Winiety Szwajcaria 2023: cena, gdzie kupić?

Artykuły Narciarskie podróże Winiety Szwajcaria 2023: cena, gdzie kupić?

Większość miłośników sportów zimowych jako środek transportu podczas narciarskich wypadów w Alpy wybiera samochód. Jeśli wybierają się do Szwajcarii lub ich trasa przejazdu przebiega przez ten kraj, niezbędny będzie zakup winiety uprawniającej do poruszania się po tamtejszych drogach szybkiego ruchu. Gdzie można kupić szwajcarską winietę? Ile kosztuje winieta w Szwajcarii? Tutaj znajdziecie wszystkie informacje na temat opłat za autostrady w tym alpejskim kraju.

Na szwajcarskich autostradach winieta jest obowiązkowa dla wszystkich krajowych i zagranicznych pojazdów silnikowych oraz przyczep o masie całkowitej do 3,5 tony. Pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony podlegają opłacie za pojazdy ciężkie. Naklejka opłaty drogowej musi być umieszczona w widocznym miejscu na wewnętrznej stronie przedniej szyby. W przypadku pojazdów bez przedniej szyby, np. przyczepy, winieta musi być umieszczona na widocznej i niewymienialnej części pojazdu.

Ile kosztuje winieta w Szwajcarii?

Winieta w Szwajcarii w 2023 roku kosztuje 40 franków szwajcarskich i jest dokładnie taka sama, jak w roku 2022. Przy obecnym kursie (z dnia 29.11.2022) koszt wyrażony w złotówkach wynosi około 190 pln. Przy zakupie w Polsce (np. w PZM Travel) cena jest jednak wyższa – 223 pln.

Szwajcarska winieta autostradowa jest ważna od dnia zakupu, aż do końca w styczniu następnego roku. Winietę można zakupić już od 1 grudnia, dlatego maksymalny czas jej ważności może wynieść aż 14 miesięcy.

Ile kosztuje 10-dniowa winieta w Szwajcarii?

Niestety w przeciwieństwie do Austrii, w Szwajcarii nie ma winiet dziennych, tygodniowych ani miesięcznych. Dostępne są wyłącznie winiety roczne. Dzięki temu system winiet w Szwajcarii jest bardzo prosty. Tracą jednak na tym osoby, które w ciągu roku podróżują przez Szwajcarię rzadko, np. tylko raz w drodze na narty i z powrotem.

Jak daleko można jechać w Szwajcarii bez winiety?

Ogólnie rzecz biorąc, pojazdy o masie do 3,5 t potrzebują winiety na autostradach i drogach szybkiego ruchu oznaczonych znakami biało-zielonymi. Pojazdy o masie powyżej 3,5 t muszą uiścić opłatę za przejazd pojazdem ciężarowym na wszystkich drogach w Szwajcarii. Do tego dochodzą płatne tunele. Jednak nie wszystkie drogi w Szwajcarii wymagają winiety. Oto mapa autostrad i innych dróg krajowych w Szwajcarii podlegających opłatom:

Winiety Szwajcaria
Mapa dróg objętych obowiązkiem posiadania winiety w Szwajcarii | Foto: Bundesamt für Landestopografie

Szwajcaria winiety – gdzie kupić?

W Szwajcarii

Będąc na miejscu w Szwajcarii winietę autostradową można kupić na stacjach benzynowych i na poczcie. Winiety można również kupić przez Internet na stronie Poczty Szwajcarskiej.

Za granicą

Poza Szwajcarią szwajcarską winietę autostradową można kupić przed wjazdem do Szwajcarii w wybranych punktach sprzedaży, takich jak biura PZM Travel oraz sklep internetowy PZM Travel. W tym wypadku za winietę zapłacicie jednak nieco drożej (223 pln). To jednak dobre rozwiązanie dla osób, które podczas podróży nie chcą już zaprzątać sobie głowy zakupem winiety i umieszczaniem jej na szybę. Jeśli jednak zdecydujecie się na zakup winiety po drodze, kupicie ją na stacjach benzynowych przed granicą, w punktach obsługi ÖAMTC oraz w urzędach celnych na granicy.

Czy istnieje cyfrowa winieta szwajcarska?

Nie, na razie w Szwajcarii nie funkcjonują winiety cyfrowe. Wprowadzenie e-winiety planowane jest dopiero na rok 2023. Zimą 2020 r. parlament szwajcarski uchwalił nowelizację ustawy o krajowym podatku drogowym w celu wprowadzenia dobrowolnej winiety elektronicznej (e-winiety). Obie formy winiety będą stosowane równolegle.

Kary za brak winiety – Szwajcaria?

Za jazdę w Szwajcarii bez ważnej winiety grozi mandat w wysokości 200 franków szwajcarskich (około 920 pln). Do tego dochodzi koszt zakupu winiety (40 franków). Nie warto próbować przejazdu bez ważnej winiety. Szwajcarska policja regularnie kontroluje posiadanie winiet.

Winiety Szwajcaria
Podobnie jak w przypadku winiety austriackiej należy zwrócić uwagę na właściwe umieszczenie winiety na szybie

Gdzie przykleić winietę?

Winieta musi być umieszczona z dużą starannością. W Szwajcarii mandat grozi nie tylko za brak winiety, ale także za jej nieprawidłowe umieszczenie. Zwróćcie uwagę na poniższe instrukcje:

 1. Winieta szwajcarska musi być umieszczona po wewnętrznej stronie przedniej szyby: za lusterkiem wstecznym lub na lewej krawędzi przedniej szyby.
 2. W przypadku pojazdów bez przedniej szyby, takich jak motocykle, winieta musi być umieszczona w miejscu uniemożliwiającym jej wymianę.
 3. Upewnij się, że na przedniej szybie nie ma zbyt wielu winiet szwajcarskich z kilku lat lub winiet z różnych krajów.

Płatne tunele w Szwajcarii

Na dwóch tunelach drogowych w Szwajcarii konieczne jest uiszczenie specjalnej dodatkowej opłaty za przejazd. Ponadto istnieją cztery tunele, w których samochody z pasażerami transportowane są koleją:

 • Wielki Tunel Świętego Bernarda
 • Tunel Munt la Schera
 • Tunel Furka (linia kolejowa)
 • Tunel Lötschberg (linia kolejowa)
 • Przełęcz Oberalp (linia kolejowa)
 • Tunel Vereina (linia kolejowa)

Winieta Szwajcaria 2022 w skrócie:

 • Cena: 40 franków.
 • Sprzedaż: Online, stacje benzynowe, urzędy pocztowe, urzędy celne i urzędy ruchu drogowego; w Polsce PZM Travel – cena w Polsce 207 pln
 • Obowiązkowe: dla pojazdów silnikowych i przyczep o masie całkowitej do 3,5 tony na autostradach, ale także na drogach krajowych drugiego rzędu (np. dwupasmowa A4 Winterthur-Schaffhausen).
 • Ważność: od dnia zakupu do końca stycznia kolejnego roku, maksymalnie 14 miesięcy, np. od  1 grudnia 2022 do 31.1.2024 r.
 • Umieszczenie: w samochodach, przyklejone na stałe i tylko po wewnętrznej stronie przedniej szyby, przy lewej krawędzi (po stronie kierowcy) lub w górnej części lusterka wewnętrznego. Na przyczepach i motocyklach tylko na niewymiennym, łatwo dostępnym elemencie.
 • Mandat na brak winiety: 200 franków plus koszt zakupu winiety (40 franków).

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.