Freeride w Alpach: 10 najlepszych ośrodków do jazdy poza trasami

Artykuły Narciarski TOP Freeride w Alpach: 10 najlepszych ośrodków do jazdy poza trasami

Przedstawiamy Wam wybór alpejskich stacji narciarskich, które zdaniem redakcji Skiinfo idealnie nadają się na freeride’owy wyjazd na narty dla miłośników głębokiego puchu. Czy to rzeczywiście najlepsze ośrodki to oczywiście rzecz bardzo subiektywna. W każdym razie, jeśli lubicie pośmigać poza trasami, powinniście koniecznie je odwiedzić. Satysfakcja gwarantowana!

Bezpieczny freeride przede wszystkim

Jazda poza trasami, czyli off piste to poważna sprawa. Niezbędne jest dokładne zaplanowanie trasy przejazdu, wiedza na temat zjawisk lawinowych, analiza raportu lawinowego dla danego terenu, odpowiednie wyposażenie lawinowe oraz przestrzeganie znaków, zakazów i poleceń obsługi kolei linowych.

Początkujący powinni zawsze korzystać z opieki miejscowego przewodnika. Trzeba także dysponować dobrym przygotowaniem fizycznym i wiedzą na temat zagrożeń w terenie wysokogórskim oraz zachowywać się w górach odpowiedzialnie.

Dlatego zanim wybierzemy się na swój pierwszy freeride’owy wypad koniecznie musimy najpierw odpowiednie umiejętności. Nie lekceważcie gór. Pamiętajcie, że nawet idealne przygotowanie i korzystanie z pomocy przewodników, nie gwarantuje 100-procentowego bezpieczeństwa. Wypadki lawinowe zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym freeriderom.

 

Freeride Hot Spot 1: Alagna Valsesia – Freeride Paradise (Piemont, Włochy)

W Alagni, małej zaspanej wiosce poniżej masywu Monte Rosa, narciarze mają tylko jedno w głowie: freeride na maksa. Tutejsze koleje linowe słusznie noszą nazwę „Freeride Paradise“ – okoliczne stoki oferują ogromny wybór narciarskich wyzwań poza przygotowanymi trasami.

W Alagni na każdym kroku można zobaczyć plecaki lawinowe czy szerokie narty freeridowe. Zjazdy o różnicy wysokości sięgającej ponad 2000m spełnią marzenia każdego. Wejście do freeridowego raju obfituje w cudowne widoki. Jedną koleją linową dostaniecie się najpierw na Pianalungę (2046 m), następną na „Passo del Salati“ (2.971 m), dopiero trzecia zabierze Was wreszcie na lodowiec Punta Idren (3.275 m), gdzie zaczynają się liczne spektakularne trasy freridowe.

Sama Alagna to typowa górska wioska ze wspaniałymi restauracjami, jak np. ta w hotelu Montagne de Luce. Pubów aprés-ski raczej się tu nie spotka – nie ten klimat. Za to freeriderzy mogą raczyć się wyśmienitą piemoncką kuchnią i doskonałym czerwonym winem.

Dane i fakty

Trasy freeride’owe w Alagna Valsesia – Freeride Paradise

 • Średnio trudne: trzy średnio trudne trasy freeride’owe zaczynają się na Punta Indren (3.260 m): Salza Valley, Bors Valley, Balma
 • Trudne: dwie trudne trasy freeride’owe zaczynają się na Punta Indren (3.260 m): Eagle Couloir i Lost Valley (zalecane: mapa topograficzna i kompas)
 • Bardzo trudne: dwie ekstremalnie trudne trasy freeride’owe zaczynają się na Punta Indren (3.260 m): Vittoria Peak i słynna Malfatta, którą aby pokonać trzeba się najpierw spuścić 50m w dół na linie.
Freeride w Alpach
Mapa tras freeride’wych w Alagni | Foto: https://www.alagna.it/

Freeride Hot Spot 2: Disentis (Szwajcaria)

Alpejska perła Disentis (Szwajcaria) przykłada dużą wagę do zrównoważonej turystyki. W centrum uwagi jest tu zimą freeride, wyprawy skitourowe i wędrówki na rakietach śnieżnych. Raczej nie należy oczekiwać tutaj nocnego życia i apres-ski, jak w Ischgl czy Soelden. Za to pod dostatkiem jest tu imponujących stoków z głębokim śniegiem.

Dzięki maksymalnej wysokości 2800m npm Disentis oferuje ogromną liczbę przeróżnych wariantów zjazdów o różnorodnym nachyleniu i stopniu trudności. Niektóre z nich należą do najdłuższych w całych Alpach. Z uwagi na położenie nieco na uboczu miejscówka ta wolna jest od narciarskiego zgiełku i blichtru. Freeriderom może jednak wiele zaoferować: szkoły freeride’owe z całych Alp oferują tutaj wyjazdy pakietowe i obozy freeride’owe.

Atmosfera tej retoromańskiej wioski w dolinie Renu jest jedyna w swoim rodzaju. I często przez freeriderów porównywana jest do Alagni (Freeride Hot Spot 1). Czas się tu zatrzymał, słowo pośpiech jest tu kompletnie obce.

Podczas kursów lawinowych zwraca się tu dużą uwagę na niebezpieczeństwa związane z jazdą poza trasami. Doświadczeni freeriderzy w każdy poniedziałek prowadzą jako przewodnicy wyprawy freeridowe. W pobliżu baru Nevada w ośrodku Disentis 3000 znajduje się stałe pole treningów lawinowych.

Dane i fakty

Trasy freeride’owe w Disentis

Ponieważ wyciągi wiodą z Disenis prawie aż na 2800m, dzięki kilku zaledwie przesiadkom dostępne stają się nieskończenie długie i fantastycznie urozmaicone warianty freeride’owych zjazdów w cztery strony świata.

 • Średnio trudna: Disentis – Val Acletta (długi zjazd, cudowne krajobrazy)
 • Średnio trudna: Disentis – Val Segnas
Freeride w Alpach
Freeride w Disentis | Foto: Mathias Fredrikson

Freeride Hot Spot 3: Warth-Schröcken (Vorarlberg, Austria)

11 metrów świeżego śniegu rocznie – nie bez powodu Warth-Schröcken am Arlberg uchodzi za prawdziwy raj dla freeriderów. Ośrodek ten jest równie bogaty w śnieg jak sąsiednie Lech –Zürs, ale znacznie mnie znany, dzięki temu też mniej oblegany i tańszy. Wielu narciarzy nawet jeszcze nie wie, że od kilku sezonów obie stacje są połączone nową kolejką linową Auenfeld-Jet. Dzięki temu  Warth-Schröcken jest częścią największego w Austrii połączonego wyciągami terenu narciarskiego w Austrii. Dla jeżdżących po przygotowanych trasach to łącznie 340km narciarskich wrażeń. Dla freeriderów praktycznie przygoda bez końca.

W minionych sezonach Warth-Schröcken utwierdziło swoją wysoką pozycję na liście najlepszych miejscówek freeridowych kolejnymi interesującymi ofertami dla miłośników jazdy w głębokim puchu. Jedną z nich jest nowy tour „Arlberg Freeride Safari“ – jednodniowa wyprawa na nartach aż do znajdującego się już po tyrolskiej stronie przełęczy Arlberg Sankt Anton i z powrotem. Na trasie znajdują się krótkie podejścia, ale przede wszystkim niekończące się zjazdy w cudownym puchu. Łącznie na uczestników czeka około 6 godzin samego szusowania zanim późnym popołudniem dotrą znów do Warth-Schröcken. „Arlberg Freeride Safari“  kosztuje 85 euro i jest organizowane dla grup liczących od 4 do 6 osób. Tour dostępny jest wyłącznie dla doświadczonych freeriderów o odpowiednim przygotowaniu i kondycji.  Freeridowe marzenia spełni też trzydniowa narciarska przygoda „Hike&Ride“ .

Ale szkoły narciarskie w Warth-Schröcken mają też ciekawą ofertę dla początkujących – jednodniowy kurs freeridowy, podczas którego doświadczeni przewodnicy pokazują w terenie najlepsze do śmigania zakątki ośrodka i wyjaśniają najważniejsze zagrożenia. Kurs odbywa się co niedzielę i kosztuje 69 euro. Wyposażenie lawinowe zapewniają szkoły narciarskie.

Dane i fakty

Trasy dla freeriderów w Warth-Schröcken

 • Średnio trudna: „Pfarrer-Müller-Freeride-Tour“ (Freeride-Tour Proboszcza Müllera) – krótkie podejście na Wartherhornsattel (2.200m), zjazd obok Bürstegg do ośrodka Lech, wjazd kolejką na Mohnenfluh-Sattel, zjazd północną ścianą (1.000m różnicy wysokości) do Schröcken. Tour organizowany jest przez szkoły narciarskie w Warth i Schröcken w piątki jako wyprawa z przewodnikiem (90,00 euro od osoby) – czas: 4-5h, niezbędne wyposażenie lawinowe  (urządzenie LVS, łopata, sonda,…)!

Freeride Hot Spot 4: Mallnitz – Ankogel (Karyntia, Austria)

Mallnitz, określane jako „perła Parku Narodowego Hohe Tauern“, zachwyca różnorodnością oferty freeridowej. Ten stosunkowo mały ośrodek u stóp szczytu Ankogel cieszy się wśród freeriderów dobrą i zasłużoną renomą. Daje bowiem pełną gwarancję śniegu i możliwość szusowania powyżej 2600m. Od zimy aż po wiosnę oferuje cudowne trasy freeridowe zarówno dla początkujących (do Hagener Hütte), jak i doświadczonych (na stokach Geiselspitze i Feldseekopf).

Co czwartek organizowany jest tour freeridowy na północną stronę Alp. Zjazd przez zaśnieżone lasy w fascynującej scenerii parku narodowego jest niezwykłą przygodą. Powrót do Mallnitz odbywa się poprzez Tauerntunnel.

Dane i fakty

Trasy dla freeriderów w Mallnitz – Ankogel

 • Trudna: Ankogelbahn – Radeckscharte – dworzec Böckstein (tylko dla doświadczonych)
  To prawdziwy klasyk wśród tras freeridowych wokół Mallnitz – wjazd do górnej stacji kolejki Ankogel (2.636 m) a następnie zjazd poprzez Radeckscharte do dworca kolejowego Böckstein, powrót koleją poprzez  Tauerntunnel.
 • Średniołatwa: Ankogelbahn – Ebeneck-Scharte – Böckstein (przez Knallkar)Trasa Ebeneckscharte jest najłatwiejszą z wielu tras w dolinie Anlauftal. Przy zaledwie 80 metrach przewyższenia i ponad 1000 metrach zjazdu jest to propozycja dla każdego miłośnika głębokiego śniegu.  Długość: 7,1 km. Powrót do Mallnitz także pociągiem (co godzinę)  lub autobusem/taxi z powrotem do terenu narciarskiego Ankogel.
 • Łatwa: Vordere LuggeTen południowy wariant freeride’owy w środku terenu narciarskiego Ankogel zaprasza do spokojnej jazdy po rozległym, otwartym terenie narciarskim. Podczas gdy Hintere Lugge po opadach śniegu jest zazwyczaj dość szybko rozjeżdżona, to miejsce często przez długi czas pozostaje nietknięte. W przeciwieństwie do tras północnych, które wymagają nieco więcej wysiłku, tutaj wraca się bezpośrednio do stacji w dolinie, dzięki czemu zyskuje się więcej metrów wysokości.

Freeride Hot Spot 5: Innsbruck – Freeride City (Tyrol, Austria)

Cztery tereny narciarskie, idealne warunki do jazdy w głębokim śniegu i miasto z pulsującym życiem nocnym:  wszystko to sprawiło, że ośrodki Innsbrucker Nordkette, Axamer Lizum, Kuehtal i lodowiec Stubai połączyły siły tworząc „Freeride City Innsbruck“  i od kilku sezonów prowadzą jedyny w swoim rodzaju portal informacyjny dla freeriderów: www.innsbruck.info/freeride-city. Można na nim znaleźć mapy terenów freeridowych, opisy tourów z danymi GPS, filmiki z wypowiedziami przedstawicieli freeridowej elity, jak i informacje o obozach freeridowych z profesjonalistami oraz specjalnych ofertach dla miłośników jazdy w puchu.

Nordkette (Innsbruck)

Pierwszy z ośrodków – Nordkette – leży zaledwie 20 minut jazdy od centrum Innsbrucka. Kolejką można tu wjechać na  Hafelekar (2.256m), gdzie znajduje prawdziwa freeridowa perełka, słynna Karrinne. Dzięki nachyleniu sięgającemu 70 proc. zjazd ten zalicza się do najbardziej stromych tras freeridowych w Europie.

Axamer Lizum

Z kolei w ośrodku Axamer Lizum na narciarzy czeka teren freeridowy o powierzchni 300 hektarów. Na specjalnej tablicy w „Hoadl Haus“ prezentowane są warunki panujące na pięciu tutejszych trasach freeridowych oferujących łącznie ponad 10.000m różnicy wysokości. Aby bezpiecznie szusować, można sprawdzić tu stopień zagrożenia lawinowego, grubość starej i świeżej pokrywy śniegu oraz temperaturę. Zaledwie 25 minut skibusem od Innsbrucka!

Kuehtai

W Kuehtai cały teren narciarski znajduje się powyżej linii drzew, dzięki czemu praktycznie wszędzie tu można jeździć poza trasami. Oczywiście z rozsądkiem. Wyznaczona trasa do jazdy w głębokim śniegu znajduje się w pobliżu kolejki linowej Kaiserbahn. Ale do śmigania off piste zaprasza całe pozostałe 400 hektarów okolicznych stoków. Dzięki miękkiemu i równemu podłożu alpejskich łąk można tu szusować poza trasami nawet przy niewielkiej ilości śniegu. Chociaż na tej wysokości (ponad 2000m) śniegu w zasadzie nigdy nie brakuje.

Lodowiec Stubai

Najdalej od miasta – 45 minut jazdy – położony jest największy narciarski lodowiec Tyrolu Stubai. Tutejsze 13 tras freeridowych czeka na narciarzy już od października. Ośrodek oferuje szczegółowe mapy i opisy terenów freeridowych wraz z danymi GPS. Tutejsze warianty freeridowe są cudowne i zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych. Zresztą ich nazwy „Cannonball”, „Hard Rock” czy „Thriller Flake” mówią same za siebie.

Punktem kontaktowym dla freeriderów na lodowcu Stubai jest Powder Department z dwoma punktami kontrolnymi na Eisgrat i Gamsgarten.  Ponieważ dobrze przygotowane, pudrowanie jest po prostu o wiele przyjemniejsze. Znajdziecie tu wszystko, co służy bezpieczeństwu na śniegu poza trasą: plany tras, aktualne informacje o warunkach pogodowych, dane o jakości śniegu i stopniu zagrożenia lawinowego.

Dane i fakty

Freeride Stubai
Stubai | Foto: Andre Schönherr

Freeride Hot Spot 6: Berchtesgaden – Jenner (Berchtesgadener Land, Niemcy)

Berchtesgaden – freeridowa miejscówka dla wtajemniczonych. Przekonuje głównie doskonałą infrastrukturą oraz bardzo dużą liczbą przeróżnych wariantów zjazdów poza trasą. Ponieważ jednak ośrodek położony jest dość nisko (do 1800m), przed przyjazdem warto sprawdzić informacje na temat warunków narciarskich. Tutejsi przewodnicy znają okoliczne tereny freeridowe jak własną kieszeń. Najlepiej zwiedzać je z nimi podczas różnych specjalnych eventów, jak na przykład  „Winter Outdoor Tagen“ w lutym 2015.

Podczas dnia testów (w roku 2015 będzie to  22.02.) istnieje możliwość intensywnego przetestowania sprzętu freeridowego. Testy odbywają się w centrum testowym na pośredniej stacji kolejki Jenner.

Dane i fakty

Freeride Hot Spot 7: Alpbachtal / Wildschönau (Austria)

Ośrodek Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau oferuje łatwo dostępne stoki do jazdy w głębokim śniegu gwarantujące wysokie bezpieczeństwo jazdy. Aż do Wielkanocy w tej części Alp Kitzbühelskich znajdziecie dobrze skomunikowane kolejkami linowymi szczyty, z których wiodą niezliczone warianty freeridowych zjazdów, oraz doświadczonych przewodników, z których pomocy warto skorzystać.

Świetny teren do jazdy poza trasami znajduje się poniżej szczytu Wiedersbergerhorn w kierunku Inneralpbach. Alpincenter Wildschönau oferuje weekendy freeridowe, podczas których można zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się w głębokim śniegu oraz zasad zachowania się podczas wypadków lawinowych. Można tu wypożyczyć sprzęt lawinowy Ortovox.

Dane i fakty

Trasy dla freeriderów w Skijuwel Alpbachtal-Wildschönau

Idealne tereny freeride’owe znajdują się wokół szczytów Wiedersberger Horn i Schatzberg.

Freeride Hot Spot 8: Jungfrauregion | Grindelwald, Wengen, Mürren Schilthorn (Szwajcaria)

Jungfrauregion należy do najpiękniejszych terenów freeridowych w całych Alpach. Przed trzema laty po raz pierwszy ukazał się przewodnik z najpiękniejszymi zjazdami w głębokim puchu wokół Eiger, Mönch i Jungfrau.

Zwłaszcza ośrodek narciarski Schilthorn znany jest jako freeridowa Mekka. Teren freeridowy wokół szczytu Piz Gloria dostępny dzięki kolejce linowej oferuje mnóstwo fenomenalnych tras. Jedną z najpopularniejszych jest „Totenkopf” (Trupia Czaszka).

Centrum Grindelwald Sports w miejscowości Grindelwald oferuje dwudniowy freeride w regionie Jungfrau oraz czterodniowe skisafari  w Grindelwald. Wyprawy freeridowe w Grindelwald i  Schilthorn ma w swojej ofercie także szkółka Bergschule Uri. Terminy znajdują się na stronach internetowych.

Dane i fakty

Trasy dla freeriderów w Jungfrauregion

 • Łatwa: Z górnej stacji kanapy Männlichen (2229m) prowadzi na szczyt Männlichen (2342m) 120-metrowa przygotowana ścieżka do wędrówek zimowych. Zjechać można w dowolnym miejscu w prawo (na wschód). Początkowo teren jest dość płaski, potem robi się bardziej stromo. Na koniec przed dojazdem do dolnej stacji kanapy na wysokości 1787m znów następuje wypłaszczenie.
Freeride w Alpach
Freeride w Jungfrau | swiss-image.ch

Freeride Hot Spot 9: Skiregion Ramsau am Dachstein (Styria, Austria)

Miłośnicy freeride’u są zachwyceni Dachsteinem, który także często określany jest mianem Elodorada skitourów. Niezliczone freeridowe trasy i strome zjazdy znajdują się zarówno na płaskowyżu Dachstein, jak i wiodą z niego aż do samego Ramsau, a nawet do Hallstatt.

