Polish

Raport narciarski: do końca miesiąca mało opadów śniegu, wtorkowy niż może przynieść śnieżyce

Zieleniec Ski Arena (21.01.2020)

Zieleniec Ski Arena (21.01.2020)

Prawa autorskie: Zieleniec Ski Arena

Słoneczna pogoda w ostatnich dniach sprzyjała szusowaniu, zarówno u nas, jak i w Alpach. Niskie temperatury umożliwiały jednocześnie dośnieżanie stoków. Do tego wreszcie i u nas trochę posypało, co nieco poprawiło dotychczasowe, niezbyt dobre warunki w polskich ośrodkach.

W ubiegłotygodniowym raporcie narciarskim narzekaliśmy oficjalnie na tegoroczną zimę. Widać wzięła sobie to do serca, bo od ostatniego tygodnia mocno się poprawiło. Najpierw przyszły weekendowe opady, które najobfitsze okazały się w rejonie Czarnej Góry w Sudetach. Łącznie w minionym tygodniu spadło tam 34cm. Jak na tegoroczną zimę to naprawdę sporo. Pozostałe ośrodki nie miały tyle szczęścia – najwięcej śniegu w dalszej kolejności zaliczyły Koninki w Małopolskim, Szczyrk i Korbielów – wszędzie tam spadło około 10cm. W pozostałych ośrodkach świeżego śniegu było jeszcze mniej, ale śnieżyło prawie wszędzie, dzięki czemu znów w górach zrobiło się nieco zimowo. Grubość pokrywy nadal pozostawia sporo do życzenia, ale w wielu stacjach warunki uległy zauważalnej poprawie. Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda teraz w Zieleńcu:

Galeria zdjęć

Zieleniec Ski Arena (21.01.2020) - © Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena (21.01.2020) - © Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena (21.01.2020) - © Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena (21.01.2020) - © Zieleniec Ski Arena

Zobacz wszystkie

 Jeśli chodzi o grubość pokrywy śnieżnej, to od ubiegłego tygodnia  w rankingu nie nastąpiły jakieś znaczące zmiany. Na czele nadal znajduje się Kotenica Białczańska, gdzie na stokach czeka na Was do 130cm śniegu. Nieco mniej – 120cm - leży w Bukowinie Tatrzańskiej w ośrodku Rusiń-ski i na Gubałówce. Wciąż słabo ze śniegiem w Szczyrku. Dostajemy od Was sporo negatywnych opinii na temat warunków panujących w tej stacji. Niestety przy tak słabej zimie i braku opadów nawet najlepszy system naśnieżania nie zdziała cudów. Trzymamy kciuki, aby kolejne tygodnie ferii przyniosły poprawę pod tym względem.

Ale na niedobór śniegu narzekają w tym sezonie nie tylko polskie ośrodki. Słabo jest ze śniegiem na Słowacji, nieco lepiej - ale też nie rewelacyjnie – jest w Czechach.  Posucha dotknęła także niektóre rejony Alp. Na przykład we Włoszech mimo że sezon w pełni wciąż nieczynnych jest 60 ośrodków narciarskich położonych na niższych wysokościach - nie mogą rozpocząć sezonu z powodu ponadprzeciętnych temperatur i braku śniegu. Podobny problem istnieje we Francji. W Wogezach i w Masywie Centralnym wiele stacji także jeszcze jest nieczynnych, ponieważ nie spadło tam dość śniegu, a kiedy nawet w końcu zapowiadano opady, bardziej przypominały niestety deszcz. Choć oczywiście są rejony we Francji, które na brak śniegu nie narzekają. W południowej Francji, w Pirenejach w ostatnich dniach mocno sypał śnieg, np. w stacji Ax 3 Domaines przybyło aż 150cm białego puchu.

Na tym tle bardzo dobrze wypada Austria, gdzie niedobór śniegu jest chyba najmniej odczuwalny. Dodatkowo w miniony weekend dość mocno tam sypnęło. Na szczycie listy znalazł się Gerlos w dolinie Zillertal z 60 cm opadów śniegu, następnie Tauplitzalm (50 cm) i Tiroler Zugspitzarena, gdzie padło prawie 40 cm. Chociaż, jak podkreśla instytut ZAMG w Innsbrucku, styczeń 2020 r. był do tej pory w Austrii bardzo suchy, zwłaszcza na południe od głównego grzbietu,  oraz wyjątkowo ciepły (o 2-3 stopnie cieplejszy niż średnia dla stycznia w latach 1981-2010), to sytuacja śniegowa w większości austriackich ośrodków narciarskich jest obecnie bardzo dobra. Czynnych jest 215 terenów narciarskich, a najgrubszą pokrywą śniegu szczycą się lodowce Kaunertal (340 cm), w Sölden (311 cm) i Stubai (310 cm).

Ostatnie opady śniegu:  Polska | Czechy | Słowacja | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

 

Warunki narciarskie w Polsce

 

 

 

Warunki narciarskie w Czechach

 

Warunki narciarskie na Słowacji

 

Warunki narciarskie w Austrii

  

Warunki narciarskie we Włoszech

 

Warunki narciarskie we Francji

  

Prognoza pogody dla Alp

Dotychczasowa lampa w Alpach wkrótce się skończy. Nie podoba nam się to, bo w sobotę ruszamy do Tyrolu. Tymczasem sobota ma być ostatnim dniem „Kaiserwetter” – cudownej słonecznej pogody, która dominowała w Alpach w tym tygodniu. W nocy z soboty na niedzielę chmury przesuną się na główny grzbiet Alp i w ciągu dnia obejmą całą Austrię. Ale dużych opadów śniegu się nie spodziewajcie. Ewentualnie gdzieniegdzie lekko poprószy. Na szczęście poniedziałek powinien zacząć się w większości rejonów słonecznie i bez opadów, po czym w godzinach popołudniowych nasunie się niż z północnego zachodu, który może przynieść  opady śniegu we wtorek i środę.  

 Prognoza śniegu: Polska | Czechy Słowacja Austria Szwajcaria | Francja | Włochy

 Źródło: windy.com 

 

Relacje z mediów społecznościowych

  

 

 

 

 

 

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama