Polish

Poradnik zakupowy: jak wybrać kask narciarski?

18. listopad 2013 | SKIINFO

Jazda w kasku to nie tylko bezpieczeństwo ale i wygoda

Jazda w kasku to nie tylko bezpieczeństwo ale i wygoda

W Polsce osoby powyżej 16 roku życia nie mają obowiązku jazdy na nartach w kasku. Warto jednak korzystać z ochrony głowy. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także wygody. Kask doskonale chroni przed zimnem i wiatrem. Tylko jak wybrać ten właściwy? I jak ocenić, czy wybrany kask jest mi dobry?

Aby znaleźć pasujący kask, należy najpierw poznać obwód własnej głowy. Mierzymy go około 1 cm nad linią brwi. Poniższa tabela zawiera przeliczenie obwodu głowy w cm na standardowe rozmiary kasków. 

Rozmiar

XXXS

XXS

XS

S

M

L

XL

XXL

Obwód głowy w cm

49-50

51-52

53-54

55-56

57-58

59-60

61-62

63-64

 

Dopasuj rozmiar i kształt
Kask powinien być dobrze dopasowany -  dzięki temu będzie bezpieczny oraz wygodny. Taki dobrze dopasowany kask powinien trzymać się na głowie nawet bez zapiętego paska pod szyją. To znaczy, że nie powinien spaść, gdy będziemy niezbyt mocno potrząsać głową. Najlepiej zacząć przymierzanie od większego kasku i po kolei przymierzać mniejsze rozmiary. Gdy próbując przesunąć w bok założony kask, nie śliska się już po włosach lecz naciąga skórę nie zmieniając swej pozycji, oznacza to, że znaleźliśmy właściwy rozmiar. 

Gdy mamy już kask, który chcemy kupić, pochodźmy w nim kilka minut po sklepie i zastanówmy się czy nie występują miejsca większego ucisku. Jeśli gdziekolwiek odczuwamy ból, powinniśmy wypróbować inny kask.

Pasek pod brodą
Najlepiej gdy zapięcie pod brodą posiada specjalną miękką wyściółkę – także na zapięciu! Aby pasek idealnie trzymał kask, należy zdjąć wyściółkę, zapiąć sprzączkę i zmniejszyć obwód paska, tak by był dobrze dopasowany. Nie może jednak utrudniać oddychania, przełykania ani wykonywania ruchów. Gdy wszystko pasuje, należy z powrotem nałożyć ochronny materiał.

Duże znaczenie dla komfortu użytkowania ma samo zapięcie. Aby sprawdzić, czy kask nadaje się do wykorzystywania w terenie, trzeba spróbować zapiąć go w rękawicach. Jeśli zapięcie ciężko chodzi już w sklepie, z pewnością nie będzie funkcjonować lepiej w przypadku mrozu, silnego wiatru i przemarzniętych dłoni.

Dopasowanie do gogli
Kupując kask trzeba pamiętać także o ochronie oczu. Gogle muszą być kompatybilne z kaskiem – i to nie tylko pod względem koloru, lecz przede wszystkim jeśli chodzi o kształt. Ramka gogli musi pasować do kształtu kasku – między kaskiem a goglami może być tylko wąska przerwa, aby dobrze chronić czoło i zatoki przed mrozem i wiatrem. Ponadto szerokość zapięcia w tylnej części kasku musi odpowiadać szerokości paska gogli, który ma trzymać.

Budowa kasku
Kask składa się w zasadzie z dwóch warstw – twardej skorupy zewnętrznej i bardziej miękkiej warstwy wewnętrznej, której zadaniem jest absorbowanie energii uderzeń.

Istnieją dwie technologie budowy kasków: in mould i hardshell. W pierwszej obie warstwy są ze sobą ściśle połączone. Odbywa się to poprzez wtryskiwanie lub wspawanie pianki EPS (spieniony polistyren). Powstaje w ten sposób bardzo lekki kask, w którym nie ma miejsca na tworzenie przemyślnych systemów wentylacyjnych. Zwykle konstrukcje typu in mould są jednak korzystniejsze cenowo. Z kolei kaski produkowane w technologii hardshell posiadają zewnętrzną skorupę z karbonu (częściowo wzmacnianą kevlarem) lub tworzywa ABS, czyli kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenu. Warstwa wewnętrzna zrobiona jest z pianki EPS. Poprzez wykorzystanie dwóch różnych wzajemnie połączonych warstw powstaje miejsce, w którym można zintegrować skuteczny system wentylacji. Kaski w technologii hardshell mają jednak większą wagę.

Są też kaski hybrydowe, które łączą w sobie zalety obu tych rozwiązań.

Kaski dla kobiet
Pod względem budowy kaski projektowane specjalnie dla kobiet niczym się nie różnią. Decydującą rolę odgrywa tu design i ewentualnie wycięcie w tylnej części na spięte w kitkę włosy.

Dziewczęcy kask Atomica  - © Atomic

Dziewczęcy kask Atomica

Prawa autorskie: Atomic

Na co należy jeszcze zwracać uwagę przy kupnie kasku?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, wyściółka nie powinna znajdować się jedynie wewnątrz kasku, ale także na pasku pod brodą, a zwłaszcza na zapięciu. Ponadto materiał ochronny powinien w jak największej części pozwalać się zdjąć, dzięki temu możliwe będzie regularne pranie.

Szczeliny systemu wentylacji powinny umożliwiać indywidualną regulację i ich całkowite zamknięcie, aby można było zareagować w przypadku bardzo niskich temperatur i silnego wiatru.

Wymieniać kask po upadku?
Zwykle zaleca się wymianę kasku po poważnym upadku i uderzeniu głową. Uvex uzależnia w swoich zaleceniach konieczność wymiany od budowy kasku. W przypadku technologii in mould kask w miejscu uderzenia zwykle ulega deformacji, co oznacza, że należy go natychmiast wymienić na nowy. W kaskach produkowanych w technologii hardshell dzięki twardej skorupie zewnętrznej siła uderzenia rozkłada się na cały kask i zazwyczaj nie dochodzi do deformacji. Warto jednak po silnym uderzeniu pokazać kask sprzedawcy w specjalistycznym sklepie, który będzie w stanie sprawdzić, czy kask wymaga wymiany.

Przyjmuje się, że nawet gdy nie doszło do wypadku, kask należy wymieniać co 3 do maksymalnie 5 lat.

 

Reklama

Reklama

Reklama