Jednym z najbardziej spektakularnych znjazdów jest trasa poprzez Edelgrieß, która stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych freeriderów. Aby bezpiecznie pomykać poprzez zaśnieżone stoki południowego masywu Dachsteinu aż do Ramsau konieczne jest bardzo dobre przygotowanie fizyczne i doskonała technika. Silne uda i doskonała kondycja są niezbędne, gdyż cały zjazd liczy aż 8 kilometrów.

Ale także początkujący freeriderzy znajdą w Ramsau coś dla siebie. Przygotowano dla nich ofertę „Tiefschnee-pass“, która pozwoli im zdobyć najważniejszą wiedzę na temat bezpiecznej jazdy w puchu.

Oferta dla początkujących: Tiefschnee-Pass

Ramsau wprowadziło specjalną ofertę dla osób, które chciałyby rozpocząć swojaąprzygodę z freeridem. Podczas jednodniowego kursu można zdobyć wiedzę na temat sprzętu freeride’owego i lawinowego (narty, urządzenia LVS, plecaki lawinowe itp.) oraz właściwego jego używania , oceniania zagrożenia lawinowego i warunków pogodowych oraz bezpiecznego zachowania w terenie. Wstępne kursy dla młodzieży od 14 roku życia i dorosłych odbywają się regularnie w każdy wtorek i środę do końca marca. Zgłoszenia w Biurze turystycznym Ramsau am Dachstein.

Wyprawy freeridowe z przewodnikiem

Szkoła narciarska w Ramsau organizuje zarówno wyprawy freeridowe na lodowiec Dachstein, jak i na „Edelgrieß”, ulubiony zjazd z lodowca do Ramsam.

Trasy freeridowe w Ramsau am Dachstein

 • Zjazd „Edelgrieß“, szeroki kocioł pomiędzy Türlspitz i Gamsfeldspitz, uchodzi wśród znawców tematu za jedną z najpiękniejszych tras freeridowych w Alpach.

Freeride Hot Spot 10: Davos-Klosters (Szwajcaria)

Davos-Klosters to jedna z najstarszych urlopowych miejscówek w Alpach. Już w połowie XIX wieku zaczęli przybywać tu kuracjusze i do dzisiaj miasteczko to zachowało swoją niezwykłą siłę przyciągania. Ostatnio wśród gości Davos jest coraz więcej freeriderów, którzy na nowo odkrywają zalety tego tradycyjnego, narciarskiego kurortu.

Okoliczne tereny umożliwiające jazdę w głębokim puchu są tu łatwo dostępne dzięki gęstej sieci kolejek linowych. Do powrotów z długich freeride’owych zjazdów idealnie nadają się tutejsze środki komunikacji publicznej (autobusy i kolej), których gęsta sieć oplata okolicę.

Najbardziej znane tereny freeridowe w Davos: Pischa i Madrisa, Parsenn, Jakobshorn i  Rinerhorn.

Pischa to największy teren freeridowy w Szwajcarii. Nieratrakowane trasy do jazdy w głębokim śniegu są tu zabezpieczone przez lawinami i oznakowane na żółto. Freeriderzy mogą dzięki temu bez obaw delektować się jazda w terenie.

Ze szczytu Jakobshorn zjazdy prowadzą do doliny Dischmaund Sertigtal, skąd co godzinę odchodzi skibus do Davos. Na Madrisie (w ośrodku Klosters) także znajdują się oznakowane trasy freeridowe. Dysponując odpowiednim wyposażeniem można w obu terenach (Pischa i Madrisa) znaleźć kolejne bardziej wymagające zjazdy.

Dane i fakty

Trasy freeridowe w Davos-Klosters

Jakiś czas temu ukazał się wreszcie długo oczekiwany przewodnik po ogromnym terenie freeridowym wokół Davos-Klosters. Opisano tu dokładnie 48 różnych wariantów zjazdów, klasyfikując je według stopnia trudności.

Info: https://freerideguide.ch/schweiz/produkt/freeride-guide-davos-klosters/

Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.