Winiety Szwajcaria 2024: cena, gdzie kupić?

Artykuły Featured Poradnik Winiety Szwajcaria 2024: cena, gdzie kupić?

Jeśli wybierasz się do Szwajcarii lub trasa twojego przejazdu przebiega przez ten kraj, niezbędny będzie zakup winiety uprawniającej do poruszania się po tamtejszych drogach szybkiego ruchu. Gdzie można kupić szwajcarską winietę? Ile kosztują winiety autostradowe w Szwajcarii? Czy można kupić szwajcarską winietę online? Tutaj znajdziecie wszystkie informacje na temat opłat za autostrady w tym alpejskim kraju.

Na szwajcarskich autostradach winieta jest obowiązkowa dla wszystkich krajowych i zagranicznych pojazdów silnikowych oraz przyczep o masie całkowitej do 3,5 tony. Pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony podlegają opłacie za pojazdy ciężkie.

Ile kosztuje winieta w Szwajcarii?

Winieta w Szwajcarii w 2024 roku dla samochodów osobowych kosztuje 40 franków szwajcarskich. Przy obecnym kursie (z dnia 2.04.2024) koszt wyrażony w złotówkach wynosi około 176 pln. Przy zakupie w Polsce (np. w PZM Travel) cena jest jednak wyższa – 224 pln.

Ile kosztuje 10-dniowa winieta w Szwajcarii?

Niestety w przeciwieństwie do Austrii, w Szwajcarii nie ma winiet dziennych, tygodniowych ani miesięcznych. Dostępna jest wyłącznie roczna winieta. Dzięki temu system winiet w Szwajcarii jest bardzo prosty. Tracą jednak na tym osoby, które w ciągu roku podróżują przez Szwajcarię rzadko, np. tylko raz w drodze na narty i z powrotem.

Okres ważności winiety Szwajcaria

Szwajcarska winieta autostradowa jest ważna od dnia zakupu przez cały rok aż do 31 stycznia następnego roku. Winietę można zakupić już od 1 grudnia, dlatego maksymalny czas jej ważności może wynieść aż 14 miesięcy.

Jak daleko można jechać w Szwajcarii bez winiety?

Ogólnie rzecz biorąc, pojazdy o masie do 3,5 t potrzebują winiety na autostradach i drogach szybkiego ruchu oznaczonych znakami biało-zielonymi. Pojazdy o masie powyżej 3,5 t muszą uiścić opłatę za przejazd pojazdem ciężarowym na wszystkich drogach w Szwajcarii. Do tego dochodzą płatne tunele. Jednak nie wszystkie drogi w Szwajcarii wymagają winiety. Oto mapa autostrad i innych dróg krajowych w Szwajcarii podlegających opłatom:

Winiety Szwajcaria
Mapa dróg objętych obowiązkiem posiadania winiety w Szwajcarii | Foto: Bundesamt für Landestopografie

Szwajcaria winiety – gdzie kupić?

W Szwajcarii

Będąc na miejscu w Szwajcarii winietę autostradową można kupić na stacjach benzynowych i na poczcie.

Za granicą

Poza Szwajcarią szwajcarską winietę autostradową można kupić przed wjazdem do Szwajcarii w wybranych punktach sprzedaży, takich jak biura PZM Travel oraz sklep internetowy PZM Travel. W tym wypadku za winietę zapłacicie jednak nieco drożej (224 pln). Jeśli jednak zdecydujecie się na zakup winiety naklejkowej po drodze, kupicie ją na stacjach benzynowych przed granicą, w punktach obsługi ÖAMTC oraz w urzędach celnych na granicy.

Szwajcaria – winieta elektroniczna

Wreszcie można także zakupić szwajcarską e-winietę online! 1 sierpnia 2023 Szwajcaria wprowadziła możliwość wniesienia opłaty drogowej w postaci winiety elektronicznej kupowanej przez Internet. Oczywiście nadal dostępne są tradycyjne winiety w formie naklejki, ale nowa e-winieta jest znacznie wygodniejsza dla kierowców. E-winiety można bez problemu nabyć korzystając z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu i korzystać z niej bez potrzeby przyklejania czy zdrapywania naklejki z szyby. Ceny i okresy ważności obu form winiety (e-winiety i winiety naklejkowej) są identyczne.

Elektroniczną winietę szwajcarską najtaniej kupicie w oficjalnym punkcie sprzedaży: https://via.admin.ch/shop/dashboard 

Kary za brak winiety – Szwajcaria

Za jazdę w Szwajcarii bez ważnej winiety grozi mandat w wysokości 200 franków szwajcarskich (około 920 pln). Do tego dochodzi koszt zakupu winiety (40 franków). Nie warto próbować przejazdu bez ważnej winiety. Szwajcarska policja regularnie kontroluje posiadanie winiet.

Winiety Szwajcaria
Podobnie jak w przypadku winiety austriackiej należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe umieszczenie winiety na szybie

Gdzie przykleić winietę?

Winieta musi być umieszczona z dużą starannością. W Szwajcarii mandat grozi nie tylko za brak winiety, ale także za jej nieprawidłowe umieszczenie. Zwróćcie uwagę na poniższe instrukcje:

 1. Winieta szwajcarska musi być umieszczona po wewnętrznej stronie przedniej szyby: za lusterkiem wstecznym lub na lewej krawędzi przedniej szyby.
 2. W przypadku pojazdów bez przedniej szyby, takich jak motocykle, winieta musi być umieszczona w miejscu uniemożliwiającym jej wymianę.
 3. Upewnij się, że na przedniej szybie nie ma zbyt wielu winiet szwajcarskich z kilku lat lub winiet z różnych krajów.

Płatne tunele w Szwajcarii

Na dwóch tunelach drogowych w Szwajcarii konieczne jest uiszczenie specjalnej dodatkowej opłaty za przejazd. Ponadto istnieją cztery tunele, w których samochody z pasażerami transportowane są koleją:

 • Wielki Tunel Świętego Bernarda
 • Tunel Munt la Schera
 • Tunel Furka (linia kolejowa)
 • Tunel Lötschberg (linia kolejowa)
 • Przełęcz Oberalp (linia kolejowa)
 • Tunel Vereina (linia kolejowa)

Winieta Szwajcaria 2024 w skrócie:

 • Cena: 40 franków.
 • Sprzedaż: Online, stacje benzynowe, urzędy pocztowe, urzędy celne i urzędy ruchu drogowego; w Polsce PZM Travel – cena w Polsce 224 pln
 • Obowiązkowe: dla pojazdów silnikowych i przyczep o masie całkowitej do 3,5 tony na autostradach, ale także na drogach krajowych drugiego rzędu (np. dwupasmowa A4 Winterthur-Schaffhausen).
 • Ważność: od dnia zakupu do końca stycznia kolejnego roku, maksymalnie 14 miesięcy, np. od  1 grudnia 2023 do 31.1.2025 r.
 • Umieszczenie: w samochodach, przyklejone na stałe i tylko po wewnętrznej stronie przedniej szyby, przy lewej krawędzi (po stronie kierowcy) lub w górnej części lusterka wewnętrznego. Na przyczepach i motocyklach tylko na niewymiennym, łatwo dostępnym elemencie.
 • Mandat na brak winiety: 200 franków plus koszt zakupu winiety (40 franków).

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.