Polish

Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?

21. grudzień 2016 | Skiinfo

Kinderhotels - w najlepszych regionach narciarskich w Austrii hotele klasy premium od ponad 20 lat zapewniają rodzinom beztroski urlop oraz najwyższej jakości opiekę nad dziećmi

Kinderhotels - w najlepszych regionach narciarskich w Austrii hotele klasy premium od ponad 20 lat zapewniają rodzinom beztroski urlop oraz najwyższej jakości opiekę nad dziećmi

Prawa autorskie: Kinderhotels Europa

Niewiele rzeczy tak pozytywnie wpływa na więzi rodzinne, jak wspólne wyjazdy na narty. Dlatego warto już we wczesnym wieku nauczyć dzieci jazdy na nartach i starać się wpoić im zamiłowanie do narciarstwa. Kiedy zatem najlepiej wysłać malucha do szkółki i jak powinno wyglądać szkolenie, by nasza latorośl pokochała szusowanie?

No właśnie – kiedy zacząć uczyć jazdy na nartach? W zasadzie im wcześniej, tym lepiej. Już dwuletnie maluchy dobrze sobie radzą. Dzieci pozbawione są lęków, które często blokują dorosłe osoby i utrudniają im robienie postępów. Ważne jednak, by forma „szkolenia” była dostosowana do wieku małego narciarza. Najmniejsze dzieci (2-4 lat) uczą się wyłącznie przez zabawę. W ten sposób wprawiają się w łapaniu równowagi na nartach i niejako naturalnie zaczynają opanowywać technikę poruszania się na nich. Trochę większe dzieci (5-10 lat) największe postępy robią naśladując instruktora. Także w ich przypadku nie ma sensu tłumaczenie im zasad sterowania nartami. I tak niewiele z tego zrozumieją, a jeszcze mniej będą potrafiły zapamiętać i zastosować podczas zjazdu. Dopiero dzieciom starszym – powyżej 10. roku życia – można aplikować pewną dawkę wiedzy teoretycznej, gdyż są w stanie ją wykorzystać.

Można oczywiście próbować uczyć dzieci samemu, ale jest to zadanie nad wyraz trudne. Powodów jest kilka, choćby taki, że wobec „obcego” instruktora maluchy czują większy respekt, podczas gdy przy rodzicach bardziej się rozklejają. Ale najważniejszy jest inny powód: najlepsze efekty przynosi nauka w grupie rówieśniczej, a to dlatego, że w takiej grupie najłatwiej o dobrą zabawę, która – jak wspominaliśmy – jest warunkiem powodzenia szkolenia dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Z tej przyczyny o wiele efektywniejsza będzie nauka w grupie niż indywidualne lekcje z instruktorem. Te maja sens dopiero w przypadku najstarszych dzieci. Warto przy tym zwrócić uwagę, jak liczna jest grupa, w której maluch ma uczyć się szusowania. Najlepiej gdyby liczyła maksymalnie 5 osób, w przeciwnym razie instruktorowi może być trudno zapanować nad rozbrykaną gromadką.

Konieczne jest także znalezienie odpowiedniego terenu do nauki przez zabawę. Stok powinien być obsługiwany przez przyjazny dla dzieci wyciąg, najlepiej taśmę, która bezpiecznie wwiezie malucha na górę.

>>> Zobacz, jak dobrać narty dla dziecka?

Najlepiej oczywiście oddać dzieci w ręce specjalistów z dobrej szkółki narciarskiej. I nie ma tu większego znaczenia, czy instruktor będzie posługiwał się językiem polskim. Dzieci potrafią doskonale porozumiewać się za pomocą gestów i zwykle świetnie się rozumieją, zarówno z instruktorem, jak i pozostałymi dziećmi. Jak już wspominaliśmy wyżej, do samej nauki jazdy na nartach słowa nie są koniecznie potrzebne, bo dziaciaki uczą się poprzez naśladowanie. A najpopularniejsze słowo stosowane w pierwszych etapach nauki, czyli "pizza", określające sposób ustawienia nart w pługu, jest zrozumiałe w każdym języku.

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są szkółki działające przy hotelach. Są to najczęściej kameralne instytucje, zatrudniające na stałe najlepszych specjalistów i dysponujące nowoczesną infrastrukturą. Prym wiedzie tu sieć hoteli dziecięcych w Austrii – Kinderhotels. W szkółkach narciarskich tej sieci tereny do nauki urządzone są odpowiednio do potrzeb młodych kursantów. Na górny kraniec oślej łączki mali narciarze wjeżdżają na "zaczarowanym dywanie". Instruktorzy opiekują się tu małymi grupami, które liczą maksymalnie pięcioro dzieci. W szkoleniach mogą brać udział już dzieci od drugiego roku życia. Teren do ćwiczeń dla najmłodszych znajduje się bezpośrednio przy hotelu lub w niewielkiej odległości od niego (ok. 300 m). Doświadczeni nauczyciele doskonale wiedzą, co jest ważne podczas narciarskiego urlopu z dziećmi – maluchy uczą się stawiać pierwsze kroki na dwóch deskach, świetnie się przy tym bawiąc. Bajkowe postacie, tunele, małe garby i inne wesołe wyzwania. Śnieg jest gwarantowany, bo w sytuacjach awaryjnych maluchom w sukurs przychodzą armatki śnieżne. Narty, buty i kaski dla dzieci można wypożyczyć na cały okres pobytu bezpośrednio w szkole narciarskiej lub w pobliskiej wypożyczalni. Mali narciarze jedzą obiad razem z instruktorami, którzy dysponują także odpowiednim zapasem napojów dla kursantów.

Oto kilka wybranych przykładów hoteli tej sieci oferujących najlepsze szkółki narciarskie dla dzieci:

Family Hotel & Resort Alpenrose w Lermoos (Tyrol)

Woda jest żywiołem, który fascynuje niemal wszystkie dzieci, dlatego Leading Family Hotel & Resort Alpenrose wykorzystuje jego magnetyczną siłę o każdej porze roku. Kąpielową nowością ubiegłorocznej zimy jest zjeżdżalnia pontonowa, która gwarantuje szaloną jazdę na odcinku 90 m. Po pełnym sukcesów dniu na nartach na dzieci czeka jeszcze wiele "mokrych" wrażeń: Fred’s Swim Academy prowadzi kursy pływania żabką i nurkowania dla najmniejszych i większych dzieci. Okazuje się więc, że dzieci i dorośli spędzają razem najwięcej czasu wieczorami, przy wybornej kolacji, którą wyczarowuje dla nich szef kuchni Günther Traussnigg i jego zespół.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

Almhof Familyresort (Tyrol)

5 uśmiechów i 4 gwiazdki superior w połączeniu z nowoczesnym alpejskim stylem życia i ogromną dbałością o detale – oto w skrócie hotel Almhof w przepięknym Gerlos w Tyrolu (na terenie Parku Narodowego Wysokie Taury). Zimą hotel kusi warunkami śniegowymi i doskonałym położeniem: na swoim terenie ma własną małą „huśtawkę narciarską” – 300-metrowy orczyk i 5 wyciągów taśmowych, a do tego świetna szkółka narciarska bezpośrednio przy hotelu. Po nartach dzieci mogą popluskać się w basenie lub wyszaleć na wielkim placu zabaw, a rodzice odnajdą chwilę wytchnienia w strefie spa.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

Kinderhotel - Almhof

Kinderhotel - Almhof

Familien Natur Resort Moar-Gut (Ziemia Salzburska)

Hotel leży wśród łąk na graniczy regionu Großarl w Ziemi Salzburskiej. 3 pokolenia gospodarzy codziennie dbają o dobry nastrój i samopoczucie swoich gości, szczególnie tych najmłodszych. Wyposażenie i wykończenie hotelu – jasne drewno, delikatne lniane materiały – przywodzą na myśl tradycyjne alpejskie schroniska w górach, choć o mocno wyśrubowanym standardzie. Wśród atrakcji dla dzieci znajduje się własne gospodarstwo agroturystyczne, hale do gry, warsztat kreatywny, wspaniała strefa spa z basenem i siłownią.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

Kinderhotel - Moar-Gut

Kinderhotel - Moar-Gut

Hotel Habachklause (Ziemia Salzburska)

Hotel Habachklause w Bramberg am Wildkogel (Ziemia Salzburska) to wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi. W jego ofercie znajdziemy między innymi opiekę nad najmłodszymi, klub dla dzieci, wiejską zagrodę z małym zoo, naukę pływania i jazdy konnej, rodzinne wycieczki w doliny Parku Narodowego Wysokie Taury, a dla dorosłych nowoczesną siłownię i nową strefę wellness w wieży. Zimą dzieci w wieku od 2 ½ roku uczą się jeżdżenia na nartach na małym wzgórzu zaraz za hotelem. 

