Dach Alp – najwyżej położone ośrodki narciarskie Europy

Artykuły Narciarski TOP Dach Alp – najwyżej położone ośrodki narciarskie Europy

Najwyżej położone ośrodki narciarskie w Europie mogą poszczycić się najdłuższym sezonem i ciekawymi, urozmaiconymi trasami – ale co najważniejsze nigdy nie brakuje tam śniegu. Mają też jeszcze jedną wielką zaletę. Oferują opcję ski in / ski out, czyli hotele leżące przy stoku, do których można zjechać bezpośrednio na nartach.

Ośrodki narciarskie zlokalizowane na dużej wysokości z oczywistych względów mogą liczyć co roku na większe opady śniegu niż ich niżej położeni konkurenci, zwłaszcza na początku i pod koniec sezonu. Sezon zimowy trwa tam zwykle od listopada aż do końca kwietnia. Przez całą zimę śnieg leży też w samej miejscowości, dzięki czemu zazwyczaj możliwy jest zjazd pod same drzwi hotelu.

Generalna zasada jest taka, że im wyższy pułap tym bardziej strome zbocza, dlatego zaawansowani narciarze powinni znaleźć w takich ośrodkach dla siebie wiele ekscytujących wyzwań. Także miłośnicy freeride’u będą zadowoleni – tereny narciarskie w wysoko położonych stacjach narciarskich zwykle obejmują stoki bezdrzewne, idealne do jazdy w puchu.

Wraz z wysokością rosną niestety też ceny. Najwyżej położone ośrodki w Europie nie oszczędzają bowiem na inwestycjach, dlatego możecie spodziewać się tam najnowocześniejszej w Alpach  infrastruktury. Ale też urlop w nich może sporo kosztować (dowiedz się jak tanio zorganizować wypad na narty w Alpy).

Oto wybór najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Europie, w których na nartach możecie zjechać bezpośrednio do hotelu.

Najwyżej położone stacje narciarskie w Austrii

OBERGURGL-HOCHGURGL, Austria

położenie: 1930m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 3082m
hotel przy stoku: Hotel Riml

Ośrodek narciarski Obergurgl dzięki swoim wysoko położonym trasom jest jednym z najbardziej pewnych pod względem warunków śniegowych nie zlokalizowanych na lodowcu ośrodków narciarskich w Alpach. Jeszcze wyżej leży sąsiednie Hochgurgl (2150m), będące absolutnie najwyżej położoną stacją narciarską w Austrii. Zazwyczaj otwiera ona sezon jako jedna z pierwszych w Austrii (oczywiście poza ośrodkami narciarskimi na lodowcach). Drobne mankamenty: ograniczona liczba bardziej wymagających tras i ograniczona liczba kwater z bezpośrednim dostępem do tras zjazdowych. Pozytywów jest mnóstwo: choćby brak tłumów niezależnie od sezonu.

Najwyżej położone ośrodki w Alpach - Obergurgl
Ośrodek narciarski Obergurgl-Hochgurgl – Hohe Mut
Foto: Alexander Lohmann / Ötztal Tourismus

KUEHTAI, Austria

położenie: 2020m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 2520m
hotel przy stoku: Mooshaus Winterresort

Kühtai nie jest w Polsce zbyt dobrze znany. A szkoda. Jest to bowiem jeden z najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Austrii. Z uwagi na położenie na wysokości ponad 2000m zimą zawsze jest tu śnieg i co ważne wszystkie hotele znajdują się bezpośrednio przy stokach narciarskich. Stacja nie jest duża. Oferuje raptem nieco ponad 40 km tras zjazdowych, ale jest niezwykle urokliwa. Sporą zaletą Kühtai jest nowoczesna infrastruktura i brak kolejek do wyciągów. Stacja posiada bardzo bogatą ofertę dla rodzin z dziećmi a tutejsze szkółki narciarskie słyną z najlepszych instruktorów dla najmłodszych adeptów narciarstwa.

Jeśli 40 km tras narciarskich to dla Was za mało, możecie skorzystać ze skibusa, który  regularnie co pół godziny do stacji Hochoetz w dolinie Oetz. Po 15 minutach jazdy macie do dyspozycji kolejne około 40 km stoków. Plany połączenia obu ośrodków koleją linową zostały zarzucone w 2019 roku po protestach ekologów.

 

SANKT CHRISTOPH AM ARLBERG, Austria

położenie: 1793 m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 2811 m
hotel przy stoku: Arlberg Hospiz

Sankt Christoph am Arlberg to jedna z najbardziej malowniczych stacji narciarskich w Austrii. Ta niewielka miejscowość leżąca na granicy pomiędzy Tyrolem a Vorarlbergiem przez całą zimę dosłownie tonie w śniegu. Większość hoteli ma tutaj zdecydowanie ekskluzywny charakter. Stacja jest częścią największego połączonego wyciągami terenu narciarskiego w Austrii – Ski Arlberg, oferującego łącznie 306km tras narciarskich.

