Nowości sezonu 2023/24 w Alpach: nowe wyciągi, nowe trasy

Artykuły Featured Narciarskie podróże Nowości sezonu 2023/24 w Alpach: nowe wyciągi, nowe trasy

Co roku ośrodki narciarskie w Alpach inwestują miliony euro w nową infrastrukturę dla narciarzy. Mimo trudności, jakie w ostatnich latach operatorom stacji narciarskich zgotowała pandemia, i w tym sezonie  pojawi się w Alpach kilka nowych wyciągów i kolei linowych. Oto wybór naszym zdaniem najciekawszych inwestycji.

Nowe koleje linowe w Austrii

Kitzbühel: Gauxjoch i Trattenbach

Ośrodek narciarski KitzSki zastępuje wysłużone wyciągi F6 Gauxjoch i F7 Trattenbach nowoczesnymi 6-osobowymi kanapami. Koszt realizacji tego projektu wyniesie około 23 milionów euro. Inwestycja trwale poprawi i tak już wysoki poziom komfortu w całym ośrodku narciarskim. Wyciągi Trattenbach i Gauxjoch zapewniają połączenie głównej części obszaru narciarskiego Kitzbühel, Kirchberg i Pengelstein z ternem narciarskim Resterhöhe

Poznaj ośrodek Kitzbühel >>

Nowe wyciągi 2023/24
Górna stacja kanapy Gauxjoch w Kitzbühel | Foto: Koleje Linowe Kitzbühel

Serfaus

Od sezonu zimowego 2023/24 narciarze i nie tylko mogą wjechać z Serfaus na Komperdell na wysokości 2000 metrów nową komfortową gondolą Komperdellbahn. Zastąpiła ona swoją liczącą sobie 34 lata poprzedniczkę. Koszt inwestycji wyniósł około 60 milionów euro.  Gondola ta odgrywa kluczowe znaczenie w transporcie narciarzy w tym rejonie. Nowa 10-osobowa gondola będzie przewozić 3500 osób na godzinę. Praktycznie od nowa powstała dolna i górna stacja. Dolna pomieściła także wypożyczalnię sprzętu ze sklepem sportowym oraz przechowalnię nart liczącą 5.000 miejsc.

Dodatkowo w rejonie popularnej niebieskiej trasy Mittelabfahrt na wysokości restauracji Leithe Wirt powstała stacja pośrednia. Dzięki temu początkujący nie muszą pokonywać końcowego odcinka trasy, która szczególnie wiosną staje się dość wymagająca. Stacja pośrednia usprawniła też transport narciarzy z Fiss w kierunku Serfaus. Korzystający z gondoli Waldbahn zamiast zjeżdżać aż do doliny będą mogą teraz wsiąść do kolei Komperdellbahn na stacji pośredniej.

Poznaj ośrodek Serfus-Fiss-Ladis >>

 

Schmittenhöhe – Zell am See

„Sonnkogelbahn” (3-osobowy wyciąg krzesełkowy) na Schmittenhöhe, który działa od 1984 roku, został zastąpiony przez nowoczesną hybrydową kolej linową. Narciarze mogą tu korzystać zarówno z 6-osobowych kanap jak i 8-osobowe gondolek. Sposób przewozu pasażerów będzie zmieniał się sezonowo. Latem gondole zapewnią komfort turystom i rodzinom. Zimą, dzięki 6-osobowym podgrzewanym kanapom z osłonami przed warunkami atmosferycznymi, narciarze mogą szybko wrócić na górę bez konieczności odpinania nart.

Istniejący budynek przy dolnej stacji został zastąpiony nową stacją. Ze względów przestrzennych górna stacja nie mogła być zintegrowana z budynkiem i dlatego zostanie przeniesiona. Istniejący budynek stacji zostanie wykorzystany na potrzeby istniejącej restauracji.

Poznaj ośrodek Schmittenhöhe >>

Nowe wyciągi 2023/24
Kanapa Sonnkogelbahn na Schmittenhöhe | Foto: Schmittenhöhebahn AG

 

Grossarl

W Grossarl nowa kolej linowa Kieserlbahn usprawnia połączenie z sąsiednim Dorfgastein. Kolej 10EUB Kieserl, która zastąpi istniejącą kolejkę linową Hochbrand i będzie biegła od nowej stacji pośredniej aż do Kieserl. W tym rejonie powstają też nowe trasy narciarskie.

Poznaj ośrodek Grossarl >>

Nowe wyciągi 2023/24
Nowa kolej linowa Kieserlbahn w Grossarl | Foto: Tourismusverband Grossarltal

Ski Arlberg – Stuben

Innowacja zawitała też do Stuben leżącego w samym sercu największego ośrodka narciarskiego w Austrii Ski Arlberg. Tej zimy została tu uruchomiona nowa gondola, która zastąpiła dwuosobowy wyciąg krzesełkowy „Albonabahn I” zbudowany w 1983 roku. Nowoczesna 8-osobowa kolej gondolowa ma przepustowość 1600 pasażerów na godzinę. To znacznie usprawni ruch narciarzy w tym rejonie.

Poznaj ośrodek Ski Arlberg >>

Nowe wyciągi 2023/24
Nowa Albonabahn I w Stuben | Foto: Ski Arlberg / Melzer & Hopfner

Saalbach-Hinterglemm

Nowy 8-osobowy wyciąg krzesełkowy Limberg w Saalbach-Hinterglemm
Po 29 latach pracy i przewiezieniu ponad 15 milionów pasażerów na zasłużoną emeryturę przeszedł 4-osobowy wyciąg krzesełkowy Limberg w ośrodku Skicurcus Saalbach-Hinterglemm Leogang Fieberbrunn. Zastąpiła go nowoczesna 8-osobowa kanapa. Nowy wyciąg krzesełkowy ma zdolność przewozową wynoszącą aż 3600 osób na godzinę i pokonuje dystans 1370 metrów oraz różnicę wysokości prawie 450 metrów.

Poznaj ośrodek Saalbach-Hinterglemmer >>

Schlick 2000

Leżący w dolinie Stubai ośrodek narciarski Schlick 2000 zastępuje wyciąg orczykowy Galtalm nowoczesną i wygodną 10-osobową kolejką gondolową Galtberg firmy Leitner. Czas był juz na wymianę – poprzednik działał tu od 1961 roku! Poza rewolucją technologiczną, jaka nastąpi w tym miejscu, atutem tego dużego projektu jest przedłużenie wyciągu ze stacji dolnej nieco poniżej Fronebenalm do górnej stacji powyżej Galtalm na wysokości 1760 metrów.

Nowa gondola Galtberg znacznie poprawi jakość i komfort oraz ułatwi życie w szczególności szkółkom narciarskim i początkującym. Zapewni również komfortową jazdę: 23 przestronne kabiny XLine z siedzeniami premium, duża prędkość do 6 m/s z czasem podróży około czterech minut, zdolność przewozowa 1400 osób na godzinę, którą można zwiększyć do maksymalnie 2000 osób na godzinę.

Poznaj ośrodek Schlick 2000 >>

Nowe wyciągi 2023/24
Nowa kolejka linowa Galtberg w Schlick 2000 | Leitner

Zillertal Arena

W Zillertal Arenie powstała 10-osobowa kolej gondolowa Wilde Krimml z podgrzewanymi siedzeniami i przepustowością 2400 pasażerów na godzinę. Zmodernizowała ona połączenie z ośrodka narciarskiego Zell am Ziller do Gerlos , którejest teraz wygodniejsze, bardziej wydajne i atrakcyjniejsze dla narciarzy. Ponadto w Zillertal Arena w obszarze Königsleiten wybudowano 6-osobową kanapę Mitterleger, który zastąpiła stary, 2-osobowy wyciąg krzesełkowy.