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

All inclusive Kinderhotel Kröller w Gerlos (Tyrol)

Prowadzony od 4 pokoleń przez tę samą rodzinę hotel jest wyjątkowy pod każdym względem. Dzieci znajdą tu troskliwą opiekę przez 6 dni w tygodniu, kryty basen ze zjeżdżalnią, ogrzewany basen zewnętrzny oraz salę zabaw na 2 piętrach. Program aktywności obejmuje zimą m.in. własną szkółkę narciarską, gdzie w towarzystwie wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów dzieciaki mogą stawiać pierwsze kroki na nartach, i to przed samym hotelem, bo teren do nauki znajduje się w „tuż za płotem”.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

Kinderhotel - Kroeller

Kinderhotel - Kroeller

Kinderhotel Laderhof (Tyrol)

Hotel leży w samym sercu jednego z najbardziej przyjaznych rodzinom z dziećmi regionów Austrii, słynnym Serfaus-Fiss-Ladis w Tyrolu. Jest to niewielki obiekt obdarzony aż 4 uśmiechami, w którym gospodarze wielką wagę przykładają do indywidualnych kontaktów z gośćmi. Dla najmłodszych dzieci znajduje się tu basen z akademią pływania Freda, szkoła magii i kino.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com 

Kinderhotel - Laderhof

Kinderhotel - Laderhof

Hotel  Brennseehof  w Feld am See (Karyntia)

Hotel  Brennseehof  w Feld am See w Karyntii spełnia wszelkie życzenia swoich małych i dużych gości. Parę kroków od hotelu znajduje się jezioro Brennsee, które zimą przykrywa solidna pokrywa lodowa o grubości nawet 40 cm, idealna do ślizgania się na łyżwach, gry w hokeja i kręcenia piruetów. Okoliczne góry zachęcają do zabawy na stokach i torach saneczkowych. Również w samym hotelu o nudzie nie ma mowy. Na nowo zaaranżowane sale zabaw oraz stylowa strefa wellness zachwycają zarówno dorosłych, jak i małych gości.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

Heidi Hotel Falkertsee (Karyntia)

W najwyżej położonym hotelu dla rodzin w Austrii – w Heidi-Hotel Falkertsee w Falkert (Karyntia) – jego właściciele – państwo Köfer – zachwycają swoich gości ujmującą serdecznością i malowniczymi widokami. Najbardziej cenionym atutem hotelu jest jego atrakcyjne położenie na wysokości 1880 m n.p.m., bezpośrednio na terenie narciarskim w karynckich górach Nockberge. Z łóżka na stok – tak reklamuje się Heidi, bo jazdę na nartach można zaczynać już przy samym hotelu. Również dla saneczkarzy okupujących górki i dla łyżwiarzy na zamarzniętym jeziorze Falkertsee zima to źródło radości i dobrej zabawy.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

 

Alpenresidenz Ballunspitze Familien & Wellnesshotel (Tyrol)

Kinderhotel Ballunspitze w Galtür koło Ischgl w Tyrolu wita swoich gości z dużą dbałością o szczegóły, a pobyt w nim to cały wachlarz przyjemności, o całodziennej opieki nad dziećmi, przez pyszne posiłki all inclusive, aż po wszechstronną ofertę zabiegów dla zdrowia i urody. Zimą hotel zapewnia przejazdy bezpłatnym skibusem do oddalonego o zaledwie 800 m terenu narciarskiego Silvretta Galtür, a dzieci w wieku do lat 8 otrzymują bezpłatny karnet narciarski. Hotel organizuje też dojazd do szkółki narciarskiej z opieką nad dziećmi i obiadem.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com 

Kinderhotel - Ballunspitze

Kinderhotel - Ballunspitze

Alpina Zillertal 1. Lifestyle Kinderhotel (Tyrol)

Hotel znajduje się w jednym z najpopularniejszych regionów narciarskich Austrii – Zillertalu. Piękny, przyjazny i nowoczesny obiekt oferuje całą gamę atrakcji dla rodzin z dziećmi w każdym wieku – od niemowląt po nastolatki. W hotelu znajdziemy basen kryty i zewnętrzny ze zjeżdżalnią, saunę rodzinną czy panoramiczne miejsce do odpoczynku z leżakami. Sala zabaw dla maluchów ma 700 mkw, a sala gimnastyczna – 200 mkw. Dla rodziców na ostatnim piętrze mieści się penthouse spa z basenem, saunami i siłownią.

Więcej informacji na www.kinderhotels.com

Kinderhotel - Alpina Zillertal

Kinderhotel - Alpina Zillertal

Reklama

Reklama

Reklama