Magicznie robi się tutaj wieczorami, gdy większość narciarzy wróci ze stoków do swoich hoteli i pensjonatów w niżej położonych miejscowościach. W Sankt Christoph zapada wówczas niezwykła cisza a nad wioską górują ośnieżone pobliskie szczyty i rozgwieżdżone niebo. Niezwykłą perełką ośrodka jest schronisko Hospitz Alm, w którego piwnicach znajduje się jeden z najbogatszych składów win z najlepszych roczników w Europie. Niektóre buteleczki mają po 18 litrów!

Najwyżej położone ośrodki w Alpach - Sankt Christoph
Sankt Christoph am Arlberg   Foto: Tomasz Wojciechowski

LECH-ZUERS, Austria

położenie: 1450-1716m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 2444m
hotel przy stoku: Hotel ILGA

Ekskluzywne ośrodki Lech (1450m), Zuers (1716m) i Oberlech (1660m) leżą po sąsiedzku w stosunku do Sankt Christoph. Z tą różnicą, że położone są już po drugiej stronie przełęczy Arlberg, czyli w Vorarlbergu. Połączone są siecią tras, wśród których obok licznych niebieskich zjazdów dla początkujących jest też sporo tras dla średniozaawansowanych i freeriderów.

Dzięki szczególnym walorom klimatycznym region ten co roku może liczyć na wyjątkowo obfite opady śniegu (dwukrotnie większe niż w sąsiednim St. Anton i trzykrotnie większe niż w Kitzbuehel). Najwięcej możliwości zakwaterowania bezpośrednio przy stoku oferuje Oberlech – prestiżowa miejscówka pozbawiona ruchu samochodowego z bogatą kolekcją czterogwiazdkowych hoteli.

Ciekawostką jest system podziemnych tuneli, którymi transportowane są do nich bagaże i inne dostawy. Ten ośrodek upodobali sobie prominentni politycy, koronowane głowy i celebryci.

Najwyżej położone ośrodki w Alpach - Oberlech
Oberlech      Foto: Hans Wiesenhofer

HOCHSOELDEN, Austria

położenie: 2090 m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 3340 m
hotel przy stoku: Hotel Alpenfriede

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także osady hotelowej Hochsölden leżącej przy trasie narciarskiej wiodącej z przełęczy Giggijoch do dolnej stacji gondoli. Do wszystkich tutejszych hoteli bez trudu dostaniecie się na nartach a możecie szusować zaraz po wyjściu przed próg.

Ta przyjemność ma oczywiście swoją cenę. Tutejsze obiekty hotelowe oferują nieco wyższe ceny niż hotele w położonym 1200 m niżej słynnym Sölden, które przecież także nie należy do najtańszych. Cały ośrodek to łącznie 141 km tras narciarskich, w tym długie szerokie trasy na lodowcach idealne do ćwiczenia carvingu. Najdłuższa trasa liczy 15 km długości.

Najwyżej położone ośrodki w Alpach - Hochsoelden
Mieszkając w Hochsoelden mamy do dyspozycji 141km tras   Foto: Bergbahnen Soelden

Najwyżej położone stacje narciarskie we Francji

VAL THORENS, Francja

położenie: 2300m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg: 3200m
hotel przy stoku: Le Sherpa

Val Thorens to największy ośrodek narciarski w całej Europie, gwarantujący jedne z najlepszych warunków śniegowych dzięki bardzo wysokiemu położeniu i północnej ekspozycji stoków. Wioska posiada szeroki wybór hoteli i pensjonatów z bezpośrednim dostępem do stoków.

Oferuje różnorodne trasy – zarówno lokalnie, jak i w pozostałej części połączonego terenu narciarskiego Trzy Doliny –  oraz sieć nowoczesnych wyciągów i systemy naśnieżania. „99 procent terenów narciarskich Val Thorens leży na wysokości pomiędzy 2300 a 3200 m. Takie położenie gwarantuje doskonałe warunki śniegowe przez cały długi sezon zimowy, który trwa tu od listopada do maja”, mówi dyrektor lokalnej informacji turystycznej Gregory Guzzo.

Najwyżej położone ośrodki w Alpach - Val Thorens
Leżące na wysokości 2300m Val Thorens jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Europie   Foto: Val Thorens/M.Berenguer

AVORIAZ, Francja

położenie: 1800m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 2466m
hotel przy stoku: Chalet Violetta

Avoriaz 1800 powstało na pochyłej półce skalnej, wysoko nad miasteczkiem Morzine. Ten wolny od ruchu samochodowego ośrodek cieszy się wielkim powodzeniem wśród rodzin z dziećmi i oferuje mnóstwo możliwości zakwaterowania bezpośrednio przy stoku.

