonie 2013/14  tutejszy rodzinny ośrodek został połączony za pomocą nowej gondoli z sąsiednią wyrafinowaną stacją dla prominentnych gości Lech.

Do tej pory rozwój przemysłu narciarskiego nie zaszkodził wiejskiemu charakterowi Warth. Miejmy nadzieję, że to się nie zmieni. Stacja oferuje 68 km urozmaiconych tras. Doskonałe miejsce dla ceniących spokój rodzin z dziećmi (informacja turystyczna:  tel. +43 5583 35150). Dowiedz się więcej >>>

Sprawdź oferty hoteli i pensjonatów w Warth >>>

Najpiękniejsze ośrodki narciarskie
W Warth czeka na Was piękna panorama | ©Warth-Schröcken

Alpbach: najpiękniejsza wioska Tyrolu

Wioska wygląda, jakby czas się w niej dawno zatrzymał. Trzy tuziny ciemnobrązowych „domków z piernika“ przysiadło na szerokim słonecznym zboczu wokół barokowego kościółkach. Już dwukrotnie Alpbach zdobyło tytuł „najpiękniejszej wioski Tyrolu”. Miejscowość do dzisiaj zachowała swój naturalny charakter.

I tak ma zostać, choć tutejszy ośrodek narciarski w sezonie 2012/13 został połączony z sąsiednim Wildschönau wchodząc w ten sposób do austriackiego Top 10. Narciarze mają tu do dyspozycji 145 km tras (108km mierzonych w linii spadku stoku).

Ukoronowaniem dnia na nartach może tu być nastrojowy zimowy spacer albo kulig do liczącej sobie już 800 lat gospody Rossmoos (informacja turystyczna: tel. +43 5336 600609). Dowiedz się więcej >>>

Poszukaj  hoteli i pensjonatów w Alpbach>>>

Najpiękniejsze ośrodki narciarskie - Alpbach
Alpbach, Tyrol, Austria ©Shutterstock

Rußbach w Tennengau: wróble gniazdo i jodlarska chata

Rußbach tworzy razem z pobliskim Gosau ośrodek narciarski Dachstein-West. Panoramę miejscowości leżącej u stóp postrzępionej grani Gosaukamm zdobi stary kościół. 140 km tras zadowoli każdego. Także miłośnicy narciarstwa biegowego mają tu co robić. Oferta apres-ski ma raczej charakter rustykalny i przytulny.

Większość narciarzy zaczyna wieczór w schroniskach przy stoku, potem przenoszą się na piwo do Günther’s Dorfstüberl lub rustykalnej Jodlerhütte. Ta słoneczna, bogata w śnieg miejscówka wyspecjalizowała się w turystyce rodzinnej: w dziecięcym klubie Spatzennest (wróble gniazdo) przyjmowane są dzieci już od pierwszego roku życia – dla turystów, którzy mieszkają w Rußbach korzystanie z klubu Spatzennest jest bezpłatne (informacja turystyczna: tel. +43 6242 577).

 

Adelboden: wiejska idylla

Leżące na końcu długiej doliny Adelboden dość długo skrywało przed światem swoje atuty. Ta szwajcarska stacja narciarska zachowała swój wiejski charakter. Gdybyście odwiedzili Adelboden latem, pewnie spotkalibyście swojego instruktora narciarstwa wypasającego na hali swoje stado krów.

Zachwyca tu architektura stylowych domów z ciemnego drewna z czerwonymi i zielonymi okiennicami. Na rynku stoi piękny wiejski kościółek ze wspaniałymi witrażami. Oferta narciarska Adelboden obejmuje pięć rodzinnych terenów narciarskich o łącznej długości tras sięgającej 219 km (informacja turystyczna: tel. +41 33 673 80 80). Dowiedz się więcej >>>

Sprawdź oferty hoteli i pensjonatów w Adelboden >>>

 

Saas Fee: wróżka z doliny Saas

Mimo, że Saas Fee nie jest tak spokojnym miejscem jak pozostałe ośrodki na naszej liście, doceniliśmy je za zachowany klimat alpejskiej wioski. Jak przystało na miejscówkę z wróżką w nazwie („Fee” znaczy po niemiecku „wróżka”)  leżący w dolinie Saas (Saastal) słynny szwajcarski ośrodek narciarski Saas-Fee oferuje gościom prawdziwie bajkową atmosferę.

Otoczony przez 13 czterotysięczników często nazywany jest „perłą Alp”. Wioska została w 1951 r. ogłoszona strefą bez samochodów. Turyści muszą zostawić swoje pojazdy na parkingu przy drodze wiodącej do miejscowości. Po samej wiosce można poruszać się tylko pojazdami elektrycznymi lub saniami.

Miejscowość jest tak malownicza, że została wybrana jako naturalna scenografia do kultowego już teledysku Wham „Last Christmas”. Rodzinom z dziećmi polecamy znacznie mniejsze sąsiednie ośrodki Saas-Grund i Saas-Almagel. Dla najmłodszych przygotowano tu dodatkowe atrakcje (informacja turystyczna: tel. +41 27 958 18 58). Dowiedz się więcej >>>

Sprawdź oferty hoteli i pensjonatów w Saas Fee >>>

 

Obergurgl-Hochgurgl: Diament Alp

W ośrodku narciarskim Obergurgl-Hochgurgl w dolinie Ötztal fani narciarstwa znajdą mnóstwo śniegu i cudownie spokojną atmosferę. Tak zwany „Diament Alp” to jeden z najbardziej bezpiecznych śniegowo terenów narciarskich w Austrii i jeden z najpiękniejszych ośrodków narciarskich.

Główne atuty tej stacji to także szerokie stoki z zapierającym dech w piersiach widokiem na 21 trzytysięczników. Znajduje się tu również kilka restauracji wyróżnionych czapkami kucharskimi Gault Millau, jak np. restauracje Gurgl i Hotel Edelweiss, gdzie z regionalnych produktów wyczarowuje się najlepsze tyrolskie specjały. Więcej o Obergurgl-Hochgurgl dowiesz się z naszej relacji >>>

Sprawdź oferty hoteli i pensjonatów w Obergurgl-Hochgurgl >>>

Obergurgl-Hochgurgl
Obergurgl | Foto: Ötztal Tourismus/Johannes Brunner

Carezza Ski: raj dla rodzin

Last but not least w naszym zestawieniu najpiękniejszych ośrodków narciarskich to Carezza Ski w Południowym Tyrolu. W tej rodzinnej stacji narciarskim leżącej w pobliżu Welschnofen w Eggental, beztroska jazda na nartach jest najwyższym priorytetem.

Szusować i zjeżdżać na sankach na oświetlonych trasach można tu do późnego wieczora. Wszystko w przepięknej scenerii skalistych Dolomitów. Carezza oferuje łącznie 41 kilometrów tras. Naszą ulubioną jest liczący 8 kilometrów zjazd z Koelner Huette do Welschnofen. Po nartach warto wybrać się na wycieczkę nad piękne jezioro Karersee.

Sprawdź oferty hoteli i pensjonatów w Carezza Ski >>>

Najpiękniejsze ośrodki narciarskie - Carezza Ski
Carezza ski_| Foto: IDM Südtirol-Alto Adige, Laurin Moser

Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.