Poznaj ośrodek Zillertal Arena >>

Nowe wyciągi 2023/24
Nowa 10-osobowa kolej gondolowa Wilde Krimml w Zillertal Arenie | Foto: Philipp Ruggli

 

Nowe koleje linowe we Włoszech

Cortina d’Ampezzo i Cinque Torri

W tym sezonie 10-osobowa kolejka gondolowa o długości 4,5km połączyła stoki Tofane w Cortina d’Ampezzo, jednego z najbardziej znanych i efektownych masywów górskich w Dolomitach w prowincji Belluno, z terenami narciarskimi Cinque Torri. Projekt ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju turystyki w regionie Cortina d’Ampezzo. Gondola znacznie odciąży również ruchliwe połączenie drogowe między Cortiną a przełęczą Falzarego. Nowe połączenie ma również strategiczne znaczenie w kontekście Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku.

W tym roku Leitner zrealizował również inny projekt w Cortinie: w rejon Ra Valles, u podnóża Tofane, przeniesiono z innego miejsca  4-osobowy wyciąg krzesełkowy z osłonami. Kanapa zastąpiła dwa stare wyciągi krzesełkowe.

Poznaj ośrodek Cortina d’Ampezzo >>

Klausberg

Ośrodek narciarski Klausberg cieszy się od grudnia nową atrakcją. Nowa 10-osobowa kolejka gondolowa Sonnen zastąpiła stary 3-osobowy wyciąg krzesełkowy, zapewniają narciarzom większy komfort.

Poznaj ośrodek Klausberg >>

Nowe wyciągi 2023/24
Nowa 10-osobowa kolejka gondolowa w Klausberg | Foto: skiworldahrntal.it

Ladurns

Leitner wybudował nową 10-osobową kolejkę gondolową w ośrodku narciarskim Ladurns w pobliżu przełęczy Brenner. Instalacja, wyposażona w najwyższej jakości kabiny Diamond EVO i DirectDrive, zastąpiła stary wyciąg krzesełkowy i znacznie skróciła czas podróży na górę, oferując jednocześnie maksymalny komfort. Teren narciarski wokół środkowej stacji został poszerzony o stok narciarski specjalnie zaprojektowany dla początkujących.

Poznaj ośrodek Ladurns >>

 

Nowe koleje linowe w Szwajcarii

Flims

Nowa kolej linowa  FlemXpress we Flims  jest prawdopodobnie najbardziej imponującą innowacją w sezonie zimowym 2023/24. Nowa gondola nie tylko zastępuje dwa przestarzałe wyciągi krzesełkowe, ale także wykorzystuje zupełnie nową technologię – Ropetaxi! Gondole kursują tylko wtedy, gdy są w nich pasażerowie. W razie potrzeby gondola wjeżdża na linę nośną, i można zdecydować, dokąd wagonik ma jechać. To rozwiązanie jest zgodne z ekologicznymi trendami rozwoju narciarstwa. Zdaniem specjalistów w konwencjonalnym wyciągu około 90% kabin jest pustych. W tym wypadku gondola nie ma pustych przebiegów. Pierwsze dwa odcinki, Flims – Foppa i Foppa – Startgels, mają zostać ukończone zimą 2023 roku.

Poznaj ośrodek Flimst >>

Nowe wyciągi 2023/24
Nowa kolej linowa  FlemXpress we Flims | Foto: Philipp Ruggli

Inne interesujące projekty otwarte w sezonie 2023/24

  • Nowa kolejka linowa Wildkopf na Turracher Höhe (Austria)\
  • Nowa 10-osobowa kolejka gondolowa do Aineck na terenie narciarskim Katschberg (Austria)
  • 10-osobowa kolejka gondolowa w Morgins (Szwajcaria)\Nowy wyciąg 3S w Hoch-Ybrig (Szwajcaria)
  • 6-osobowy wyciąg krzesełkowy Lac Intrets w Avoriaz (Francja)

 

Poniższe artykuły także mogą Cię zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.