Avoriaz jest częścią wielkiego kompleksu narciarskiego Portes du Soleil a jego okoliczne rozległe i różnorodne stoki uchodzą za jedne z najlepszych i najbardziej pewnych pod względem warunków śniegowych w całym liczącym łącznie 650 km tras narciarskich regionie.

Jednym z najlepszych sposobów na poruszanie się po mieście są sanie zaprzężone w konie. Niewielką wadą jest stosunkowo ograniczona liczba hoteli i restauracji. Architektura miejscowości, jak to niestety często we francuskich Alpach, nie zachwyca.

TIGNES, Francja

położenie: 1550-2300 m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3456m
hotel przy stoku: Residence Le Lac

Długi sezon i pewność śniegu czynią z Tignes w Alpach francuskich jeden z najlepszych alpejskich ośrodków narciarskich. Liczący 300 km tras teren narciarski, który Tignes dzieli z sąsiednim Val d’Isere, oferuje ogromną liczbę różnorodnych zjazdów dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania.

Stacja dzieli się na cztery miejscowości – najwyżej położona jest Val Claret (2300m) i Le Lac (2100m). Stoki schodzące do Val Claret, mające zachodnią ekspozycję łapią duże ilości popołudniowego słońca, ale wydajny system naśnieżania sprawia, że jakość śniegu jest tu zawsze pierwszorzędna.

Val Claret posiada całe mnóstwo hoteli i pensjonatów leżących bezpośrednio przy stoku, dlatego jeśli nie przepadacie za skibusami i lubicie zostawiać jako pierwsi ślady na wyratrakowanej trasie, to idealna miejscówka dla Was.

Najwyżej położone ośrodki w Alpach - Tignes
Tignes   Foto: Tignes

VAL D’ISERE, Francja

położenie: 1850m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 3456m
hotel przy stoku: Le Brussels

Val D’Isere, podobnie jak w Tignes, na niedobór śniegu nigdy nie narzeka. W tutejszym terenie narciarskim znajduje się wiele stoków o północnej ekspozycji, znaczna część tras znajduje się na wysokości między 2300 i 2900 m. Szczególną atrakcją tej miejscówki są rozległe tereny do freeride’u obsługiwane przez wyciągi. Hotele i pensjonaty położone przy samej trasie znajdziecie w wioskach Le Chatelard i La Legettax.

COURCHEVEL, Francja

położenie: 1300-1750m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 2700m
hotel przy stoku: Hotel Courcheneige

Courchevel 1850 to najwyżej położona z pięciu wiosek, z których składa się ten ośrodek (wbrew nazwie sięga jakieś sto metrów niżej niż 1850m). Znajduje się w samym centrum terenów narciarskich i dysponuje największą ilością śniegu. Do wioski prowadzą liczne trasy, dzięki czemu wybór hotelu z dostępem do stoku nie powinien nastręczać problemów. Okoliczny teren narciarski oferuje 150 km urozmaiconych tras i robiący wrażenie system naśnieżania. Jeśli kogoś to nie zadawala, może odkrywać pozostałe części liczącego 600km tras regionu Trzy Doliny.

LA PLAGNE, Francja

położenie: 1250-2000m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3250m
hotel przy stoku: Hotel & Spa Carlina

Ośrodek La Plagne składa się z 10 górskich wiosek leżących na wysokości między 1250 a 2000m. Najpopularniejsze to Belle-Plagne (2050m) i Plagne 1800. Tutejszy teren narciarski z większością tras na wysokości 2000-2700m na stokach o północnej ekspozycji daje pełną gwarancję śniegu. W przeciwieństwie do pozostałych wysoko położonych stacji narciarskich La Plagne posiada niewiele stromych tras. Za to oferuje całkiem znaczący teren do jazdy poza trasami, jak i osłonięte dachem lasu nartostrady na złą pogodę. Dzięki połączeniu kolejkami linowymi z ośrodkiem Les Arcs tutejszy region liczy łącznie 425 km tras.

LES ARCS, Francja

położenie: 1200-2000m n.p.m.
najwyżej położony wyciąg narciarski: 3226m
hotel przy stoku: Chalet des Neiges

Arc 2000 i Arc 1950, najwyżej położone z pięciu wiosek tworzących Les Arcs, są strefą wolną od ruchu samochodowego i oferują zakwaterowanie przy samych stokach (głównie w apartamentach) powyżej i poniżej wyciągów. Tutejsze trasy to zarówno nartostrady w terenie lesistym, jak i autentycznie bardzo wymagające i łatwo dostępne obszary do jazdy w puchu. I tutaj śniegu nie brakuje, ponieważ większość tras leży powyżej 2000m i jest wyposażona w systemy naśnieżania – dodatkowo rozbudowywane szczególne na zachodnich stokach.

Najwyżej położone ośrodki w Alpach - Les Arcs
W Les Arcs nigdy nie brakuje śniegu   Foto: Les Arcs/Paradiski

Te artykuły mogą Cię także zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.